З порушеннями тендерів і "кумівством": Як у Києві ремонтують дитячі садочки. Розслідування "Народної прокуратури"

Згідно із розпорядженням Віталія Кличка, у Києві повинні відремонтувати 80 дитячих садочків. У комунальному підприємстві "Житлоінвестбуд-УКБ" пообіцяли, що ремонти розпочнуться під час літніх канікул і мають бути завершені до періоду холодів. Але щось знову пішло не так

З порушеннями тендерів і "кумівством": Як у Києві ремонтують дитячі садочки. Розслідування "Народної прокуратури"
112.ua

Згідно із розпорядженням Віталія Кличка, у Києві повинні відремонтувати 80 дитячих садочків. У комунальному підприємстві "Житлоінвестбуд-УКБ" пообіцяли, що ремонти розпочнуться під час літніх канікул і мають бути завершені до періоду холодів. Але щось знову пішло не так

У Києві функціонує 613 дошкільних навчальних закладів, у яких виховується майже 113 тисяч дітей дошкільного віку. У розпорядження міського голови щодо ремонту ДНЗ пощастило потрапити 13% від загальної кількості столичних садочків. На полагодження приміщень у бюджет заклали 225 мільйонів гривень. Ремонт доручили комунальному підприємству "Житлоінвестбуд-УКБ". Заступник директора "Житлоінвестбуд-УКБ" Сергій Данилович бідкається: на ремонт кожного ДНЗ треба десь від 4 до 5 мільйонів гривень, тоді як за бюджетною програмою на кожен садочок заплановано лише по 2 мільйони 800 тисяч. Тож коли передбачену суму витрачають, ремонт зупиняється. І термін виконання ремонтних робіт переноситься. У нових, переукладених договорах фігурує геть інша дата здачі об’єктів в експлуатацію. Не жовтень 2017-го. А травень наступного року.  

Народна прокуратура

Народна прокуратура

Щоправда, за словами Сергія Даниловича, це не означає, що усі діти підуть у садочки лише наступного року. Дітей можуть повернути й раніше – і робити останні ремонтні роботи паралельно із навчанням. От тільки чи погодяться на це батьки?!

Ми проаналізували, на якому етапі ремонт у всіх зазначених у розпорядженні Віталія Кличка дитячих садках. Виявилося, що роботи тривають непропорційно. На деяких об`єктах, наприклад, ДНЗ №396, ремонт вже дійшов до завершення, навіть, з випередженням зазначеного в договорі графіку, а в деяких ДНЗ навіть не визначилися із компанією-виконавцем ремонтних робіт. Більш за все пощастило садочкам Солом`янського району Києва. В УКБ запевнили, що діти в цьому районі почнуть ходити до ДНЗ не пізніше 1 листопада.

"Там проектна організація, яку ми давно знаємо, багато роботи, але вона не може все відразу взяти. Так, вона взяла кілька об'єктів і швидко зробила, інші організації роблять це повільніше. Уявляєте, що проектних організацій 14 або 17? Ну дуже багато. І проектувальники не такі вже сьогодні сильні", - говорить Сергій Данилович, заступник директора КП "Житлоінвестбуд-УКБ".

Більшість ремонтних робіт у Солом`янському районі виконують дві компанії: ТОВ "Подолжилбуд" та ТОВ "Український холдинг будівельних проектів". Під час нашого рейду по ДНЗ, в деяких садках нам повідомили, що ремонти цими компаніями почалися ще ДО завершення тендерної процедури. Наприклад, директор ДНЗ №480 Тетяна Сазонова запевнила, що ремонт її садочка почався 25 липня, у той час як договір між КП "Житлоінвестбуд-УКБ" було укладено 22 серпня.

Народна прокуратура

Угоду на ремонт ДНЗ №225 було укладено 1 серпня, але ремонтники запевнили, що почали ремонтувати об`єкт у кінці червня.

Народна прокуратура

Угоду на ремонт ДНЗ №350 датовано 22 серпня, однак на огорожі дитячого садка ми побачили оголошення, за яким спецтранспорт у зв`язку з ремонтом заїжджає зранку третього серпня.

Народна прокуратура

Народна прокуратура

То ж чи виправданий поспіх у такій справі, якщо мова йде про певні порушення?! Чи може благородна мета виправдати засоби її досягнення?

Юрист Олена Щербан зазначає: якщо компанія починає ремонтні роботи до проведення самого тендеру, це свідчить про те, що підрядник де-факто "домовився" із замовником будівництва: "…Компанія отримала інсайдерську інформацію, отримала усне якесь погодження про те, що можна починати ці роботи, тому що звичайно зрозуміло об`єктивно, що ніхто з доброї волі не прийде будувати садочок просто так, благодійна допомога…"

Заступник директора Українського холдингу будівельних проектів Володимир Крилов інформацію про початок ремонту до завершення тендерної процедури спростував: "…Справа в тому що сама процедура тендерів передбачає, що ми отримуємо документацію і ми проводимо певні обстеження для того, щоб чітко визначитися з ціною, це ще не є ремонтні роботи".

Народна прокуратура

Голова ради Українського холдингу будівельних проектів – Валерій Вікторович Плешанов. Людина з таким самим ім`ям згадується у декларації замовника будівництва голови КП "Житлоінвестбуд-УКБ" В`ячеслава Непопа. На запитання про походження грошей та зв`язок Валерія Плешанова із В`ячеславом Непопом в Українському холдингу будівельних проектів нам не відповіли, зіславшись на відсутність голови ради директорів.

Народна прокуратура

Народна прокуратура

Керівник ТОВ "Подолжилбуд" Олександра Шляміна теж відмовилася з нами спілкуватися:

- …Я зараз не в Києві, і зараз взагалі зв'язок зникне, буду тільки наступного тижня, в кінці.

- Давайте у кінці наступного тижня зустрінемося?

- Ну я не знаю, коли повернуся.

Засновник "Подолжилбуду" Юрій Сербін – колишній народний депутат від фракції "Батьківщина" та екс-міністр будівництва та архітектури. Нині він працює віце-президентом Конфедерації будівельників України. За інформацією з відкритих джерел, В`ячеслав Непоп був помічником Юрія Сербіна на громадських засадах. Тобто ремонтує дитячі садки фактично компанія колишнього шефа В`ячеслава Непопа.

"…Якщо в таких компаній є якісь формальні або неформальні зв`язки із замовником або з посадовими особами замовника, то це ще одне додаткове свідчення того, що, дійсно, той рівень довіри був між замовником та компаніям, які виграли тендер. І це є ще одне свідчення того, що вони могли укласти таку корупційну домовленість і діяти в умовах отримання якоїсь неправомірної вигоди для обох сторін для розподілу державних коштів у своїх інтересах…" - говорить юрист Олена Щербан.

В останній декларації В`ячеслав Непоп задекларував земельну ділянку площею у понад тисячу квадратних метрів у Київській області, однак не задекларував будинок, який на ній височіє.

Народна прокуратура

Народна прокуратура

Дружина голови КП "Житлоінвестбуд-УКБ" Антоніна Юріївна Непоп, за інформацією з відкритих джерел, домогосподарка. Проте на неї задекларовано 2 мільйони 700 тисяч гривень та 202 тисячі доларів готівкою, також має квартиру площею у 121 кв. м у центрі Києва. Три роки тому Антоніна Непоп продала нежитлові приміщення в столиці площею у понад тисячу квадратів. Голова УКБ на питання про походження майна на камеру відповідати відмовився.

Народна прокуратура

Народна прокуратура

Через тиждень після відмови на пошту журналіста надійшла відповідь на деякі запитання у письмовому вигляді.

Народна прокуратура

Ситуація із ремонтом столичних дитсадків схожа на дилему. З одного боку - дитсадки, які фактично вже здали в експлуатацію. Втім – із порушенням тендерних норм. Із "кумівством" при владі.

Заступник В`ячеслава Непопа Сергій Данилович вважає, що це нормально: "Це ризики підприємства. Якщо я готовий піти працювати на садку і щось там зробив, а потім пройшли торги і вони виграли, то це мої втрати просто. І все. Я ж нічого не порушив. Якщо людина прийшла і каже, я не боюся, я прийду на торги і буду працювати, якщо я не виграю, чи той підрядник йому заплатить, або він втратить щось. А скільки людей, які просто жертвують гроші? Все нормально, нічого тут кримінального не бачу".

З іншого боку, сотні закладів, де в тендерній документації кінь не валявся. Там все нібито чесно. От тільки діти тих садків ризикують сидіти вдома два наступні роки.

На що краще закрити очі: на перегини задля доброї справи ("не помиляються лише ті, хто нічого не робить") чи на безпорадність та бездіяльність, які нібито нічого не порушують?

Чи очі не варто закривати взагалі?

Народна прокуратура

Анастасія Левченко, журналіст програми "Народна прокуратура"

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів