З радянськими піснями, в пілотках і гімнастерках: У центрі Києва відбулася хода "Безсмертного полку"

День Перемоги чи День пам'яті та примирення? 8 чи 9 травня? Гаряча і гостра дискусія на тему війни, що забрала сотні мільйонів життів в Україні, не вщухає вже кілька років. Зараз, коли живих свідків трагічних подій залишилася лише жменька, дискусію зведено до головного: як пам'ятати цю війну? Болючий для багатьох спір досягає апогею 9 травня. Цього дня радикальні прихильники різних підходів у центрі Києва відстоюють свої погляди, часом навіть з кров'ю. 112.ua теж побував у центрі столиці, щоб зрозуміти, що за рік змінилося у ставленні українців до війни

З радянськими піснями, в пілотках і гімнастерках: У центрі Києва відбулася хода "Безсмертного полку"
112.ua

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

День Перемоги чи День пам'яті та примирення? 8 чи 9 травня? Гаряча і гостра дискусія на тему війни, що забрала сотні мільйонів життів в Україні, не вщухає вже кілька років. Зараз, коли живих свідків трагічних подій залишилася лише жменька, дискусію зведено до головного: як пам'ятати цю війну? Болючий для багатьох спір досягає апогею 9 травня. Цього дня радикальні прихильники різних підходів у центрі Києва відстоюють свої погляди, часом навіть з кров'ю. 112.ua теж побував у центрі столиці, щоб зрозуміти, що за рік змінилося у ставленні українців до війни

Очікували на битву

Про те, що 9 травня не буде найхолоднішим у плані напруження пристрастей, було ясно ще напередодні. Торік зіткнення на масових акціях відбувалися в Києві, Дніпропетровську, Запоріжжі та Харкові. Тоді у пам'ятних заходах взяли участь 50 тис. осіб, поліція повідомила про 45 затриманих. У Києві найбільш гарячі баталії розгорталися біля офісу руху "ОУН": з його вікон на вул. Мазепи кидали яйця, картоплю, пакети з фарбою і димові шашки.

Голова Національної поліції України Сергій Князєв заздалегідь попередив, що і цьогоріч у Києві та інших регіонах 9 травня обстановка буде напруженою. У соцмережах з'явилися повідомлення про можливих "тітушок" і бійки на День Перемоги.

Патріотично налаштовану частину суспільства дратують акції, які копіюють масову ходу "Безсмертний полк", придуману в Росії. Як правило, в ній беруть участь люди, які гостро реагують на спроби влади переосмислити суть свята. Вони несуть портрети дідів, віддаючи таким чином шану загиблим. Патріоти бачать у цьому руку Кремля, який розколює суспільство, підживлюючи в Україні радянські міфи. Власне, через "Безсмертний полк" і були сутички в центрі Києва торік.

Як повідомили 112.ua в прес-службі Київської міської адміністрації, на 9 травня на підтримку "Безсмертного полку" було заявлено дві акції: на 150 і 300 осіб. Учасники однієї з них заявили про намір пройти маршрутом Майдан Незалежності – площа Арсенальна, другої – від Бессарабської площі до парку Вічної слави.

Ще одну акцію під назвою "Ніхто не забутий, ніщо не забуте" з кількістю учасників 70 тис. було заявлено Оленою Бережною, матір'ю загиблої в автокатастрофі екс-нардепа від Партії регіонів Ірини Бережної. Незважаючи на відмінність у назві, по своїй суті акція теж з розряду "Безсмертного полку". Напередодні на сторінці у Facebook Бережна закликала "небайдужих і гідних своїх предків – визволителів світу від фашизму" прийти з портретами "своїх героїв" до ст. м "Арсенальна". "З оркестром, колоною пройдемо до парку Вічної слави", - написала Бережна. Ще одну акцію "Ніхто не забутий, ніщо не забуте. Світ. Злагода" на 4 тис. учасників заявила рада Київської міської організації ветеранів. 

112.ua

Але там, де є "Безсмертний полк", завжди знайдуться і його противники. Добровольчий рух "ОУН", який заявив торік щодо учасників "Безсмертного полку" акцію "Смертний полк", що закінчилася тубусом гранатомета у вікні та штурмом офісу націоналістів, цьогоріч заявив про акцію "Громадського патрулювання з метою протидії акції "Безсмертний полк". Згідно із заявкою, акцію планували з 9:00 до 21:00 на вулицях Грушевського, Лаврській, Мазепи, біля ст. м "Арсенальна", "пам'ятки акції "Безсмертний полк" (читай обеліск на могилі Невідомого солдата у парку Слави, - ред.), також на території музею Другої світової війни. "Будемо діяти в рамках чинного законодавства. Є закон про декомунізацію. Якщо якісь ватники піднімуть свій колорадський прапор, звичайно ж, ми покличемо поліцію. І якщо якийсь комсомол спробує підняти комуністичний прапор або російський триколор, то ясно, що він його довго не протримає", - пояснив голова Проводу Добровольчого руху "ОУН" Микола Коханівський 112.ua. Він уточнив, що в Києві в патрулюванні братимуть участь 84 людини. Також патрулі від "ОУН" будуть у Львові та Дніпрі. Олена Бережна намагалася через суд домогтися заборони на акцію патрулювання "ОУН", але 8 травня Окружний суд Києва в задоволенні її позову відмовив.

