banner banner banner banner

Залізний аргумент: Де і за скільки дістати нелегальний ствол і як працює чорний ринок зброї

Українське законодавство встановлює, що цивільні особи можуть мати на руках тільки мисливську вогнепальну зброю або травматичні пістолети, тоді як бойові примірники залишаються прерогативою військовиків. Водночас у кримінальних зведеннях на території мирної частини країни спливають бойові ПМ і ТТ, автомати Калашникова різних модифікацій, ручні гранати і гранатомети.

Залізний аргумент: Де і за скільки дістати нелегальний ствол і як працює чорний ринок зброї
112.ua

Ксенія Цивірко

Журналіст

Українське законодавство встановлює, що цивільні особи можуть мати на руках тільки мисливську вогнепальну зброю або травматичні пістолети, тоді як бойові примірники залишаються прерогативою військовиків. Водночас у кримінальних зведеннях на території мирної частини країни спливають бойові ПМ і ТТ, автомати Калашникова різних модифікацій, ручні гранати і гранатомети.

За даними незалежного дослідницького проекту The Small Arms Survey, у 2017 році в країні було від 3 до 5 млн одиниць нелегальної зброї, при цьому з кожним роком ця кількість зростає на десятки тисяч. У підсумку експерти дійшли висновку: кожен десятий українець без дозволу носить у себе за поясом ствол або тримає автомат у гаражі. За останнє десятиліття на чорному ринку мало що змінилося: найбільшим попитом все ще користуються зразки радянської техніки, а "кришуванням" і навіть організацією незаконного бізнесу займаються ті самі "перевертні в погонах". Однак свої корективи внесла війна на сході і анексія Криму, змінивши рівень попиту і розцінок на зброю. Кримінальні елементи своєю чергою теж не відстають від викликів сучасності і не гребують "айтішними" технологіями: у мережі активно поширюються макети для 3D-друку пістолетів.

Новини за темою

У жовтні минулого року житель одного із сіл у Дніпропетровської області вирішив вирушити в ліс по гриби. 44-річний чоловік уважно дивився під ногами у пошуках різнокольорових капелюшків, але знайшов під деревом не зграйку груздів або опеньок, а схрон зі зброєю та боєприпасами. Два гранатомети "Муха" і сотню набоїв для АК-74 він передав у місцеве відділення поліції, а сам назавжди запам'ятав: нині дари природи в лісі стали набагато різноманітнішими…

"Це класичний спосіб, за допомогою якого зараз продають зброю, – метод "закладок". Зазвичай воно йде прямо з АТО. Покупець оплачує, йому надсилають точні координати з геолокацією, він приїжджає і забирає заздалегідь заготовлений у лісосмузі згорток. У східних районах України – на Харківщині, Запоріжжі та Дніпропетровську – такі схрони і схованки не рідкість: їх знаходять то грибники, то безхатьки у пошуках брухту, то шукають пригоди підлітки. Можна наткнутися на все що завгодно, за винятком ядерних боєголовок, починаючи від короткоствольної зброї з пістолетів ТТ та ПМ, закінчуючи гранатометами, тротиловими шашками і мінами. Іноді знайдені поліцією схрони закладаються не для продажу: ці схованки ветерани добробатів нібито заготовили на випадок нападу Москви. Але, швидше за все, воно призначене для інших цілей", - пояснює колишній старший уповноважений Управління карного розшуку Національної поліції Данило Д.

За словами поліцейського, без зв'язків із кримінальним світом, особливої дружби з правоохоронцями або знайомств з учасниками бойових дій пересічний українець не зможе купити бойовий ствол. "Головне – заручитися підтримкою в одній з цих трьох соціальних груп, які тісно пов'язані між собою. В різних структурах МВС працюють колишні добровольці, кримінальний світ забезпечує ринок збуту, поліцейські стежать за процесами. А спосіб купівлі – це вже другорядне питання. Можна навіть поштою замовити через даркнет", - розповідає колишній співробітник карного розшуку. Так, "темна мережа" пропонує безліч магазинів із незаконною в Україні бойовою вогнепальною зброєю, які обіцяють доставити покупку поштою протягом 3 днів.   

