banner banner banner banner

Зеленський призначив грузина, "який будував Батумі", керувати інвестофісом. Що насправді побудував Леван Варшаломідзе

Зеленський призначив грузина, "який будував Батумі", керувати інвестофісом. Що насправді побудував Леван Варшаломідзе
112.ua

Президент Володимир Зеленський сьогодні під час прес-конференції пообіцяв відкрити інвестофіс під керівництвом екс-глави уряду Аджарії Левана Варшаломідзе.

"Я можу сказати про інвестиційний офісі, який ми відкриємо наприкінці вересня. Ми взяли туди керівником пана Варшаламідзе, який будував Батумі. Ми ухвалили рішення: один окремий прозорий інвестиційний офіс буде працювати вже у вересні. І тільки він буде займатися всіма інвестиціями", — сказав президент.

Напевно, у багатьох виникає питання, хто такий Леван Варшаломідзе і що він побудував у Батумі.

Новини за темою

Леван Варшаломідзе – соратник і близький друг третього президента Грузії Міхеіла Саакашвілі, вони обидва є випускниками Київського державного університету, де закінчили факультет міжнародних відносин.

Варшаломідзе обіймав посаду глави уряду Аджарії з 2004 по 2012 рік. Його було призначено на цю посаду після того, як Аджарія пережила кризовий для всієї Грузії період: у травні 2004 року Аслан Абашидзе, який керував регіоном із 1991 року, спробував влаштувати збройний переворот, однак йому довелося бігти до Москви.

У період діяльності Варшаломідзе Батумі став містом Грузії, що найшвидше розвивається, і повністю перетворився: у ньому з'явилися п'ятизіркові готелі, почався будівельний і туристичний бум. Дотепер Батумі лідирує в рейтингах туристичних місць із високим потенціалом розвитку.

Слід зазначити, що Леван Варшаломідзе – один із небагатьох лідерів партії "Єдиний національний рух", якому після зміни влади у 2012 році не було висунуто жодних офіційних звинувачень. Після програшу на виборах 2012 року Варшаломідзе публічно передав владу новому главі уряду Аджарії Арчилу Хабадзе. Потім він ще близько двох років проживав у Батумі, після чого поїхав працювати до України. При цьому, на відміну від Міхеіла Саакашвілі, він не захотів розлучитися зі своїм грузинським громадянством і відмовився від посади віце-прем'єра в уряді Петра Порошенка.

У липні 2016 року Варшаломідзе повернувся з України до Батумі й зайнявся партійною діяльністю: працював віце-головою політичної ради партії "Єдиний національний рух".

А тепер ось повернувся в Україну і в березні був призначений секретарем Національної інвестиційної ради України. Національну інвестиційну раду було створено у 2016 році й вона нині є консультативним органом при адміністрації президента України. Її завдання – залучення інвестицій та поліпшення інвестиційного клімату. Раді поставлено завдання залучити до країни протягом наступних п'яти років 50 млрд дол. інвестицій.

А тепер про Батумі. Так, місто, безумовно, змінилося, але в ньому все ще багато проблем. У Батумі побудували чимало хмарочосів, але попит далеко не дотягує до пропозиції, і багато офісів порожні. А будівництво триває. І зовнішній вигляд міста лишає багато бажати.

Журналісти OC Media за підтримки регіонального бюро Фонду Фрідріха Еберта (Friedrich-Ebert-Stiftung) на Південному Кавказі підготували чудовий матеріал про те, який вигляд мав Батумі у 2019 році. Радимо вам його, щоб ви були в курсі, до чого доклав руку Варшаломідзе і що слід мати на увазі, коли грузинські реформатори будуть вчергове говорити про перетворення Одеси на новий Батумі.

* * *

Портове місто Батумі на чорноморському узбережжі Грузії з 2008 року приваблює відвідувачів яскравими вогнями туризму, торгівлі та азартних ігор. Стрімке зростання туризму в популярному місті казино спричинило будівельний бум, якому, як видно, немає кінця і краю.

Повсюдна забудова порожніх ділянок займає центральне місце в житті міста з населенням 160 тис Звуки відбійного молотка віддаються рикошетом від багатоповерхових висотних будівель і сягають лінії горизонту Батумі.

Уздовж перших поверхів висоток пролягають перекриті вулиці, де рух протікає через будівельні майданчики, переходячи в тротуари і дороги Батумі.

"Будівельний бум, що відбувається в Батумі, відбиває глобальну тенденцію в спекуляції нерухомості, яка спирається на розвиток індустрії розкоші й розваг для залучення інвестицій", — говорить Сюзанна Харріс-Брандтс, архітектор й аспірант в галузі урбаністики в Массачусетському технологічному інституті (МТІ).

Іен Макнот Девіс / OC Media

Екскаватор на будівельному майданчику в житловому районі Батумі.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Дим від дизельних двигунів заповнює повітря над будмайданчиком за торговельним центром Black Sea Mall.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Підйомні крани і хмарочоси є невід'ємною частиною силуету міста навколо стадіону,що споруджується. Вид з боку покинутого будівельного майданчика.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Будматеріали зберігаються на нечисленних незайнятих ділянках.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Будівельна індустрія стала джерелом доходу для багатьох жителів Батумі. На жаль, у кращому випадку це лише підготовчі роботи, позаяк багато проектів не завершуються через те, що забудовники не виконують своїх будівельних зобов'язань або передчасно відмовляються від проектів.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Викинута пара будівельних рукавичок на асфальті. Будівельне сміття всюди в місті.

За словами Харріс-Брандтс, у період з 2008 по 2013 рік Батумі був націлений на розвиток міст і ребрендинг за розпорядженням уряду "Єдиного національного руху" колишнього президента Міхеіла Саакашвілі. "Уряд почав багато нових будівельних проектів і стимулював додатковий розвиток приватного сектора".

Поверхи порожніх квартир по всьому місту говорять про те, що попит на нерухомість набагато менше, ніж надлишкова пропозиція.

Недолік у попиті є результатом діяльності як місцевих, так і загальносвітових чинників, пояснює Сюзанна Харріс-Брандтс. "Від забудовників, які не виконують своїх будівельних зобов'язань або передчасно відмовляються від проектів (можливо, через волатильність ринку), до так званих "квартир-примар", не занедбаних і не проданих, проте власники яких, як правило, іноземці, постійно відсутні".

"Певною мірою порожні будівлі також говорять про відсутність державного регулювання і перспективного планування", — пояснює Харріс-Брандтс, додаючи, що поганий архітектурний дизайн сприяв появі нового ландшафту порожніх будівель у Батумі.

У Батумі є три типи порожніх будівель.

"Є будівлі з частково завершеним будівництвом; будівлі, будівництво екстер'єрів яких було завершено, але забудовники не можуть завершити будівництво внутрішніх приміщень або продати їх; будівлі, в яких повністю завершено будівництво та продано багато квартир, але відсутні власники. Останні — це так звані "квартири-привиди".

Іен Макнот Девіс / OC Media

Віконні рами, імпортовані із сусідньої Туреччини, кордон з якою в 17 км від міста, готові до установки.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Правила техніки безпеки висять на огорожі будівельного майданчика. У Батумі зареєстровано найбільшу кількість нещасних випадків на будмайданчиках у Грузії за 2018 рік.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Працівник без захисного спорядження піднімається на вершину будівлі, яка має стати медичним центром.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Екскаватор на набережній Батумі.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Діти в сутінках катаються в прибережному скейтпарку. Більшість квартир у будинках позаду них стоять порожні.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Величезна яма обмежує рух на жвавому перехресті.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Жінка йде колись жвавою вулицею Джавахішвілі, яка нині перекрита кількома замороженими будмайданчиками.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Незакінчена будівля в центрі Батумі.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Трава росте на заболоченій ділянці землі всередині незавершеного багатоквартирного будинку.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Робітники несуть матеріали на будмайданчик, який має стати багатопрофільним медичним центром Аджари.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Чоловік проходить повз одного з плакатів із зображенням майбутніх будівель, яких чимало по всьому Батумі.

Харріс-Брандтс пояснює, що поява нових будівельних майданчиків може бути пов'язана з оптимізмом та обіцянкою альтернативного майбутнього для жителів Батумі. "У менш позитивній перспективі порожні ділянки в новобудовах можуть заважати соціальному життю міста, послаблюючи взаємодію між жителями й знищуючи нинішні спільноти".

"Проте жителі Батумі демонструють творчий і гнучкий підхід в адаптації до постійно порожніх будівель: на незавершених перших поверхах іноді неформально продають вживані речі або свіжі продукти, а порожні вітрини Старого міста іноді використовують як тимчасові фешн-шоуруми або майданчики для виставок".

Нерегульоване будівництво і погане дотримання правил безпеки можуть бути небезпечні для тих, хто працює на будівельних майданчиках. У Батумі зареєстровано найбільшу кількість нещасних випадків на будмайданчиках у Грузії за 2018 рік. Об'єднання профспілок Грузії повідомило про те, що більшість із випадків, що сталися протягом року, — 14 смертей і 16 важких травм — зареєстровано в Батумі.

Офіційний туристичний портал Аджари повідомив про те, що кількість туристів збільшилася на 23% у 2018 році. У будівельному бумі, спровокованому зростанням туризму, не спостерігається ознак спаду.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Тимчасова огорожа навколо будівельного майданчика в центрі Батумі.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

На зиму пляжні бари розбирають або руйнують, а потім знову відновлюють до туристичного сезону.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Транспортний рух у Батумі залежить від дорожніх робіт.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Зливи заповнили водою будмайданчики й заморозили подальше будівництво.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Підйомні крани стали невід'ємною частиною мінливого пейзажу Батумі.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Автомийка на вулиці Джавахішвілі закрилася через те, що незавершені дорожні роботи перекривали транспортний рух.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Вогнегасник на будівельному майданчику перебуває в межах досяжності. Статистика дотримання правил безпеки на будмайданчиках в Батумі є сумнівною. Більшість смертей та нещасних випадків на будмайданчиках у Грузії відбуваються саме тут.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Рекламу Eclipse Casino показано на екрані поруч із двома хмарочосами, будівництво яких все ще триває. Азартні ігри — це візитна картка Батумі для багатьох туристів, особливо із сусідньої Туреччини, де азартні ігри під забороною.

Іен Макнот Девіс / OC Media

Невеликий офіс Orbi Group — найбільшого будівельного холдингу Грузії — розташований на знаменитому гальковому пляжі Батумі, відвідувачі якого можуть зупинитися й подивитися на нерухомість.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Незважаючи на те що батумська Алфавітна вежа стала культовою будівлею і популярним місцем серед туристів, її будівництво все ще не завершено.  

Іен Макнот Девіс / OC Media

Сонце сідає за горизонт на узбережжі Батумі, де ніяк не закінчиться будівництво.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>