banner banner banner banner

Зброя Пайфера для України: Що криється у словах колишнього американського посла

Вашингтон на неофіційному рівні дає зрозуміти Москві, що якщо вона буде продовжувати опиратися і стояти на своєму в українському питанні, то США можуть почати постачання озброєння до України. Однак, поки це спосіб тиску, і Білий дім може почекати з виділенням гранту на закупівлю оборонної зброї для України через побоювання, що військова допомога США може опинитися у вирі корупційних схем

Зброя Пайфера для України: Що криється у словах колишнього американського посла
Стівен Пайфер Reuters

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Вашингтон на неофіційному рівні дає зрозуміти Москві, що якщо вона буде продовжувати опиратися і стояти на своєму в українському питанні, то США можуть почати постачання озброєння до України. Однак, поки це спосіб тиску, і Білий дім може почекати з виділенням гранту на закупівлю оборонної зброї для України через побоювання, що військова допомога США може опинитися у вирі корупційних схем

Днями колишній посол США в Україні Стівен Пайфер, який зараз працює старшим науковим співробітником в Інституті Брукінгса, заявив про те, що більшість інститутів американського уряду підтримують надання українській армії летальної зброї. На його думку, цю ідею підтримують голова об'єднаного комітету начальників штабів генерал Джозеф Данфорд, його заступник – генерал Пол Сельва, європейське командування Збройних сил США, а також міністр оборони, генерал Джеймс Меттіс. Пайфер сподівається на те, що президент США Дональд Трамп дозволить надати Україні летальну зброю і не буде продовжувати політику свого попередника з цього питання. Як повідомляє видання ABC News, радник президента США з національної безпеки Герберт Макмастер отримав три варіанти надання Україні гранту в розмірі 47 млн дол. на закупівлю оборонної зброї для стримування російської агресії. Цю новину підхопили українські ЗМІ. Тема надання Україні летальної зброї час від часу висвітлюється в урядових колах США з 2014 р., але до справи так і не дійшло. Тоді навіщо вона піднімається зараз?

Доцільність американської зброї

У США є достатньо прихильників надання Україні летальної зброї. Під час перебування в Україні на День незалежності міністр оборони США Джеймс Меттіс підтримав надання Україні оборонного озброєння і пообіцяв поінформувати президента і держсекретаря про своє бачення цього питання. Спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер переконаний, що надання Україні оборонного озброєння необхідно для протидії агресії Росії. Прес-секретар держдепу США Гізер Ноєрт підкреслила, що США не виключають таку можливість, але поки відповідні рішення не ухвалювалися. На користь надання Україні летальної зброї висловлювалися сенатори-республіканці Джон Маккейн, Ліндсі Грем, Келлі Айотт. Сенатор Маккейн, голова комітету з питань збройних сил, вважає, що президентові варто надати Україні летальну зброю, щоб змусити Росію вивести свої війська з нашої території.

Новини за темою

Коли мова заходить про американську зброю, то частіше всього маються на увазі засоби протиповітряної оборони (ППО) і протитанкові комплекси, зокрема ПТРК "Джавелін", здатний з високою точністю вражати бронетехніку противника. Сенатор Келлі Айотт також пропонувала забезпечити Україну стрілецькою зброєю, гранатометами, бронетехнікою, бронежилетами, вибухівкою та засобами розмінування в 2014 р. Проте США обмежувалися наданням Україні нелетальної військової допомоги. З 2015 р. США поставили до України різне обладнання на суму 750 млн дол., включаючи транспортні засоби, зокрема джипи "Хаммер", бронежилети, тепловізори, медичне та інженерне обладнання, переносні радіостанції, протимінометні радари, патрульні катери. Потреба в американській зброї в українській армії була відчутною у розпал активних бойових дій на Донбасі в 2014 р., коли українські добровольці і військові покладалися на допомогу волонтерів, коли вони вели важкі бої з російською армією в донецькому аеропорту, Слов'янську, Дебальцевому, Іловайську.

На цей момент життєво важливої необхідності в американській летальній зброї немає. За три роки війни ситуація в зоні АТО змінилася. На Донбасі спостерігається позиційна війна. Переважно сторони конфлікту обстрілюють позиції один одного з артилерії і мінометів, стрілецької зброї. Українські воїни найчастіше гинуть від розривів мін і снарядів противника. З 2013 по 2017 рр. чисельність української армії збільшилася з 168,2 тис. ос. до 240 тис. ос. особового складу. За останні три роки кількість контрактників зросла в 10 разів. Чимало українців з досвідом бойових дій продовжують служити в армії. З 2013 по 2017 рр. оборонний бюджет України зріс з 15,1 млрд грн до 129 млрд грн (близько 5% від ВВП, щоправда, ЗСУ отримують з цієї суми лише близько 80 млрд грн). Військовий конфлікт з Росією дав поштовх до розвитку оборонно-промислового комплексу України, до збільшення і модернізації парку бронетехніки. Станом на початок 2014 р. у строю Збройних сил України перебувало 1110 танків (в основному Т-64 і Т-64БМ "Булат"), у той час як 1397 танків знаходилися на зберіганні. Станом на липень 2017 р. підприємства "Укроборонпрому" передали українській армії 15903 од. озброєнь і військової техніки, включаючи 3690 од. нової відремонтованої, відновленої бронетехніки, самохідної артилерії та спеціальної техніки, 4052 од. ракетно-артилерійських озброєнь, 333 од. авіатехніки, значну кількість боєприпасів. На озброєння прийнято легкий переносний ракетний комплекс "Корсар", який вважається вітчизняною альтернативою американському комплексу "Джавелін".

Зустріч Дональда Трампа та Петра Порошенка в Білому домі Reuters

Новини за темою

В інтерв'ю виданню FOX Business президент України Петро Порошенко підкреслив, що його американський колега Дональд Трамп зобов'язався надати Україні військову і технічну допомогу в конфлікті з Росією. Однак допомога може мати різну форму, зокрема фінансову. У проекті оборонного бюджету США міститься положення про виділення Україні 500 млн дол. для боротьби з проросійськими сепаратистами. Ці гроші може бути витрачено на подальший розвиток і вдосконалення Збройних сил України. Значну частину летальної зброї, необхідної українській армії для стримування Росії, можуть виробити вітчизняні підприємства ВПК.

Білий дім готує Кремль до зустрічі в Белграді

Швидше за все, риторика Стівена Пайфера про надання Україні летальної зброї має під собою політичний підтекст. Колишній американський посол порушив це питання напередодні чергової зустрічі спецпредставника держдепартаменту США з питань України Курта Волкера і помічника президента РФ Владислава Суркова в Белграді (Сербія) з питання врегулювання конфлікту на Донбасі 13 листопада. Волкер розраховує домогтися від російської сторони згоди на розміщення міжнародного миротворчого контингенту на території всієї зони конфлікту, а не тільки на лінії зіткнення. Можливо, Волкеру доведеться наполягати на тому, щоб РФ навіть не розраховувала включити до числа миротворців своїх військових. Американський дипломат розуміє, що Росія є учасником збройного конфлікту з Україною і не може виконувати миротворчі функції.

Курт Волкер під час візиту на Донбас Адміністрація Президента України

Заява Пайфера, якого знають і в Україні, і в Росії, підкріплює позицію Волкера на майбутніх переговорах з Сурковим. Вашингтон на неофіційному рівні дає зрозуміти Москві, що якщо вона буде продовжувати опиратися і стояти на своєму в українському питанні, то США можуть почати постачання озброєння до України. Це знак готовності США стати на бік України і надати військову підтримку на випадок відновлення Росією активних бойових дій на Донбасі та спроб змінити лінію фронту. Білий дім завчасно готує Кремль до переговорів у Белграді, підвищує ставки і створює привід для торгу в разі необхідності.

Інтереси американських промисловців

Порушуючи питання про постачання до України летальної зброї, американські політики можуть лобіювати інтереси промисловців, які зацікавлені отримати від уряду держзамовлення. У конгресі США домінує Республіканська партія, яка відстоює інтереси військових і виробників озброєння. Мабуть, запропонований грант у розмірі 47 млн дол. для закупівлі оборонної зброї для України планується інвестувати у виробництво дорогої військової продукції. Головне, що американські промисловці отримають прибуток. Чи потрібна ця зброя Україні, чи ні, їх мало хвилює. Виробництво ПТРК "Джавелін" здійснюють американські компанії Raytheon, Lockheed Martin. Вартість одного комплексу становить орієнтовно 246 тис. дол., ракети – 80 тис. дол. У 1996-2014 рр. американські промисловці виробили 40 тис. комплексів "Джавелін" для збройних сил 19 країн світу, включаючи пострадянські республіки (Литва, Естонія). У 2013 р. було підписано контракт на суму 176 млн дол. для виробництва 842 ракет і 120 комплексів. Засоби протиповітряної оборони виробляють компанії Raytheon, Hughes, RCA (модифікації Patriot), GeneralDynamics (ЗРК LAV-AD), Boeing Aerospace Company, General Electric (ЗРК Avenger на базі джипа "Хаммер").

Новини за темою

Певним чином Україна може розглядатися США як потенційний ринок збуту застарілого озброєння. У пріоритетах адміністрації республіканців провести переозброєння американської армії. На думку сенатора Джона Маккейна, проект бюджету США на 2018 р. націлено на відновлення американських збройних сил після шести років скорочень фінансування. У червні планувалося виділити на потреби Пентагону 640 млрд дол. Гроші з "українського гранту" може бути вкладено у вилучення з арсеналу застарілих озброєнь і техніки з подальшою доставкою та передачею Україні під приводом допомоги в стримуванні російської агресії та зміцнення безпеки в Європі. Американці вже відкрили для себе український ринок вживаних транспортних засобів, коли надали Україні понад дві сотні б/в "Хаммерів".

Американські "Хаммери" їдуть в Україну Адміністрація Президента України

Білий дім може почекати з виділенням гранту на закупівлю оборонної зброї для України через побоювання, що військова допомога США може опинитися у вирі корупційних схем. На думку американського журналіста і колишнього військового Нолана Петерсона, корупція підриває ВПК України і грошові кошти, які виділяються на розвиток ВПК, використовуються неефективно. У жовтні НАБУ затримало заступника міністра оборони України Ігоря Павловського, якого підозрюють у розтраті 149 млн грн при закупівлі дизельного палива в 2016 р. Увага громадськості прикута до скандалу довкола "рюкзаків Авакова". За даними НАБУ, колишній заступник міністра внутрішніх справ Сергій Чеботар і син міністра внутрішніх справ Олександр Аваков у 2015 р. були причетні до закупівлі рюкзаків за завищеними цінами. Рюкзаки не було поставлено вчасно, вони не відповідали вимогам МВС. Це стало причиною збитків у розмірі 14 млн грн. США прораховують усі можливі ризики, перш ніж ухвалити остаточне рішення, надавати Україні летальну зброю, чи ні.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>