banner banner banner banner

Задоволення не з дешевих: Скільки коштують пологи в Україні

Згідно з Конституцією, в Україні медицина вважається безкоштовною, проте кожна сім’я, яка чекає на появу свого первістка, задається одним цікавим питанням: чи підйомною буде ціна за "безкоштовні" пологи?

Задоволення не з дешевих: Скільки коштують пологи в Україні
Народження дитини Фото з відкритих джерел

Ірина Шостак

Журналістка

Згідно з Конституцією, в Україні медицина вважається безкоштовною, проте кожна сім’я, яка чекає на появу свого первістка, задається одним цікавим питанням: чи підйомною буде ціна за "безкоштовні" пологи?

У Міністерстві охорони здоровя зазначають, що наступний етап медичної реформи вже з 2020 року передбачатиме державне покриття вартості послуг для пологів та спостереження за вагітністю, як це зараз зроблено в первинній ланці медицини. Та поки цього нема, зараз, при "безкоштовній медицині", люди мають доплачувати за адекватні умови в пологових будинках та гарне ставлення з боку лікарів. Благодійні внески, "дяка" лікарям у конвертах, платні медикаменти – це реалії сьогодення.

Тому найперше, що робить пара, яка чекає на дитину, підраховує майбутні витрати на пологи. І задоволення це не з дешевих. Навіть якщо мова йде про державні пологові будинки. То скільки ж коштують пологи в Україні станом на 2019 рік? Спробуємо порахувати.

Одне з питань, яке потрібно вирішити при підготовці до появи дитини на світ – обрати пологовий будинок. Він має бути державним чи приватним? Звісно, деякі батьки цим зовсім не переймаються і їдуть народжувати "по швидкій" туди, куди повезуть. А повезуть вас в найближчий державний пологовий будинок, де прийматиме черговий лікар. Це найдешевший варіант, але в процесі потрібно бути готовим до різних сюрпризів. Особливо, якщо пара не проходила курси підготовки до пологів.

Новини за темою

Багато молодих мам, отримавши перший досвід пологів, радять народжувати саме в приватних закладах. Аргументи прості – набагато кращий сервіс, вся оплата по квитанціях, цілодобова увага до породіллі і вищий професіоналізм лікарів. Якщо з останнім можна сперечатися (лікарі приватних клінік прийшли туди зі звичайних державних пологових будинків, окрім того, у державних закладах у лікарів набагато більше практики), то решта пунктів, звісно, відповідають дійсності. Проте, за якість потрібно платити. І платити багато.

Тому перш ніж сліпо вірити відгукам, варто відвідати приватні та державні пологові будинки, а також перинатальні центри, аби побачити умови на власні очі, а також поспілкуватися особисто з людьми, які там працюють. І вже потім вирішувати, за що ви готові платити, де вам більше подобається. Чи не найголовніше у цьому виборі – знайти "свого лікаря". Того, який буде враховувати побажання породіллі щодо типу пологів, застосування медикаментів, врахування інших нюансів.

Приватні заклади

В Україні не так багато приватних пологових будинків та клінік, які спеціалізуються на проведені пологів. Більшість з них знаходяться в столиці (приватні пологові будинки "Лелека" та Adonis і акушерсько-гінекологічна клініка Isida), у місті Дніпро є клініка репродуктивної медицини Genesis Dnepr, планується побудова медичного центру з першим приватним пологовим будинком Medicover у Львові. Тож, для того, аби скласти цілісне враження про можливість ведення вагітності та народження маляти в одному з вище перерахованих закладів, варто прочитати відгуки, відвідати заклади, виокремити для себе переваги та проаналізувати їхню цінову політику.

