banner banner banner banner

З любов'ю, колишні власники. Яких "свиней" Кабмін Гончарука підклав уряду Шмигаля

З любов'ю, колишні власники. Яких "свиней" Кабмін Гончарука підклав уряду Шмигаля
112.ua

Ганна Пєшкова

Журналістка

Ще жоден уряд не йшов у відставку так швидко, як Кабмін Гончарука. До того ж за каденції президента, який фактично сам його поставив. Міністри пішли, а обіцянки залишилися. Тепер українці дивуються, що чекати їх виконання.

І якщо від обіцянок ще можна відхреститися, то з постановами Кабміну питання складніше. Деякі реформи вже запущені, а соцвиплати - відтерміновані. Розгрібати проблеми, які залишив по собі Гончарук, доведеться Шмигалю. І тільки від нього залежить, чи плисти за течією, чи проявити характер.

Які підніжки поставив новий Кабмін старому і чи переступить їх Денис Шмигаль?

1. Індексація пенсій і соцвиплати

112.ua

Кабмін Гончарука довгий час вів антисоціальну політику. Приміром, зменшив кількість професій, представникам яких можна вийти на пенсію раніше. Коли захиталися крісла, а держборг перевищив всі очікування, вирішення соціальних питань перекинули на наступників.

Гончарук підклав Шмигалю свиню - відтермінував на вересень індексацію пенсій, яку раніше щорічно проводили 1 березня.

“Це навіть не свиня, а жирний кнур, який лежить в багнюці похрюкує. Особливо, на тлі обіцянок, що пенсіонери старше 80 років не будуть отримувати менше прожиткового мінімуму. Індексація визначена законом, але в ньому не встановили місяць. Звичайно, вона мізерна: 200-300 гривень. Але люди чекають цих грошей. За час, на який перенесено індексацію, у кожного пенсіонера вкрадуть приблизно 1,5 тисячі гривень. Гроші недоотримає 11 мільйонів українців, що чинитиме негативний вплив на економіку”, - каже фінансовий аналітик, експерт Growford Institute Олексій Кущ.

Зате останніми днями своєї каденції Гончарук став бомбити свій "Телеграм" повідомленнями про соціальну допомогу різним верствам населення, яку буде нараховувати вже не він. Це і доплата по 500 грн пенсіонерам, і 105 тис. грн українцям, які здійснили героїчний вчинок, і стипендія до 2 360 грн для студентів на лінії розмежування. Справедливості заради, з подібною практикою стикаємося вже не вперше. Володимир Гройсман перед відставкою теж підвищував пенсії.

Шмигаль сказав, що соцвиплати збільшувати буде. Тож, найімовірніше, нові надбавки він не скасовуватиме, а також візьметься за індексацію. Виникає інше запитання: чи вистачить йому грошей? Але до цього ми ще повернемося.

2. Тарифна політика

112.ua

З 1 травня впроваджується “ринкова ціна” на газ. Проте на Шмигалі залишаються обіцянки попереднього Кабміну щодо зниження тарифів. Колишнє зниження відбувалося завдяки падінню цін на світових ринках, а не завдяки конкретним діям Гончарука. Люди чекають, що Шмигаль розв'яже це питання. Трохи послабить прем'єру головний біль тільки той факт, що опалювальний сезон добігає до кінця.

Новини за темою

Крім того, уряд Гончарука повністю проігнорував енергостратегії до 2035 року. І також у повітрі повисла вимога Зе закрити неприбуткові шахти. Розв'язання цих питань буде дамокловим мечем, що висить над прем'єром.

Гончарук також передав ще один полум'яний привіт Шмигалю. Кабмін Гончарука не тільки скоротив субсидії не тільки в бюджеті на 2020 рік, а й збільшив розмір базової норми плати за ЖКГ. Тобто якщо раніше потрібно було платити за ЖКГ 15% від свого доходу, то з 1 травня - 20%. Буде у нового прем'єра політична воля скасувати таку норму? Буде чергова перевірка на міцність нового прем'єра.

3. Держборг і діра в бюджеті

112.ua

Крім різних соцвиплат, уряд останнім часом також активно витрачався на інфраструктурні проекти, наприклад, дав “Укравтодору” кредитних гарантій майже на 20 млрд грн. Враховуючи дірку в бюджеті і технічний дефолт у грудні, все це стане головним болем прем'єра.

Шмигаль вже пообіцяв скорочувати витрати бюджету, але водночас збільшити виплати пенсій. Як можна виконати дві ці суперечливі обіцянки одночасно - незрозуміло.

Економіст Олег Пендзін вважає, що у прем'єра немає жодної можливості будь-що виправити. Діра в бюджеті у 18 млрд впирається в те, що курс долара має становити 27 грн, а фактично він на рівні 25. 

“У чудовій палиці під назвою економіка є два кінці. Перший - уряд, другий - Нацбанк. Якщо хочете, щоб палиця повністю підкорилася вашій руці, вони повинні бути рівноважні. Насамперед президент повинен був би поміняти Нацбанк. Те, куди він зараз “кермує”, категорично не відповідає тому, куди потрібно їхати. Виправити ситуацію з бюджетом міг би його секвестр і обрізання соцплатежів, але тоді Шмигаля закидають камінням”, - каже Пендзін.

Крім дірки в бюджеті, Гончарук залишив Шмигалю у спадок досить сумнівну модель управління держборгом. За словами Олексія Куща, це “підстава” не тільки від Гончарука, а й від попередніх прем'єрів.

Уряд Гончарука сформував піраміду ОВДП, з якої практично неможливо вийти. Кущ називає лише три варіанти розв'язання проблеми:

1. Поганий. Продовжувати поточну політику. Але, оскільки нерезиденти дедалі менше купують наші цінні папери, доведеться знову перейти на короткі цінні папери та зростання дохідності за ними до 15-20%.

2. Жахливий. Коли за необхідності повертати внутрішні й зовнішні борги можливості рефінансування не буде, нерезиденти будуть продавати ОВДП. Щоб розрахуватися з боргами, уряду доведеться вмикати “друкарський верстат”.

3. Правильний. Оголосити про реструктуризацію на 20-30 років, поспілкуватись із власниками боргів, як це робили в 1998 році.

Експерт не вірить, що Шмигалю вдасться відсікти вплив конгломерату спекулянтів, іноземних фондів, які створили в Україні дочірні структури та пропагують тут ультраліберальну лінію. На його думку, найбільш вірогідний - “поганий” варіант.

“Влада перебуває під двома факторами впливу: під зовнішнім тиском (іноземні спекулянти) і під внутрішнім розширенням (українські олігархи). За уряду Гончарука переважав перший фактор, за Шмигаля - другий, позаяк він - виходець із ДТЕК. Як говориться, чужі там не ходять. Але це лише превалювання, а не домінування. У кожної зі сторін є так званий блокувальний пакет акцій. Ми говоримо не про те, яка сила візьме верх, а яким буде баланс”, - говорить Кущ.

4. Кадровий склад

112.ua

Уряд приходив із гаслами скорочення кількості держслужбовців. Після того як об'єднані відомства виявилися не тільки не ефективними, а й роздутими через додаткові департаменти, Зе вирішив роз'єднати їх назад. Екс-міністр культури активно критикував таку політику. Не можна виключати, що саме через це Бородянський і не погодився на пропозицію залишитися в уряді. Шмигалю доведеться зіткнутися з тим, що переїзд із кабінетів до кабінетів відтермінує реальне впровадження нових рішень. Крім того, кадрів може стати ще більше, ніж було до Гончарука.

Новини за темою

Але це підніжка від президента. А є й реальна “свиня” від Гончарука. Спершу він активно звільняв чиновників, але з часом штати стали роздмухувати.

