З неба на землю: Якими є політичні наслідки продажу українських гектарів?

З неба на землю: Якими є політичні наслідки продажу українських гектарів?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Співрозмовники, з якими вдалося поспілкуватися 112.ua, вказують на три основні наслідки ухвалення закону про продаж землі. Це зростання суспільного напруження, чіткіше окреслення парламентської опозиції (із одночасним розхитуванням монобільшості) та потепління у відносинах із кредиторами України, зокрема з МВФ. А втім, докладніше про кожен з перерахованих аспектів можна буде говорити тоді, коли закон набуде остаточних абрисів. Поки що документ ухвалено лише у першому читанні. Теоретично він навіть може бути відхилений, адже 13 листопада за нього проголосували лише фракція "Слуга народу" та частина позафракційних нардепів, що сукупно дало 240 голосів. До другого читання охочих продати землю може поменшати, особливо з огляду на суспільний резонанс.

Сотні правок

Микола Сольський, нардеп зі "Слуги народу" і голова комітету з питань аграрної та земельної політики, говорить про те, що між першим та другим читанням закону очікується цілий "вал правок". "Правок буде сотні, і прийнято буде дуже багато. Вже є 117, які ми вже напрацювали за декілька тижнів на рівні просто обговорення", – каже Сокольський.

Новини за темою

Чого стосуються ці правки, Сокольський не уточнює, але зрозуміло, що головна з них торкнеться кількості проданої одній особі землі. Напередодні, у день голосування, на цьому моменті акцентувала лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко. "В одні руки роздача землі до 210 тисяч гектарів – це три території міста Київ. Ми відкриваємо з вами шлях для того, щоб у глобальному світі той, хто має більше грошей, мав і Україну", – обурювалася вона з трибуни Верховної Ради.

Ймовірно, що подібне положення буде переглянуте – про це в кулуарах Ради журналістам говорив і голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія. "Треба збалансувати цю норму щодо максимальної кількості гектарів, які може одна людина купувати", – зазначив він. "Ми зможемо зменшити цю кількість гектарів, якщо говоримо про одні руки, між першим і другим читанням", – додала представниця Кабінету міністрів у Верховній Раді Ірина Верещук.

Умовна правка номер два – це (за словами Арахамії) – створення земельного кадастру. Номер три – положення щодо запобігання рейдерству. "Дуже багато людей бояться, тому що зараз в аграрному секторі справді дуже багато кейсів, коли були рейдерські спроби", – констатує Арахамія. А Микола Княжицький з "Європейської солідарності" додає: "Ми за ринок землі, але коли мінімальна ціна буде високою, а український фермер – захищений і буде мати пріоритет".

Таким чином, правка номер чотири – це відокремлення вітчизняних покупців землі від нерезидентів. Очікується, що до другого читання у законопроект внесуть пункт про те, що іноземцям купувати українську землю дозволять лише після референдуму. Також узгодять і мінімальну вартість гектара – і це вже правка номер п’ять. Все це необхідно зробити, бо зараз вийшов "не ринок, а базар, на якому українці мають продати останнє, свою землю, причому продати за безцінь", – говорить журналістам Олексій Гончаренко з фракції "Європейська солідарність".

Все вище сказане резюмує його колега Ірина Геращенко. "Ми вимагаємо обмежити можливість концентрації землі в одних руках і прибрати норму про дозвіл на 210 тисяч гектарів власності, створити прозорий земельний кадастру, земельний банк, передбачити запобіжники для захисту родючості і відновлення землі, рекультивації, передбачити мінімальну ціну, аби селяни не продали свої паї за безцінь і щоб їм заплатили ринкову вартість землі", – зазначає вона.

Новини за темою

А Антоніна Славицька з "Опозиційної платформи – "За життя" говорить, що розраховує побачити серед правок положення про кінцевих бенефіціарів земельних паїв. Вони мають бути виключно юридичними особами-резидентами і в жодному разі не іноземними компаніями. Славицька наголошує: референдум щодо продажу землі іноземцям має бути проведений обов’язково. Все це відобразиться у напрацьованих правках, які подаватимуться протягом 14 днів, а відтак надійдуть на розгляд профільного комітету. Аби лише той засідав відкрито, а не так, як це було із першим читанням – "тишком-нишком", каже депутатка.

Мертва свиня і нежива вулиця

А тим часом фракція "Батьківщина" заявила про те, що переходить в опозицію до чинної влади. Бо вона, мовляв, перетнула всі можливі червоні лінії. "Сьогодні переламали через коліно не лише парламент, а й 75% наших людей: фермерів, аграріїв, малих і середніх сільгоспвиробників, і проголосували проти України", – зазначила 13 листопада Юлія Тимошенко.

Вона ж натякнула і на акції протесту, котрі, ймовірно, розгорнуться в Україні. "До другого читання ми зробимо все можливе, аби разом з аграріями, профспілками, волонтерами та патріотами України вилучити із закону все, що суперечить законодавству", – пообіцяла Тимошенко.

Та поки що реакція на рішення парламенту – доволі млява. Під його стінами збиралися нечисленні мітинги, кількість учасників котрих майже дорівнювала кількості правоохоронців, стягнутих до Верховної Ради. З усього, що відбувалося протягом останніх днів під парламентом, запам’яталася хіба що труна із мертвою свинею – символом конаючого селянства.

"Це лише перформанс, – коментує для 112.ua директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. – Люди були, але їх було мало, бо вони до кінця не розуміють, які ризики закладено у цей закон".

"Аграрні питання завжди складні, а аграрні рухи – завжди сильні. У світі є селянські профспілки, які піднімають фермерів та виводять їх на вулицю, якщо уряд приймає "невдалі" рішення. Вони перекривають дороги, влаштовують страйки, виливають молоко…", – нагадує Карасьов.

"Можливо, до другого читання ситуація проясниться, бо зараз створюється профспілковий страйковий комітет, і, може, ті фермерські організації, які над цим працюють, зможуть акумулювати зусилля, тому що партії у парламенті на це неспроможні. Пересічна людина дивиться на те, що відбувається зараз, як на розборки між можновладцями", – каже експерт.

Змова світових корпорацій?

В регіонах аграрії бастують також, проте все це наразі – точкові виступи, які не роблять політичної погоди. "Я думаю, влада дотисне цей закон, він їй вигідний з точки зору наповнення бюджету", – коментує заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. "В країну приїздить місія МВФ, яка має погодити черговий транш, однією з умов для отримання котрого було відкриття ринку землі", – нагадує він.

"Втім, тут питання в тому, а чи дійсно офіс президента зацікавлений в ухваленні цього закону? Бо мало місце лише перше читання. Можливо, це такий тактичний хід перед приїздом МВФ", – припускає експерт.

Але якщо Петренко коливається в оцінці мотивації владної команди, то опозиція таких сумнівів позбавлена. "Невже теперішні депутати думають, що з відкриттям ринку землі життя українців покращиться? Невже в країні вже є достойні зарплати та пенсії, які дають можливість людям купувати землю на рівні тих іноземних корпорацій, які сюди зайдуть с купою грошей? Невже в країні є зрозуміла та прозора стала аграрна політика, яка дозволяє фермерам, аграріям, виробникам вести свою діяльність? Куди так спішить сьогоднішня влада? Догодити міжнародним корпораціям та здати державу?", – запитує депутат Олег Мейдич з фракції "Батьківщина".

Новини за темою

"Продавлювання закону про землю робилося, зокрема, й для того, щоб задовольнити наших зовнішніх партнерів", – погоджується з ним Антоніна Славицька з ОПЗЖ.

Про іноземні корпорації, зацікавлені в українських активах, говорить і засновник аналітичного центру "Інститут Горшеніна" Кость Бондаренко. "Зеленський як президент залежний від зовнішнього фактору більше, ніж від внутрішнього. Якщо Порошенко був залежний від Держдепу США, то Зеленський – продукт транснаціональних корпорацій", – переконаний експерт.

"Зрозуміло, що він буде будувати якусь державу, де буде така популістська квазідиктатура, яка діятиме в інтересах цих західних корпорацій, – приватизація, продаж землі, пертурбації у фармацевтичній промисловості. Вона і забезпечить прихід в Україну транснаціональних корпорацій. Україна буде залежати від них все більше і більше. Побічний ефект цього полягає в тому, що буде нівелюватися фактор українських олігархів, вони не потрібні транснаціональним корпораціям, і тому на певному етапі може бути оголошена війна олігархам", – каже Бондаренко.

Втім, якраз з олігархами не все так однозначно.

І знову Коломойський

"Що мене найбільше здивувало, так це те, що група Коломойського у складі "Слуги народу", яка спочатку виступала проти відкриття ринку, практично вся проголосувала за продаж землі. А перед тим, нагадаю, було рішення суду, котрим Коломойського позбавили необхідності сплачувати 7,5 млрд. гривень по кредитам. Чи пов’язані ці рішення? Я цього не знаю, але все дуже органічно лягає в одну строку", – зауважує Богдан Петренко.  

Новини за темою

Фракція "Слуга народу" й дійсно продемонструвала майже одностайність під час голосування по земельному питанню, але без скандалу тут все ж не обійшлося. Одна зі "слуг", а саме Анна Скороход, звинуватила владу у затриманні свого чоловіка Олексія Алякіна через її голосування всупереч позиції фракції. "Підставою стали мої голосування в залі, відстоювання державної власності ГТС, а також червона кнопка проти відкриття ринку землі", – стверджує вона.

Ба навіть більше: саму Скороход голова фракції Арахамія буцімто звинувачує в отриманні хабарів. Публічно про це ніде не було сказано, але Скороход вирішила оприлюднити подібні звинувачення сама. Особливої пікантності ситуації додає те, що депутатка зізналася просто з трибуни Верховної Ради. За що й поплатилась членством у фракції, з якої її виключили.

Коментуючи інцидент, Богдан Петренко зауважує: "Це сигнал про те, що в "Слузі народу" тривають розколи і що їм треба терміново шукати собі подушку безпеки у вигляді додаткових голосів. Перед першим читанням вони їх знайшли, але вирішальним буде друге читання, і тут якраз буде показовою здатність влади акумулювати свої ресурси у Верховній Раді".

"Як голосуватимуть депутати під час другого читання? – розмірковує він далі. – Ми ще навіть не знаємо, коли воно відбудеться. Тут питання навіть не в самому законі, а в мотивації для депутатів. Якщо монобільшість залучить не лише позафракційних, а й ще когось, це буде сигналом для тієї ж таки групи Коломойського про те, що "ми можемо без вас вирішувати подібні питання".

Отож, як було зазначено на початку, одним з наслідків земельної реформи може стати крах монобільшості. Або як мінімум печальна динаміка нових скандалів у найбільшій фракції. "Розкол, як і у питаннях бюджету, може йти між списочною частиною та мажоритарниками. Відцентрові тенденції у "Слузі народу" тільки посилюватимуться, що буде змушувати притомних людей (або з-поміж мажоритарників, або з-поміж тих, хто береже власне ім’я) робити якісь демарші – чи то відстоюючи свою позицію, чи навіть взагалі виходячи із фракції", – вважає політолог Євген Булавка.

"Це не може не позначитися на рейтингу Зеленського, – резюмує він. – Не може не спровокувати його падіння. Питання землі належить до розряду особливо чутливих. І є дуже багато людей, які ставляться до нього з великою пересторогою. Помножимо це на опалювальний сезон і на нові платіжки та й отримаємо кумулятивний ефект від непопулярних рішень. Тенденція до зростання кількості українців, які вважають, що держава рухається у неправильному напрямі, буде тільки посилюватися".

Але до активних протестів чи навіть силових протистоянь справа не дійде. А якщо і дійде, то не скоро, переконаний Богдан Петренко. "Революції вмотивовують певні причини, але призводять до них конкретні приводи. Якщо зараз земельна реформа буде ухвалена і купа людей лишиться нею незадоволена, то за наявності приводу може виникнути новий, "земельний", Майдан. Але не зараз, це точно. Бо, поки у президента Зеленського рівень довіри вищий за рівень недовіри, говорити про серйозні акції протесту зарано", – вважає експерт. 

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>