Кожен з приватних закладів часто проводить акції та знижки на різні пакети послуг. Зокрема, Isida пропонує приємний бонус для майбутніх батьків (один з сертифікатів для занять у "Школі майбутніх батьків"), за умови оформлення пакету по спостереженню за вагітністю. На вибір пропонуються такі програми як "Комфорт", за ціною у 29 245 грн (консультації, аналізи, тести, бактеріоскопічні дослідження та виклик швидкої), "Двійня" — 35 803 грн (клініко-діагностичні та лабораторні дослідження, пренатальна діагностика, функціональна діагностика двійні, консультації вузьких спеціалістів) та "Преміум" — 45 220 грн (включені усі додаткові тести та аналізи необхідність яких може виникнути на різних термінах вагітності). Можна оформити ці пакети також на двадцятому та двадцять восьмому тижнях вагітності та зекономити, заплативши за програму "Комфорт" 18 342 грн і 17 598 грн, відповідно, та за програму "Двійня" — 26 024 грн і 21 230 грн, відповідно. Також є можливість оформити окремі пропозиції пакетів ведення вагітності — експрес-тест на вагітність, ультразвукова діагностика у вагітних, пренатальна інвазивна діагностика та акушерський скринінг.

Окремі пропозиції пакетів ведення вагітності від Isida isida

Приватні пологові будинки "Лелека" та Adonis теж радують своїх клієнтів гарними знижками та пропозиціями: для майбутніх мам, які придбали одну з програм ведення вагітності у Adonis (наприклад, 23 194 грн за програму спостереження вагітності "Очікую малюка" (базова) заклад передбачив низку приємних знижок. Приватний пологовий будинок "Лелека" запрошує майбутніх батьків на дні відкритих дверей, даруючи знижку у 10% на будь-який пакет ведення вагітності (окрім пакету "Лояльний" за ціною у 22 750 грн, знижка на нього буде дорівнювати 5%).

Знижки по веденню вагітності від Adonis Adonis

Цінова політика таких закладів щодо ведення самих пологів коливається від 60 тис. грн до 107 тис. грн за пологи фізіологічним шляхом та від 80 тис. грн до 120 тис. грн за пологи через кесарів розтин (ціна варіюється в залежності від умов перебування у клініці, одноплідної чи багатоплідної вагітності та різноманітності послуг).

Зокрема, за пакет послуг з умовою фізіологічних пологів у клініці Genesis Dnepr ви маєте заплатити 107 тис. грн за пакет "Стандарт" (виписка на третій день до 12 години дня), залогова сума у випадку пологів через кесарів розтин 77 тис. грн, та 120 тис. грн за пакет "VIP" ("все включено" — виписка на 4 день до 12 години дня), залогова сума у випадку пологів через кесарів розтин 63 тис. грн. Часто зустрічаються й знижки та акції на перші пологи в тому чи іншому приватному пологовому будинку чи клініці. Таким чином заклади мотивують обирати їх, даруючи в подальшому знижку на другу та третю вагітність для своїх клієнтів. До прикладу, приватний будинок "Лелека" створив систему знижок відповідно до кожного з можливих обраних вами пакетів послуг. Також заклад має знижки для майбутньої мами третьої дитини, незалежно від місця народження двох попередніх малюків (за умови, що пацієнт є громадянином України та пред’явить свідоцтва про народження перших двох діток).

Знижки на пакети ведення пологів від приватного пологового будинку "Лелека" Приватний пологовий будинок "Лелека"

Приватні заклади нерідко пропонують комплексні пакети, які допоможуть трохи зекономити. До прикладу, дніпровська клініка репродуктивної медицини Genesis Dnepr пропонує знижку у 20%, якщо для ведення вагітності та появи дитини на світ майбутні батьки обрали саме цю клініку. А київська акушерсько-гінекологічна клініка Isida у період з 1 січня по 31 березня 2019 року теж пропонує скористатися спеціальною пропозицією "мінус 19% на спостереження вагітності й пологів". Як правило такі комплексні пакети ви можете комбінувати самі обравши будь-яку пропозицію щодо ведення вагітності (зазвичай до більшості пропозицій входять консультації з лікарями, аналізи та дослідження) з запропонованих клінікою чи приватним пологовим, а також пакет послуг для пологів та після пологового періоду за умови народження однієї дитини. Такий пакет у різних приватних закладах включає консультації лікарів, психологів, аналізи та дослідження, при необхідності — госпіталізацію за декілька днів до пологів, знеболювання пологів, гідні умови проживання та харчування, цілодобове спостереження за станом вагітної тощо.

