banner banner banner

Закодували, демони! Що дивляться українці після кодування українських каналів

У ніч на 29 січня чотири провідні медіагрупи України закодували сигнал своїх телеканалів на супутнику. Глядачі, які користуються "супутниковою тарілкою", тепер мають платити за можливість дивитись улюблені українські передачі. Критики такого рішення ще раніше попереджали українську владу, що люди просто перемкнуться на російські канали, які продовжать мовити безкоштовно. Особливо гострою ця проблема буде на сході України. Вже минув тиждень з моменту кодування каналів, тож 112.ua з’ясував, що тепер дивляться люди.

Закодували, демони! Що дивляться українці після кодування українських каналів
112.ua

Ірина Шостак

Журналістка

У ніч на 29 січня чотири провідні медіагрупи України закодували сигнал своїх телеканалів на супутнику. Глядачі, які користуються "супутниковою тарілкою", тепер мають платити за можливість дивитись улюблені українські передачі. Критики такого рішення ще раніше попереджали українську владу, що люди просто перемкнуться на російські канали, які продовжать мовити безкоштовно. Особливо гострою ця проблема буде на сході України. Вже минув тиждень з моменту кодування каналів, тож 112.ua з’ясував, що тепер дивляться люди.

Майже тиждень минув з моменту кодування сигналу найпопулярніших українських телеканалів. Тепер українському глядачеві доводиться платити за можливість перегляду розважальних передач на таких телеканалах, як-от, наприклад: 1+1, К1, ТЕТ, СТБ чи "Новий канал".

Ще до кодування сигналу в інтернеті активно обговорювалися застереження, що таке рішення вдарить по національній безпеці, перекроїть інформаційний простір країни. Адже не всі українці мають можливість придбати тюнер чи змінити тип приймання сигналу (йдеться про жителів сіл, невеликих міст, а також окупованих територій України). Вони, а також ті українці, які ухвалять рішення залишитись зі своєю супутниковою тарілкою без будь-яких раніше рекомендованих маніпуляцій, і далі зможуть ловити безкоштовні сигнали кількох федеральних телеканалів Росії. Зокрема, це "Перший канал. Всесвітня мережа", "Росія 24", СТС, ТНТ та інші.

Новини за темою

Звідси почалися розмови про можливе розширення впливу російського продукту на українські родини.

"Більшість людей, які користуються супутниковим телебаченням, перелаштуються на інші канали — російські, яких дуже багато у вільному доступі. Причина в тому, що у більшості людей недорогі тюнери, на яких навіть не передбачене платне телебачення. Тому люди будуть просто перепрограмовувати свої тюнери, перелаштовувати антени, але не платитимуть", - вважає гендиректор Харківської обласної державної телерадіокомпанії Сергій Гулевський.

Що цікаво, цю думку поділяють і в Нацраді з питань телебачення. Її член Сергій Костинський зазначає у своєму Facebook: "Кодування супутникового сигналу найбільших приватних телеканалів, на мою думку, наразі є невчасним". За його словами, цей процес доцільно було б розпочинати лише за виконання наступних умов:

  • Створення спеціалізованого державного телеканалу на базі Мультимедійної платформи іномовлення для потреб мовлення на тимчасово окуповані території (статус невідомий);
  • Державної підтримки місцевих українських медіа – кримських, донецьких та луганських. Вони повинні отримувати ресурси для вироблення та поширення в ефірі якісного контенту (статус невідомий);
  • Розбудови державної цифрової мережі (DVB-T2) з охопленням ефірним сигналом не менше 95% території України (Національна рада ініціювала створення цієї мережі лише восени минулого року, фінансування з боку уряду не підтверджено);
  • Наявності потужного розгалуженого мовлення "Суспільного" з якісним контентом та вільним поширенням у цифрі та через супутники ("Суспільне" лише на початку цього шляху).

Сергій Костинський також зазначає, що жодна з умов поки не виконана, а отже популярні російські телеканали, що транслюють фільми, серіали, розважальні передачі та новини, залишилися у вільному доступі на супутниках, які охоплюють сигналом територію України. "На мою думку, це призведе до посилення позицій російських та проросійських медіа і, відповідно, російського порядку денного в Україні", — зазначає чиновник.

"Дивитимусь те, що буде"

Але що насправді дивляться українці після кодування каналів? Ми опитали людей, у яких вдома стоїть "тарілка".

"Я не розумію, навіщо в умовах війни потрібно було йти на такі кроки. Я маю родичів в Криму, вони сказали, що зараз не мають можливості приїхати до України аби придбати тюнер, хоча не хотіли б лишитись без українських мовників. Таке рішення ставить у незручне положення і жителів сіл, у яких просто немає коштів, аби платити провайдеру", — зазначає мешканка Херсонщини Світлана.

За її словами перш ніж кодувати сигнал, треба було впевнитись у тому, що жителі різних територій країни, які справді не хочуть втратити з екранів телевізорів улюблені канали, мають можливість залишитись їхніми глядачами: "Наразі я не маю можливості придбати тюнер, інтернету у мене немає, тому із розважального поки дивлюсь те, що "пропонує" супутник — переважно російське".

"Насправді українські канали в мене не так добре й показували, як того хотілось. Постійно щось рипіло, дратувало. Але вони хоча би були. Взагалі супутникове телебачення було єдиною можливістю для більшості громадян окупованих територій не втрачати зв’язок з рештою країни, бо цифра й аналогове ТБ зараз не мають можливості охопити всі окуповані території. Думаю над тим, аби провести інтернет і мати у відкритому доступі те, що обиратиму сам для себе", — зазначає житель Донеччини Олександр.

