Закон про поїздки до Тайваню: Навіщо Трамп злить Китай?

Трамп дав зрозуміти китайському керівництву, що якщо Китай продовжуватиме на свій розсуд перекроювати карту АТР, то США продовжать зближення з Тайванем, який Піднебесна хоче повернути під свій контроль. Трамп хоче свідомо погіршити відносини з Китаєм, щоб добитися скорочення поставок китайської продукції на американський ринок для подолання торгового дефіциту. Зближення США і Тайваню може спричинити за собою розворот Китаю в бік Москви

Закон про поїздки до Тайваню: Навіщо Трамп злить Китай?
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Трамп дав зрозуміти китайському керівництву, що якщо Китай продовжуватиме на свій розсуд перекроювати карту АТР, то США продовжать зближення з Тайванем, який Піднебесна хоче повернути під свій контроль. Трамп хоче свідомо погіршити відносини з Китаєм, щоб добитися скорочення поставок китайської продукції на американський ринок для подолання торгового дефіциту. Зближення США і Тайваню може спричинити за собою розворот Китаю в бік Москви

Минулого тижня президент США Дональд Трамп підписав закон про поїздки на острів Тайвань. Закон дозволяє американським чиновниками усіх рівнів здійснювати офіційні візити на острів, дозволяє тайванським колегам офіційно відвідувати США і зустрічатися з працівниками різних департаментів, міністерств, включаючи Пентагон, а також сприяти Тайваню в розвитку бізнесу в Америці. Раніше відповідний законопроект H. R. 535 було ухвалено більшістю голосів в обох палатах Конгресу США. Тайвань розташований неподалік від узбережжя континентального Китаю. З 1949 р. острів розвивається як наступник Китайської Республіки, яка існувала на території континентального Китаю до приходу до влади комуністів. Вже кілька десятиліть Пекін намагається повернути острів під свій контроль і проводить політику "одного Китаю", вимагаючи від зарубіжних країн розірвати відносини з Тайванем. Нині дипломатичні відносини з Тайванем підтримують 20 країн світу. Американо-тайванські відносини - болюча тема для китайського керівництва. США розірвали дипломатичні відносини з Тайванем у 1979 р. заради зближення з Китайською Народною Республікою (КНР). Тепер Штати вирішили змінити правила гри і підкріпити неформальний діалог з Тайванем нормативно-правовою базою, зберігаючи дипломатичні відносини з Китаєм. Проте такий підхід викликає роздратування в Пекіні.

Боротьба за домінування в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні

На думку колишнього представника США на Тайвані Дугласа Паала, новий закон не передбачає будь-яких нових зобов'язань в американо-тайванських відносинах. По суті, це спроба створити правову основу для формату відносин, які обидві країни проводять з 1979 р. США і Тайвань підтримували неофіційні контакти. Американське керівництво ухвалювало рішення щодо прийому вищого керівництва Тайваню в США, щодо візитів американських чиновників і військовиків на острів, обходячись без окремих законів. Трамп міг не підписувати закону про поїздки на Тайвань, оскільки законопроект щодо Тайваню було ухвалено абсолютною більшістю американських законодавців і він мав автоматично набути вищої юридичної силу через 16 днів. Ніщо не заважало Трампу не підписувати документ і вселити в китайських комуністів надію, що в його плани не входить проводити зближення з Тайванем. Контакти США з Тайванем сприймаються китайським керівництвом так само болісно, як Україна не сприймає візитів іноземних політиків до анексованого Криму.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Цього разу американський президент був повністю солідарний з Конгресом США і демонстративно підписав закон, щоб пограти на нервах китайських політиків і висловити невдоволення політичним курсом Піднебесної. У новій редакції Стратегії національної безпеки, яку вважають базовим документом зовнішньої політики США, Китай разом з Росією позначено як держави-конкуренти Америки, які прагнуть змінити статус-кво у світі. Відповідно до Стратегії національної безпеки 2017 р., Китай намагається витіснити США з Азіатсько-Тихоокеанського регіону і підпорядкувати його собі, розширити економічну експансію та присвоїти американську інтелектуальну власність на сотні мільярдів доларів. Адміністрація Трампа сприймає Китай як одного з основних геополітичних конкурентів у світі.