"Ми забезпечуємо повну безпеку під час відправлення товару! Відправлення здійснюється поштою: кількома частинами під виглядом запчастин для побутової техніки (якщо ви замовляєте гвинтівку, автомат чи пістолет-кулемет) в окремих коробках або однією посилкою в корпусі комп'ютера (якщо ви замовляєте пістолет або револьвер невеликого розміру)", - пишуть на сайті одного з популярних "ган-шопів" в даркнеті.

Здавалося б, все просто: достатньо просто зареєструватися на сайті "темної мережі" під будь-яким ім'ям, оплатити замовлення умовно анонімними біткойнами і вказати адресу – і за кілька днів на пошту прийде посилка міжнародного значення. Однак подібні сервіси в даркнеті найчастіше виявляються шахрайськими, і після відправлення грошей адміністрація інтернет-магазину перестає відповідати.

"Інший бік питання – це те, що такі сайти можуть бути "червоними" чи "синіми" і, по суті, управляються спеціальними структурами в правоохоронних органах для упіймання потенційних злочинців. По-друге, даркнет не забезпечує повної анонімності, тому є ризик, що СБУ відстежити посилку. Тому якщо комусь і вдається купити умовний ПМ в даркнеті, то це швидше виняток із правила. Такі сервіси існують, але тільки для "своїх", дізнатися про них можна за знайомством, а популярні сайти, відомі будь-якому зацікавленому юзеру, часто працюють як приманка на потенційних злочинців", - вважає Данило Д.

У даркнеті можна знайти багато пропозицій. Деякі товари розміщено з помилковими характеристиками і фотографіями, що може свідчити про шахрайство.

Небезпечна нагорода

Аналітики проекту Женевського інституту міжнародних відносин The Small Arms Survey підрахували у 2017 році, що в Україні перебуває від 3 до 6 млн нелегальної вогнепальної зброї, і зупинилися на середній цифрі в 4,1 млн одиниць. Відтоді ця кількість зросла ще на 100-120 тис. од., вважають експерти. Однак офіційні дані державних органів показують скромніші результати. Так, у середньому щороку за незаконне поводження порушують 6-8 тис. кримінальних проваджень, вилучають 1,5-2,5 тис. вогнепальної зброї і ще близько 3-4 тис. одиниць зброї та боєприпасів українці добровільно здають для звільнення від кримінальної відповідальності. На законній підставі, за заявою офіційних осіб, на руках "цивільних" перебуває приблизно 1,2 млн одиниць вогнепальної зброї, при цьому єдиний централізований (або хоча б регіональний) облік не ведеться. Вимоги до майбутнього власника зброї та правила отримання дозволу прописано в Наказі МВС № 622. Однак, з точки зору сухої та неупередженої юриспруденції, таку покупку теж умовно можна оголосити поза законом. За словами експертів, наша країна – немов Дикий Захід для криміналу: в Конституції зазначено, що пов'язані зі зброєю питання повинні регламентуватися виключно законом, який, на відміну від всіх інших європейських країн, у нас досі не ухвалено.

Варто зазначити, що офіційний дозвіл дає право на купівлю тільки мисливської рушниці (довгоствольна гладкоствольна та нарізна зброя) і травматичного пістолета (перелік осіб визначено тим самим наказом МВС, який серед інших передбачає депутатів, журналістів, членів громадських формувань з охорони державного кордону і громадського порядку тощо). А ось короткоствольна нарізна зброя – тобто пістолети і револьвери, про які найчастіше йдеться у кримінальних зведеннях, – офіційно ніде не продається. Цивільні отримують його лише "за особливі заслуги перед державою" як нагородну зброю. За інформацією Української асоціації власників зброї, за 30 років незалежності силові структури України нагородили чиновників майже на 50 тис. одиниць  бойової зброї, причому будь-якого виду. Іноді доходило до смішного: наприклад, у 2015 році тодішній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк отримав від МВС в нагороду кулемет Максима… При цьому в бюджеті МВС немає окремої статті витрат для закупівлі нагородної зброї: його, як запевняють офіційні особи, дарують меценати або добровільно здають в поліцію законослухняні громадяни.