Наприклад, Кабмін постановив звільнити 20 тис. держчиновників із районних держадміністрацій, що розпалило кадрове питання в регіонах. Натомість за день до відставки Кабмін ввів посаду керівника цифрової трансформації у всіх державних органах влади. Над такими керівниками буде стояти технічний директор країни, назву якого вже висміяли в соцмережах. Чому сам міністр цифрової політики Федоров не міг узяти на себе функції контролю за цифровізацією - велике питання. Втім, як і те, звідки взяти гроші на кадри, якщо на програму "держава в смартфоні" грошей не передбачили.

Також Кабмін розчерком пера створив пробний “Офіс євроінтеграції” в Херсонській області. Він повинен пояснити нашому бізнесу можливості, які надає орієнтація на Європу. Такі офіси Кабмін запланував зробити у всіх обласних центрах. Хіба не зрозуміли б бізнесмени переваги руху в Європу і без додаткового штату чиновників?

Крім того, що Шмигалю доведеться або блокувати такі ініціативи, або просто закрити на них очі, він ще й зіткнеться з дріб'язком, неприємним особисто йому. Місяць тому Кабмін Гончарука обмежив сам собі зарплати. З цим рішенням він затягнув до останнього - адже скандал з виплатами стався ще в грудні. Крім того, чиновникам все одно видавали премії у дві-три зарплати, всупереч вимозі Зеленського.

Все це - не підніжка, а швидше висолоплений язик дитини в  автобусі, що проїздить повз. Автобус поїхав, а кадрові питання залишилися.

5. Багатостраждальна приватизація

112.ua

А ось із державними підприємствами все складніше. Перед звільненням міністри вирішили приватизувати ще 401 підприємство. Серед них виявилися і "Хліб України", "Державна продовольчо-зернова корпорація України", "Артемсіль", "Перший київський машинобудівний завод".

Таке рішення ухвалили всупереч регламенту та без погодження з Міністерством економіки. Теоретично його можна оскаржити через суд. Крім того, “Артемсіль” потенційно може бути донором бюджету, тож Гончарук позбавив Шмигаля курки, яка могла б принести йому золоті яйця.

Також ще в грудні Кабмін ухвалив постанову - про приватну тягу на українській залізниці. Міністерству інфраструктури потрібно буде визначати умови проведення пілотного проекту.

Це нібито має вирішити проблему дефіциту рухомого складу. Але в реальності великі вантажовласники матимуть преференції, а малий і середній бізнес можуть постраждати. УЗ продасть все прибуткове, високомаржинальне, а собі залишить галузі з негативною прибутковістю. А це не може не покликати за собою погіршення якості залізниці, вважають експерти. Втім це навряд чи хвилює Шмигаля, адже міністр інфраструктури залишився колишнім.

"В умовах глобальної фінансової кризи, коли капіталізація всіх активів знижується, продавати свої низьколіквідні активи - ідіотія. Ми маємо справу з гібридною приватизацією на користь місцевих фінансово-промислових груп під виглядом того, що деяких активів потрібно позбуватися. Крім того, є ще один кнур. Він ще в зародку, але УЗД показало - свиня потворна, з трьома головами і хвостами. Це розпродаж української землі”, - каже Олексій Кущ.

Є великі сумніви в тому, що Шмигаль буде гальмувати приватизацію. Особливо це сумно з урахуванням того, що Кабмін Гончарука своєю постановою зобов'язав УЗ і ще дві компанії відраховувати до бюджету 90% прибутку замість 30%.

6. Освіта

112.ua

Не все солодко і у сфері освіти. Так само, як і з соцвиплатами, Кабмін спочатку погіршував умови, а в останній день своєї роботи став набагато щедрішим.

Гончарук спершу знизив зарплату вчителям, скасувавши постанову про те, що вона не може бути нижчою за 6 306 гривень. Також вони з Новосад підвищили вартість контрактної форми навчання для трьох десятків популярних спеціальностей. Тепер доведеться платити мінімум 26,4 тис. грн на рік.

В останній день своєї роботи Кабмін ухвалює постанову, згідно з якою молодим педагогам доплатять по 21 тис. грн. Новому міністру освіти доведеться якось це розгрібати. До речі, його Шмигаль не представив. То складніше прогнозувати, що ж буде очікуватиме галузь.

Також Новосад напакостила своєму наступникові, ліквідувавши в останні дні роботи столичну Національну академію прокуратури, єдиний профільний виш для прокурорів. Раніше йому заборонили готувати магістрів, а тепер його перетворюють у Тренінговий центр з надання платних послуг. Крім лекцій, тепер в установі можна сходити в лазню, випрати й почистити речі. Але це - вже не головний біль Новосад.

7. Медицина

112.ua

За кілька днів до відставки Гончарук оголосив про те, що у квітні стартує наступний етап медреформи. Це впровадження навіть з деяким запізненням: стартувати він мав ще в січні.

Все б нічого, але уряду Шмигаля потрібно буде впроваджувати реформу на тлі досить обмеженого бюджету і непідготовленості клінік. Далеко не всі вони пройшли процес автономізації, мають обладнання або під'єднані до медичної бази. Скалецька ці проблеми переважила на свого наступника, хоча до його призначення все вже повинно бути готово.

Виступаючи в Раді, Зеленський сказав, що сумнівається, чи готова країна до "грошей, які ходять за пацієнтом”. Але прем'єр Шмигаль висловив більше впевненості. Тож малоймовірно, що новий міністр охорони здоров'я Ілля Ємець зупинить медреформу. Як це позначиться на українцях - можна тільки гадати.

Куди нас “привезе” Шмигаль

Зазвичай, коли говорять про “нові обличчя”, мають на увазі не невідомих людей, а тих, хто запропонує нові підходи. Наприклад, Трамп впровадив “трампономіку”, поєднання функцій та потужної протекціоністської політики.

Гончарук же запам'ятався тільки бездіяльністю, яка, у поєднанні з окремими провальними ініціативами, стала для України фатальною. Олексій Кущ не вірить в те, що Шмигаль їх скасує. Він вважає, що зміни курсу не буде - зміняться лише бенефіціари.

Новини за темою

Що ж стосується обіцянок Гончарука, які не закріплені на папері, то їх залишився цілий пласт - близько 500, за даними порталу “Слово і діло”. Шмигаль - окрема особа і не зобов'язаний відповідати за слова “попередника”. Проте є ймовірність, що йому доведеться відповідати й за них. Особливо враховуючи, що більшість з них були дані за установкою Зеленського, або корелюються з його програмою. Олексій Кущ припускає, що деякі з них він може хіба що профанувати, сповільнюючи їх реалізацію.

Чи зможе він у таких умовах домогтися процвітання нашої країни?

Олег Пендзін порівнює Україну з поламаним автомобілем, а прем'єра - з водієм.

Якщо у машини двигун несправний (проблема з промисловістю, надходження до бюджету скоротилися), полагодити його водій не може. Зробити це може тільки слюсар, той, хто машину клепав. Але це старі кадри, яких не комільфо кликати. Тому прийшла ідея покликати слюсаря з-за кордону. Але є проблема: вони тямлять у мерседесах, а це запорожець.

Шмигаль - це не слюсар. Що він у змозі зробити? Зміни на митниці - дуже тривалий процес. Падіння промисловості залежить від курсової політики. Йому залишається бути стороннім спостерігачем над процесами і в ручному режимі поправляти ті шматки, які вивалюються з автомобіля”, - каже експерт.

Ба більше, Пендзін переконаний, що прем'єр прийшов на півроку. Як тільки фільтр у вигляді прем'єра перестане брати на себе бруд, який летить на президента, відразу ж виникне необхідність його замінити. На думку експерта, подібні рокірування можна робити нескінченно, поки є монобільшість у Раді.

Залишається сподіватися, що наш запорожець, переповнений свинями, все ж таки поїде - зі Шмигалем або без. Нехай і тією самою дорогою, що за Гончарука. Головне, щоб він не “став” на півдорозі.

Анна Пєшкова

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>