Ілон Маск
Reuters
Основний власник компанії Tesla, мільярдер Ілон Маск запропонував на спір за 100 днів вирішити енергетичні проблеми Австралії. Угода, про яку говорить весь інтернет, обговорюється там же – у Всесвітній мережі, а точніше – в Twitter. Поки австралійська влада роздумує про пропозицію Маска і компанії, ми розповідаємо, в чому її суть.

В чому проблема?

З вересня у Південній Австралії сталася серія відключень електроенергії, що викликало запеклі політичні дебати про залежність держави від відновлюваних джерел енергії та про те, як уникнути цієї проблеми в майбутньому.

Південна Австралія є однією з самих сонячних і вітряних частин материка, а також - найбільшим споживачем відновлюваної енергії в країні.

Але поновлювані джерела енергії не поставляються однаково круглий рік, і зараз немає можливості зберігати надмірну електрику. Через це електропостачання не завжди збігається з періодами інтенсивного попиту, що може призвести до відключення електроенергії в екстремальні погодні періоди, наприклад, у спеку.

У проблеми є кілька рішень: можна побудувати більше електростанцій на викопному паливі, щоб забезпечити резерв для відновлюваних джерел енергії в майбутньому. Іншим рішенням може бути пошук ефективного способу накопичення відновлюваної енергії в періоди її надлишку.

Прем'єр-міністр Австралії Малькольм Тернбулл вже оголосив загальнонаціональну надзвичайну ситуацію в енергетиці, а австралійський оператор енергетичного ринку попередив про брак газу або електроенергії, якщо терміново не вжити заходів.

AGL Energy (один з найбільших в Австралії продавців газу і електроенергії на роздрібному ринку) попередив, що взимку може виявитися нездатним задовольнити попит на газ, а виробники застерегли про можливе скорочення робочих місць і закриття підприємств через різке підвищення цін на енергоносії та наближення дефіциту газу.

Установка більшої кількості акумуляторних батарей може послабити тиск на газовий ринок.

Що запропонував Маск?

Врятувати Австралію від енергетичної кризи взялися в компанії Tesla. Офіційну пропозицію зробив віце-президент енергетичного гіганта і кузен Ілона Маска Ліндон Райв під час зустрічей з австралійськими політиками, а оприлюднив у Twitter - сам Ілон Маск.

Умова така: компанія Tesla встановить акумулятори Powerwall 2 протягом 100 днів, і якщо це не усуне відключення електроенергії, вони виконають весь проект (вартістю близько 25 мільйонів доларів США) безкоштовно.

Пропозиція "Тесли" ґрунтується на батареях Powerwall 2 другого покоління, які доступні на побутовому рівні за ціною 10 000 доларів США кожна. Батареї зберуть в таких конфігураціях, які зможуть видавати енергію 100-300 мегават-годин.

Пристрій для зберігання енергії, такий як мережа батарей Powerwall 2, може зробити енергопостачання більш надійним і рівномірним, а також захистити від високих періодів попиту і збоїв в мережах, про що і говорив Райв з австралійським урядом.

Почувши про пропозицію, підприємець Майк Кеннон-Брукс, співзасновник австралійської IT-компанії Atlassian через Twitter запитав Маска, чи серйозно той каже.

Маск написав у відповідь: "Тесла встановить і запустить систему протягом 100 днів з моменту підписання контракту, в іншому випадку вона буде безкоштовною. Це досить серйозно для вас?"

скриншот

Кеннон-Брукс попросив дати йому сім днів, щоб розібратися в "політичних і фінансових аспектах". Також він запитав у Маска про вартість обслуговування системи. Засновник Tesla відповів, що компанія планує встановити тариф у 250 доларів за кіловат-годину для 100 мегават-годинний системи.

скриншот

Поки невідомо, чи буде уряд приймати пропозицію Маска, але кілька політиків вже проявили серйозний інтерес.

"Уряд готовий через ARENA і CEFC працювати з компаніями з серйозними пропозиціями щодо підтримки розгортання більшого об'єму сховищ", - сказав міністр екології та енергетики Джош Фріденберг в електронному повідомленні Reuters (ARENA - австралійське агентство з відновлюваних джерел енергії, а CEFC - корпорація "Чиста енергія").

У Tesla вже є досвід встановлення подібних акумуляторів в Південній Каліфорнії. Батареї потужністю 80 МВт/год були встановлені за 90 днів. Пристрій служить для зберігання енергії при низькому навантаженні в мережі, а потім для подачі цієї енергії в мережу при піковому навантаженні.

"Хлопці, ви руліть"

За листуванням керівників Tesla стежили тисячі користувачів, активно висловлюючи свої пропозиції. Багатьох привів у захват той факт, що питання такого рівня обговорюються в Twitter. Маск і Райв зібрали масу компліментів як "творці майбутнього", а користувачі сподіваються, що цей задум не "зарубають" політики.