Жорсткий Джонсон: Наслідки зміни влади у Великій Британії для ЄС, США та України

Жорсткий Джонсон: Наслідки зміни влади у Великій Британії для ЄС, США та України
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Новим прем'єр-міністром Великої Британії та лідером керівної Консервативної партії став консерватор Борис Джонсон, у минулому міністр закордонних справ і мер Лондона. За нього проголосували 66% британських консерваторів. Він уже вступив на посаду і розпочав формування нового британського уряду.

Джонсону доведеться довести до логічного кінця процес виходу Великої Британії з ЄС, налагодити відносини зі США в умовах розбіжностей. Британські консерватори вбачають у Джонсоні противагу опозиційним Лейбористській партії та "Партії Брекзіт", які прагнуть взяти владу у свої руки.

Перед ним стоїть непросте завдання виправдати довіру своїх прихильників у стислі строки. Україна уважно стежить за розвитком подій після зміни влади у Великій Британії, яка поряд зі США стоїть в авангарді політики санкцій Заходу проти Росії.

Битва за незалежність від Євросоюзу

Під час боротьби за прем'єрську посаду Джонсон напрацював репутацію жорсткого і рішучого лідера, який на відміну від інших претендентів готовий йти на непопулярні кроки заради виходу Великої Британії з ЄС до 31 жовтня.

На відміну від свого більш радикального однодумця Найджела Фарраджа з "Партії Брекзіту", який відстоює ідею виходу Великої Британії з ЄС без погодження, Джонсон має намір домовлятися з Єврокомісією про нову угоду щодо Брекзіт. Джонсон критикував проект угоди, узгоджений екс-прем'єром Терезою Мей з головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером у Страсбурзі.

Він акцентував увагу на тому, що перехідний період до кінця 2020 року з дотриманням Лондоном європейських правил у сфері торгівлі, соціальної політики позбавляє британців усіляких переваг від Брекзіт. Джонсон проти виплати Брюсселю 50 млрд доларів як компенсації за вихід з ЄС.

Після обрання на пост лідера Консервативної партії Джонсон підкреслив, що завданням Великої Британії є зберегти вільну торгівлю з ЄС та співробітництво у сфері безпеки й оборони за повного самостійного управління своєю країною.

Новини за темою

Британський прем'єр розраховує переконати європейських чиновників внести корективи до наявної угоди або укласти нову. Ідеальний варіант – угода про зону вільної торгівлі Великої Британії та ЄС. У планах Джонсона зміцнювати торговельно-економічні відносини з країнами Британської Співдружності, такими як Індія, Пакистан, ПАР, Австралія, країнами Північної Африки та Близького Сходу, а також зі США.

На поточний момент цьому заважають високі імпортні мита ЄС для третіх країн. Джонсону вигідно зберегти напрацьовані протягом 46 років членства в ЄС логістичні ланцюжки, виробничу кооперацію, співробітництво у сфері експорту-імпорту з європейськими країнами в інтересах британських підприємств і банків.

Новий прем'єр не згоден з положенням угоди про збереження відкритого кордону між Ірландією і британською областю Північна Ірландія доти, доки Лондон і Брюссель не досягнуть нових домовленостей у сфері торгівлі.

Далеко не факт, що Джонсону вдасться здобути дипломатичну перемогу на переговорах з європейськими чиновниками з приводу Брекзіту. Наприкінці минулого року голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер попередив Терезу Мей, що ЄС не має наміру переглядати умови угоди. Відтоді позиція ЄС щодо цього питання не змінилася.

Цими днями парламентер з питань Брекзіту з боку ЄС Мішель Барньє заявив, що в Брюсселі зацікавлені конструктивно попрацювати з Джонсоном щодо прискорення ратифікації угоди про вихід Великої Британії з ЄС у британському парламенті.

Максимум на що готові піти в ЄС, так це заново опрацювати положення декларації про майбутні відносини Великої Британії та ЄС і виплатити Північній Ірландії пакет фінансової допомоги в кілька мільярдів фунтів стерлінгів у разі "жорсткого" Брекзіту.

