Daily Mail

Після восьми років на посту президента США Барак Обама виступив з прощальною промовою. Напередодні він записав відеозвернення, в якому пояснив вибір Чикаго як місця для прощальної промови. За словами Обами, це пов'язано з його особливим ставленням до міста. "Я вперше приїхав до Чикаго, коли мені було лише двадцять, намагався стати тим, ким я став, шукав сенс життя", - йдеться в заяві Обами, поширеній Білим домом.

Буквально за кілька годин до початку виступу Обама написав на своїй сторінці у Facebook: "Для мене і Мішель Чикаго це місце, де все починалося. Це місто, в дусі якого є сила і базові цінності американців", - написав Обама. За його словами, "йдеться про внутрішній запас міцності, який дозволив витримати виклики останніх восьми років".

Свою прощальну промову Обама виголошував у конгрес-центрі McCormick Place. Його дружина Мішель і дочка Малія сиділи поруч з віце-президентом Джо Байденом і його дружиною.

Reuters

Перед виступом президента звучав гімн США, слова якого він емоційно і виразно підспівував.

Виступ Обама розпочав словами: "Дуже приємно бути вдома. Дуже приємно повернутися додому!".

Це викликало жваву схвальну реакцію залу, й Обамі довго не вдавалося заспокоїти аудиторію. "Ви вже бачите, що я президент наприкінці терміну, тому що мене ніхто не слухається, навіть тут ніхто не слухається", - пожартував президент США.

Ще у своєму пості у Facebook Обама анонсував, що має намір подякувати американцям "за все, що було зроблено". І ця подяка простим, звичайним людям, які, об'єднуючись, здатні на незвичайні звершення, була лейтмотивом у прощальній промові президента США.

"Ви змінили мене на краще: і як президента, і як людину", - сказав він.

Обама підкреслив, що демократія є основною і найбільшою цінністю американського народу. Але навіть прекрасна Конституція країни є всього лише "клаптиком пергаменту" без людей, з допомогою яких базові цінності втілюються в життя.

"Ми, люди, даємо їй силу – нашою участю, тим вибором, який робимо", - сказав Обама.

Америка стала сильнішою за вісім років

Обама зазначив, що американський народ за вісім років став сильнішим, ніж раніше.

Він високо оцінив укладену в період його перебування на посту президента угоду з Іраном, поліпшення відносин з Кубою.

Серед своїх досягнень 44-й президент США відзначив відродження американської економіки. "Ми, як і раніше, є найбагатшим, найсильнішим і найшанованішим народом", - підкреслив Обама.

Він виділив вбивство спецпризначенцями США терориста Усами бен Ладена, легалізацію одностатевих шлюбів, реформу охорони здоров'я (Obamacare).

За словами президента США, "за останні 8 років жодна іноземна терористична організація не змогла успішно спланувати і здійснити атаку на країну". Водночас він нагадав про проблему внутрішньої терористичної загрози, навівши як приклад вибухи на Бостонському марафоні і масове вбивство в Сан-Бернардіно.

Обама також заявив, що "поки ми стоїмо за те, що робимо, суперники на зразок Росії чи Китаю не можуть зрівнятися з нашим впливом на весь світ".

Президент США висловив упевненість, що "Ісламську державу" буде знищено. За його словами, завдяки очолюваній США коаліції ІД вже втратила щонайменше половину захоплених територій.

Новини за темою: Обама запевнив, що ІДІЛ буде знищено

Як актуальні загрози Обама назвав зростання ворожості до іммігрантів. Він нагадав, що Америка від самого початку свого існування була країною іммігрантів і здобула більшу частину свого економічного і культурного потенціалу завдяки співіснуванню представників окремих рас і національностей.

Президент США закликав американців любити дітей іммігрантів, як власних. Він підкреслив, що позбавляючи дітей іммігрантів можливостей тільки на підставі того, що вони інакше виглядають, американці позбавляють можливості й власних дітей.

"Я заперечую дискримінацію американців-мусульман, які не менш патріоти, ніж ми", - підкреслив Обама.

Говорячи про найближчих, Обама не зміг стримати сліз

"Мішель!" - Обама звернувся до дружини, і в його очах блиснули сльози. Президент США сказав їй, що протягом останніх 25 років вона була для нього не лише дружиною та матір'ю його дітей, але й кращим другом. "Ти прийняла роль, яку не обирала, і виконувала її з витонченістю, з гумором", - сказав Обама, підкресливши, що саме завдяки його дружині Білий дім став для кожного домівкою. Він назвав її зразком для наслідування.

Обама змахував сльози, і плакала в залі його дочка поруч з матір'ю. Після закінчення промови Обама тепло обійняв їх обох. А Мішель написала в Twitter: "Так пишаюся тобою... Люблю тебе..".Звертаючись до дочок Малії та Саші, Обама зазначив, що дорослішаючи в не зовсім ординарних умовах, вони виросли прекрасними молодими жінками. "Ви розумні, красиві", - сказав Обама, підкресливши прекрасні душевні якості дочок. "З усього того, що я зробив у житті, я найбільше пишаюся бути вашим батьком", - сказав він.

Старша дочка Обами Саша на прощальній промові батька не була присутня через необхідність підготуватися до іспиту, призначеному на ранок середи, 11 січня, повідомляє ABC News.

Також Обама адресував особливо теплі слова Джо Байдену. "Ти був моїм першим вибором і кращим. І не тільки тому, що ти прекрасний віце-президент, але й тому що вважаю тебе своїм братом. Ми любимо тебе як члена нашої сім'ї", - сказав президент США.

Новини за темою: У прощальній промові Обама назвав Байдена "братом" і "членом сім'ї"

Після завершення прощальної промови він також тепло обійнявся з Байденом.


Президент США дуже тепло подякував всім співробітникам Білого дому, сказавши: "Так, ви змінили світ"!.

"Yes, we can. Yes, we did"

Такими словами Обама закінчив свою прощальну промову. Він запевнив, що 20 січня відбудеться мирна передача влади обраному президенту США Дональду Трампу, зазначивши, що це також дуже важлива складова демократичного процесу. Обама запевнив, що його адміністрація забезпечить максимально гладку передачу повноважень команді Трампа.

Новини за темою: Обама пообіцяв забезпечити плавну передачу влади Трампу

Обама попросив американців бути активними громадянами, причому не тільки під час виборів. "Якщо ви втомилися від суперечок з дивними людьми в інтернеті, постарайтеся поговорити з ними в реальному житті. Якщо ви розчарувалися в обраних вами політиках, заручіться підписами і балотуйтеся самі", - сказав він.

Президент США запевнив, що для нього велика честь служити Америці, і він робитиме це і як простий громадянин "до кінця своїх днів".

"Дякую! Бережи вас Бог. І нехай Бог продовжує оберігати Америку", - сказавши це, Обама залишив трибуну.

Повідомляється, що після завершення прощальної промови президента вікна ділового центру в Чикаго було підсвічено таким чином, що в них можна було прочитати: "Дякуємо, Обама!".