Закон про особливий статус Донбасу, ймовірно, продовжать. Однак у Раді він нікому не цікавий

Схоже, що багатостраждальний закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу буде знову продовжено. Вже 4 жовтня парламентарі можуть проголосувати за відповідний законопроект. За словами депутатів від коаліції, хоча на сьогодні закон існує виключно на папері, однак не всі парламентарії в єдиному пориванні готові натиснути зелену кнопку

Закон про особливий статус Донбасу, ймовірно, продовжать. Однак у Раді він нікому не цікавий
Фото з відкритих джерел

Ярослав Конощук

Парламентський кореспондент

Схоже, що багатостраждальний закон про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу буде знову продовжено. Вже 4 жовтня парламентарі можуть проголосувати за відповідний законопроект. За словами депутатів від коаліції, хоча на сьогодні закон існує виключно на папері, однак не всі парламентарії в єдиному пориванні готові натиснути зелену кнопку

Через кілька днів, а саме 10 жовтня, закінчується термін дії закону про особливий порядок місцевого самоврядування в тимчасово окупованих районах Донбасу (ОРДЛО). 6 жовтня минулого року Верховна Рада продовжила термін його дії на рік окремим законом, який набрав чинності через чотири дні. Це результативне голосування вперше за кілька років відбулося в п'ятницю, проте шлях до ухвалення рішення зовсім не був встелений трояндами: лобісти продовження та їхні опоненти звинувачували один одного в здачі національних інтересів, влаштовували бійки і палили в сесійній залі димові шашки, блокували трибуну, не пускаючи туди опонентів.

Новини за темою

Не було згоди навіть усередині партій влади. "Народний фронт" погодився підтримати законопроект тільки після того, як колеги по коаліції, фракція БПП, погодилися голосувати за умови, що одночасно Рада розгляне законопроект про реінтеграцію (або деокупацію) Донбасу, в якому, окрім іншого, Росія була названа агресором, а самі непідконтрольні території - окупованими. Це в підсумку і було зроблено із застереженням у законі про продовження, що сам Закон про особливий порядок самоврядування в ОРДЛО, ухвалений ще 16 вересня 2014 року терміном на три роки, набуде чинності тільки після виведення звідти "всіх незаконних збройних формувань". Закон про реінтеграцію Донбасу було схвалено Радою 18 січня цього року.

Поточний пленарний тиждень – останній, впродовж якого депутати можуть ухвалити цей законопроект вчасно, оскільки наступного тижня, у відповідності з календарним планом, народні обранці працюють у комітетах. Втім, як свідчить практика, у разі необхідності результативні голосування в парламенті можливі у дні, коли цього не очікуєш, як це було, наприклад, із законопроектами про "євробляхи" і тим же законопроектом про особливий порядок місцевого самоврядування на Донбасі.

* * *

Цього тижня розпочалася фінальна серія артпідготовки до голосування за законопроект. На засіданні Погоджувальної ради в понеділок представник президента в парламенті Ірина Луценко заявила, що законопроект про особливий статус Донбасу дозволив зберегти санкції і вдарив "по галузях російської економіки". Втім, поки одностайності щодо цього законопроекту немає навіть у складі коаліції, а дискусії щодо законопроекту мають не рідко емоційний характер.

Новини за темою

Джерела 112.ua у складі фракції "Блок Петра Порошенка" очікують, що відповідний законопроект буде розглянуто на пленарному засіданні в четвер. Втім, за словами наших співрозмовників, на засіданні пропрезидентської фракції в понеділок питання законопроекту про особливий статус предметно не обговорювалося.

"Нам лише сказали, що законопроект може бути розглянуто у четвер", - відзначають наші співрозмовники і додають, що ключовим у четвер було названо законопроект про мову. Втім, у фракції не виключають, що для зниження рівня негативного фону від законопроекту щодо Донбасу і для додаткової мобілізації в один день з ним розглядаються законопроекти про мову і вітання "Слава Україні" в армії.

Не було єдності з питання законопроекту про особливий статус Донбасу в лавах фракції "Народний фронт", хоча більшість "фронтовиків", за словами джерел 112.ua у фракції, заявили про готовність проголосувати за законопроект.

"Там є досить запобіжників. Передбачається, що він набуде чинності тільки після проведення процедури верифікації, тобто встановлення факту виведення всіх незаконних збройних формувань, указу президента і рішення парламенту. Поки що він не діє. Окремі депутати говорили, що він загрожує державності, відзначаючи, що мінські угоди не діють", - зауважують наші співрозмовники, називаючи законопроект неприємним.

Вони додають, що на продовженні так званого особливого статусу Донбасу наполягає Захід, пов'язуючи з цим питання збереження санкцій щодо РФ.

Новини за темою

"Ми зустрічалися з представниками ОБСЄ. Вони кажуть, що голосуючи за закон, Україна показує, що продовжує перебувати в переговорному процесі на базі мінських угод. На наше ж запитання, що на сьогодні закон де-факто не діє, а мінські угоди не виконуються, вони відповіли, що це буде символічне рішення парламенту", - наголошують джерела у фракції екс-прем'єра Арсенія Яценюка.

У вівторок ввечері лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак публічно підтвердив готовність його колег підтримати продовження законопроекту про особливий статус Донбасу.

В опозиційному таборі позиції щодо законопроекту розділилися. Зокрема віце-спікер Оксана Сироїд на засіданні Погоджувальної ради керівників фракцій заявила, що законопроект про особливий статус Донбасу нічого не дав Україні. Не збираються голосувати за законопроект і депутати фракції "Батьківщина", натякаючи на "здачу національних інтересів".

"Цим законопроектом ми відкриваємо двері амністії бойовикам, дозволимо створювати їм народну міліцію… Нехай спочатку міжнародні партнери, які хочуть від нас цей закон, переконають Росію вивести свої війська", - заявив один із впливових депутатів з фракції Тимошенко.

Втім, джерела 112.ua у складі фракцій коаліції прогнозують, що незважаючи на опір, законопроект має великі шанси отримати зелене світло в Раді, чому, найімовірніше, сприятиме армійсько-мовна пігулка.

Ярослав Конощук

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів