banner banner banner banner

Зе енд: Які секрети влади виявив випадок із Саакашвілі?

Зе енд: Які секрети влади виявив випадок із Саакашвілі?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Купи козу – продай козу: Міхеїл Саакашвілі, довкола можливого призначення якого було стільки галасу, вже, схоже, нікуди не йде. Противники такого кроку можуть видихнути з полегшенням. Ціла політична драма, яка мало не спровокувала міжнародний скандал, обертається фарсом: для Міхо підшукали доволі скромну й ні до чого не зобов’язуючу посаду – радника президента. Це вам не віце-прем'єр-міністр з питань реформ, це гра на пониження. Але Саакашвілі до неї не звикати.

Не міг чи не хотів?

Однак йдеться не про великого грузинського реформатора. Йдеться про інше. В кулуарах влади говорять, що на призначення Міхо у "слуг народу" просто не вистачає голосів. Ані кількома днями раніше, ані станом на 29 квітня (переддень позачергового засідання Ради) 226 голосів "під Мішу" президентська сила не знайшла.

Новини за темою

І навряд чи знайде на ранок 30-го. Всього лише протягом тижня, який минув з 22 квітня, тобто з вікопомної пропозиції президента Зеленського, Саакашвілі вважав себе кандидатом на провідну посаду у уряді. Його мрії спіткнулися об прикру українську реальність: президент Зеленський не може змусити депутатів голосувати так, як йому потрібно.

Не може чи не хоче? Бо це важливе уточнення.

"Директивного стилю управління фракцією "Слуга народу" з боку Зеленського вже немає, – зауважує в розмові з 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. – Починає виникати зворотній зв'язок, виникає потреба зважати на реакцію фракції. Це по-перше. По-друге, Саакашвілі не влаштовував певні політичні групи, тож у питанні його призначення довелося йти на поступки. Власне, він від самого початку міг бути елементом тиску, предметом торгів: добре, ми його не призначимо, але і ви зробіть для нас те-то й те-то. Що саме було предметом торгу, сказати тяжко, але здається, що все саме так і відбувалося".

Іншими словами, колишній лідер Грузії перетворився на пішака в українських іграх. "Якби у Зеленського було щире бажання призначити Саакашвілі, – веде далі Петренко, – він би вів перемовини не лише зі "Слугою народу", а й з іншими фракціями. А вони якраз доволі показово голосують за призначення до центральних органів влади разом з СН – принаймні так відбувалося останнім часом. Інформація про призначення Саакашвілі до уряду ще й допомогла сформувати новий інформаційний порядок денний, відсунувши негативні новини на другий план".

Про те саме нашому виданню кажуть й інші експерти. Ось пряма мова політолога Кирила Сазонова: "Почнемо з того, що фракція "Слуга народу" є неоднорідною. І група Коломойського виступала проти призначення Саакашвілі. А добрати голосів з інших фракцій чи груп, чи від позафракційних депутатів цього разу не змогли. А крім того, не дуже-то й хотіли. Згадаймо, як ухвалювали закон про землю, як голосували за закон щодо банківської сфери (так званий антиколомойський). Тоді Зеленський прибігав до парламенту, зустрічався із фракцією, депутатів запрошували до нього, проводили виховну роботу. А ще – домовлялися з партнерами з інших фракцій, тобто мобілізували все що можна. І в підсумку всі потрібні закони було ухвалено".

"А що ми бачимо з Саакашвілі? – запитує Сазонов. – Банкова оголосила, що він буде віце-прем’єром по реформах, що його позитивний досвід нам стане у пригоді, створили потужний шум у медіа-просторі, але по факту Банкова не напружувалася. Ніхто не збирав фракцію на рівні президента або Єрмака, ніхто не домовлявся з партнерами. Судячи з усього, Банкова не дуже-то й прагнула цього призначення. Їй був потрібен короткий яскравий інформаційний шум, щоб відволікти увагу від звільнення голів митниці та податкової та призначення туди своїх людей. Плюс це трохи прикрило скандалом з працюючим рестораном Тищенка. На цьому напрямі фахівці з "Кварталу" працюють, як завжди, професійно".

Вихід з-під контролю

Висновок з усього почутого один: на сьогодні вже далеко не так важливо, ким стане (або ні) політичний емігрант Міхеїл Саакашвілі. Важливо, як далі будуватиме стосунки зі "своїми" людьми в парламенті український президент Володимир Зеленський.

