banner banner banner banner

Затримати і відправити до таборів. Навіщо Кабмін пропонує інтернувати осіб із російським паспортом

Затримати і відправити до таборів. Навіщо Кабмін пропонує інтернувати осіб із російським паспортом
112.ua

Євген Левін

Журналіст

В Україні не визначено порядок поводження з військовополоненими та інтернованими особами в особливий період. Жоден орган влади офіційно не займається їх обліком, утриманням і охороною. Уряд Дениса Шмигаля вирішив це виправити і подав до Ради законопроект про внесення змін до деяких законів України з питань, пов'язаних з військовополоненими та інтернованими особами в особливий період.

Новини за темою

За задумом прем'єр-міністра, буде створено якісь табори, до яких можна буде втрапити за наявності паспорта "країни-агресора" і підозри в загрозі безпеці України.

Водночас паралельна наявність українського паспорта не скасовує можливості інтернування і не може слугувати гарантією захисту. А це означає, що в "зоні ризику" опиняються всі жителі ОРДЛО, які отримали на руки документ Російської Федерації.

112.ua розбирався в деталях нового законопроекту і його наслідках для жителів Донбасу і Криму, а також росіян.

Організація інтернування та його вартість

Україна 14 років тому взяла на себе міжнародні зобов'язання щодо утримання військовополонених та інтернованих осіб відповідно до норм, визначених Женевськими конвенціями та додатковими протоколами до них. Однак порядок проведення інтернування і завдання з обліку цих громадян і створення для них необхідних умов не було покладено на жоден з органів державної влади.

Збір, супровід, охорону та облік військовополонених пропонують покласти на Збройні сили України. Якщо депутати проголосують за законопроект, представникам ЗСУ доведеться організувати тилові табори, в яких будуть триматися затримані, які виконували військові завдання третіх осіб на території України. До таких можуть належати солдати й офіцери російської армії, а також бойовики самопроголошених республік.

Водночас контроль та облаштування життя інтернованих цивільних осіб перейде до юрисдикції обласних державних адміністрацій, які зможуть також залучати Національну поліцію і Нацгвардію для виконання зазначених вище завдань.

Під "інтернуванням" зазвичай розуміється примусове затримання, переселення або інше обмеження свободи пересування, що встановлюється однією стороною, що воює, для громадян іншої сторони. Найяскравішим прикладом інтернування заведено вважати масове виселення з Америки громадян японського походження незабаром після "Перл-Харбору". Під час нього зі США було вигнано понад 120 тисяч осіб, які мають японське коріння. До того ж більшість із них були громадянами США.

Крім Нацполіції і Нацгвардії, до роботи з інтернованими планується залучити і Службу безпеки України. Саме на плечі СБУ, згідно із законопроектом, лягає виявлення і відстеження осіб, що становлять потенційну загрозу безпеці держави. На співробітників Служби безпеки хочуть покласти проведення заходів з виявлення на території України агресивно налаштованих щодо нашої країни громадян. Однак що це будуть за заходи і в який спосіб планується виявляти небажаних гостей для подальшого інтернування - поки незрозуміло.

У доповнення до законопроекту вказано передбачувані витрати на утримання військовополонених та інтернованих громадян. З розрахунку на 300 затриманих планується витрачати 46,5 млн грн на рік.

24 з них підуть на речі для підозрюваних, їхнє харчування, лікування, житлово-комунальні, побутові послуги, на організацію культурних питань.
Ще більш ніж 21,5 млн планується витрачати на зарплати і півмільйона - на логістику.

112.ua

Що стосується військовополонених, то їхнє утримання коштуватиме дешевше - всього 10 млн грн на рік.

У разі початку війни прем'єр пропонує за 4,5 млн грн створити Національне інформаційно бюро. Його представники збиратимуть та аналізуватимуть інформацію про військовополонених та інтернованих, вести їх централізований облік, стежити за збором і переданням особистих цінних речей, передавати інформацію Комітету Червоного Хреста.

У законопроекті також прописано, хто стежитиме за дотриманням прав затриманих осіб, здійсненням їхнього зв'язку із зовнішнім світом. Судячи з того, як виписано документ, це буде Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. МЗС же має організовувати зв'язки з державами та міжнародними організаціями щодо утримання та повернення осіб.

Чим може обернутися ухвалення законопроекту

Через брак харчування та відсутність мінімального рівня гігієни в поселеннях для інтернованих прецеденти створення таборів сьогодні вважаються ганебною плямою. Рональд Рейган, 40-й президент США, просив вибачення у японців і пов'язував його з "расовими забобонами, військовою істерією і помилками політичного керівництва". А британському уряду довелося заснувати спеціальну комісію для розслідування ситуації в таборах під час Другої англо-бурської війни. Однак до моменту, коли британська влада втрутилася, було вже запізно. За три роки війни загинув приблизно кожен 4-й із полонених.

На думку експертів, наш закон також виглядає варварськи. І не тільки тому, що відносно недавно, у 50-ті роки минулого століття, через ГУЛАГ пройшли понад півмільйона українців. У першу чергу - через те, що підозрюваних планується відправляти до таборів без суду, слідства і доказу провини, на підставі однієї тільки підозри.

Ув'язнені в ГУЛагу Відкриті джерела

"Говорити у XXI столітті про інтернування громадян, створення для них спеціальних зон поселення і водночас критикувати радянську владу - це якась політична шизофренія", - зазначив політтехнолог Руслан Бортник.

У законопроекті не зазначено, що взагалі може бути розцінено як загроза безпеці України, які у держави є механізми для визначення осіб, що становлять цю загрозу. Незрозуміло, звідки планується брати гроші на облаштування поселень для інтернованих і безпосередньо на утримання там людей, у разі якщо кількість таких перевищить 300 осіб. По суті, такий закон наділить СБУ безмежними правами і навіть не залишить адекватної можливості затриманим оскаржити в суді рішення і довести свою невинуватість.

Юристи та політичні експерти у своїх коментарях для 112.ua пояснюють, що ефект від законопроекту буде вкрай негативним.

"Відсутність чітких критеріїв у законі та виразного порядку його застосування неминуче спричинить жахливі порушення прав людини на території України, а відсутність чітко прописаних підстав для інтернування зробить судове оскарження неефективним. За винятком норм міжнародного права, інтернованому громадянину нема на що буде спертися, щоб захистити свої права, а через те, що національні суди вкрай неохоче застосовують у своїх рішеннях міжнародні норми, справедливості доведеться домагатися в ЄСПЛ. На це, на жаль, можна витратити і десять років", - зазначає адвокат Максим Могильницький.

Особливо дивно ця ініціатива виглядає у світлі останніх заяв представника України в Тристоронній контактній групі, Леоніда Кравчука, який повідомляв про спроби української сторони домовитися про демілітаризацію території ОРДЛО, обмін полоненими і проведення виборів на Донбасі. Після подання до Верховної Ради законопроекту про інтернування діалог може сильно ускладнитися, якщо і зовсім не зайде в глухий кут.

"Якщо ми серйозно ставимося до питання повернення Донбасу і Криму, то цей законопроект виглядає вкрай відразливо. Він виглядає як підстава Зеленському, бо суперечить його заявам. Вся риторика влади з приводу налагодження діалогу з РФ девальвується", - повідомив політтехнолог Олексій Якубін.

Новини за темою

Солідарний з ним і колега Руслан Бортник.

"Цю ініціативу я можу порівняти зі скасуванням мовного закону відразу ж після Майдану, яка призвела до мобілізації противників України в Криму і на Донбасі. Це рішення так само призведе до негативної мобілізації всіх людей, які, не маючи доступу до українських державних послуг, вимушено отримали паспорти інших країн. Зокрема - Російської Федерації", - зазначив експерт.

Про відсутність державних послуг, мабуть, варто сказати окремо. Багато хто з тих, хто отримав російський паспорт у 2014-2015 роках, намагалися почати нове життя в Україні, переїжджали до Києва та інших міст як біженці. Але через відсутність достатньої підтримки, допомоги в адаптації, програм із забезпечення роботою та доступним житлом, змушені були повертатися. І в той час, як Україна від них відвернулася, Росія спростила процедуру отримання паспорта. Чи варто дивуватися, що багато хто погодився.

І ось тепер, замість того, щоб шукати і знаходити шляхи примирення, влада знову наступає на ті самі граблі і використовує батіг там, де потрібен пряник. Народним обранцям вже давно варто однозначно визначитися, чи хочуть вони повернути Україні Крим і Донбас, після чого йти в обраному напрямку. Адже цілком очевидно, що неможливо повернути території без бажання людей, які проживають там, стати частиною українського суспільства. І хіба можна розраховувати на їхню лояльність, раз по раз проявляючи до них недружні жести?

Кому потрібен цей законопроект і чи можна його оскаржити

Судячи з непідготовленості і неохайності, з якою було представлено законопроект у першій своїй редакції, можна припустити, що сфабрикували його "на коліні", в максимально стислі терміни. Можливо, законопроект хотіли використовувати у торгах з Росією. А може, влада припускала, що він відлякає жителів ОРДЛО від отримання російського паспорта. Щоправда, навряд чи другий варіант спрацює. Внесення такої ініціативи, імовірніше, змусить жителів непідконтрольних територій замислитися, чи потрібна їм взагалі реінтеграція на таких умовах.

Політтехнолог Руслан Бортник висуває і свої теорії про мотиви внесення ініціативи.

"Можливо, тільки в процесі доопрацювання і підготовки до другого читання виявляться справжня мета і завдання цього законопроекту. Не можна відкидати сценарію, що згодом він буде використовуватися проти громадян не тільки Російської Федерації, а й інших країн, умовних Румунії або Угорщини, наприклад", - заявив політтехнолог Бортник.

Також одним із завдань закону може бути спроба поповнити "обмінний фонд" російськими громадянами. На думку юриста Максима Могильницького, раніше правоохоронцям доводилося фабрикувати щодо них кримінальні провадження.

"Так вдавалося хоч якось обґрунтувати їх утримання під вартою. Зараз цю "формальність" можна буде упустити. Хапати і запроторювати іноземців до місць примусового поселення до моменту обміну можна буде абсолютно вільно. Достатньо лише повідомити про те, що, "за даними СБУ", зазначені особи загрожують національній безпеці", - підкреслює юрист.

Такі спроби збільшити обмінний список із високою часткою ймовірності можуть призвести до зриву переговорного процесу.

Втім, на думку юриста Ростислава Кравця, імовірніше, цей законопроект не готувався для реального розгляду і подальшого ухвалення, адже він не відповідає українській Конституції та міжнародній демократичній практиці загалом. Як мінімум – через презумпцію невинуватості.

"Подібні ініціативи порушують основи прав людини. До рішень судів людину, нехай це громадянин України або будь-якої іншої країни, не можна вважати винною в тому чи іншому злочині. А в якийсь спосіб обмежувати її права і свободи - і поготів. Навіть у разі ухвалення цей закон має всі шанси бути скасованим Конституційним судом. А особи, які голосували за нього, можуть понести відповідальність за подібну ініціативу, що порушує права людини", - заявив Кравець 112.ua.

Виходячи з вищенаведених недоліків і суперечностей, експерти вже встигли охрестити проект прем'єр-міністра політичною провокацією. Залишається лише сподіватися, що ця провокація не призведе до ще більшого розколу всередині країни.

Євген Левін

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>