Відділення інтенсивної терапії в приватному пологовому будинку "Лелека" Приватний пологовий будинок "Лелека"

Пологовий зал приватної клініки Genesis Dnepr Genesis Dnepr

Палата категорії "Стандарт +" в приватній клініці Isida isida

Якщо ж ви хочете народжувати у певного лікаря в приватному пологовому, маєте знати, що не всі заклади дозволяють пацієнтам обирати собі лікарів, говорячи про професійний рівень кожного зі співробітників й підкріплюючи це міцними аргументами — пологи можуть різко розпочатись і вашого лікаря не буде поруч, або він може бути занадто стомлений після чергування чи інших пологів, тому, щоб уникнути лікарської помилки, його можуть не допустити до ваших пологів. Також, хоч і в приватних пологових ви платите один раз за весь допологовий і післяпологовий періоди перебування у закладі, вам можуть знадобитись деякі додаткові послуги, які також будуть платними. Тому треба ретельно вивчати прейскуранти приватних пологових будинків, аби бути готовими до суми, яку вам можуть озвучити.

Нерідко у соціальних мережах мами нарікають на відношення персоналу таких приватних закладів, зазначаючи, що у своїх пацієнтах вони бачать лише гроші й не збираються вами опікуватись, якщо ви, на їх думку, неперспективний клієнт. Також варто звернути увагу на те, що якщо ви заключаєте Договір на ведення вагітності, треба уточнити у представників клініки, де знаходяться приймальні лікарів, яких вам треба буде обійти, аби вас дарма не прив’язували до якоїсь конкретної клініки. І обов’язково, не дивлячись на всі переваги, які охоче демонструють офіційні сайти кожного з приватних закладів, уточніть, чи всіх потрібних заходів для новонароджених клініка чи приватний пологовий заклад можуть вжити.

Відгуки про приватні клініки ведення пологів 112.ua

Державні пологові та перинатальні центри

Велика кількість державних закладів видозмінюються: відмовляються від совкової манери ведення пологів, дбають про умови перебування пацієнтів, оновлюють обладнання та проводять безкоштовні заняття, курси та лекції для майбутніх батьків, які мають на меті підготувати пару до пологів та усвідомити усі важливі аспекти відповідального батьківства.

До прикладу, міський пологовий будинок №1 міста Києва відкрив базовий курс підготовки майбутніх батьків, на якому лекції читають самі лікарі, а психологи Одеського пологового будинку №7 говорять з майбутніми мамами та татами про роль чоловіка, сім’ї та лікаря в сприятливому виношуванні вагітності та піднімають багато інших хвилюючих тем.

Також для кожної з мам важливо, аби лікарня дбала про стан новонародженого малюка, тому новітнє обладнання та дотримування обов’язкових маніпуляції після пологів — переваги у виборі пологового будинку. Зокрема, Львівський пологовий будинок №1 впровадив партнерські пологи, контакт "шкіра до шкіри", "очі в очі", підтримання "температурного ланцюжка" та раннього прикладання малюка до грудей. В принципі, такі послуги надають за бажанням батьків у більшості пологових будинків великих міст. Багато чого залежить від позиції лікаря, тому мами з досвідом і радять обирати лікаря заздалегідь.

Новини за темою

Ще один важливий аспект, який може вплинути на вибір саме державного пологового будинку — безкоштовна допомога та консультування майбутніх мам на різних термінах вагітності. Зручно, що багато пологових будинків мають свої офіційні сайти де можна в онлайн-режимі поставити питання або прочитати одну з пізнавальних статей на хвилюючу тему. Варто також наголосити на тому, що ведення вагітності при державних закладах є абсолютно безкоштовним, на відміну від приватних клінік. Процедура проста: ви безкоштовно стаєте на облік при пологовому будинку (вимагати якусь оплату у вас не мають права, навіть, якщо ви звертаєтесь не за місцем проживання) і йдете на прийом до лікарів у звичайних поліклініках. Всі внески, які є благодійними  — добровільні, і від них можна відмовитися. До прикладу, як зазначає лектор, автор курсів для мам Тетяна Сапко, саме через те, що жінки не знають своїх прав і не відстоюють їх, їм доводиться платити за постановку на облік, яка має бути абсолютно безкоштовною. Адже вони бояться, що їхня відмова сплачувати певні внески може негативно вплинути на відношення персоналу. Ви маєте знати, що всі послуги вам мають надаватися безкоштовно, окрім випадків з аналізами, якщо вирішите здавати їх при приватних лабораторіях.

Ситуація з вартістю пологів у державних закладах таємнича. Хоча медицина в Україні безкоштовна, і майбутнім мамам мають бути надані комфортні умови та належне спостереження абсолютно безкоштовно, але не секрет, що безкоштовно та безпечно народити можна лише з великою удачею. Благодійні внески (бувають фіксовані через бухгалтерію, але більшість "на руки"), вимога "вдячності" лікареві, акушерці, санітаркам і ще половині персоналу, який хоч якось долучився до ваших пологів, плата за перебування у закладі, платні аналізи – це все є у всіх державних пологових будинках.

Відгуки про державні пологові будинки 112.ua

Зрозуміло, що прочитавши такі відгуки, пари починають замислюватись над перевагами приватних пологових будинків та клінік, не говорячи навіть про пологи з черговою бригадою "по швидкій", яку заочно зневажають за хамство та халатність. Але не варто поспішати робити висновки, особливо, коли не знаєш всі деталі конкретного випадку, описаного у відгуку. Нерідко, справа не у самому пологовому, а у деяких окремих працівниках, яким все рівно на репутацію закладу і дбають вони лише про свій заробіток. На жаль, це є. Досвідчені мами радять спілкуватися з персоналом та приходити на консультації, аби ви одразу змогли зрозуміти, чи відчуваєте ви, що поруч з цими людьми ви будете в безпеці. Нерідко майбутні батьки купують лояльність персоналу. Не будемо нагадувати, що це лише поглиблює глобальну проблему нашої "безкоштовної" медицини.

Відгуки про державні пологові будинки 112.ua

Перинатальні центри — клініки широкого профілю, де проводяться консультації, лікування та реабілітація вагітних, породіль, а також новонароджених дітей, тобто такі клініки займаються усіма проблемами планування сім’ї. Перевага їх над звичайними державними пологовими будинками полягає у тому, що такі центри мають більш сучасне обладнання. В Україні за останні 10 років відкрилось чимало таких центрів, зокрема, у Києві, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі, Рівному, Хмельницькому, Житомирі, Полтаві та Кропивницькому.

Говорити про прозорість у обслуговуванні в таких центрах теж не варто. Адже хоч перинатальні центри і можуть похизуватись новим обладнанням, але, читаючи відгуки молодих мам, можна зробити висновок, що стягнення грошей там відбувається на рівні зі звичайними державними пологовими. До прикладу, Перинатальний центр м. Києва (колишній державний пологовий №7) не раз фігурував в негативних відгуках незадоволених породіль. Повідомлялося, що для того аби взяти обмінну картку, треба сплатити обов’язковий "благодійний внесок" на суму у 3000-3500 тис. грн. Для тих хто домовлявся про пологи з лікарем (не секрет, що ставлення персоналу державних пологових будинків до майбутніх мам не завжди, але часто залежить саме від цього), до вартості внеску додавались від 20 до 35 тис. грн. При патологічних пологах чи в очікуванні двійні ця сума збільшується на 10-20%.

Відгуки про Перинатальні центри 112.ua

Для багатьох майбутніх батьків альтернативою народжувати "навмання" є так звані договірні пологи. Це коли ви зазделегідь підшукуєте собі лікаря і пологовий, де хочете народжувати. За словами Тетяни Сапко, лектора, автора курсів для мам, краще обирати саме договірні пологи — заплатити та відчувати себе у безпеці поруч з лікарем, якому довіряєте.

Звісно, така послуга платна, адже ніякий лікар не буде безкоштовно їхати у свій вихідний день на роботу, якщо у вас раптово почалися пологи. Ціна за таку "домовленість" зазвичай включає і лояльне ставлення персоналу (лікарі "діляться") і залежить від професіоналізму і відомості самого лікаря і пологового будинку. Згідно з відгуків самих батьків, у Києві договірні пологи будуть коштувати від 500 до 1500 доларів, якщо мова йде про державні заклади. До прикладу, народжувати у кращого за відгуками лікаря Київського міського пологового будинку №1 можна, заплативши 1500 доларів.

Розцінки немалі, хоча навіть заплативши ви все одно ризикуєте натрапити на лікаря, який вам скаже, що не може бути присутнім на пологах, а тому передає породіллю іншому спеціалісту.

Новини за темою

Що ж робити тим, хто має обмежений бюджет? Ні з ким не домовлятися і викликати швидку, коли почнуться перейми. В цьому випадку платити лікарю і персоналу не доведеться (хіба що у вас є таке бажання). Про якість наданих послуг говорити важко, можна натрапити на чудового лікаря і умови, а можна потім шкодувати. Багато мам зазначають, що їм не приділяли достатньої уваги, погано обходились та грубили. Але з іншої сторони, на жаль, важко вимагати високого сервісу від безкоштовної медицини (з її мізерними зарплатами), розбещеної "подяками".

Є ще й інший варіант – прямо на місці домовитись з лікарем про належний догляд в обмін на винагороду. Але це також не гарантує вам обіцяного сервісу, тому що в державних закладах після того, як лікар поклав ваші гроші до кишені, лишається сподіватись лише на його добропорядність, адже гроші "на руки" офіційно не будуть ніде зафіксовані. Якщо вже ви "дякуєте", то платити доведеться і персоналу, який за вами доглядає.

Страхування вагітності

Зваживши усі коментарі та відгуки, майбутні батьки починають думати над вирішенням проблеми ненадійності та високої вартості на ведення пологів, що в державних, що в приватних пологових будинках. Одним з варіантів є страхування.

Назва полісу/програми

Послуги

Страхова сума

Вартість

Програма "Провідна турбота "Про майбутню маму" від СК "Провідна"

Блоки страхового покриття:

• Блок  "Патронаж вагітної жінки" (плановий дородовий нагляд в акушер-гінеколога та проведення стандартного обстеження жінки під час вагітності).

• Блок  "Пологи" (госпіталізація в пологове відділення для ведення пологів, надання допомоги після пологів та патронаж породіллі та новонародженого до виписки з пологового будинку).

Від 80 тис. грн до 100 тис. грн (в залежності від обраної програми страхування)

Вартість

3 000 - 12 000 грн (залежно від класу страхування)

Страховий поліс "Захищена вагітність" від СК UPSK разом з пологовим будинком "Лелека" та клінікою репродуктивної медицини "Надія"

Покриває:

• Внутрішньозамінне переливання крові

• Комплексна допомога вагітній при синдромі близнюкового перетікання

• Передчасні пологи (з 22 по 28 тиждень вагітності) та інтенсивна терапія новонароджених дітей

• Передчасні пологи (з 29 по 32 тиждень вагітності) та інтенсивна терапія новонароджених дітей

• Штучне переривання вагітності (за медичними показаннями)

• Перебування в стаціонарі відділення патології вагітності (2 дні) у випадку загрози вагітності — з 22 по 32.

Максимальні виплати —

429 тис. грн у разі настання передчасних пологів (з 22 по 28 тиждень вагітності) і розподіляється наступним чином:

• вартість пологів — 30 000,00 грн, інтенсивна терапія передчасно народжених дітей з 1 по 14 добу становить —18 000,00 грн за добу перебування, з 15 по 28 добу — 10 500,00 грн за добу перебування, максимальний період перебування в блоці інтенсивної терапії новонароджених — 28 днів.

Вартість

2 000 грн при одноплідній вагітності (не через ЕКЗ) та 2 700 грн при багатоплідній вагітності (та/або через ЕКЗ).

Діє до 32 тижня вагітності.

Програма "Поліс від лелеки" від СК "Країна"

Ведення вагітності (амбулаторно-поліклінічна допомога, діагностичні та лабораторні дослідження);

Пологи

Максимальна  страхова сума —  50 000 грн

Страховий платіж  — 12 564 грн

Програми страхування вагітності від СК "Оранта"

Програми:

"Пологи" (Ведення фізіол. і патологічних пологів, перебування в станд. палаті, спостереження лікаря до виписки, необх. для пологів медикаменти та обладнання)

 "Спостереження за вагітністю" (Постановка на облік, 12 консультацій гінеколога, аналізи, оформ. обмінної карти і лікарняного листка)

•  "Престиж" (Пренатальне спостер. Аналогічно Пакету№1 в жіночій консультації; Лікування за загрози переривання вагітності, швидка мед. допомога)

•  "Еліт" (аналогічно до попередньої програми)

•  "Еліт" (аналогічно до попередньої програми)

Від 25 000 грн до 100 000 грн (залежно від обраної програми)

3 100 – 14 000 грн

(залежно від базової медустанови та обраного пакету)

Переваги страхування полягають у тому, що майбутній мамі не треба буде стояти в чергах, здавати платні аналізи, її прикріплюють до певного медичного закладу, де їй оформлюють обмінну карту. Також зазвичай до програми чи полісу входить загальне медичне страхування, дородове обстеження (діагностика порушень розвитку нервової системи плоду, УЗД тощо), екстрена госпіталізація на початку перейм.

Недоліками є те, що страховка зазвичай передбачає стандартний перелік консультацій і обстежень, тож якщо лікар призначить додаткові аналізи чи дослідження, доведеться доплачувати (в деяких випадках додаткові послуги можуть покриватися полісом при погодженні зі страховою компанією), а також обмежений вибір закладів, де ви можете обстежуватись за своїм полісом/програмою.

Що необхідно зібрати у пологовий будинок?

Майбутні батьки повинні будуть витратити чималу суму ще перед тим, як відправитися у пологовий будинок. Адже треба зібрати речі для перебування у закладі, для пологів, речі для немовляти та для виписки. Досвідчені мами радять пакувати ці "тривожні сумки" за декілька тижнів до пологів, без поспіху та нервів, аби покласти усе необхідне. Також важливо розкласти речі по окремим пакетам й підписати відповідно до призначення кожного з них. Так не відбудеться плутанини у пологовому будинку. Пакунки з необхідними речами обійдуться приблизно у 850-1100 грн (з умовою, що у майбутньої мами є увесь необхідний одяг для допологового і післяпологового періодів).

112.ua

Коли основні речі зібрано, лікарня зазвичай дасть ще один окремий список потрібних препаратів, які варто придбати у аптеці пологового будинку. Середня вартість такого списку – 2-2,5 тисяч гривень. Експерти радять окремо дізнатися про кожен з препаратів, який там вказаний, адже часто трапляється, що під час пологів та після них деякі з пунктів списку вам можуть навіть не знадобитись.

З вересня 2018 року держава пропонує й свою невелику допомогу молодим батькам, запровадивши бейбі-бокси — пакунки з усім необхідним для малюків у перші тижня життя, які абсолютно безкоштовно повинна отримати кожна новоспечена мама незалежно від місця народження дитини. Оголошена сумарна вартість речей такого пакунку, як заявили представники держави, 5 тисяч гривень. Туди входять пелюшки, памперси, матрац, ковдра, одяг для маляти, вологі серветки, крем дитячий, прокладки для мами та ще декілька іграшок для дитини. В мережі можна знайти чимало неоднозначних відгуків щодо якості речей з боксу.

Відгуки про бейбі-бокси 112.ua

У 2019 році пакунки мають видозмінитись, проте поки що ніхто не може точно сказати про їх новий вміст.

Народжувати в Україні "задоволення" не з дешевих. Можна народжувати дуже дорого у приватних клініках (від 60 до 120 тис. грн), дорого — у державних пологових будинках (від 20 до 50 тис. грн), або ж майже безкоштовно разом з червогою бригадою "по швидкій" — обирати вам. Проте, ні в одному з випадків, на жаль, ви не зможете на всі 100% бути впевнені у тому, що все пройде якісно та комфортно. Тому треба думати не над справедливістю співвідношення ціни до якості, а створювати власне бачення ситуації, аналізувати всі можливі варіанти, особисто спілкуватися з персоналом та читати відгуки. Лише у поєднанні цих аспектів ви зможете знайти найкращий та найкомфортніший варіант для себе.

Ірина Шостак

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>