banner banner banner

Знайомтеся, новий прем'єр: 10 епізодів з життя Володимира Гройсмана

Володимир Гройсман обраний прем'єр-міністром. Хто такий новий прем'єр? Для максимального ознайомлення з особистістю майбутнього прем'єра ми відібрали головні епізоди його біографії. Таких вийшло десять

Знайомтеся, новий прем'єр: 10 епізодів з життя Володимира Гройсмана
Прес-служба президента України

Володимир Гройсман обраний прем'єр-міністром. Хто такий новий прем'єр? Для максимального ознайомлення з особистістю майбутнього прем'єра ми відібрали головні епізоди його біографії. Таких вийшло десять

Епізод № 1. Юність

Володимир Гройсман народився 20 січня 1978 року у Вінниці. Батько – Борис Ісаакович Гройсман, 1946 року народження. У своїй автобіографії батько вказував, що є вінничанином в п'ятому поколінні. За національністю – єврей. Докладні відомості про матір Володимира відсутні. Відомо тільки, що вона викладала російську мову та літературу в школі.

"Десь у 12-13 років батько мені купив за 100 рублів старий мопед "Карпати". Я йому вдячний за це, хоча і розумію, що на його місці я б цього не зробив. Ми ж, коли ганяли на мопедах, на спідометр не дивилися", - згадував сам Гройсман про свою юність.

Новини за темою

У 1994 році закінчив Вінницьку середню школу № 35. Як зазначено в його офіційній біографії, у старших класах, у віці 14 років, почав трудову діяльність, працюючи слюсарем на МП "Школяр". Цей кооператив створив батько Володимира.

Після закінчення школи одразу ж в серпні 1994-го, ледь досягнувши 16-річного віку (!), юнак зайняв посаду комерційного директора на приватному підприємстві під назвою "ОКО", а з листопада того ж самого року розпочав роботу на посаді комерційного директора ще одного, теж приватного, підприємства "Юність". До речі, ринок "Юність" - це дітище батька Володимира Борисовича. Він заснував підприємство в 1994 році, ставши його гендиректором.

Фото з відкритих джерел

Як говорив Гройсман в одному з інтерв'ю: "В дев'яності я теж починав з торгівлі, займався імпортом. Нічого поганого в цьому не бачу. Пам'ятаю ті часи: спочатку всі їздили продавати різні товари до Польщі. Тоді такі поїздки організовували навіть від школи. З нами їздили навіть вчителі. Ми тут на базах закуповували якісь годинники, ще щось і їхали туди продавати".

Першим автомобілем Володимира Гройсмана була "стара батьківська "Нива"".

Епізод № 2. "Юність"

У біографії Гройсмана є неприємний епізод, від якого він всіляко відхрещується. Справа стосується ПП "Юність" — найзагадковішого активу сім'ї Гройсманів. У ЗМІ публікувалися матеріали про те, що в кінці 2007 року в ПАТ "Кредитпромбанк" цій фірмі нібито був виданий кредит на суму понад 10 млн дол. для будівництва на місці колишнього ринку "Юність" торгового центру "Магігранд". Цей факт Гройсман в інтерв'ю місцевим ЗМІ підтвердив.

Новини за темою

Примітно, що адресою нового ТЦ стало місце, де раніше знаходився ринок "Юність", заснований у 1994 році Гройсманом-старшим. Управління цього ринку курирував Гройсман-молодший аж до його обрання мером Вінниці. Після того як будівлю торгового центру добудували, компанія нібито відмовилася погашати кредит. А Гройсмани нібито вийшли зі складу засновників "Юності". Після цього Вінницький господарський суд прийняв рішення про банкрутство фірми "Юність" (яка вже не належала Гройсману). І проблема виплати кредиту впала на плечі держави. Цю частину історії Гройсман заперечує, кажучи, що гроші з компанії не були викрадені, оскільки об'єкт був побудований. Проте він визнавав, що кримінальну справу було відкрито, хоч і уточнював, що його батько вийшов з бізнесу. Пізніше кримінальну справу було закрито, винних так і не знайшли.

Фото з відкритих джерел

Правда, як пишуть місцеві ЗМІ, у Вінниці є декілька підприємств з назвою "Юність" - ПП "Юність", ТОВ "Фірма "Юність", ТОВ "Фірма "Юність плюс". Все це, за словами Володимира Гройсмана, "одне й те ж підприємство, яке просто перереєструвало форму власності". І нібито батько Володимира Гройсмана володів одним з цих підприємств навіть після скандальної судової тяжби. Вінницький градоначальник заявив місцевим виданням, що ні він, ні його родина до активів даної компанії ніякого стосунку не мають.

