banner banner banner banner

Жорсткий Брекзіт: Велика Британія на межі нової кризи

Жорсткий Брекзіт: Велика Британія на межі нової кризи
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Переговори Великої Британії та ЄС про торговельну угоду зайшли у глухий кут, тому що сторони не можуть подолати розбіжності з низки питань. Формально членство Лондона в ЄС припинилося  у січні 2020 року, але перехідний період, протягом якого британці мають доступ до спільного ринку ЄС, закінчується 31 грудня. Переговорники – Мішель Барньє і Девід Фрост – планували ще до 15 жовтня узгодити умови створення зони вільної торгівлі між ЄС і Великою Британією без мит і квот.

Існує висока ймовірність того, що британський бізнес, який зіткнувся з негативними економічними наслідками через карантин і пандемію коронавірусу, очікують нові виклики. Актуальною залишається проблема сепаратизму в Північній Ірландії та Шотландії, які не зацікавлені в Брекзіті. Уряд лідера Консервативної партії, прихильника санкцій проти Росії та поборника територіальної цілісності України, Бориса Джонсона опинився на межі нової політичної кризи.

Новини за темою

На безриб'ї і рак риба

Каменем спотикання у відносинах між Лондоном і Брюсселем є питання розподілу рибних ресурсів. Після того як Велика Британія приєдналася до європейської спільноти в 1973 році, її економічна зона завдовшки 200 миль стала предметом загального користування інших країн – членів ЄС у рамках загальної політики рибальства. Ще тоді противники європейської інтеграції стверджували, що Лондон робить помилку, адже британські води є одним із найбільш привабливих місць в Європі для рибного промислу. Щорічно рибальські судна країн ЄС виловлюють 650-700 тис. тонн риби в ексклюзивній економічній зоні Великої Британії (60% вилову). Вилов британських рибалок набагато скромніший – 88 тис. тонн на рік (частка становить 16%).

Країни – члени ЄС мають квоти на вилов певних порід риб у британських водах. Наприклад, у протоці Ла-Манш квота Франції на вилов тріски становить 84%, в той час, як у Великої Британії, – 9%. Ірландські рибалки виловлюють 60% макрелі у британських водах. У 2012 і 2018 роках відбувалися зіткнення біля берегів Нормандії між французькими і британськими рибалками, які спеціалізуються на вилові молюсків. Французи оточили риболовецькі судна британців і намагалися вивести з ладу двигуни. Французька сторона звинуватила британців у вилові в їхніх територіальних водах –в 12 милях від берега, на які не поширюється загальна політика рибальства.

Британці претендують на 80% вилову у своїх водах. Вилов і перероблення риби і молюсків не вважається занадто прибутковою галуззю, оскільки на них припадає лише 0,1% британської економіки, що оцінюється в 784 млн фунтів, це не можна порівняти з сектором економіки, який оцінюється в 132 млрд фунтів. Враховуючи те, що значна частина вилову британських рибалок йде на експорт, вони зможуть наростити обсяги промислу і прибуток після скасування квот для європейців. Прагнення випровадити зі своїх вод європейських конкурентів стало одним із символів Брекзіта і відновлення суверенітету Великої Британії, яким вона пожертвувала 47 років тому. Вихід з ЄС підтримують навіть рибалки з Шотландії – британського регіону, переважна більшість жителів якого  проголосували проти Брекзіту на референдумі у 2016 році.

Європейці з такою позицією британців не згодні. Як  компроміс парламентер щодо Брекзіту від ЄС Мішель Барньє запропонував Великій Британії збільшити квоту на вилов риби на 15-18%. Ірландія, Франція, Іспанія, Бельгія, Нідерланди, Швеція, Данія і Німеччина, де розвинений рибний промисел, сприймають ексклюзивну економічну зону Великої Британії як золоту жилу. Особливу занепокоєність висловлюють ірландці. Міністр сільського господарства, харчової промисловості та рибного промислу Ірландії Чарлі Макконалог наполягає на збереженні системи квот з вилову риби в умовах зони вільної торгівлі Великої Британії та ЄС, щоб уникнути шкоди для ірландських рибалок. Член партії "Фінн Гейл" Пол Кехо вважає, що позиція Великої Британії хвилює невеликі сільські населені пункти в Ірландії, які залежать від рибної галузі.

З першого погляду, ситуація може здатися абсурдною, адже торг відбувається за те, що по праву належить британцям, – за рибні ресурси в межах їхньої ексклюзивної економічної зони. З іншого боку, без вільного доступу без мит на загальний ринок ЄС британські експортери зазнають збитків. Зокрема, третину експорту риби з Великої Британії постачають на ринок ЄС.

Різне розуміння правил гри

У листопаді 2020 року голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що між ЄС і Великою Британією досі є розбіжності щодо законодавства, яким врегульовано права працівників, захист навколишнього середовища, надання державної фіндопомоги, що дозволяє дотримуватися єдиних правил гри.

В інтересах Брюсселя зберегти вільний доступ на ринок праці Великої Британії для європейських громадян. У Сполученому Королівстві проживають 3,5 млн європейців. Однак з 1 січня 2021 року запрацює нова міграційна система. Щоб отримати дозвіл на роботу, іноземець зобов'язаний підтвердити свій рівень кваліфікації, знання англійської мови, а зарплата, на яку він претендує, має становити не менше ніж 25,6 тис. фунтів на рік. За подання заявки потрібно сплатити до 1,5 тис. фунтів стерлінгів як підтвердження своєї фінансової спроможності. Громадяни країн – членів ЄС, які вже працюють у Великій Британії, повинні пройти цю процедуру до 30 червня 2021 року. У разі невдачі вони отримають допомогу з безробіття.

Європейці, які захочуть переїхати до Великої Британії в 2021 році, не зможуть цього зробити, якщо провалять тест. Винятком є громадяни Ірландії, яким не потрібно проходити цю процедуру, оскільки Республіка є учасником Угоди про загальний простір переміщень із Великою Британією. Уряд Джонсона запозичив міграційну систему Австралії, щоб обмежити приплив іноземців на ПМЖ і приймати тільки професіоналів.

ЄС зацікавлений, щоб Велика Британія продовжувала дотримуватися європейських стандартів у сфері охорони навколишнього середовища, сільського господарства та виробництва продуктів харчування. До членства в ЄС Сполучене Королівство називали "найбруднішою людиною  Європи". Участь країни в організації дозволила поліпшити стан справ у сфері охорони навколишнього середовища. Однак міністр охорони навколишнього середовища Великої Британії Джордж Юстіс оголосив про перегляд наявних правил оцінювання впливу на навколишнє середовище. Втім, прем'єр-міністр Борис Джонсон виступає за "зелену індустріальну революцію", яка передбачає, зокрема, створення робочих місць у сфері альтернативної та ядерної енергетики, запровадження заборони на продаж у Великій Британії нових автомобілів із бензиновими та дизельними двигунами після 2030 року, що обійдеться британській економіці приблизно в 4 млрд фунтів.

ЄС наполягає, щоб Велика Британія продовжувала дотримуватися європейських правил у сфері захисту конкуренції. В ЄС існують обмеження на надання держсубсидій компаніям, щоб уникнути утиску інтересів їхніх конкурентів в інших країнах – членах ЄС. Спори у сфері конкуренції вирішуються в Суді ЄС. Великобританія розробила свої стандарти з врегулювання субсидування, але у Брюсселі їх піддали критиці, оскільки вони відрізняються від європейських правил.

Глибока криза

Франція і низка європейських країн висунули Великій Британії ультиматум: якщо протягом найближчих днів вона не піде на поступки в інтересах ЄС, то вони погодяться на Брекзіт без торговельної угоди. Париж виступає проти продовження торгових переговорів із Лондоном у 2021 році. Канцлер Німеччини Ангела Меркель, коментуючи переговори Барньє і Фроста про торговельну угоду, наголосила, що ЄС не збирається домагатися угоди з Великою Британією за всяку ціну, оскільки має враховувати інтереси всіх сторін. Лондон  був готовий до такого результату переговорів тому, що Джонсон раніше допускав жорсткий Брекзіт. У цьому разі з 1 січня 2021 року торгівля між Великою Британією та ЄС буде врегульована правилами СОТ, а британську продукцію буде обкладено митом на ринку ЄС.

Британська економіка переживає негативні наслідки карантину і локдаунів через пандемію коронавірусу. Уряд Джонсона витратив 200 млрд фунтів на надання фінансової допомоги бізнесу, працівникам та їхнім сім'ям, до кінця року очікується падіння ВВП на 11%, прогнозується зростання кількості безробітних і зниження економічного зростання на 1,5% до 2022 року (економіка втратить 40 млрд фунтів). У разі Брекзіта без торговельної угоди Великобританію очікують більш значні економічні втрати. За даними дослідження Лондонської школи економіки, в довгостроковій перспективі ВВП Великої Британії скоротиться на 8%, що еквівалентно збиткам у розмірі 160 млрд фунтів.

За даними ЮНКТАД, експорт Великої Британії до ЄС скоротиться на 14%, якщо сторони не зможуть укласти торговельну угоду. Британським компаніям буде складніше і дорожче продавати свою продукцію на ринку ЄС, частка якого у зовнішньоторговельному обороті Сполученого Королівства становить 40%. Через запровадження 10% мита  на ринку ЄС британські автомобілі здорожчають більш ніж на 1,9 тис. фунтів. Ірландія побоюється зростання цін на імпортовану британську картоплю. Ціни на імпортовану з ЄС молочну продукцію зростуть на 30%, інші продукти харчування – на 18%. Близько 40% продуктів харчування і сільгосппродукції, які споживають британці, завозять з ЄС. Через митні перевірки збільшиться тривалість вантажоперевезень з Європи до Великої Британії та навпаки.

Новини за темою

Угоди про зону вільної торгівлі Великої Британії з країнами за межами Європи не компенсують у найближчій перспективі обмеження доступу на європейський ринок. Із 40 угод ЄС з 70 країнами за межами блоку, в яких брав участь Лондон,  вдалося перепідписати 20 з 50 країнами, на які припадає 8% зовнішньої торгівлі. У жовтні підписано угоду про зону вільної торгівлі з Японією, яка скасовує мита для 99% британського експорту. Тривають переговори про торгові угоди з США, Австралією та Новою Зеландією.

Джонсон не встиг укласти торговельну угоду з президентом США Дональдом Трампом, який є прихильником Брекзіту. У наступному році йому доведеться мати справу з демократом ірландського походження Джо Байденом, який не планує підписувати нові торгові угоди до тих пір, поки американська економіка не стане конкурентноздатною. Він скептично ставиться до Брекзіту і виступає за збереження свободи переміщення і відсутність митних бар'єрів між державою Ірландія і британським регіоном Північна Ірландія, що розташовані на одному острові.

Негативні економічні наслідки можуть спровокувати соціальну напруженість і політичну кризу, активізацію відцентрових настроїв у Північній Ірландії та Шотландії, де більшість жителів виступають проти виходу з ЄС. Лідер партії "Шинн Фейн" Мері Мак Дональд виступає за проведення референдуму про об'єднання Північної Ірландії з Ірландією заради збереження членства в ЄС. Прем'єр-міністр Ірландії Мішель Мартін не вважає доцільним проведення такого референдуму в найближчі п'ять років після Брекзіту, щоб не зіпсувати відносини з північноірландськими протестантами, які не бажають відділятися від Великої Британії. Дублін планує інвестувати 500 млн євро у розвиток транскордонної інфраструктури. Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен виступає за проведення нового референдуму про незалежність регіону.

Джонсону доведеться одночасно стримувати сепаратистські настрої ірландців і шотландців і протистояти помірному крилу в консервативній партії, що виступає проти жорсткого Брекзіту, опозиційним силам в особі Лейбористської партії, Ліберально-демократичної партії, "зелених", чия популярність зростає. Окремим викликом можуть стати акції протесту британців, незадоволених погіршенням соціально-економічного становища в країні.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>