Зберегти і примножити заощадження: Як і в що інвестувати населенню

Класична кінофраза "Зберігайте гроші в ощадній касі! Якщо, звісно, вони у вас є" вже давно не актуальна. Ті, хто має вільні фінанси, в тій чи іншій мірі вже розбирається в можливостях інвестування. Хтось з часом втрачає свій капітал, а хтось примножує його. Але загалом ситуація на ринку міняється так швидко, що приватні інвестори змушені постійно тримати ніс за вітром. Якщо ви в цій справі новачок, ця стаття може бути вам корисною

Зберегти і примножити заощадження: Як і в що інвестувати населенню
Фото з відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Класична кінофраза "Зберігайте гроші в ощадній касі! Якщо, звісно, вони у вас є" вже давно не актуальна. Ті, хто має вільні фінанси, в тій чи іншій мірі вже розбирається в можливостях інвестування. Хтось з часом втрачає свій капітал, а хтось примножує його. Але загалом ситуація на ринку міняється так швидко, що приватні інвестори змушені постійно тримати ніс за вітром. Якщо ви в цій справі новачок, ця стаття може бути вам корисною

Як краще інвестувати?

Плануючи розміщення вільних коштів, слід в першу чергу визначитися з метою – захист від інфляції або збільшення капіталу. Від цього залежить вибір інструментів за їх співвідношенням ризик/прибутковість. Крім того, на вибір активів при формуванні портфеля інвестицій впливає обсяг коштів (деякі активи, такі, як нерухомість, мають досить високий "поріг входу"), а також горизонт інвестування, тобто планований термін розміщення коштів.

Одним з основних правил для збереження заощаджень від інфляції є їх диверсифікація, простіше кажучи, не складати всі яйця в одну корзину. Питома вага кожного активу може бути різною.

"Доцільніше не розміщувати всі кошти в один вибраний актив, а створити якийсь портфель вкладень. При цьому не варто надмірно захоплюватися диверсифікацією, особливо якщо у інвестора немає достатнього досвіду", – зазначає директор департаменту корпоративного рейтингового агентства IBI-Rating Ігор Дикий. 

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, найбільшу питому вагу в структурі диверсифікованих інвестицій повинні мати банківські депозити – як мінімум 50% коштів. "При цьому і депозити потрібно диверсифікувати, наприклад, 50% – гривневі вклади, і по 25% в доларах і євро. Також можна не більше 10% інвестувати в золото – злитки або "золотий" рахунок у держбанку. Якщо дозволяють активи, то 40% інвестицій можна направити в нерухомість з метою здачі в оренду. Акції або інвестиційні сертифікати – не більше 5% заощаджень, але в цьому випадку має місце високий ризик, тому можна обійтися без цього напряму", – пояснює експерт.

Зі свого боку Григорій Перерва, генеральний директор рейтингового агентства "Євро-Рейтинг", виділяє такий перелік пріоритетності приватних інвестицій: депозити (гривневий/валютний), валюта, золото, навчання та/або подорож, криптовалюти, нерухомість, цінні папери. Утім, кожен приватний інвестор може сам вибирати інвестиційну стратегію, виходячи зі своїх фінансових можливостей і розуміння того чи іншого ринку.

Для підвищення загальної прибутковості портфеля, можливо, варто виділити невелику частину коштів для спекулятивних вкладень у більш ризикові інструменти – такі, як акції, але у цьому випадку, як і з торгівлею ОВДП, для покриття супутніх витрат важливий обсяг вкладень.

Інвестиції в іноземну валюту

Валюта (долари і євро) є найпростішим і популярним інструментом збереження капіталу. Інструментом для примноження вона умовно вважається в моменти значної девальвації національної валюти, але зараз таких умов практично немає – навіть намітилася тенденція на ревальвацію гривні. "Тренд на купівлю валюти також виявився короткочасним: з 2016 р. ажіотажу не спостерігається, хоча і відзначаються періодичні сплески", – зазначає Григорій Перерва.

Новини за темою

Інвестиції в банківські депозити

Найбільш зрозумілим і популярним способом примноження приватного капіталу є банківські вклади. Депозити достатньо захищені – гарантоване покриття вкладів у разі банкрутства банку становить до 200 тис. грн, з перспективою росту до 600-800 тис. грн у 2019 році.

Проблемою залишається низький рівень довіри до банків після масових банкрутств фінустанов у попередні роки. За даними опитування фонду "Демократичні ініціативи", рівень недовіри українців до комерційних банків був дуже високим – 73%. При цьому критерій довіри – рівень депозитів населення – поступово відновлювався. За даними НБУ, за 2017 рік загальний портфель депозитів з банківської системи України зріс на 13% (для порівняння, в 2016-му – лише на 10%). При цьому накопичення велося в основному в національній валюті: українці збільшили гривневі вклади в платоспроможних банках на 19,4%.

"Причина проста: падіння ставок на депозити в доларах і євро. У 2017 році банки давали на них 2-4%, що зовсім не гарантувало жодного прибутку вкладнику. З гривневими депозитами ситуація була трохи кращою, а після того, як інтерес до них серед українців зріс, банки теж пожвавішали і почали пропонувати більш вигідні умови, збільшуючи в тому числі процентні ставки. Зі збільшенням Нацбанком рівня облікової ставки ситуація стає ще кращою. Все це разом дає підстави припускати, що в 2018-му році саме гривневі депозити – один з найпростіших засобів зберегти капітал. Найголовніше – правильно вибрати банк. Найнадійніший варіант – банки із західним капіталом", – пояснює Артем Ковбель, партнер компанії Kreston GCG. 

Разом з тим треба розуміти, що відсотки за гривневими вкладами якщо і перевищують рівень інфляції, то ненабагато, тобто вони можуть бути тільки засобом збереження, а не примноження капіталу. Плюс потрібно пам'ятати, що з відсотків за вкладом знімуть 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).  

Інвестиції в цінні папери

Гідною альтернативою гривневим депозитам є гривневі ОВДП, які гарантуються державою, дохід по ним не обкладається ПДФО (на відміну, наприклад, від відсотків по депозитах), а ставки на декілька процентних пунктів перевищують ставки по депозитах.  

"Зараз купівля цих паперів – по суті, найбільш надійне і безпечне вкладення. Виплати по них 100% гарантовані державою, а отже, вкладник нічим не ризикує. А якщо згадати про недавнє підвищення облікової ставки НБУ, купівля ОВДП дозволяє ще й непогано заробити", – каже Артем Ковбель.

Статистика показує зростання вкладень українців в ОВДП. У 2017 році обсяг вкладів фізосіб у ці папери, за даними НБУ, зріс більш ніж у 10 разів: із 104 млн грн до 1,4 млрд грн. Разом з тим цінні папери і раніше не були популярними у більшості приватних інвесторів, а зараз у них інвестують одиниці.

Разом з тим недоліком ОВДП є те, що купівля, наприклад, на суму 10 тис. грн. є економічно невигідною, бо покупцеві потрібно заплатити кілька комісій. Оптимальна сума інвестицій в ОВДП починається зі 100 тис. грн.

"Прибутковість ОВДП обігрує депозити, починаючи з певної суми, оскільки торгівля цінними паперами тягне за собою низку накладних витрат (оплата комісійних брокеру і біржі, за відкриття рахунку в цінних паперах). Мінімальні розміри лотів облігацій також обмежують можливість інвестування відносно невеликих коштів", – пояснює Ігор Дикий.

Щодо інших цінних паперів, то в українських реаліях існує обмежене коло потенційних можливостей, оскільки вітчизняний біржовий ринок на цей момент є низьколіквідним. "Тим не менш вкладення в акції, які активно торгують, вітчизняних емітентів за останні два роки принесли значну прибутковість. Навіть зараз покупка акцій "Райффайзен Банку Аваль" чи "Центренерго" може на горизонті одного року принести прибутковість приблизно 30% у гривні, при цьому не варто забувати, що інвестиції в акції є високоризикованими, тому цілком можливо втратити частину капіталу, якщо котирування підуть вниз", – підкреслює Дмитро Чурін, глава аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital.

Інвестиції в нерухомість

Експерти по-різному оцінюють привабливість інвестицій в нерухомість. "Інвестуючи в покупку житла на первинному ринку в житловому комплексі від надійної компанії-забудовника, покупець вирішує відразу два завдання: купує сучасну квартиру і заразом зберігає свої кошти. Інвестиція в купівлю первинного житла – це інвестиція в свою сім'ю, дітей, у майбутнє. Це можливість закрити базові життєві питання. Тому покупка житла на первинному ринку є і буде хорошою інвестицією", – вважає В'ячеслав Павлов, директор з розвитку будівельної компанії NOVBUD.

Новини за темою

Як відзначає начальник відділу продажів міні-міста SVITLO PARK Олександр Панфілов, нерухомість на первинному ринку наразі є одним з основних напрямів інвестицій населення і на це є низка причин.

  • Доступність інвестиції в проекти високої надійності завдяки програмам розстрочки від забудовників. Придбати квартиру в споруджуваному будинку зараз можна, маючи на руках від 10% від вартості квартири.
  • Ліквідність цього формату придбань. Протягом всього циклу будівництва вартість квартири в новому будинку зростає в середньому на 30%. Тобто, купуючи квартиру на ранній стадії будівництва, до здачі будинку ви вже опиняєтеся в плюсі. Крім того, первинка, як правило, виграє і за ціною, за якістю самого житла, інфраструктурою, благоустроєм житла, пропонованого на вторинному ринку
  • Відсутність альтернативи. Ринок фінансових послуг, а конкретніше банківських депозитів переживає тривалу репутаційну кризу.

У свою чергу Артем Ковбель називає нерухомість одним з найбільш ненадійних варіантів інвестування на цей момент з погляду термінів окупності, особливо в сегменті преміум - преміум плюс. "Ринкові ціни на нерухомість падають, тому, наприклад, покупка квартири для подальшої здачі в оренду може закінчитися малої ставкою на вкладений капітал – менше 10%. Але тут, звичайно, багато залежить від зовнішніх факторів: місця розташування житла, способу заробітку (довгострокова/подобова здача в оренду) площі квартири, регіону тощо. Тому тут скоріше потрібно зважати на обставини", - додає експерт.

Крім того, за словами Дмитра Чуріна, інвестиції в нерухомість підійдуть тільки для тих, хто має значний вільний капітал і здатен планувати інвестиції на тривалий період. Очевидним мінусом купівлі нерухомості є складність швидкого виходу з цього активу. Крім того, інвестиції в нерухомість актуальні в період зростання вартості цього активу, але ринок його не демонструє і немає сподівання, що ситуація зміниться протягом найближчих декількох років.

Інвестиції в золото

За словами Артема Ковбеля, це надійний варіант зберігання коштів, а також їх примноження. Попит на золото є завжди, тому на ньому дійсно можна непогано заробити. Однак така інвестиція є довгостроковою. Вигода від неї буде відчуватися лише через 5-10 років, але чекати стільки готові не всі. Крім того, під час покупки фізичній особі доведеться заплатити ПДВ. Більш ліквідні інвестиційні монети: вони ПДВ не обкладаються. Щоправда, ПДФО заплатити доведеться в будь-якому випадку.

Інвестиції у криптовалюти

Новини за темою

Одні експерти називають криптовалюти мильною булькою, інші пророкують їм небувале зростання. Можна по-різному до них ставитися, але вони – вже даність, яку можна враховувати у своїх інвестиційних стратегіях. Втім, потрібно також враховувати їхню сильну волатильність (зростання/падіння курсу біткоїна більш ніж на 1000 дол. за добу давно стали нормою) і досить умовну легальність операцій з ними (в Україні вони прямо не заборонені, але їхній правовий статус вельми туманний). І вже точно не варто вкладати в них всі свої заощадження. За словами Григорія Перерви, багато українців уже встигли взяти участь в іграх з криптовалютою, однак обвал курсу біткоїна охолодив більшість інвесторів.

Як зазначає Дмитро Чурін, за вдалого збігу обставин можна швидко отримати помітну прибутковість при зростанні обраної криптовалюти. З іншого боку, операції з криптовалютами залишаються високоризикованими, а при обміні криптовалюти на фіатні гроші мають місце комісії до 10%. 

"Тим, хто не займається криптотрейдингом і не є профільним гравцем криптовалютного ринку, бажано використовувати криптовалюти як засіб накопичення на своєму криптогаманці в очікуванні чергового тренда на підвищення", – резюмує Артем Ковбель.

Юрій Григоренко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів