"Заморожені" роки: Як втрачають стаж і пенсію переселенці з Донбасу

"Заморожені" роки: Як втрачають стаж і пенсію переселенці з Донбасу
Фото з відкритих джерел

Никита Синіцин

Журналіст

Одними з найбільш потерпілих від збройного конфлікту на сході України опинилися пенсіонери з Донецької та Луганської областей. Щоб отримати зароблену роками праці пенсію, доведеться вирішити непросту дилему: виїхати або ж здійснювати поїздки, перетинаючи фактично лінію фронту, нудьгуючи в багатогодинних чергах. Не всі це витримують, трапляється, вмирають на блокпостах, як померли під Горлівкою 10 січня відразу троє чоловіків – їхні серця не витримали.

Однак поряд з цими проблемами конфлікт створює незручності для людей, які виходять на заслужений відпочинок з 2014 року, і від них не рятує навіть виїзд на підконтрольну Україні територію.

Ось уже кілька років внутрішні переселенці з Донбасу, які звертаються до Пенсійного фонду для оформлення та нарахування пенсії, стикаються з серйозною проблемою, замість вирішення якої з весни 2018 року "стараннями" Кабінету міністрів додалася нова.

Є печатка "ДНР" – нема стажу

Усі біди, з якими стикаються внутрішні переселенці з Донбасу, що виходять на пенсію, спричинено двома подіями.

Першою й основною причиною "пенсійних" проблем внутрішніх переселенців є самопроголошений статус "Донецької народної республіки".

Новини за темою

Теоретично електронний пенсійний реєстр, який існує з 2004 року, зберігає в собі дані про трудовий стаж і страхові платежі до Пенсійного фонду України офіційно працевлаштованих працівників. Однак трудовий стаж і пенсійні виплати до впровадження в ПФ електронного документообігу пенсіонерам, як і раніше, доводиться підтверджувати на папері.

Цього прямо вимагає пункт № 1 "Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердженої Кабінетом міністрів України Постанови № 637 від далекого 1993 року.

І якщо у мешканців, як кажуть, "великої України", які ніколи не працювали на Донбасі, проблем з документальним підтвердженням стажу, як правило, немає, то у внутрішніх переселенців з територій, контрольованих самопроголошеними "народними республіками", з цього моменту починається суцільне розчарування.

Паперове підтвердження власної роботи на підприємстві завжди береться в архіві останнього, однак під час заворушень весни 2014 року, що переросли у збройний конфлікт, жодне підприємство не потурбувалося вивезти архіви. Та, власне, і такої можливості у них не було.

У результаті навіть жителі Донбасу, які виїхали на підконтрольну Україні територію, для підтвердження стажу були зобов'язані звертатися до архівів підприємств та установ, які залишилися в "ДНР". На документах, виданих підприємствами й організаціями з непідконтрольної території, є "гордий" напис - "Донецька народна республіка". Зрозуміло, в ПФ України подібні довідки не визнають, і якщо пенсіонеру не вдається добути документ без печатки, підтвердити свій стаж на практиці він не може.

Втім, є надія умовити архів "ДНР" видати довідку без печатки "народної республіки", що, по-перше, дуже складно, а по-друге, може і не допомогти.

"Згідно із законодавством, у пенсійний стаж зараховується навчання у вищому навчальному закладі, але лише на стаціонарі, що має підтверджуватися відповідним записом у трудовій книжці. Відбуватися це повинно без відриву від навчання, тобто хронологічно запис повинен вказувати 5 років, протягом яких ти вчився. У моїй трудовій книжці був запис про 6 років навчання, що викликало в Пенсійному фонді питання – я пояснив, що брав академічну відпустку у зв'язку із захворюванням, яке тоді лікував. Для підтвердження від мене зажадали довідку з ВНЗ, яку мені вдалося роздобути без печатки "Донецької народної республіки", однак ці слова виявилися на кутовому штемпелі документа. Підсумок - довідку у Пенсійному фонді не визнали, і я втратив 5 років стажу навчання на стаціонарі", - розповів горлівський підприємець Сергій, який вийшов на пенсію в 2018 році та нині мешкає в Києві.

Зі схожою ситуацією зіштовхнулася донеччанка Дарина, яка без довідки з підприємства, розташованого в "ДНР", не може підтвердити стаж, необхідний для виходу на пенсію за пільговою "сіткою".

Новини за темою

"Проблеми виникли щодо запису в трудовій книжці, в якій написано, що я працювала 10 років водієм трамвая, але за законом, як пояснили в Пенсійному фонді, на пенсію за пільгою можуть виходити саме водії пасажирського трамвая. Тому від мене попросили надати довідку з місця роботи, в якій було б написано, що я працювала водієм саме пасажирського трамвая. Однак взяти таку довідку в Донецьку без печатки "ДНР" я не можу, а з цією печаткою документ не визнають у Пенсійному фонді. Загалом я не втрачаю ці роки, але вони підуть як загальний стаж, виходить, що пільговий вихід на пенсію мені не світить і потрібно працювати для виходу на пенсію на загальних підставах ще 7-8 років", - розповіла свою історію Дарина, яка нині живе в Київській області.

Втім, для Дарини це не єдина проблема, з якою вона зіткнулася при оформленні пенсії. До роботи водієм трамвая вона близько 10 років працювала ткалею, і підтвердити те, що цей стаж теж пільговий, може тільки довідкою з місця роботи – з Донецька. Зрозуміло, що на довідці також буде печатка "ДНР", яка знецінює сам документ. На електронний пенсійний реєстр надії немає, оскільки в той період його не вели.

"У результаті, якщо у мене не вийде довести в суді, що я працювала водієм саме пасажирського трамвая, то я могла б вийти на пенсію в 56 років за ткацьким стажем… Але доводити це мені знову доведеться в суді", - наводить свою сумну арифметику Дарина.

Різноманітність подібних історій вражає, а постраждати можуть не тільки працівники, але і підприємці.

"ПП я оформив у 2002 році на єдиному податку, який сплачував у податкову, і більше ніяких виплат з мене не брали. Податківці ж самі розподіляли мої платежі, відправляючи частину до бюджету, частину - у фонди соціального страхування. Лише коли я почав оформляти пенсію, з'ясувалося, що більшу частину мого єдиного податку податківці відправляли до бюджету, в Пенсійний фонд у різні роки потрапляло від 25 до 60% моїх платежів за єдиним податком. Наприклад, у 2004 році у мене внесками до ПФ забезпечено стаж у 5 місяців і 21 день, у 2006 році – 3 місяці і 23 дні, у 2008-му і зовсім 2 місяці і 18 днів. Тільки з 2011 року всі мої платежі за єдиним податком стали проходити повністю до ПФ, і я отримав рік стажу за кожний рік свого підприємництва. За період з 2004 по 2010 роки мені нарахували лише близько 3 років стажу за рахунок коштів, які переказували податківці. Однак з'явилася інша проблема – з 2002 по 2004 роки свідоцтв сплати мною єдиного податку, в тому числі до ПФ, в електронному вигляді немає. Для підтвердження сплати мені необхідно отримати довідку за місцем реєстрації в 2002-2003 роках, тобто в Горлівській податковій. Співробітники переїхали до Бахмута, але архіви залишилися в непідконтрольній Горлівці, й отримати звідти довідку без печатки "ДНР" - неможливо", - нарікає все той же горлівчанин Сергій.

Новини за темою

Взагалі ж, як зізнався Сергій, з урахуванням навчання у ВНЗ, непідтвердженою довідкою, вільнодумствами податківців з єдиним податком у 2004-2010 роках і зниклим період 2002-2003 років він втратив близько 11 років стажу.

"Загалом стажу вистачило на 25 років, для виходу на пенсію - впритул, але вистачило. Призначили, щоправда, внаслідок цього мінімальну пенсію, але я особливо не претендую – звик покладатися на себе у бізнесі. Але неймовірно прикро", - нарікає Сергій.

Борги – заморозити

Іншою проблемою, що додалася для внутрішніх переселенців, які звертаються за призначенням їм пенсії, стала Постанова Кабінету міністрів України № 335 від 25 квітня 2018 року.

Урядовий документ вносив зміни до чинного порядку здійснення соціальних виплат внутрішньо переселеним особам, який встановлено Постановою Кабміну № 365 від 8 червня 2016 року.

Згідно з чинним механізмом призначення або поновлення виплати пенсії після звернення в Пенсійний фонд, останній зобов'язаний здійснити перевірку поданих майбутнім пенсіонером документів. Процедура, навіть у разі відсутності проблем з неможливістю підтвердити свій стаж документами без печатки "ДНР", досить тривала і включає в себе, наприклад, перевірку працівниками Фонду соціального захисту населення з обстеження місця проживання пенсіонера. В результаті проходження процедури формується список, який передається до ПФ, де і відбувається остаточне нарахування пенсії.

У разі ж, якщо в ПФ виникають питання до документів, як було зазначено вище, внутрішній переселенець отримує до 3 місяців на надання додаткових документів.

Але навіть якщо потреба у таких документах не виникає і переселенець з Донбасу отримує право на пенсію, виплачувати її почнуть не відразу.

Своєю постановою № 335 від 25 квітня 2018 року Кабмін вніс зміни до пункту 15 порядку призначення внутрішньо переселеним особам соціальних виплат. Як і раніше, датою призначення пенсійних та інших платежів залишається день подачі заяви ТПО в Пенсійний фонд, змінюється лише доля боргів держави.

З урахуванням перевірки, необхідності надати додаткові документи, від дня подачі заяви до ухвалення рішення про призначення пенсії минає час, іноді - не один місяць. Згідно з постановою № 365, орган, що здійснює соціальні виплати, був зобов'язаний повернути кошти за період, що минув з дати заяви до дня фактичного рішення про призначення пенсії. А от постанова Кабміну № 335 доручає "враховувати" суми боргу, виплата ж їх має здійснюватися на умовах окремого порядку, розробленого Кабміном.

Коли буде розроблено подібний порядок – невідомо навіть приблизно, в результаті кожен пенсіонер з Донбасу, який оформив пенсію з травня 2018 року, перетворився на мимовільного кредитора Пенсійного фонду, який заборгував йому гроші. Причому від цього боргу не рятує навіть відсутність проблем з підтвердженням стажу.

"Призначення пенсії минуло без проблем – питань подані мною документи не викликали, проте всі ці перевірки тривали близько чотирьох місяців. У результаті пенсія мені була призначена і поточні платежі здійснюються, але Пенсійний фонд винен мені пенсійні виплати за 4 місяці, що минули з дати моєї заяви до рішення про призначення пенсії за віком. Коли буде здійснюватися ця виплата - невідомо, тому зараз я готую документи для позову в суд", - розповів донеччанин Андрій, який живе нині в столиці.

Власне, в подібні умови потрапив фактично кожен пенсіонер з Донбасу, який оформив пенсію після 25 квітня 2018 року, перетворившись на мимовільного кредитора ПФУ, стягнути гроші з якого можна лише після розробки Кабміном порядку виплати боргів ТПО за соціальними виплатами або ж через суд.

Іншого не дано.

Микита Синіцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>