Добре, якщо у вас є можливість скористатись благами XXI століття – провести інтернет, придбати тюнер чи попросити допомоги у своїх близьких. Але незрозуміло, як бути жителям сіл, де більшість мешканців — літні люди, які живуть на мізерні пенсії.

"Я сама з Донецька, де встигла звикнути, що російські канали можуть існувати на рівні з нашими. Але яким було моє здивування, коли після приїзду до бабусі у Вінницьку область, увімкнувши телевізор, я знову була шокована співвідношенням українських каналів до російських. Ситуація насправді плачевна. Адже за пенсію, яку вона отримує, важко сплачувати саму абонплату, не говорячи вже про придбання тюнера ціною понад 1000 гривень. Потрібно буде самій у цьому розібратися", — говорить  мешканка Донецька Олена. За словами дівчини, молоді та навіть їхнім батькам набагато легше розібратися у ситуації, перейти на інший тип приймання чи просто дивитися YouTube. Літні ж люди залишаються сам на сам з російською пропагандою.

"Мені образливо й не зрозуміло, чому було ухвалено таке рішення. Хоч моя "тарілка" справді ловила сигнали російських каналів, ми з сім’єю завжди надавали перевагу саме українському продукту. А після кодування відчули себе кинутими й позбавленими будь-якої іншої альтернативи, окрім перегляду російських передач. Тож якщо я не заробляю стільки коштів, аби вистачило на утримання дітей і на придбання тюнера з щомісячною абонентською платою, стаю не в пріоритеті для наших медіахолдингів", — говорить ще одна мешканка Донецька Марія.

"Халявна Росія" теж скоро закриється

Проте експерти закликають не драматизувати з впливом російського ТБ в Україні.

"Можливість дивитись російське ТБ у відкритому доступі була і до кодування. Немає сенсу заперечувати цей факт. Наші глядачі живуть в українському інформаційному полі, і канали з Росії для них були як розвага", — зазначає медіаексперт Олександр Глущенко. За його словами на цей момент у Росії відбуваються аналогічні процеси, що і в Україні: відключено аналогове ефірне мовлення, федеральні версії телеканалів активно йдуть зі супутників. До прикладу, оригінальна версія "Першого каналу" закодована на всіх супутниках присутності, як і каналу "Росія-1". Відключено мовлення усіх часових версій каналу "НТВ", а в середині січня супутникове мовлення припинив телеканал "Рен-ТВ".

"У відкритому вигляді російські телеканали “висять” тільки на HotBird. Там “висить” 18 телеканалів, це міжнародні версії. Вони не “смачні”. “Смачні” російські телеканали висять на 36 градусі – вони кодовані", — про це ще під час конференції "Дні електронних комунікацій 2019" заявила голова представництва компанії SES в Україні Онно Зонневельд.

Медіаексперт Олексій Глущенко також підтверджує ці слова, зазначаючи, що скоро і ці поки доступні канали будуть припиняти роботу й підуть з цієї супутникової позиції: "Супутникову позицію HotBird, де розміщувались міжнародні версії російських каналів, ставку на які робили усі ті, хто голосно заявляв, що "будуть дивитись "халявну Росію", в 2020 році теж чекають зміни. Всі комерційні мовники покинуть цей борт". Також медіаексперт додає, що телеканал "СТС Inernational" на початку січня уже пішов з цієї супутникової позиції. І із закінченням контракту припинять роботу й інші російські канали.

"Насправді, оскільки у мене вдома є інтернет, я не особливо переймаюсь через кодування каналів. Так, мені пощастило, що маю інтернет. Не знаю, на рахунок тих, для кого телебачення було чи не єдиною можливістю ввечері відволіктись від роботи й справ. Але щодо інформаційного впливу, то думаю, що це питання занадто "роздули". Адже інформаційні канали, наскільки я знаю, таки залишились мовити у відкритому доступі", — говорить житель Луганщини Олексій.

За його словами, навіть ті жителі, які не стануть нічого робити зі своїми "тарілками", не будуть відрізані від українського медіапростору саме завдяки нішевим каналам. "Якщо наші інформаційні канали продовжують мовлення, то дивно говорити про можливу інформаційну пропаганду Росії. Я думаю, то уже справа не в закодованих каналах. Адже в розважальних програмах (серіали, фільми, різні ток-шоу), на відміну від інформаційних, пропаганду знайти важко. Тож яку інформацію сприймати за істину — вибір глядача", — додає Олексій.

Нагадаємо, що у відкритому доступі залишилися близько 40 українських телеканалів. "112 Україна" також продовжує свою роботу в звичному режимі. Тож новини українці і далі можуть отримувати від українських мовників. А от розважальний контент для багатьох втрачено. І тут вже справді альтернативою може стати російське ТБ.

Цікаво, що приставку Т2, відповідно до програми із забезпечення безкоштовними цифровими тюнерами малозабезпечених верств населення, мають отримати всі, хто справді не може собі дозволити її купити. Подібну обіцянку Нацрада озвучувала і в 2018 році, коли Україна поступово почала переходити на "цифру". Слід зазначити, що востаннє безкоштовні тюнери роздавали аж у 2012 році. Тож якби держава надто переймалася за інформаційний простір, вихід можна було би знайти.

Ірина Шостак

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>