Лідер партії "Братство" Дмитро Корчинський теж закликав протидіяти ході "Безсмертного полку" і навіть організував ході з портретами дідів із дивізії "Галичина". Учасники "Безсмертної дивізії" збиралися біля обеліска Невідомому солдату. Крім того, 8 травня "Братство" подало до Окружного суду Києва позов до Київської міськадміністрації, яка "оплачує подачу газу на ватний атракціон "вічний вогонь" на могилі невідомого радянського ґвалтівника і вбивці".  Позов було прийнято судом до розгляду, уточнили 112.ua у прес-службі партії.

"Демократична Орда" збирала охочих протидіяти акції "Безсмертний полк", вийшовши на ходу з портретами героїв комп'ютерної  гри World of Warcraft.

112.ua

Керівник Центрального штабу Національного корпусу "Азов" Родіон Кудряшов повідомив 112.ua, що 9 травня ЦК "Азов" "буде патрулювати людні місця і повідомляти поліції про випадки використання забороненої символіки, якщо раптом такі матимуть місце". Кудряшов запевнив, що корпус "не буде створювати перешкод для тих, хто захоче покласти квіти до Вічного вогню та вшанувати загиблих у Другій світовій війні саме 9 травня". "Серед членів корпусу є майбутні військовики, але є й ветерани АТО, і ніхто з нас не збирається воювати з мертвими", - сказав він.

У "Правому секторі" заявили, що на 9 травня не планують проведення масштабних акцій, а також не перешкоджатимуть ветеранам, якщо вони захочуть покласти квіти до Вічного вогню. Спікер ПС Артем Скоропадський сказав, що представники руху планують створити невеликі виїзні групи, які спостерігатимуть за ситуацією в Києві, Одесі та інших містах. 

З радянськими піснями, портретами воїнів радянської армії та в пілотках

Перші учасники акції на підтримку "Безсмертного полку" на оточеній поліцією площі перед входом на ст. м "Арсенальна" почали з'являтися приблизно з 09:00. У руках вони тримали чорно-білі портрети родичів, прикріплені до щитів на дерев'яних палицях і букети подекуди зів`ялого бузку. У цей же час до кордону поліції почали стягуватися і молоді хлопці в одязі із символікою націоналістичної організації С14. У цей час потрапити на вулицю, що веде до алеї в парку Слави, можна було тільки через п'ять рамок металошукачів. Зазначимо, що до цього подолати їх намагалися родичі військовослужбовців, які приймали 9 травня. Їх довго не пропускали, і люди металися між підземним переходом, через який пропонувалося проходити тим, чиї прізвища були в списках, і рамками, через які поліцейські їх довго не пропускали. 

До моменту появи учасників солідарної із "Безсмертним полком" ходи, перехід було заблоковано кордоном нацгвардійців, через нього не пропускали навіть людей в одязі священнослужителів.  

112.ua

На огорожі біля металошукачів з'явився чоловік у парадній військовій формі з медалями, в полковницьких погонах і з гучномовцем. Він рішуче привітав присутніх учасників ходи з портретами з "днем великої перемоги". Він закликав правоохоронців пропускати людей через рамки. Учасники ходи відповідали йому протяжним, на кшталт радянського армійського "Ураааа!". Кожен його гуркіт намагалися перекричати учасники націоналістичних організацій, які скандували: "Україна - понад усе". "Серед нас є ті, хто хоче перешкодити нашій мирній акції. Не подавайтеся на провокації", - заспокоював учасників ходи полковник. 112.ua він сказав, що представляє Київську організацію ветеранів, яка була однією з організацій, які заявили акцію на підтримку "Безсмертного полку".

112.ua

До 10:00 людей стали пропускати на вулицю за загородою. За призовом ветерана-полковника з гучномовцем вони шикувалися в колону. Деякі з учасників акції, що несли на палицях раритетні фотографії та букети, були у військових пілотках, гімнастерках, стилізованих під форму радянської армії, з червоними бантами у волоссі та на одязі. Одна з жінок тримала в руках плакат, на одній стороні якого було наклеєно фотографії військовиків, а з іншого було зроблено напис: "Фашизм не пройде".

112.ua

Процес проходження людей, які міцно трималися за символи минулого, через вузькі чорні рамки змушував згадати про відому сцену в романі Михайла Булгакова. У ній на бал, влаштований представниками потойбічних сил, гості прибували, щоправда, не через рамки, а вивалювалися з каміна. 

112.ua

Незабаром прибув оркестр, і першим ділом зіграв мелодію "Катюші". Потім залунала мелодія пісні, що здобула широку популярність у виконанні забороненого в Україні Йосипа Кобзона, – "Віденський вальс". Лунали мелодії пісень "День Победы", "Темная ночь", "Огонек", "Смуглянка", "Давай закурим, товарищ, по одной". Трохи віддалік оркестр ЗСУ виконував композицію The Animals -  House Of The Rising Sun. 

112.ua

Люди, які прибули на акцію, з особливим ентузіазмом підспівували під мелодію "День Победы – это праздник со слезами на глазах".

Серед них гуляла жінка з портретом Олеся Бузини, на якому було написано: "Не бійтеся бути чесними". До її кофти було пришпилено стрічку, дуже схожу на георгіївську.

Жінка з портретом Бузини і георгіївською стрічкою в Києві, 9 травня 2018 112.ua

І хоча, якщо придивитися, вона була помаранчево-блакитною, а не оранжево-чорною, як традиційна, поліція її затримала. Жінка виявилася матір'ю загиблої екс-депутатки від Партії регіонів Ірини Бережної та однією з активних організаторів ходи на підтримку "Безсмертного полку" - Оленою Бережною. Так, саме тією особою, яка в суді намагалася домогтися заборони на патрулювання вулиць для організації "ОУН". Під час затримання Бережна пручалася, на неї було складено адмінпротокол за 173 ст. ("Виготовлення і використання забороненої символіки").

Ще один інцидент стався за участю керівника С14 Сергія Мазура. Намагався прорватися через турнікет. Згодом у поліції уточнили, що Мазура не затримували, а відпустили відразу ж після складання протоколу.

Серед учасників акції кореспондент 112.ua помітив чоловіка у футболці з кольоровими вставками, які точнісінько нагадували кольори і порядок кольорів, що використовують у прапорі так званої "ДНР". На нього правоохоронці не звертали уваги.

Що вражало, так це те, що деякі учасники акції у віковій категорії 45 плюс, потрапивши на площу, навіть хрестилися на портрети військовослужбовців радянської армії, які тримали в руках їхні однодумці. І це дійсно дивно, якщо врахувати ставлення до релігії в СРСР в роки Другої світової.

Об 11:00 багатолюдна колона з портретами і квітами, у супроводі оркестру виступила в бік парку Слави до обеліска Невідомому солдату. Люди в колоні співали "День Победы" і голосно скандували: "Спасибо деду за Победу" і "Фашизм не пройдет". На узбіччі їх намагалися тролити хлопці з портретами героїв гри War Craft: вони голосно стукали в барабан, але оскільки барабан був один, а хлопців до десятка, заглушити багатотисячну юрбу їм, зрозуміло, не вдалося.

112.ua

Колону "Безсмертного полку" по обидва боки і спереду охороняли поліцейські і нацгвардійці. У поліції потім уточнили, що тільки на цій акції було задіяно 2 тис. правоохоронців. Також від огорожі на площі перед ст. м "Арсенальна" до обеліска, по обидві сторони руху колони стояли службовці ЗСУ з українськими прапорами. Вони передавали по ланцюжку один одному, що при наближенні голови колони древко прапорів потрібно відірвати від землі, піднявши полотнище вище. Таким чином, на переважній більшості світлин, зроблених на акції, жовто-блакитні прапори складали невід'ємну частину картини.

112.ua

Колона з портретами без єдиного інциденту дісталася до обеліска Невідомому солдату і зупинилася для хвилини мовчання, якою вшанували загиблих у війні. Перед колоною виступив представник організації ветеранів, який привітав усіх з "великим святом". Він нагадав, що народ мобілізувався для перемоги: "Згуртувалися армія і трудівники тилу, щоб вигнати з нашої землі фашистську нечисть і звільнити Європу".      

112.ua

  

Після цього почався процес покладання квітів. Час від часу в колоні кричали розкотисто "Ура" і скандували "Фашизм не пройдет". Серед тих, хто покладав квіти, було помічено і нардепа Вадима Новинського. Він вибирався з натовпу, оточений групою чоловіків, які його супроводжували, з прикріпленою до фанерного щита на дерев'яній палиці чорно-білою фотографією, під якою друкованими літерами було написано: "Алейников Сергій Юхимович". Група хлопців почала голосно кричати політику услід: "Новинський - на нари!". Прихильники політика обзивали їх провокаторами і голосно кричали у відповідь: "Фашизм не пройдет".

112.ua

А загалом все було дуже мирно. Люди мирно юрмилися, тримаючи за руки і на руках маленьких дітей, на багатьох було надіто пілотки солдатів радянської армії. У поліції зафіксували єдину бійку між двома чоловіками на ґрунті ідеологічних розбіжностей. Вони побилися біля готелю "Салют".

На майданчику біля обеліска імпровізований ансамбль з гітарами співав "22 июня, ровно в четыре часа…". Люди, які оточили їх, підспівували. У паузах читали вірші радянських поетів. В ансамблі співали зовсім юні дівчата - не більш ніж двадцять років на вигляд.

112.ua

Навпроти обеліска стояли бабусі, які щороку 9 травня з`являються на цьому місці з величезним, практично на третину їхнього зросту, кольоровим портретом радянського воєначальника Георгія Жукова. Портрет було прикрашено гірляндою дешевих штучних квітів.

Серед прихильників "Безсмертного полку" бабусі мали особливу повагу. У солдатський казанок їм кидали квіти, а в руки сунули купюри по 50 і 100 грн.

Кореспондент 112.ua став свідком навіть такого діалогу:

- Мамо, вже йдемо, ти куди?

- Почекайте на мене, піду бабусям поклонюся…

Я теж пробилася до стареньких:

- Ви воювали з Георгієм Костянтиновичем? - запитала я одну з них.

- Ні, – вважаю, що чесно зізналася вона, не повертаючи до мене голови.

Зазначимо, що незважаючи на те, що колона з портретами мала переконливий вигляд, учасників руху на підтримку "Безсмертного полку" в порівнянні з минулим роком стало значно менше. Про це говорив на підсумковому брифінгу начальник Головного управління Національної поліції у столиці Андрій Крищенко. За попередніми даними, поліція оцінила кількість учасників акції на підтримку "Безсмертного полку" близько 2 тис. 

"Кількість ватної публіки на вулицях та учасників акції "Безсмертний полк", за нашими спостереженнями, стало значно менше", - сказав 112.ua і голова Проводу Добровольчого руху "ОУН" Микола Коханівський. Також, за його спостереженнями, стало значно менше власників забороненої символіки: "Якщо торік інциденти траплялися досить часто, зараз було вилучено десь до десяти стрічок (георгіївських)".

112.ua

Коханівський розповів, що людей у пілотках, стилізованих під солдатські в радянській армії, члени "ОУН" під час патрулювання вулиць не чіпали, але лише у випадку, якщо на їхніх пілотках була відсутня п'ятикутна зірка. "У більшості зірок не було. У нас був тільки один випадок, коли чоловік був у пілотці із зіркою", - розповів Коханівський.      

Заступник міністра внутрішніх справ України Сергій Яровий повідомив, що в Україні на акціях, присвячених Дню Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, адмінпротоколи за ст. 173-3 КУПаП ("Виготовлення та пропаганда георгіївської стрічки") було складено щодо десятьох осіб. Крім того, за його словами, до органів поліції було доставлено 14 осіб за правопорушення, пов'язані з використанням забороненої комуністичної тоталітарної символіки.  

За спостереженнями Коханівського, число затриманих із забороненою символікою людей могло бути і більше, якби поліція працювала більш активно. "Поліція сьогодні працювала апатично, більше працювали громадяни, які вказували поліцейським на факти порушень. При цьому поліцейські реагували мляво, лише коли ситуація загострювалася. Фактично ми змушували їх складати протоколи", - сказав Коханівський. 

Голова Проводу Добровольчого руху "ОУН" запевнив 112.ua, що якщо наступного року націоналісти не зможуть домогтися заборони на проведення святкових заходів 9 травня, вони діятимуть більш жорстко". "Намагаємося домогтися заборони з 2014 року, але поки безуспішно", - говорить він. 

Очевидно, що для стурбованості у націоналістів є підстави: хода на підтримку "Безсмертного полку" дедалі більше нагадує політичний мітинг людей, які міцно тримаються за минуле і не бажають змінюватися разом з країною. Не виключено, що з огляду на те, на якому високому рівні організовано захист маршу і які безпрецедентні заходи безпеки на ньому введено, кількість охочих висловити протест, але які з остраху поки що відсиджуються по домівках, наступного року стане більше. І якщо цим зможуть скористатися проросійські та ліві партії, йтиметься вже не про минуле і не про ностальгію.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів