banner banner banner banner

Забрати в онкохворих і віддати на дороги. Чому у боротьби з раком забирають фінансування і чи вистачить українцям коштів, що залишилися

Забрати в онкохворих і віддати на дороги. Чому у боротьби з раком забирають фінансування і чи вистачить українцям коштів, що залишилися
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Кабмін забрав у бюджетної програми МОЗ, спрямованої на діагностику онкозахворювань, майже 105 млн грн. Майже всі кошти спрямували на Львівську область: на реконструкцію доріг та реставрацію головного корпусу Львівського національного університету імені Франка.

Така новина на тлі системного недофінансування діагностики та лікування раку в Україні викликала справжній скандал у соцмережах. Обурені користувачі писали про те, що онкохворі і так отримують бюджетні "крихти зі столу", а для оплати лікування їм доводиться залазити в борги і продавати своє майно.

Водночас прем'єр-міністр Денис Шмигаль називає цю новину маніпуляцією. За його словами, цього року на лікування онкохворих виділили на 40% більше грошей, ніж торік. Він також апелює і до того, що і з доріг "зрізають гроші": частину коштів направили на соціальну підтримку шахтарів.

Про те, як у Фонді на лікування онкозахворювань виявилися "зайві" кошти і чи вистачить насправді фінансування онкохворим, – у нашому матеріалі.

Куди мали піти кошти

В українському медіапросторі дедалі частіше звучать заяви про активну боротьбу з онкозахворюваннями. У Кривому Розі за установкою президента обіцяють відремонтувати центр діагностики та лікування раку і побудувати хірургічний корпус європейського зразка за 15 млн євро. Також завдяки президентському опитуванню на порядку денному знову фігурує питання про легалізацію вживання марихуани в медичних цілях. Для онкохворих він особливо актуальний, адже він виводить людину зі стану після хіміотерапії без шкоди для печінки та інших органів, на відміну від звичайних препаратів.

Новини за темою

Однак, якщо оцінювати не заяви, а реальні дії для онкохворих, виявляється, що гроші не встигають вчасно освоїти до кінця бюджетного року, через що їх доводиться переносити на інші проекти. Перерозподілені 100 млн грн планували витратити на модернізацію молекулярно-генетичної лабораторії для Інституту раку.

За допомогою цієї лабораторії можна визначати чутливість пацієнтів до хіміотерапії. Мова про чіткіше розуміння, яким має бути дозування, щоб побічних ефектів було менше. Крім того, це єдина лабораторія, де можлива генетична діагностика для онкохворих дітей. Тут створюють протипухлинні вакцини, за які вчені вже отримували премії, розробляють інноваційні методи імунотерапії. Однак за 30 років в лабораторії не було капітального ремонту.

Після того як експертна спільнота стала бити на сполох про перерозподіл коштів, прем'єр запевнив: проект буде повністю профінансовано у 2021 році. Однак це означає не просто затримку з розвитком науки. В лабораторії планувалися активні пересадки кісткового мозку, за якими українці зазвичай виїжджають за кордон, часто - коштом держави.

Українські лікарні нарешті почали отримувати ліцензії на такі трансплантації, проте їх виконується занадто мало. Цього року заплановано 450 пересадок замість орієнтовної потреби приблизно в 6000 трансплантацій. Затримки із запуском лабораторії означають, що частина українців, які могли б лікуватися на батьківщині, будуть змушені звертатися за медтуризмом. Часто - власним коштом, адже стати учасником Державної програми "Лікування за кордоном" може далеко не кожен. Для пацієнта ціна питання – від 100 до 300 тис. дол., залежно від країни.

Президент Української асоціації медичного туризму, лікар-онколог Віолетта Янишевська розповідає, що торік, до пандемії, близько 150 тис. українських пацієнтів виїхали до Німеччини, Туреччини, Ізраїлю, Іспанії, Італії та інших країн за медичними послугами.

"У структурі виїзного медичного туризму лікування захворювань з онкології становить приблизно половину випадків. Більшість запитів надходить саме з боку онкохворих. Однак Україна вже зробила великий стрибок у лікуванні онкозахворювань. У сучасних онкоцентрах, більшість з яких є членами нашої асоціації, вже впроваджено такі сучасні технології, як ПЕТ-КТ, томотерапія, True-Beam, Robot-Da-Vinci, КіберНіж, лінійні прискорювачі останніх поколінь, застосовуються сучасні протоколи лікування, зокрема таргетна, імунотерапія", - підкреслює вона в коментарі 112.ua.

Україна перебуває дедалі ближче до надання допомоги на рівні не нижчому, ніж у західних країнах. Однак зупинки, подібні випадку з лабораторією Інституту раку, віддаляють її від гідного рівня медицини.

Як вийшло, що кошти не встигли освоїти?

"Висловлюючи глибоку стурбованість"

В Інституті раку підготували всю необхідну документацію для реконструкції лабораторії. Справа залишалася за МОЗ: чиновники повинні були оголосити тендери для будівництва. Заступник міністра охорони здоров'я пояснював, що це зробили тричі. Востаннє процедура закупівель для проведення будівельних робіт відбувалася 22 вересня, але її так і не було завершено.

Взяти участь у проекті виявив бажання тільки один учасник, а цього недостатньо для забезпечення принципів конкурентності. Тому стало ясно, що до кінця року провести інші тендери, наприклад, на постачання обладнання, вже не встигнуть. А отже, проект відкладається на безрік.

Але чому в такому разі тендери не проводили протягом перших 9 місяців 2020 року? Міністр охорони здоров'я Степанов відкрито зізнається, що станом на початок квітня проекту на реконструкцію цієї лабораторії взагалі не було. І це тоді, як плани про запуск лабораторії існують вже не перший рік. МОЗ протягом чотирьох років до скандалу обіцяв запустити лабораторію, але до тендерів так і не доходило. Можливо, річ і в непрофесіоналізмі представників Інституту раку, які вчасно не подавали проектно-кошторисну документацію. 112.ua так і не домігся від МОЗ коментаря з цього питання.

Вікторія Романюк, співзасновниця громадської організації "Афіна. Жінки проти раку", припускає, що в події винні саме бездіяльні чиновники МОЗ. Романюк зазначає недбалість підходів чиновників міністерства і в питанні закупівлі ліків, яка почалася тільки в середині літа.

Заминки заминками, а факт в тому, що про перерозподіл коштів було відомо заздалегідь. Степанов і не сподівався, що будівництво буде завершено до кінця року, а серед термінів запуску лабораторії називав початок 2021 року.

Кошти на модернізацію лабораторії перерозподіляти вже не перший рік. У 2019 році 50 млн грн з програми також пішли на дороги, а ще - на культуру і розвідку. Але ж тоді пандемія в країні ще не вирувала, і додаткові інвестиції в інфраструктуру ще не пояснювалися створенням робочих місць.

Історія з лабораторією - це лише один приклад з численних випадків перерозподілу коштів на лікування онкохворих, які яскраво демонструють підхід МОЗ до лікування раку в Україні. Торік на інші потреби пустили майже 80 млн грн, які призначалися Інституту раку.

А кілька тижнів тому понад 23 млн дол. з фонду на лікування онкології витратили на вакцини для профілактики грипу. І це - в середині осені. Бюджет "Охматдиту" для хворих на рак дітей також щорічно урізують на кілька мільйонів доларів. 2,5 млн дол., зекономлених під час закупівлі препаратів для онкохворих, пустили не на додаткові лікарські засоби, а на боротьбу з ковідом.

"Тепер гроші з програм, які повинні бути спрямовані на поліпшення ситуації з онкозахворюваннями, тягнуть на всі боки. З програми на закупівлю ліків вже забрали ще на початку року частину коштів на ковід. А сьогодні з тієї самої програми забирають на вакцини для профілактики грипу", - каже Романюк.

Припустимо, чиновники вчасно не могли почати закупівлі. Але чому вони не пролобіювали те, щоб кошти залишилися в тих напрямках, про які йшла мова спочатку, - незрозуміло.

"Зміцнює наше обурення те, що в підсумку МОЗ не стояв перед Кабміном міністрів на тому, що потрібно залишити ці гроші в медичній сфері. Не зміг або не спробував - не знаємо", - коментують ситуацію у "Фейсбуці" представники благодійного фонду "Таблеточки".

Чи вистачає коштів на лікування онкозахворювань в Україні?

У 2015 році на лікування раку в країні виділили 300 млн грн, у 2018-му – 709. Заступник екс-міністра Супрун Лінчевський дивувався, навіщо витрачати кошти на онкологію, якщо хворі і так помруть. У 2019-му підхід нарешті змінився, і суму коштів збільшили до 2 млрд грн, однак цього все одно мало: орієнтовна потреба сфери, за оцінками Ольги Богомолець, становить близько 3 млрд грн.

Новини за темою

За даними Українського національного канцер-реєстру, в середньому в Україні щорічно фіксується 137 тис. випадків онкології. У МОЗ же говорять про 150-170 тис. хворих. Під час перерахування коштів на одного хворого, це всього приблизно 13 тис. грн. До порівняння, на лікування одного хворого на легку форму коронавірусу українця держава витрачає вдвічі більше.

Водночас у приватних клініках України тримісячний період лікування раку, за даними Віолетти Янишевської, коштує приблизно у 20 тис. дол. Одна тільки операція коштує від 30 тис. грн, променева терапія - від 50 до 100 тис. грн і вище. Таргетна імунотерапія, залежно від різних комбінацій, може коштувати від 3 тис. грн за курс. За кордоном же лікування вартуватиме приблизно 50 тис. дол. (залежно від країни розцінки відрізняються).

Українська правда

Безкоштовних послуг фізично на всіх не вистачає, а до того ж плечі українця ще й лягають корупційні доплати.

"Звичайно, є гарантована система оплати лікування від держави, але наша медична система влаштована таким чином, що повністю безкоштовною вона бути ніяк не може. Додаткові витрати на практиці починаються з моменту діагностики, вибору ліжко-місця і закінчуючи доплатами бригаді, що оперує. Приблизну вартість лікування оцінити складно, адже все може залежати від локалізації, стадії, виду раку", - підкреслює Віолетта Янишевська.

Українська правда

Діагностику, кошти на яку держава перерозподілила, недофінансовано, і часто без залучення особистих коштів українця вона якісно не проходить.

Українська правда

"У нас є мінімальний набір обстежень, який проводиться коштом держави. Але цих обстежень недостатньо для повноцінної діагностики онкозахворювань. На діагностику  може знадобитися мінімум близько 5 тис. грн. МРТ, гістологія, біопсія, аналізи крові, консультації вузьких фахівців... Якісна діагностика, яка відповідає на всі запитання щодо локалізації та поширення пухлини коштуватиме в середньому в Україні від 15 до 30 тис. грн. Тоді як у Європі діагностика вартує від 3 до 7 тис. євро", - підкреслює експерт.

За даними "Української правди", в середньому онкодіагностика коштує українцю 10 тис. грн. Якби кошти на реконструкцію лабораторії направили на виявлення захворювань в українців, обстежити можна було б близько 10 тис. пацієнтів.

Лікар-онколог Янишевська переконана, що діагностика онкозахворювань в Україні і так страждає без відсутності медичного страхування та профоглядів. Українці пізно звертаються за допомогою, і цю проблему загострив локдаун: українці боялися ходити до лікарів, клініки або були закриті, або перепрофілювалися на приймання коронавірусних пацієнтів, що позначилося на своєчасній діагностиці. Тому експерт вважає перерозподіл коштів з діагностики абсолютно неприпустимим.

Ситуація з фінансуванням ліків для онкохворих (окрема стаття бюджету) краща. Особливо порівняно з 2015 роком, коли виділених коштів вистачило лише на 18% потреб. Цього року медикаменти закуповували ще за кошти 2019 року. Однак через економію на медикаментах страждає їх якість.

"Часто пацієнти через дорожнечу ліків не можуть придбати сучасну, ефективнішу терапію, отримуючи в кращому випадку те лікування, яке доступне коштом держбюджету в онкодиспансерах. Якщо ми говоримо про пізні стадії, то курс імунопрепаратів коштує 4-6 тис. дол., і таких курсів може бути кілька. В Україні сучасні препарати обмежені в кількості через високу вартість, і щорічно на безкоштовні препарати виділяється дедалі менше коштів", - коментує Віолетта Янишевська.