Епізод № 3. Порошенко

Сьогодні прийнято говорити, що Володимир Гройсман – це ставленик Петра Порошенка. Це вже як аксіома. Так, Порошенко, безсумнівно, сприяв розвитку політичної кар'єри молодого бізнесмена, а потім чиновника. Порошенко у Вінницю привів агробізнес. На початку третього тисячоліття Віктор Ющенко і Петро Порошенко готувалися до парламентських виборів 2002 року. Бізнесмен відповідав за результати "Нашої України" у Вінницькій області. До цього моменту він встиг налагодити стосунки з місцевою вінницькою елітою. Особливі стосунки у нього склалися з першим заступником голови Вінницької обласної державної адміністрації Григорієм Заболотним і новообраним мером Вінниці Олександром Домбровським. Вони в майбутньому стануть основою команди Порошенка в цьому регіоні.

В цей же час, на початку 2000-х, місцеві бізнесмени Гройсмани налагодили зв'язки з Домбровським. Допомігло у цьому й те, що батько і син в 2002 році стали депутатами міськради, куди потрапили від сусідніх округів. У 2005 році Домбровський переміщається в крісло губернатора, а всі ключові посади в системі обласної влади посідають члени "Нашої України". До того часу Володимир Гройсман вже був в рядах партії і готувався змінити Домбровського на посаді мера міста. Команда Порошенка зробила ставку на 28-річного депутата міськради. Спочатку чотири місяці перевірки в ролі в. о. мера. А в 2006 році Гройсман за фінансової і політичної підтримки команди Порошенка переміг на виборах мера Вінниці. Отже, вся влада у Вінницькій області сконцентрувалася в руках команди Порошенка: Гройсман керував містом, Заболотний – облрадою, а Домбровський був губернатором.

Фото з відкритих джерел

І в першу, і в другу мерську каденцію Гройсман і Порошенко відмінно знаходили спільну мову, а незмінним помічником у муніципальних реформах виступав Благодійний фонд Петра Порошенка. Яскравим пам'ятником співпраці став вінницький фонтан Roshen.

Після революції Порошенко зміг домовитися, щоб мера Вінниці взяли в новий уряд Арсенія Яценюка, і відразу ж віце-прем'єром, і навіть в. о. прем'єр-міністра. Потім було четверте місце в списку "Блоку Петра Порошенка" на виборах до Ради, обрання спікером і нинішнє майже прем'єрство. Чи не занадто стрімка кар'єра молодого мера звичайного обласного центру? Не занадто, якщо президент називає тебе своїм другом і земляком.

Епізод № 4. Вінниця

Чим займався Володимир Гройсман в період з 1995 по 2002 рік, достеменно невідомо. Сам він стверджує, що "працював на керівних посадах у комерційних структурах". Місцеві ЗМІ серед активів сімейства Гройсманів згадують такі компанії, як "Юність", "Інтертрейд", "Інтербудбізнес", "Будбізнесефект", "Автомобільний дім", два цементних заводи і ряд інших. На початку 2000-х Гройсман надумав отримати вищу освіту, вступивши до Міжрегіональної академії управління персоналом. У 2003 році, як зазначено в його офіційній біографії, отримав диплом за спеціальністю "юриспруденція". Проте, як пишуть деякі ЗМІ, навчався Гройсман всього лише три роки, а за такий період неможливо отримати вищу освіту.

Новини за темою

У 2002 році разом з батьком Володимир Гройсман, у віці 24 років, обирається до Вінницької міськради, відзначившись як наймолодший депутат міськради. Був заступником голови постійної депутатської комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності та етики. В цей же час налагоджує дружні зв'язки з мером Вінниці Олександром Домбровським, а через нього і з Петром Порошенком. Після цього кар'єра бізнесмена пішла вгору. У 2005 році був обраний секретарем Вінницької міської ради, а в листопаді цього ж року став в. о. мера міста. Після отримання посади заявив, що вийшов з бізнесу. Нібито в даний час весь бізнес оформлений на родичів і друзів.

Фото з відкритих джерел

26 березня 2006 року Гройсмана за підтримки "Нашої України" і БЮТу обрали мером Вінниці. Йому тоді було всього 28 років, і це наймолодший мер обласного центру в Україні.

Оцінки діяльності Гройсмана на посаді мера Вінниці різні - від звинувачень у тотальній корупції та знищення бізнесу в місті до похвал за перетворення міста в затишне і європейське.

За час роботи мером Гройсман встиг засвітитися в низці скандалів. Чиновника звинувачували в корупції та кумівстві. Наприклад, Гройсман передав фірмі свого батька понад 3400 кв. м вулиці (муніципальної власності) для будівництва торгового центру. Нібито міськрада замовляла послуги і роботи у компаній, якими володіли родичі мера. Особливо дісталося меру за асфальтування міста, яке велося на позикові гроші, а підрядниками нібито були цементні заводи батька.

Фото з відкритих джерел

У досягнення Гройсману записують створення "прозорого офісу", електронної системи управління, була врегульована проблема стихійної торгівлі (критики мера запевняють, що торговців змусили торгувати на ринках сімей Гройсманів і Моргунових). У Вінниці почали влаштовувати грандіозні свята і концерти, місто облагородили. Також при Гройсмані на вулицях міста з'явилися списані швейцарські трамваї 1952 року випуску. На здійснення низки проектів гроші виділяв Благодійний фонд Петра Порошенка.

У 2010 році з рекордною для міських голів обласних центрів України підтримкою - 77,8% голосів - Гройсман був переобраний міським градоначальником. Він також був віце-президентом Асоціації громад і міст України з питань ЖКГ.

Епізод № 5. Євромайдан

У цьому пункті ми не будемо багато писати. Прес-служба Гройсмана запевняє, що він одним з перших мерів в Україні підтримав Євромайдан. Противники мера заперечують – мовляв, до останнього лавірував між двох вогнів. Нижче – відео, зняте під час молодіжного пікету біля мерії Вінниці в лютому 2014 року. Гройсман вийшов на вимогу вінницького майдану в оточенні десятка кремезних чоловіків і змушений був відповісти на питання натовпу. Що з цього вийшло, дивіться.

Епізод № 6. Міністр

27 лютого 2014 року Володимир Гройсман зайняв посаду віце-прем'єр-міністра України – міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Ось так, прямо з Вінниці в крісло одного з керівників уряду. Очевидно, не без протекції Петра Порошенка, який вже цілив у президенти і якому була потрібна противага Арсенію Яценюку в Кабміні. Основна мета, з якою Гройсман прийшов в уряд — проведення реформи децентралізації влади та місцевого самоврядування.

Новини за темою

Згідно з ініційованою Володимиром Гройсманом та прийнятою 1 квітня 2014 року урядом Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, повноваження місцевого самоврядування будуть суттєво розширені, а самі громади — села, селища і міста — наділені фінансовим ресурсом у вигляді місцевих та частини загальнонаціональних податків для реалізації цих повноважень. При Гройсмані децентралізація проходила повільно, а обіцяна фінансова незалежність регіонів на ділі виявилася лише перерозподілом доходів від збору податків, і далеко не на користь місцевої влади.

Фото з відкритих джерел

Крім виконання безпосередніх обов'язків, Гройсман швидко став медійною фігурою, він ходив на різні тв-шоу і активно роздавав коментарі журналістам. Стало очевидно, що його готують в крісло прем'єра на зміну Яценюку. І це сталося в червні 2014 року, коли Арсеній Петрович вирішив шантажувати політичних "союзників", подавши у відставку. 24 червня Гройсмана призначили на засіданні Кабміну в. о. прем'єр-міністра України. Однак втрутилися США, Верховна Рада 31 липня відмовила Яценюку в його відставці, і уряду вже 1 серпня довелося скасувати призначення Гройсмана. Так що перше прем'єрство було недовгим.

Епізод № 7. Спікер

На позачергових парламентських виборах 2014 року Гройсман отримав 4-й номер у списку президентської партії "Блок Петра Порошенка" і пройшов до Верховної Ради. Відразу ж поповзли чутки, що його призначать спікером. 27 листопада 2014 року Володимир Гройсман був обраний головою Верховної Ради України. На перших же засіданнях парламенту під керівництвом Гройсмана стало зрозуміло, що новий спікер не знає регламенту. Кілька конфузів, жарти від депутатів, які переросли у глузування – це все було восени 2014 року.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Однак досить швидко Гройсман освоївся, навчився не тільки прописаним нормам регламенту, але і прогалинам в законодавстві, що дозволяли маніпулювати законопроектами в сесійній залі. Голосування по десять разів за один і той же документ, скандали з невключенням до порядку денного законопроектів від опозиції, нічні голосування за фантомні бюджети – це обов'язково згадують під час розмови про Гройсмана-спікера. Ну а комедія з законопроектом про реструктуризацію валютних кредитів назавжди увійде в історію. Гройсман був злегка шокований тим, що Рада схвалила в другому читанні цей скандальний законопроект, тому з ходу придумав третє читання, яке Рада вже провалила. А в цей час під парламентом палили шини.

Новини за темою

Зараз у парламенті чергова "заковика". Коаліція ніби є, але її ніби і немає. Гройсман запевняє, що вона жива, але в ній лише дві фракції, а голосів у них недостатньо.

Епізод № 8. Партія

Володимир Гройсман перед місцевими виборами 2015 року вирішив створити політичну партію. Нову політичну силу назвали "Вінницька європейська стратегія". Поки що це регіональна політична сила. Головою Вінницької обласної організації партії є давній соратник Гройсмана, його колишній помічник часів депутатства, а потім депутат міськради Павло Яблонський. Міську організацію "ВЄС" очолив колишній виконавчий директор благодійного фонду "Подільська громада", а нині бізнесмен і депутат Вінницької райради Андрій Дручинський.

На виборах до Вінницької міськради список партії очолив секретар мерії і в. о. міського голови Сергій Моргунов. Також у списку "Вінницької європейської стратегії" серед відомих кандидатів опинилися батько Володимира Гройсмана Борис Гройсман, редактор газети "Вінницькі реалії" Степан Бессолов і редактор газети міської ради "Вінницька газета" Наталя Косміна, підприємець Самвел Єгоян, дружина керівника Державного управління справами Сергія Борзова Ірина Борзова.

Зазначимо, що на своїх перших виборах у мери в 2006 році Гройсман представляв "Нашу Україну" і користувався підтримкою місцевого осередку БЮТу. У 2010 році чинний мер йшов на переобрання від маловідомої партії "Совість України". До речі, тоді в цій політсилі значився і чинний мер Вінниці Сергій Моргунов.

Епізод № 9. Статок

За 2012 рік Гройсман заробив 827 тисяч гривень. Основна частина прибутку, 657 тисяч, припала на здачу майна в оренду. На рахунках у банках у мера було 400 тисяч гривень. Також він володів 4 земельними ділянками загальною площею 0,9 га, 2 житловими будинками площею 534 та 461 кв. м, автомобілем Toyota Land Cruiser-200, а також комерційною нерухомістю загальною площею 2,1 тис. кв. м. У 2012 році сім'я мера Вінниці отримала дохід у розмірі 878,3 тис. гривень. Небагато, як для успішних бізнесменів.

Фото з відкритих джерел

У 2013 році Гройсман задекларував вже 1,5 млн грн доходу. Однак майже половину цих доходів склав дохід від продажу машини. Ще 653 тис. грн Гройсман отримав за здачу в оренду майна. Дохід членів сім'ї Гройсмана склав 842,8 тис. грн. Цього року Гройсман придбав Range Rover за 1,5 млн грн, продавши Toyota Land Cruiser за 720 тис. грн.

Новини за темою

За підсумками 2014 року сукупний дохід Гройсмана склав 1,57 млн гривень, членів його сім'ї – 1,5 млн грн. Майже весь дохід міністра склав прибуток від передачі в оренду майна. Сім'я ж усе заробила в бізнесі. Явне покращення справ. Щодо машин, будинків, ділянок, все залишилося по-старому – два будинки, чотири ділянки та Range Rover.

Епізод № 10. Особисте

Володимир Гройсман одружений. Разом із дружиною Оленою виховують двох дочок - Христину і Юлію - і сина Давида. Дружина – непублічна особа, про її біографію практично нічого не відомо.

Фото з відкритих джерел

Старша дочка мера Юлія навчається в Лондонському університеті на юридичному факультеті. Паралельно планувала заочно навчатися за спеціальністю юриспруденції в Україні.

Молодша дочка Христина навчалася у вінницькому ліцеї № 7. Навчальний заклад вважається найкращим у місті за матеріальною базою.

Гройсман любить відпочивати активно. Кілька років поспіль мер Вінниці їздив взимку на лижі до Словаччини та Закарпаття. Також мер відпочивав в Ізраїлі та Туреччині.

Володимир Борисович має кілька нагород. У 2008 році Віктор Ющенко нагородив його орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, а у 2012 році Віктор Янукович покращив якість нагороди до ІІ ступеня. До речі, за цей орден Гройсману дісталося від критиків, які звинувачували мера у співпраці з "донецькими".

У 2011 році Гройсмана нагородили Лицарським Хрестом Ордена "За заслуги перед Республікою Польща" "за видатні заслуги в розвитку польсько-українського співробітництва". Причиною нагородження політика була підтримка і розвиток відносин міста Вінниці та Республіки Польща.

Віктор Ружинський

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>