"Щоправда, деякі українці добровільно здають зброю та боєприпаси: Нацполіція щорічно влаштовує для цього особливий місячник. Але за "видатні заслуги" нагороджує міністр новими і елітними зразками бойової зброї, яку просто так ніхто не віддав. Насправді це спосіб легалізації незаконно придбаних одиниць техніки. У ЗМІ вже неодноразово спливала інформація, як одна з найстаріших і великих мереж магазинів зброї завозила в Україну вогнепальну зброю з махінаціями у митних операціях. Наприклад, снайперські гвинтівки за документами декларувалися як мисливські карабіни, а бойові пістолети типу Glock, Beretta і Sig-Sauer за Українською класифікацією товарів зовнішньої економічної діяльності розмитнювали під виглядом "спортивних вогнепальних напівавтоматичних". Можу сказати, що більшість фактів все ще залишаються прихованими від очей стороннього спостерігача і такими залишаться: на те є воля вищого керівництва МВС. Крім того, силовики далеко не завжди чесно фіксують процес вилучення зброї. Не все йде під звіт, а сам облік ведеться недбало і з потуранням службових осіб", - вважає колишній співробітник відділу з боротьби з економічними злочинами МВС в Донецькій області Н.  

Новини за темою

Втім зараз всі без винятку великі збройові магазини пов'язані із силовими структурами, оскільки без їх сприяння вони не змогли б працювати: у МВС потрібно пройти складну процедуру для отримання ліцензії для провадження господарської діяльності такого виду. Крім того, деякі мають власні спортивно-стрілецькі комплекси: після проходження відповідних курсів тамтешні інструктори видають сертифікат про навички поводження зі зброєю, який потрібен для отримання дозволу на придбання і володіння нею. За словами колишнього міліціонера, придбати ствол зараз можна тільки через знайомства в силових органах, а спосіб продажу має вже другорядне значення (з рук, поштове відправлення, закладки). Чорного ринку як такого не існує вже років 10 мінімум: він давно став "сірим" і перейшов під управління поліцейської держави. Особливо це стало помітно після Революції гідності", - додає співрозмовник "112.uа".

Що почому

За даними аналітиків The Small Arms Survey, військовий конфлікт на сході дуже сильно вплинув на розцінки вогнепальної зброї. При цьому в зоні ООС його можна придбати у рази дешевше, ніж на чорному ринку в центральних і західних регіонах країни. На прайс також впливають і конструктивні особливості техніки: наприклад, так звані "весла" АКМ (автомат Калашникова модернізований) з дерев'яним прикладом незручні в носінні, призначені для досить дефіцитного патрона калібру 7,62 мм і коштують на чорному ринку від 450 до 600 дол.; АКСУ (автомат Калашникова складаний укорочений), які називають "ксюхами", і АК-74 через компактність та доступність патронів калібру 5,45 мм коштують дорожче – від 550 дол.

Безумовно, основний асортимент нелегального вогнепальної зброї сформовано за рахунок радянських примірників. На чорний ринок вони потрапляють переважно як трофейна зброя (відвойована і захоплена під час боїв) і вкрадена з військових складів ще на зорі становлення незалежності держави. Але є ще одні постійні "постачальники" - чорні копачі, які займаються археологічними розкопками і шукають поховане під землею озброєння. Іноді такі "археологам" знаходять раритетні рушниці і пістолети, які реставратори доводять до "божеського" робочого вигляду. Так, на спеціалізованих форумах неодноразово "спливали" самозарядний пістолет Люгера (розроблений ще в 1898 році і випущений "тиражем" до 5 млн шт.), "Браунінг" М1900 (розроблений у 1896 р., всього випущено до 1 млн примірників) і багато гвинтівок Мосіна (з 1892 р. прийнята на озброєння Російської імперії, всього випущено близько 37 од. мл).

Розцінки на зброю на чорному ринку
*за даними дослідження The Small Arms Survey (2017), повідомленнями правоохоронних органів, матеріалів ЗМІ і "закритих сайтів"

Найменування

Ціна (дол.)

Залізний цинк з патронами калібру 5,45 мм (1080 шт.)

40-50

Тротилова шашка

12-20

Ручні гранати (Ф-1, РГД-5)

18-30

РПГ-18, РПГ-22 (одноразові гранатомети)

1000 – 1500

Пістолет Макарова (ПМ)

300-785

Пістолет ТТ

350-680

АПС (автоматичний пістолет Стєчкіна)

800-1400

АК-74

550 -1200

АКСУ

480-2500

Пістолет-кулемет (ППШ, Uzi)

890-1800

Снайперська гвинтівка Драгунова

1800-2800

Інша зброя

Конвертована зброя (перероблені під бойові стартові і травматичні пістолети)

750-1200

Деактивована зброя (перероблені на бойові охолощені автомати)

1 000-1800

Ліберейтор (друк на 3D-принтері пластиком)

350-600

Colt 1911 Reason (друк на 3D-принтері металом)

12 000

Реактивована і конвертована зброя

Обсяг нелегального ринку бойової зброї в Україні експерти проекту The Small Arms Survey оцінюють приблизно в 3-6 млн од. Але найбільше побоювань викликає так звана конвертована і реактивована зброя, яка з цілком легальних сигнально-шумових, травматичних, макетних і охолощених зразків в умілих руках перетворюється на зброю смертельної дії. В першу чергу мова йде про стартові пістолети, які перебувають у вільному обігу і доступні для купівлі без дозволу, а також травматичні, призначені для стрільби еластичними кулями. Як правило, стволи у таких екземплярах виготовляються з менш міцних матеріалів, які під час використання бойового патрона можуть просто розірватися в руці стрілка. Однак деякі зразки робляться з досить міцного пластику, який цілком може "згодитися" для здійснення "смертельного" пострілу, а то і зовсім зі збройової сталі; окремі пістолети є точними копіями бойових прототипів, а "травмат" деколи не відрізниш від справжнього.

За спостереженнями експертів, у Європі особливою популярністю користуються стартові пістолети турецького виробництва (наприклад, Zoraki і Ekol): з 2010 по 2016 рік по всьому світу було продано майже 8,5 млн од., а Україна посіла 8-ме місце в рейтингу найбільших імпортерів. Покупців приваблює також доступна ціна: в середньому така "іграшка" коштуватиме 100-150 дол. Наприклад, Zoraki 925 з режимом автоматичного вогню на торговому майданчику Prom.ua можна знайти за 2500 грн, Ekol VOLGA – всього за 1400 грн, а газовий ИЖ 79-8 російського виробництва доступний для купівлі за 2400 грн. Щоб з такого пістолета можна було стріляти бойовими патронами, його ствол зміцнюють металевим кожухом або замінюють на міцніший. Два роки тому таку майстерню в столиці "накрили" есбівці: двоє жителів Києво-Святошинського району купували на інтернет-форумах і блошиних ринках деталі, "апргрейдили" стартові і травматичні пістолети до бойових версій і продавали за 800-1200 дол.

Скріншот

Скріншот

Попри те, що така практика "зброярів" існує вже дуже давно, у ЄС тільки у 2008 році почали зараховувати до визначення "вогнепальної" і "зброю, яку можна конвертувати", а технічну специфікацію для стартових пістолетів почали готувати за 10 років.

Кустарна зброя

Попри відносну доступність бойової зброї, вийти на "правильних" людей можуть далеко не всі злочинці, особливо у випадку "аматорських" і "голодних" дрібних розбійних нападів і побутових "розбірок". Криміналісти зі стажем пам'ятають саморобні пістолети і пістолети-кулемети з легендарних 90-х: деякі з них за рівнем інженерної думки не поступалися промисловим зразкам. За їхніми словами, зараз таких знахідок майже не буває: на "справу" йдуть з простими самопалами й обрізами.

Новини за темою

Проте за останнє десятиліття технології зробили значний крок вперед, і тепер у виробництві саморобної вогнепальної зброї токарний верстат почав конкурувати з 3D-принтером. Так, у травні 2013 року 25-річний американець Коді Вілсон презентував перший у світі пластиковий пістолет Ліберейтор і виклав у вільний доступ макет для його друку. "Визволитель" складається з 16 деталей і має лише 1 металевий елемент – зроблений із цвяха бойок (під час пострілу він розбиває капсуль патрона). Однозарядний пістолет розрахований тільки на 11 пострілів патроном калібру 9 * 17 мм, але дешевизна і швидкість 3D-друку пластиком з легкістю дозволяє замінити його на новий. У цьому ж році техаська компанія Solid Concepts продемонструвала можливості 3D-друку по металу – і представила публіці "видрукувану" копію пістолета Colt M1911. Щоправда, поки що такі екземпляри не набули масового поширення: "видрук" металевого стовбура коштує майже 12 тис. дол. Однак у пошуках окремих збройових запчастин 3D-принтер стає незамінним: в мережі поширені десятки макетів для друку ствольних коробів і рамок напівавтоматичних пістолетів. 

Хроніки чорного ринку

Основний обсяг вогнепальної зброї на чорному ринку було сформовано ще в 90-ті: у перші роки після проголошення незалежності в Україні не було налагоджено процеси обліку військово-технічного майна, і зі збройових складів масово крали. Втім тоді війна здавалася примарною, далекою і неможливою, і розкрадання здебільшого відбувалися з метою подальшого здавання на кольоровий брухт. Таке "розбазарювання" у 2004 році тодішній міністр оборони Євген Марчук оцінив у 926 млрд грн (174 млрд дол.) і заявив при цьому, що Збройним силам України не потрібно понад 1 млн тонн боєприпасів, з яких 300 тис. тонн треба терміново утилізувати. При цьому утилізація стосувалася не тільки "застарілих" і "непотрібних" боєприпасів, які містили золото і мідь, але і стрілецької зброї. Наприклад, на військовому арсеналі в Лозовій (Харківська область) свого часу для утилізації чекало 45,7 млн од. АКМ, 5,1 тис. пістолетів Макарова, 374,4 тис. кулеметів ДШК, 1,14 млн великокаліберних кулеметів Володимирова; а на військовому арсеналі в Новобогданівці Запорізької області для утилізації призначалося 3,67 млн штук автоматів АК-74, 16,67 млн АКМ, 87 тис. пістолетів Макарова. За однією з версій, неодноразові пожежі у військовій частині в Новобогданівці були влаштовані з метою приховати сліди розкрадання. Однак, з іншого боку, в той час арсенали були сильно переповнені, і лише на 3% з них умови зберігання відповідали нормам безпеки. 

Ситуація, коли зброю вважали зайвою і непотрібною, докорінно змінилася в часи Революції гідності і після неї: за нею буквально почали полювати. В лютому 2014 року протестувальники у Львові захопили будівлі СБУ, районних управлінь прокуратури, міліції і Галицький райвідділ МВС, де в спеціалізованих кімнатах зберігалася табельна зброя, і навіть військову частину в/ч 4114, яку були змушені покинути військовики. Точно так само в Донецькій і Луганській області захоплювали збройові кімнати бійці з українських добровольчих загонів, йдучи влітку 2014 року в наступ на ополченців ЛДНР (які, своєю чергою, захопили єдиний в Україні патронний завод у Луганську). Тільки за офіційними оцінками, з 2013 по 2015 рік було розграбовано і втрачено не менше ніж 300 тис. стрілецької зброї – 100 тис. в Криму та 200 тис. на АТО. Скільки було загублено або зіпсовано під час безпосередніх бойових зіткнень і скільки точно було завойовано як трофейну зброю, підрахувати неможливо.

Схожа "діра" у системі обліку вогнепальної зброї утворилася внаслідок систематичних пожеж на арсеналах по всій Україні: з 2014 року сталося 8 таких інцидентів. У ВРУ за цим фактом організували окрему слідчу комісію, її голова заявив, що за кілька днів до пожежі в Балаклії ревізійна комісія виявила недостачу. Так, за словами Давида Арахамії, збитки від вибухів на українських складах боєприпасів за останні 2,5 року становлять понад 2 млрд дол.

Відсутність точного обліку і плутанина створюють найсприятливіші умови для організації нелегальної торгівлі зброєю: все можна списати на ворожу диверсію, "бойові втрати" і просто військові умови. Та й самі військовики, які є наразі основним "постачальником" вогнепальної зброї не тільки на території України, але і Європи, не залишаються в програші. Визначивши "європейський вектор руху", армія поступово переходить на озброєння за натівськими стандартами. А застаріла радянська гвинтівка, непридатна для "професійних військових операцій", відмінно підійде для бандитських "розбірок" на мирній території країни.

Ксенія Цивірко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>