Про можливість внесення правок до самої угоди Барньє нічого не говорив. Помічник президента Франції Наталі Луазо заявила, що ЄС зацікавлений у конструктивних відносинах з Великою Британією, і висловила намір відстоювати наявну угоду, яка влаштовує європейців.

Заступник голови Єврокомісії Франс Тіммерманс упевнений, що угоду про Брекзіт переглядати не треба, ігноруючи той факт, що британські парламентарії вже кілька разів відмовлялися ратифікувати документ у тому вигляді, в якому він є.

Якщо Джонсон не зможе ні про що домовитися з Барньє та Юнкером, чиї повноваження на посаді голови Єврокомісії закінчуються в жовтні, то в нього не залишиться іншого вибору, як втілити в життя сценарій "жорсткого" Брекзіту, як він і обіцяв.

Вихід з ЄС без угоди є не надто популярним серед британських парламентаріїв. Джонсон може припинити діяльність британського парламенту, щоб домогтися виходу з ЄС до 31 жовтня, але для цього потрібне схвалення королеви Єлизавети II. Не факт, що британський монарх підтримає непопулярне рішення.  

Дострокові парламентські вибори можуть відбутися, і їхні наслідки є неоднозначними. На останніх виборах до Європарламенту у Великій Британії перемогла "Партія Брекзіту" Найджела Фарраджа з великим відривом від лейбористів, ліберал-демократів і консерваторів. За неї проголосували понад 30% виборців.

Незважаючи на спільність поглядів з приводу Брекзіту, Фаррардж є серйозним конкурентом для Джонсона, оскільки його партія може забрати частину електорату в консерваторів на дострокових парламентських виборах. З іншого боку, Джонсону було б простіше втілити в життя сценарій "жорсткого" Брекзіту, якби його партнером по коаліції був Фаррадж, а не лідер "Демократичної юніоністської партії" Арлін Фостер.

Відстрочка Брекзіту на більш пізній строк негативно позначиться на рейтингу Джонсона, оскільки це буде означати, що прем'єр не впорався з поставленим ним завданням і підвів своїх прихильників. У цьому зацікавлені представники опозиції.

Лейбористська партія і Ліберально-демократична партія намагаються напрацювати рейтинги на темі протидії "жорсткому" Брекзіту. Лідер лейбористів Джеремі Корбін агітує за проведення другого референдуму про вихід з ЄС і пропонує висунути вотум недовіри Джонсону. Певна логіка в цьому є.

За даними травневого опитування британського соціологічного ресурсу What UK Thinks, у разі проведення нового референдуму щодо Брекзіту за збереження членства в ЄС готові проголосувати 52% британців, а за вихід – 45%. Доцільність продовження розпочатої процедури виходу Великої Британії з ЄС зникне сама собою.

Атлантичний кордон

Президент США Дональд Трамп уже привітав Джонсона з перемогою. Складається враження, що ексцентричний британський євроскептик є найбільш бажаною фігурою у кріслі прем'єр-міністра Великої Британії для господаря Овального кабінету. Американський президент неодноразово висловлювався про Джонсона в позитивному ключі й навіть назвав його "Британським Трампом".

Американський президент цінує намір Джонсона збільшити витрати на оборону. Обох лідерів об'єднує схильність до правого популізму, вони підтримують Брекзіт, критикують чинну угоду про вихід з ЄС і виступають за підписання угоди про зону вільної торгівлі Великої Британії та США.

Новини за темою

Джонсон бачить у торговельній угоді зі США можливість частково компенсувати втрату доступу на загальний ринок у разі "жорсткого" Брекзіту. За даними видання The National Interest, наближеного до американських політичних кіл, США і Велика Британія можуть звести до нуля мита у двосторонній торгівлі в умовах зони вільної торгівлі.

У 2018 році обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами становив понад 260 млрд доларів. Британія перебуває на 7-му місці серед торговельно-економічних партнерів США. Відсутність мит сприятиме зростанню обсягу торгівлі товарами і послугами. За даними опитування YouGov, 64% американців і 67% британців підтримують зону вільної торгівлі США і Великої Британії. Частина британського суспільства ставиться до цього скептично.

В умовах зони вільної торгівлі зі США доведеться пустити на свій ринок ліків американських конкурентів, дозволити поставки нині забороненого генно-модифікованого м'яса, яке роблять у Штатах. Обсяг торгівлі Великої Британії зі США на дві третини менший, ніж з усіма країнами - членами ЄС.

У 2018 році в умовах доступу до спільного ринку торговий обіг Великої Британії та ЄС становив близько 792 млрд доларів (634 млрд фунтів стерлінгів). Британців бентежить те, що в США віддають перевагу національним виробникам у державних закупівлях, і тому шанси на перемогу британських компаній у державних тендерах мінімальні.

Утім, Трамп міг би піти назустріч Джонсону і врахувати побажання британської сторони в угоді про зону вільної торгівлі в обмін на підтримку позиції США в міжнародних відносинах. США потребує підтримки Великої Британії в конфронтації з Іраном, у врегулюванні збройного конфлікту в Сирії та громадянського протистояння у Венесуелі, у сфері протидії Росії й Китаю на світовій арені.

Американо-британські відносини зазнали певних труднощів після дипломатичного скандалу з участю посла Великої Британії в США Кіма Деррока, який несхвально відгукувався про Трампа і критикував його курс у сфері зовнішньої політики. Уряд Мей не підтримав вихід США з ядерної угоди з Іраном. Тим не менше Джонсон дотримується схожої з Трампом позиції щодо Ірану.

У 2015 році Джонсон назвав тендітною ядерну угоду з Іраном, висловив стурбованість з приводу його провокаційної поведінки на Близькому Сході. Як і Трамп, Джонсон не підтримує військових дій проти Ірану. Джонсону не завадить підтримка американських союзників в умовах кризи, що розгорілася у зв'язку із захопленням іранськими силовиками британського танкера.

Двоїстої позиції британський прем'єр дотримується щодо Китаю. Він підтримує протестувальників колишньої британської колонії Гонконг проти нав'язуваного Пекіном закону про екстрадицію. Джонсон не вважає, що треба ризикувати національною безпекою США, надаючи доступ підозрюваній у шпигунстві китайській фірмі Huawei до британської телекомунікаційної мережі 5G, оскільки є варіанти залучення інвестицій з інших країн.

Однак Джонсон з ентузіазмом ставиться до китайської транспортно-інфраструктурної ініціативи "Один пояс, один шлях", тоді як у США вважають проект інструментом економічної експансії Китаю у світі.

Джонсон був би набагато кориснішим Трампу в кріслі прем'єр-міністра Великої Британії, якби його країна залишилася в складі ЄС. Затятий євроскептик Джонсон міг би стати в авангарді європейських консерваторів замість лідера французького "Національного руху" Марін Ле Пен або міністра внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні, які хочуть реформувати ЄС, але не особливо підтримують ідею зближення з Вашингтоном і виступають за налагодження відносин з Росією.  

Джонсон міг стати провідником американо-британського бачення майбутнього Європи в альянсі зі США. Джонсон разом з Фарраджем, чия партія пройшла до Європарламенту, могли б протистояти прихильникам євроінтеграції та зміцнення перетворення ЄС на незалежний центр сили, таким як обрана головою Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн з німецької партії "Християнсько-демократичний союз" або наступний голова Європейської ради Шарль Мішель. Після виходу з ЄС роль Лондона як провідника інтересів Вашингтона в Європі зменшилася.

Британський прем'єр претендує на роль рівноправного партнера в американо-британському тандемі, а не правої руки на кшталт колишнього прем'єр-міністра Великої Британії Тоні Блера у відносинах з екс-президентом США Джорджем Бушем.

Блер активно підтримував військову операцію США в Іраку, всупереч опозиції з боку інших європейських країн на зразок Німеччини та Франції. Джонсон бачить Велику Британію як глобальну державу, яка співпрацює з різними центрами сили, а не частиною єдиної Європи або племінницею дядечка Сема. Чи буде Джонсон беззаперечно йти у фарватері зовнішньої політики США, чи ні, покажуть перші 100 днів його перебування при владі.

Український фронт

Прихід до влади Бориса Джонсона у Великій Британії збігся з підбиттям підсумків дострокових парламентських виборів в Україні, на яких переконливу перемогу здобула партія "Слуга народу" президента Володимира Зеленського. Тепер біля керма наших країн нові обличчя, яким доведеться починати відносини з чистого аркуша. Зеленський уже привітав Джонсона з перемогою.

Новини за темою

Акулу британської політики євроскептика Джонсона, який бореться за вихід Великої Британії з ЄС, складно порівняти з президентом Зеленським без солідного політичного бекграунду, який стоїть на позиції лібералізму і декларує важливість європейської інтеграції України. У будь-якому випадку, обох лідерів відрізняє непередбачуваність і ексцентричність, обидва позиціонують себе як представники народу, а не еліти.

В Україні немає єдиного ставлення до Джонсона, навколо якого склався неправильний стереотип безграмотного відірваного від реальності популіста і навіть русофіла. Свою роль відіграє однобоке сприйняття євроскептиків як агентів впливу Кремля, зацікавлених "розвалити" ЄС або ж вийти з його складу.

Свою роль зіграв інформаційний вплив Росії. Зокрема, науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин РАН Володимир Оленченко вважає, що після реалізації Брекзіту Джонсон буде дотримуватися більш збалансованих відносин з Росією.

Не варто повторювати помилок команди екс-президента Порошенка і підносити Джонсона в негативному ключі, як Трампа в 2016 році, не розібравшись, якої позиції дотримується британський політик з українського питання.

Джонсон одним з перших став висвітлювати проблему анексії Криму в британських ЗМІ, збитого проросійськими сепаратистами малайзійського пасажирського літака над окупованими районами Донбасу. На його думку, порушення територіальної цілісності незалежної європейської держави не має залишатися без уваги ЄС.

Джонсон виступає за продовження антиросійських санкцій дотих, доки вони не дадуть ефект, позитивно оцінював реформи в Україні за всієї їхньої неоднозначності. Він зізнався, що розчарувався в спробах налагодити діалог з Росією, і вважає, що з чинною владою домовитися неможливо.

У кінці 2017 року Джонсон під час переговорів з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим у Москві порушив проблему хакерських атак Росії. Позицію Джонсона щодо Росії було посилено після хімічної атаки в британському місті Солсбері та отруєння колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля в березні 2018 року.

Британський прем'єр вважає, що поліпшити відносини з Росією можна буде, коли вона змінить свою поведінку.

Вихід Великої Британії з ЄС створює певні позитивні перспективи для України. Джонсон вважає, що після виходу з ЄС у Великої Британії з'явиться більше свободи дій і можна буде ухвалити додатковий пакет санкцій проти Росії, перекрити канали відмивання російських грошей у британських фінансових установах.

Можливою є активізація торговельно-економічного співробітництва між Україною і Великою Британією після скасування високих мит ЄС для третіх країн. Тепер Велика Британія перебуває на 10-му місці серед торговельно-економічних партнерів України в Європі.

У 2018 році двосторонній торговельний обіг збільшився на 7,5% і становив 2,5 млрд доларів. Велика Британія закуповує в Україні метал, пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію. Україна закуповує британські автівки, ліки, різне промислове обладнання.

У 2016 році порушувалося питання про залучення британських інвестицій у підприємства оборонно-промислового комплексу України. Опрацьовується можливість створення зони вільної торгівлі України і Великої Британії. Мінусом Брекзіту для України є те, що ми втратимо серйозного провідника політики санкцій ЄС.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>