Цікавий нюанс. Коментуючи порядок денний Ради на 30 квітня, глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія каже таке: "У нас буде повістка, ініційована парламентом (ми зараз її формуємо), там немає питання Саакашвілі. Але я не виключаю, що за ініціативою Офісу президента можуть бути додані кадрові питання". Тобто депутати з СН готові слухатися навіть не самого президента, вони готові коритися його офісу (читай: главі ОП Андрію Єрмаку).

Новини за темою

Хоча один Арахамія ще не робить погоди в цілій фракції, і це також зрозуміло.

"Зв'язок між президентом та парламентом сьогодні поступово руйнується – на тлі кадрових помилок президента на кшталт Гончарука або Рябошапки, за яких Зеленський вже брав перед фракцією на себе всю відповідальність, – констатує директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник. – Другий момент полягає у протистоянні усередині влади в боротьбі за ресурси. Це стосується внутрішньої боротьби між "соросятами", групою "Приват", регіональними групами – на всіх них ресурсів не вистачає. Секвестр бюджету, перерозподіл цього великого пирога породив нову групу незадоволених, що ще більше знизило ефективність функціонування депутатського корпусу".

Іншими словами, фракція "Слуга народу" віддаляється від свого лідера – часи настали важкі, олігархату складно, а тут ще й Зеленський з нерозумною кадровою політикою перестав викликати довіру. "Президент не привів Саакашвілі особисто за руку до фракції. Тобто не зробив так, як це було з Гончаруком, Шмигалем тощо. Він не сказав: це моя людина і моя за неї відповідальність. Він сказав інше і адресував це Саакашвілі: іди й домовляйся, говори сам з різними групами. І у парламенті запеленгували цю відсутність щирого бажання з боку президента призначати Саакашвілі. Та й олігархи, знаючи апетити Саакашвілі і те, що він не погодиться грати на других ролях, не палали бажанням бачити його в уряді", – зазначає Бортник.

А його колега Євген Булавка вказує на те, що "Зеленський – в своєму репертуарі, він діє непродумано, без огляду на наслідки. Так підставлятися в інформаційному просторі він би не мав".

Булавка переконаний: "Сама ідея призначення Саакашвілі і розголос довкола цієї теми була потрібна для того, щоб заглушити підсумки першого президентського року. Коли стало зрозуміло, що звітувати особливо нема про що, та й підсумки виходять невиразні. Інформаційний шум учасно відвернув увагу. Саме це і було метою, а не реальне працевлаштування Саакашвілі".

А щодо "міжвідомих відносин", тобто стосунків між депутатами фракції, то тут експерт зазначає таке: "Зеленський втратив контроль над фракцією не зараз, а раніше, цей процес був поступовим. А щодо призначення Саакашвілі, то очевидно, що такий крок не був узгоджений з різними групами впливу всередині "Слуги народу" – з групою Коломойського або з людьми, котрі орієнтуються на Авакова. Нині також зростає вплив Ахметова, хоча він якраз міг би бути зацікавленим у тому, що Саакашвілі кудись призначили…"

Що далі?

Однак Ахметов зі своїми інтересами поки стоїть в кінці довгої черги. В парламенті поточного скликання його лобі представлено мінімально, чого не скажеш про іншого олігарха. Група останнього суттєво впливає на політичні розклади, інколи вона просто-таки підриває фракцію зсередини, але на повне її знищення не піде. В руйнації позірної єдності "слуг народу" не зацікавлений ані Ігор Коломойський, ані будь хто інший.

"У фракції все йтиме як завжди. Є внутрішні групи – група "Планети Приват", як її називають у парламенті. Плюс група Потураєва, яка вважається патріотичною... Там кучкуються люди по профільним, по регіональним інтересам, по фінансовим… Тобто все дуже неоднорідно, але по Саакашвілі від самого початку навіть завдання такого ніхто не ставив – організуватися та проголосувати. Він буде десь поруч із Зеленським, але до серйозних питань, пов’язаних з грошима, його просто ніхто не допустить", – прогнозує Кирило Сазонов.