Через недофінансування онкосфери не вистачає і спеціального обладнання. До порівняння, в Німеччині - майже в 6 разів більше центрів променевої терапії, ніж в Україні. Послуги реабілітації також достатньою мірою не надаються: в наше країні є тільки один центр в Каменському - і то побудований за кошти іноземних інвесторів. Але ж надалі потреби онкохворих зростуть ще більше. У ВООЗ вважають, що до 2040 року в країнах з низькими показниками доходу населення, таких як Україна, онкохворих стане на 81% більше. 

Робочі місця vs здорові платники податків

У квітні Кабмін виділив 205 млн грн на державні дороги у Львівській області, а потім у липні - ще 1,5 млрд грн на дороги місцевого значення. Водночас вкладається в інфраструктуру Західної України не тільки наша держава, а й Польща. У серпні влада країни направила ще 100 млн євро.

Львівська область отримає додаткове фінансування при тому, що, за даними "Укравтодору", найгірші дороги наразі в Черкаській, Миколаївській, Луганській і Донецькій областях. Втім журналісти вже помічали тенденцію в преференціях і резонно підкреслювали, що інвестиції в регіон могли б бути приємні різним представникам уряду. Як мінімум прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, міністр Кабміну Олег Немчінов та екс-міністр освіти Любомира Мандзій навчалися у Львові.

Інвестиції в дороги означають додаткові робочі місця під час коронавірусної пандемії. Однак чиновниками чомусь упускається один простий факт. Те, що Україна вже на другому місці у Європі за темпами поширення раку і кількістю загиблих від цієї хвороби, негативно впливає на українську економіку. З моменту, як ви почали читати цю статтю, загинув ще один хворий на рак українець. Щорічно від раку помирає близько 33 тис. працездатних громадян, які за своєчасного лікування могли б поповнювати бюджет податками.

Крім того, кошти пішли не тільки на дороги й університет. Близько 25 млн чиновники порахували необхіднішими для Міністерства енергетики, центру підготовки пілотів, а також - для реставрації одного з корпусів Братського монастиря. Варіантів, де, на думку експертів медичної сфери, ці гроші могли б стати в пригоді більше, сила-силенна: починаючи з вакцинації українців від папіломавірусу людини і гепатиту В (для попередження раку) і закінчуючи фінансуванням донорства кісткового мозку. Кожному з охочих стати донором потрібно пройти аналіз за 40 євро, а коштів на це у держави не вистачає.

Чиновники прекрасно розуміють скандальність ситуації з перерозподілом коштів з різних проектів на дороги. Від голови "Укравтодору" вже звучать виправдання, нібито фонд боротьби з Covid-19 отримав свою назву випадково і спочатку був фондом для будівництва.

Реакція ж на ситуацію в МОЗ звелася до піару на позитивному проекті для онкохворих. У "Фейсбуці" з'явився пост про те, що вже в листопаді почне працювати кол-центр за підтримки онкохворих та їх близьких "Варто жити". Це безкоштовна онлайн-лінія допомоги, завдяки якій хворі на рак зможуть отримати консультацію онкопсихолога і замовити собі безкоштовне таксі до медустанови. Розрахунок йде на те, що онкохворим небезпечно під час пандемії наражати життя на ризик і виходити в суспільство.

Однак у коментарях під цим постом журналіст і громадський діяч в онкосфері Яніна Соколова справедливо зауважила, що насправді проект стартує, всупереч поширеній МОЗ інформації, зовсім без допомоги міністерства. Над проектом працювали рік, але його все ще не запустили, оскільки держава не виділяє на це коштів.

Скріншот

Тож кризова комунікація у міністерства вийшла так собі.

Шкода, що серед п'яти запитань від президента для народу не було пункту про те, чи можна гроші на лікування коронавірусу і онкозахворювань направити на дороги і фільми. Однак ще не все втрачено. Перерозподіл коштів повинен ще затвердити бюджетний комітет, тож є шанс, що скандал змусить переглянути рішення уряду.

Фінансування ж онкогалузі в цілому тепер залежить від витрат на медичну сферу в бюджеті-2021. Судячи ж з тих проектів, які фігурували в ЗМІ, оптимізму мало: на гарантії медобслуговування планують виділити майже вдвічі менше коштів.

Анна Пєшкова

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>