Зе-уряд: Рівняння з багатьма невідомими

Зе-уряд: Рівняння з багатьма невідомими
З відкритих джерел

Наталія Лебідь

Журналіст

Експертне середовище розгублене, і по цей час не відомо, хто стане міністрами у складі майбутнього уряду. І це при тому, що в Зеленського обіцяють назвати ім’я прем’єра вже 29 серпня – на першому засіданні Верховної Ради.

"Кандидатури невідомі. Навіть прем’єр-міністр. Нібито є рішення тільки щодо міністра оборони і закордонних справ. Щодо інших – нема", – говорить 112.ua директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник.

При цьому однак персону можливого міністра оборони утаємничено. Буцімто – з міркувань безпеки. А щодо інших, то там, де немає секретності, немає і визначеності. Словом, чекатимемо на сюрприз.

"Слуги" скаржаться на саботаж

Тим часом наближені до президента чиновники обіцяють, що процес формування уряду буде стрімким і – головне! – прозорим. "Все буде дуже швидко. Думаю, новий Кабмін буде сформований у перший або другий день роботи парламенту. Я в цьому переконаний", – заявляє представник президента України в Кабінеті міністрів Андрій Герус.

А голова президентського офісу Андрій Богдан додає, що щодо прем’єра Володимир Зеленський ухвалюватиме не одноосібне рішення, а колегіальне.

Ще один публічний коментар – від ймовірного керівника фракції "Слуга народу" Давида Арахамії. За його словами, процес відбору претендентів на міністерські посади гальмується через відвертий саботаж з боку інших політичних сил.

"Я не буду називати прізвищ тепер, коли я телефоную представникам інших партій і кажу, а ви можете надати свого листа, шортлиста нормальних кандидатів на міністрів? Мені кажуть: "а ми хочемо, щоб ви були відповідальні, ми не дамо". Скажіть мені, це державницька позиція чи політична спекуляція? Якщо є така позиція, нехай вони лісом усі йдуть", – поскаржився Арахамія журналістам.

Новини за темою

Лишаючи в стороні стилістику обраного депутата, зауважимо, що історія, яку він розповідає, не надто правдоподібна. "Такі заяви роблять люди, котрі є незалученими в кадровий процес. Якщо в Зеленського налаштовані на монокоаліцію, то навряд чи там стануть пропонувати вакансії іншим фракціям. У нього чимало людей, які не потрапили до ВР і нині хочуть отримати бодай щось.

Портфелі міністрів можуть запропонувати іншим політсилам тільки в тому разі, якщо йтиметься про створення коаліції з молодшим партнером", – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко.

Отже, у команді Зеленського навряд чи готові ділитися міністерськими вакансіями. Принаймні Арахамія із твердженням про те, що президент бажає бачити "технократичний уряд, не партійний, не політичний", нікого не переконав. Інакше щедрість Зе-команди поширювалася б і на керівництво парламентськими комітетами, котрі "Слуга народу" у більшості своїй бажає закріпити за собою.

Однак повернемося до міністрів. Щонайменше дві несподіванки чекатимуть на тих, хто повірив у 100-відсотково новий уряд Зеленського. За інсайдерськими даними, двоє "старих" представників Кабміну можуть залишитися на своїх посадах.

Уляна + Арсен

Це передусім Арсен Аваков. Феномен чинного міністра МВС, який користувався недоторканністю протягом усієї каденції Петра Порошенка і котрий може зберегти портфель й "за Зеленського", слід досліджувати окремо. Але експертне середовище одностайне: шанси Авакова на збереження посади є високими.

Ба навіть більше: Аваков, говорять у кулуарах влади, може отримати портфель віце-прем'єра з питань координації правоохоронних органів. Це буде нова посада, створена спеціально під Авакова. Але хоч гонор свій він і потішить, від реального керівництва Нацполіцією та Нацгвардією міністра відсторонять.

Власне, підвищення Авакова є придуманим для нього компромісом, за умовами якого міністр має здатися без бою та піти з керівництва МВС. Але такий варіант вкрай амбітного політика не влаштовує. Авакову важливіша реальна влада та реальні важелі впливу, а не дуті посади, котрі нічого йому не додають.

Подейкують, що саме через непоступливість міністра формування списку урядовців зайшло в глухий кут. Аваков буцімто погоджується на посаду віце-прем'єра за умови, що він залишається очільником МВС. Тим паче що, на переконання Арсена Борисовича, Володимир Зеленський є його боржником. Бо "спокійні" вибори забезпечував Зеленському саме він.

Теоретично Аваков може залишитися, але така поступка одразу вдарить по авторитету самого Зеленського. Бо, виходить, що від президента можна добитися чого завгодно, якщо тільки правильно організувати на нього тиск. "Вагомими є шанси Авакова, але це не та людина, котра може додати щось рейтингу Зеленського.

Це представник старої системи. Сенс залишати його в новому уряді, котрий має ламати цю систему?" – запитує Богдан Петренко.

Друге ім’я з теперішньої обойми, яке нібито має шанс "засвітитися" в новому уряді, це ім’я в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. Несподівано, адже раніше йшлося про те, що посісти місце Супрун може Михайло Радуцький, народний депутат, №18 у списку партії "Слуга народу", він же засновник медичної клініки "Борис".

"Не чув про інших (кандидатур), крім Михайла. У нього є своє бачення того, як краще реалізувати реформу... Не впевнений (що він буде міністром), але в нього точно є своє бачення, як краще реформувати сферу охорони здоров'я", – зазначав свого часу голова штабу "Слуги народу" Олександр Корнієнко.

Проте кандидат із "власним баченням медреформи" від запропонованої йому честі рішуче відмовляється. "Я вже, напевно, двісті разів говорив і ще раз повторюю: я і не збирався обіймати пост міністра", – стверджує Радуцький. Втім, якщо не він, то, напевно, хтось інший з лави запасних Зеленського міг би претендувати на цей пост. Чому ж тоді в кулуарних розмовах знову спливає ім’я Супрун?

Новини за темою

Усе дуже просто: на команду Зеленського нібито чинять шалений тиск з вимогою залишити Уляну на ігровому полі. Конкретніше, цього вимагає "американське лобі, яке поставило її на цю посаду. Якщо вони її "продавлять", вона може залишитися. Але за нею тягнеться негативний шлейф, бо частина соціуму її категорично не сприймає", – говорить Богдан Петренко. А от Бортник не погоджується: "Супрун не залишиться на своїй посаді. Шанси є тільки в Авакова та Маркарової".

Оксана Маркарова – це третій і поки останній "старий" міністр, котрий теоретично може перекочувати до нового уряду. "Ймовірність у Маркарової залишитися в Кабміні найвища, але є багато інших людей, які теж обговорюються. Конкретніше сказати не можу", – каже цитований вище Арахамія.

Чому в Маркарової шанси вищі, пояснює Богдан Петренко: "Маркарова може бути винятком, бо це непублічна персона і не має негативного сприйняття з боку суспільства".

Та якщо нинішня очільниця Мінфіну Маркарова і може стати винятком, то такі урядовці, як Андрій Рева, Лілія Гриневич, Володимир Омелян, Ігор Насалик, Євген Нищук, Павло Клімкін, Степан Полторак, Павло Петренко, однозначно позбудуться посад. Усі віце-прем'єри разом із В'ячеславом Кириленком, Павлом Розенком та Степаном Кубівим також залишать свої кабінети. Оновлення й справді обіцяє бути суттєвим, хоча й не повним.

Огляд новачків

Хто прийде на їхнє місце? Це питання на сьогодні відкрите. Однією з ключових посад в умовах війни була і лишається посада міністра оборони, але, як уже було сказано, його ім’я "Слуга народу" тримає в секреті.

За словами голови партії Дмитра Разумкова, "міністр оборони відрізняється від міністра закордонних справ, адже в країні йде війна, і ці особи все ж повинні бути захищені". Захищатиме свої креатури "СН" аж до моменту оголошення офіційного складу уряду, додає Разумков.

Нині ж міністром оборони України залишається Степан Полторак. Він написав рапорт на звільнення з посади ще 20 травня, заявивши, що поважає конституційне право нового президента пропонувати парламенту власну кандидатуру в глави оборонного відомства.

Але Верховна Рада провалила голосування за його відставку. Відтак, звільнити Полторака зможе лише новий парламент, який почне працювати вже на початку вересня.

Утім, деякі версії щодо нового міністра оборони все ж відомі. Подейкують, що ним може стати жінка – 35-річна Юлія Світлична, нинішня голова Харківської обласної державної адміністрації. Світлична є наймолодшою керівницею ОДА плюс єдиною жінкою серед "губернаторів".

Втім, малоймовірною кандидатурою на посаду міністра оборони її робить не стать, а близькість до колишнього президента Порошенка, на котрого в Зеленського, як відомо, – ідіосинкразія. Юлія Світлична є членом партії "Європейська солідарність", і ця обставина, вочевидь, лишає її за бортом сьогоднішніх призначень.

"Питання гендерної рівності є для нас актуальним, тому поставити жінку на чолі Міноборони є певним позитивом, бо це до того ж і сигнал миру. Але конкретно Світлична стане міністром навряд чи, бо вона пов’язана з "ЄС", а "ЄС" для "Слуги народу" надто демонізована", – переконаний Петренко.

Щодо міністра закордонних справ, то серед претендентів називають Вадима Пристайка. Нині Пристайко є заступником керівника президентського Офісу.

Вадим Пристайко Униан

І хоч бекграунд у нього доволі солідний (Пристайко в минулому – надзвичайний і повноважний посол України, заступник міністра закордонних справ і голова Місії України при НАТО), його персону вартувало б підважити також Оленою Зеркаль, вважає Богдан Петренко.

"Було б непогано залучити Зеркаль, вона б додала ваги, але прецедент уже був, і спроба залучення була, і вона вийшла невдала", – нагадує експерт.

Це дійсно так: раніше Зеркаль відмовилася стати співробітницею Адміністрації президента. Загортаючи відмову в дипломатичну обгортку, чиновниця пояснила, що "дуже любить свою роботу і ті виклики, з котрими має в ній справу". Насправді ж у конфлікті президента Зеленського та міністра закордонних справ Павла Клімкіна Зеркаль стала на бік останнього.

Інцидент мав місце через неузгоджену відповідь на ноту, надіслану зовнішньополітичним відомством Росії щодо українських моряків.

Ще тоді, вочевидь, Олена Зеркаль, визначила для себе кар’єрні пріоритети. "Я думаю, що для всіх буде великою удачею, якщо вона продовжить працювати на тій позиції, на якій вона сьогодні є. Вона на своєму місці", – заявляє нині помічник президента Андрій Єрмак.

А от Сергій Бабак, котрого розглядають як можливого міністра освіти, на конфронтацію з главою держави не йшов. Власне, Бабак – член команди Зеленського, номер 11 у партійному списку "Слуги народу".

Сергій Бабак З відкритих джерел

У послужному списку Бабака зазначено, що він є співзасновником Ukrainian Heritage Foundation та куратором освітнього напряму Українського інституту майбутнього.

Втім, відомий він не цим, а тим, що під час виборчої кампанії Зеленського Бабак назвав "абсолютно реальними" розрахунки про те, що для зарплат учителям на рівні 4000 доларів на місяць достатньо виділяти з бюджету 200 млн доларів на рік.

За Бабаком числяться й інші конфузи, за які ймовірного міністра потроху висміюють у ЗМІ. Та все це зрештою не матиме великого значення, оскільки, на переконання Руслана Бортника, у бік парламенту українці кидатимуть не надто прискіпливі погляди.

"Суспільство очікує конкретних кроків з боку влади, зокрема, щодо війни на сході. Особливої уваги до уряду не буде, буде увага до діяльності президента і парламенту", – каже він.

У цілому ж Бортник обіцяє, що майбутній уряд буде "екстравагантним", і ця обіцянка викликає довіру. Чого не скажеш про високі зарплати бюджетникам та інші радості життя, так щедро заанонсовані командою влади.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>