Тим часом ім’я Микиту Потураєва як одного з лідерів внутрішньої опозиції згадує і Євген Булавка. Потураєв завдасть клопоту Зеленському, коли дійде до обговорення деяких дражливих питань. "Ситуація для Зеленського складна не тільки тому, що йому потрібні голоси для "антиколомойського" закону, непрості рішення доведеться ухвалювати і по Донбасу. Ми знаємо, що всередині фракції є група з неформальним лідером Потураєвим: вони для себе окреслили червоні лінії, за які обіцяють не пускати Зеленського. Вибудовувати роботу з депутатами Зеленський не вміє і навіть не хоче вчитися. Ані з ними, ані з іншими політичними силами, які представлені в країні. Власне, президент сам зізнавався, що він не вміє думати стратегічно, а така людина дуже швидко втрачає підтримку навіть найпалкіших своїх прихильників", – вважає Булавка.

Окрім Потураєва, він згадує про ще одну людину, яка також тягтиме ковдру на себе. "Чим більше буде слабшати Зеленський, тим відчутнішими ставатимуть центробіжні тенденції у фракції. А слабшати він буде, і його оточення почне переорієнтовуватися на інші центри впливу. В цьому сенсі показовим є спікер ВР Разумков. Прийшовши у владу як один з найближчих людей Зеленського, як його головний рупор, зараз він веде самостійну політику, не бажаючи обмежувати свої перспективи президентським терміном Зеленського".

Новини за темою


Разумков і справді почав гладити свого благодійника проти шерсті. На питання про те, як він ставиться до призначення Саакашвілі, глава Верховної Ради відповідає виданню РБК-Україна максимально обережно. І все-таки дає зрозуміти, що він зовсім не в захваті від такої перспективи. "Якщо ви згадаєте, то у фракції "Слуга народу" немає представників будь-яких політичних сил, які раніше були народними депутатами. Я завжди говорив, що переймати досвід інших держав і залучати експертів у тих чи інших сферах - це дуже важливо. Але все-таки я думаю, що і в нашій команді достатня кількість колег, які могли б проводити реформи і бути корисними Кабінету міністрів", – говорить Разумков.

Але чи означає наявність непримиримої позиції у Потураєва, бізнес-інтересів у Коломойського та особливої думки у Разумкова, що "Слуга народу" тріщить по швах і невдовзі припинить своє існування? Це питання ми також поставили нашим експертам.

"Фракція формально не розвалиться, – відповідає Руслан Бортник. – Вона сформувала уряд, і в усіх її представників є ті чи інші інтереси, "інтересища" та "інтересики" в цьому уряді. Вона ж вплинула і на формування бюджету. Тобто розвал монобільшості, якщо він і матиме місце, то йтиме за сценарієм розпаду коаліції між Порошенком та "Народним фронтом". Про що тут йдеться? Про те, що коли коаліції вже немає, виникає блок-пакет з депутатських голосів, який не дозволяє виникнути іншій коаліції. Тобто 226 голосів десь на стороні просто немає. І такий блокуючий пакет дозволяє тримати уряд, а щодо більшості питань шукати ситуативні союзи".

До "блокуючого пакету" від Бортника Кирило Сазонов додає згадку про імперативний мандат. "Добровільний вихід депутатів з фракції потягне за собою втрату ними депутатського мандату. Тому, згідно з українською традицією, замість відкритого бунту буде саботаж. Люди залишаться у фракції, будуть ходити з портретами Зеленського, але при цьому не стануть голосувати за рішення, які йдуть урозріз з інтересами їхньої групи", – говорить Сазонов.

А Богдан Петренко зауважує таке: "Розпад монобільшості на найближчий час я виключаю, бо він значною мірою вдарить по рейтингу Зеленського. Цей момент будуть відсувати якомога далі. Крім того, юридично це майже неможливо: у нас діє імперативний мандат, і ті депутати, котрі обиралися за списками "Слуги народу", не можуть виходити з фракції, бо це призведе до втрати ними депутатства. Надалі для голосування по важливих для президента моментах його соратники будуть підтягувати ситуативні голоси – з інших фракцій або груп".

Наскільки останнє вдасться Зеленському, побачимо незабаром на прикладі ряду законопроектів. І передусім – на прикладі "антиколомойського" закону. До нього депутати можуть повернутися вже 30 квітня.

Наталія Лебідь

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>