banner banner banner banner

Загадкова історія смерті містера Оронова: Що відомо про фігуранта скандалу з "мирним планом" Артеменка

Гучний скандал навколо "мирного плану" щодо України нардепа Андрія Артеменка, що ледь затих, отримав абсолютно несподіваний розвиток. З легкої руки депутата до нього знову опинилися втягнутими найближчий соратник президента США Дональда Трампа Майкл Коен, а також підприємець Алекс Оронов. Власне, досі мало кому відома персона Оронова і викликала інтерес ЗМІ. Справа в тому, що він помер днями. А Артеменко звинуватив у цьому американських журналістів. 112.ua поспілкувався з людьми, які знали бізнесмена, і з'ясував, ким був Алекс Оронов і який стосунок він мав до мирного плану та Дональда Трампа

Загадкова історія смерті містера Оронова: Що відомо про фігуранта скандалу з "мирним планом" Артеменка
Facebook Алекса Оронова

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Гучний скандал навколо "мирного плану" щодо України нардепа Андрія Артеменка, що ледь затих, отримав абсолютно несподіваний розвиток. З легкої руки депутата до нього знову опинилися втягнутими найближчий соратник президента США Дональда Трампа Майкл Коен, а також підприємець Алекс Оронов. Власне, досі мало кому відома персона Оронова і викликала інтерес ЗМІ. Справа в тому, що він помер днями. А Артеменко звинуватив у цьому американських журналістів. 112.ua поспілкувався з людьми, які знали бізнесмена, і з'ясував, ким був Алекс Оронов і який стосунок він мав до мирного плану та Дональда Трампа

Народний депутат Андрій Артеменко, автор скандально відомого мирного плану, за який його було виключено з лав Радикальної партії, 4 березня опублікував у Facebook пост, в якому повідомив про смерть засновника "Баришівської зернової компанії", пізніше перейменованої в Grain Alliance (обробляє близько 50 тис. га у Київській, Чернігівській, Черкаській і Полтавській областях) Алекса Оронова. Цікаво те, що про смерть мало кому відомого бізнесмена написали американські та британські ЗМІ. Справа в тому, що Артеменко пов'язав Оронова зі своїм мирним планом, який в Америці обговорюють, адже в нього втягнуто близькіих до Трампа людей.

"І помер він не від старості, не від хвороби, не від нещасного випадку, а від втручання американських журналістів у його життя! І я в цьому винен, позаяк саме я, ні про що не підозрюючи, згадав його ім'я, відповідаючи на невинне запитання американського журналіста "Хто вас познайомив з Майклом Коеном – особистим адвокатом президента США Дональда Трампа?". Так, я відповів, що Алекс Оронов, мій партнер, мій наставник, мій учитель, мій друг зрештою! Олексій був родичем Майкла Коена, і саме він організував в тому числі моє знайомство і мою зустріч з Майклом Коеном. І з цієї хвилини його життя, втім, як і моє, перетворилося на справжнє пекло!" - заявив Артеменко.

Цим повідомленням зацікавилися журналісти. Однак ніхто, крім Артеменка, більше не заявляв про смерть Оронова. Його сім'я і компанія Grain Alliance, на сайті якої Оронова вказано як засновника, зберігали мовчання. Авторитетна газета The Independent повідомила про смерть підприємця 2 березня з посиланням на Артеменка (як й інші видання), а також на сайт legacy.com. І Independent, і багато інших західних ЗМІ відзначали, що смерть Оронова настала за нез'ясованих обставин. Деякі навіть вибудовували логічні ланцюжки між особою Оронова і зв'язками Трампа з РФ. Висловлювали припущення, що він міг бути завербованим агентом російських спецслужб і ставили його смерть в одну низку із загадковими смертями російських дипломатів, таких як застрелений у Стамбулі посол РФ Андрій Карлов і померлий постпред Росії при ООН Віталій Чуркін.

Брайан Коен, брат юриста Майкла Коена, з дружиною Оксаною, дочкою Оронова Facebook Оксаны Коэн

Однак, як вдалося з'ясувати 112.ua, історію зі смертю бізнесмена було трохи змінено Артеменком.

По-перше, Брайан, чоловік його дочки Оксани Коен, рідний брат соратника і юриста Трампа Майкла Коена, вчора, 6 березня, заявив BuzzFeed, що його тесть Алекс Оронов помер після тривалої хвороби. Останні три місяці, за його словами, він провів у центрі для онкологічних хворих - Memorial Sloan Kettering Cancer Center на Манхеттені в Нью-Йорку. "Мій тесть пішов після тривалого бою з важкою хворобою", - заявив Брайан, відмовившись уточнити деталі.

По-друге, за даними джерел 112.ua, у Оронова був рак крові. За кілька років до смерті йому навіть зробили дорогу операцію з пересадки  кісткового мозку, але хвороба не відступила. "Від грудня Оронов перебував у госпіталі в США практично весь час, а в останні місяці навіть не відповідав на дзвінки", - розповів нам близько знайоме з Ороновим джерело. Очевидно, що в написанні плану Артеменка він участі брати не міг. Ймовірно, просто звів Артеменка з Коеном.

Далі - більше. Брайан Коен сказав BuzzFeed, що "Оронов говорив з Артеменком всього три або чотири рази в своєму житті" і не мав ніякої ролі в імовірному мирному плані. Очевидно, сім'ї Коенів не сподобалося, що їхнього родича втягнули в цей скандал з "мирним планом", від якого самі прихильники президента США намагаються відсторонитися.

Сам Майкл Коен, юрист Трампа, який перебуває під пильною увагою ФБР через його можливі зв'язки з Росією, також не залишився осторонь цієї історії. Він надіслав до видання Kyiv Post листа електронною поштою, в якому зазначив некоректні (inaccurate) претензії нардепа Артеменка. Примітно, що сьогодні сам нардеп розмістив у своєму Facebook пост, в якому заявив, що "Алекс Оронов не був і не міг бути співавтором "плану Артеменка" просто тому, що такого плану не існувало". "Алекс Оронов був успішним бізнесменом і принципово не займався політикою. І це відомо всім людям, які його знали, насамперед в Україні та США", - підкреслив нардеп.

112.ua так і не вдалося з'ясувати, як могли познайомитися Алекс Оронов і Андрій Артеменко, а також те, навіщо Артеменко приховав інформацію щодо хвороби Оронова, вирішивши звинуватити в усьому журналістів. Сам нардеп категорично відмовився відповідати на наші запитання, пославшись на те, що "не хоче робити піар на смерті друга". Однак щодо персони бізнесмена ми трохи довідалися.

На зустрічі з послом Швеції Facebook Алекса Оронова

Оронов народився в Харкові в 1949 р. Його знайомий розповів нам, що Оронов професійно займався боксом, і в 1974 р., незважаючи на закони СРСР, зі скандалом емігрував до Відня. У 1978 р. переїхав до США. Перебивався різними заробітками, як нам повідомили, навіть працював офіціантом, був пов'язаний з гральним бізнесом і службою таксі. Однак справжній капітал Оронову вдалося заробити на торгівлі живописом і предметами мистецтва з СРСР. Він навіть відкрив у США магазин-музей "Радянські раритети в Ленінграді" (museum shop "А Soviet rarity in Leningrad").

В аграрний бізнес, як зараз згадують його українські друзі, з якими нам вдалося поговорити, Оронов потрапив випадково. Є цікава історія, як до США приїхали українські бандити, а підприємець прийняв їх за пристойних людей і допоміг їм придбати сільськогосподарську техніку. Ті банально "розвели" західних партнерів на гроші, а техніку забрали. Оронов поїхав розбиратися в Україну і нібито тут застряг. Правдивою є ця історія чи це гарна казка, зараз навряд чи вдасться перевірити. На сайті Grain Alliance сказано, що компанію було засновано в 1998 р., і називалася вона The Harvest Moon East ltd. Компанія починала з 2 тис. га орендованої землі, площу яких збільшила до 27 тис. га у 2008 р. Тоді в її капітал увійшли представники шведського бізнесу, і було засновано Grain Alliance. За даними джерел 112.ua, у компанії 80% належало шведам, а 20% - Оронову. Хто тепер успадкує його частку, невідомо.

На підприємстві в Україні Facebook Алекса Оронова

За версією ж американських ЗМІ, бізнес Оронова в Україні починався з тісного партнерства із сімейством Коенів, в яких у нашій країні були інтереси в біоетанолі. Нібито Grain Alliance має спільний бізнес з компанією Ukrethanol, зареєстрованої Брайаном Коеном у Нью-Йорку. Також, за даними американських ЗМІ, у Флориді Оронов жив в апартаментах, споруджених корпорацією президента США Дональда Трампа (Майкл Коен у ній працював донедавна).

Оронов любив рибалити у Флориді Facebook Алекса Оронова

Компанія має власну мережу елеваторів і переробні потужності. Власники інвестували не в розширення земельного банку, а в розвиток високомаржинальних сільгоспкультур, які мають попит на європейському ринку. Як розповів нам представник однієї із зернотрейдерських компаній, Оронов дуже серйозно збільшив капіталізацію компанії і не продав свій пакет акцій тільки тому, що "він по-справжньому дорого коштував, і при всій привабливості був далеко не кожному по грошах".

За словами джерела в Grain Alliance, Оронов був неймовірно відкритою й енергійною людиною. У баришівській пресі бізнесмена згадували, як одного з найбільших меценатів району. У компанії дивуються, як Оронов опинився в епіцентрі скандалу, хоча ніколи політикою не займався.

Поховали Оронова в Нью-Йорку в суботу, 4 березня.

Олена Голубєва

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>