Протягом останніх років поведінка Китаю викликає занепокоєння у США. Вашингтон не може розділити з Пекіном відповідальність за дотримання міжнародного порядку, як це хотів зробити екс-президент Барак Обама. США доводиться тиснути на Китай, використовуючи Тайвань як больову точку, щоб зберегти довіру у країн АТР, які мають територіальні суперечки з Пекіном. США зацікавлені зміцнити свій вплив в АТР, позиціонуючи як противагу Китаю. Китай претендує на ряд спірних островів у регіоні: на архіпелаг Сенкаку, який перебуває під юрисдикцією Японії, ключового регіонального партнера США, на острови Спратлі і Парасели, на які також претендують Філіппіни, В'єтнам і ряд інших країн Південно-Східної Азії.

Новини за темою

Китай намагається встановити контроль над Південно-Китайським морем, створюючи штучні острови на рифах Файри Крос, Суби і Місчіф. Південно-Китайське море є важливою транспортною артерією. Щороку комерційні судна перевозять через південно-китайські води товарів на суму 5 трлн дол. Китайці будують на цих островах інфраструктурні об'єкти подвійного призначення, які можна використовувати у військових і цивільних цілях: аеродроми, радари, ангари, вузли зв'язку. В ангарах на штучних островах можуть перебувати 72 бойові літаки, 4 військово-транспортні літаки або важкі бомбардувальники. Для порівняння: один авіаносець типу "Німіц" дозволяє розміщувати на палубі 64 бойових літаків і гелікоптерів.

Китай розробляє нові балістичні ракети і розвиває свій військово-морський флот. Китай прийняв на озброєння 9 видів міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) і ракет середньої та малої дальності. Останню китайську МБР DF-41 з головними частинами, що розділяються, було прийнято на озброєння торік. З 2015 року на китайських підводних човнах використовують БРПЧ JL-2, які, перебуваючи біля узбережжя континентального Китаю, можуть бути націлені на окремі американські штати. Американські військовики вважають, що за їх допомогою Китай намагається стримувати США в АТР. Китай планує прийняти на озброєння підводний човен нового покоління "Тип 096", на яких використовуватимуть БРПЧ JL-3 з головними частинами, що розділяються.

Дональд Трамп і Цай Інвень Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Трамп дав зрозуміти китайському керівництву, що якщо Китай продовжуватиме на свій розсуд перекроювати карту АТР і видавлювати США з регіону, то Вашингтон продовжить зближення з Тайбеєм у дипломатичній та військово-політичній сфері на збиток китайським інтересам. Закон про поїздки на Тайвань - не перший дружній жест Трампа на адресу керівництва острова. Після перемоги на президентських виборах у 2016 р. Трамп зателефонував президентові Тайваню Цай Інвень від "Демократичної прогресивної партії", яка виступає проти входження до складу КНР і підтримує незалежність острова. Тайвань з часів холодної війни є американським військово-політичним союзником в АТР разом з Японією і Південною Кореєю для стримування Китаю. Острів має зручне географічне положення для розміщення на його території системи протиракетної оборони (ПРО) з метою перехоплення китайських балістичних ракет і як місце стоянки американських військових кораблів. У планах тайваньських військовиків - встановити 12 батарей систем ПРО Tien Kung 3 власної розробки до 2024 р. на суму 2,47 млрд дол.

Клубок економічних протиріч

Трамп заграє з керівництвом Тайваню, щоб спровокувати відповідні заходи з боку Китаю у вигляді скорочення поставок своєї продукції до США. Зовнішньоекономічна експансія Китаю йде врозріз з його політикою протекціонізму і суперечить програмі "Зроби Америку знову великої". У торговельно-економічних відносинах США і Китаю є проблема великого торгового дефіциту. У 2017 р. торговий дефіцит склав 375,2 млрд дол. США експортують до Китаю менше товарів, ніж імпортують. Торік США продали до Китаю продукції на 130 млрд дол., а закупили на 506 млрд дол. Китай заполонив американський ринок своєю електронікою, одягом, устаткуванням, сировиною, які коштують дешевше, ніж продукція місцевих виробників. Трамп опинився в незручному становищі. У ході передвиборчої кампанії він обіцяв переглянути торговельні відносини з усім світом і захистити інтереси американських виробників. На ділі торік експорт Китаю до США збільшився на 15%, а торговий дефіцит зріс на 12,1% у лютому 2018 р. Американські виробники не витримують конкуренції в ціні з китайськими. Вони змушені штучно знижувати ціни на свої товари й отримувати менший прибуток.

Новини за темою

Тайванський демарш підкріплює протекціоністські заходи, які США застосовує щодо китайських виробників. Нещодавно Трамп підписав законопроект про встановлення високих мит на імпорт сталі та алюмінію з різних країн світу, включаючи Китай. На імпорт сталі введено мито в розмірі 25%, на алюміній – 15% від вартості металу, що ввозиться до США. Китай є одним із найбільших постачальників металургійної продукції до США. Зараз обкладено митом 94% китайського експорту сталі та 96% експорту алюмінію до США, а збитки для металургійної галузі країни складуть 700 млн дол. Також США ввели мито на імпорт пральних машин і сонячних батарей. Китай є лідером у галузі виробництва сонячних батарей. У планах республіканців - ввести мита на обсяги китайського імпорту на суму 30 млрд дол., щоб змусити Китай не вимагати від американських фірм передачі технологій задля доступу на свій ринок.

Налагодження відносин з Тайванем цікавить республіканців з економічного погляду. Недарма в законі про поїздки на Тайвань є положення про намір сприяти Тайваню в розвитку бізнесу в США. Трамп розраховує залучити до американської економіки тайванські інвестиції. Для тайванських виробників електроніки є вигідними нові інвестиційні можливості на американському ринку. Тайвань зацікавлений скоротити залежність від Китаю, якого вважають одним із найбільш інвестиційно привабливих виробничих майданчиків у світі. Ще в 2016 р. керівництво тайванської компанії Hon Hai Precision Industry " (Foxconn), яка за ліцензією випускає американські комп'ютери Apple і смартфони iPhone, висловило зацікавленість перенести своє виробництво на американську територію, оскільки США є основним ринком збуту. Компанія Quanta Computer, яка виробляє сервери для фірм Google, Facebook і Amazon, висловлювала зацікавленість розширити присутність на американському ринку. Зараз вони мають два підприємства у штатах Теннессі та Каліфорнія. У скороченні залежності від Китаю та перенесенні виробництв у США зацікавлені тайванські високотехнологічні компанії Pegatron, Compal Electronics, Inventech, Advantech, ExclatTextile.

Тайбей - столиця Тайваню Фото з відкритих джерел

Новини за темою

Погіршення відносин з КНР і зближення з Тайванем відповідає інтересам американських підприємств військово-промислового комплексу. Тайвань є ринком збуту американських озброєнь. Нині тайванська армія використовує американські зенітно-ракетні комплекси Patriot PAC-3 і PAC-2, а керівництво острова розглядає можливість обзавестися американською системою ПРО THAAD. У червні 2017 р. керівництво США і Тайваню домовилися про поставку на острів ракет і торпед на суму 1,4 млрд дол.

Пекін так просто не здається

Закон про поїздки на Тайвань викликав сувору критику з боку китайських комуністів. Прес-секретар міністра закордонних справ КНР Лю Канг закликав США дотримуватися політики "одного Китаю", згідно з якою Тайвань сприймається як китайська територія. Посольство КНР в США опублікувало заяву, в якій висловило невдоволення і протест щодо підписаного Трампом закону і закликало Штати не проводити істотного зближення з Тайванем.

Сумнівно, що Пекін піде на поступки Вашингтону з побоювань поглиблення військово-політичного співпраці між США і Тайванем. Компартія КНР не збирається змінювати поточний зовнішньополітичний курс і має намір продовжити зміцнювати вплив в АТР всупереч невдоволенню США. Про це свідчить нещодавнє переобрання голови КНР Сі Цзіньпіня на другий термін. Сі Цзіньпін, як і президент РФ Володимир Путін, є прихильником формування багатополярного світу, в якому США не домінуватимуть. Китай також має важіль тиску на США, оскільки Пекін є найбільшим кредитором США. Штати заборгували Піднебесній 1,2 трлн дол.

Новини за темою

Зближуючись з керівництвом Тайваню, Трамп ризикує спровокувати зближення КНР і РФ. З часів холодної війни Пекін грає на протиріччях Москви й Вашингтона. Коли погіршуються відносини з Москвою, Пекін тяжіє до Вашингтона, а якщо навпаки, то заграє з Москвою. Зараз Трамп створює підстави для розвороту Китаю в бік Росії. Це може спричинити небажані наслідки, включаючи активізацію реалізації проекту газопроводу "Сила Сибіру", який дозволить постачати природний газ з Росії до Китаю всупереч останньому пакету антиросійських санкцій США.

Георгій Кухалейшвілі

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів