З армії йдуть офіцери. Де взяти гроші, щоб їх зупинити

З армії йдуть офіцери. Де взяти гроші, щоб їх зупинити
kyiveuromarathon

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Презентуючи проект держбюджету-2019, Кабмін пообіцяв збільшити матеріальне забезпечення військовослужбовців на 24,1 млрд грн, до 108,3 млрд грн. Вчора прес-служба президента Петра Порошенка оприлюднила заяву про те, що з 1 січня 2019 року український солдат отримуватиме щонайменше 10 тис. грн на місяць. Раніше Порошенко заявляв, що з 2019 року зарплата військовослужбовців зросте мінімум на 30%.

Які зарплати у військовиків зараз і скільки платять в ООС

Перше масштабне підвищення зарплат українським військовослужбовцям відбулося в січні 2016 року. Тоді розмір грошового забезпечення військовослужбовців зріс у середньому в 1,5-2 рази. У 2017 році було підвищено розмір грошового забезпечення для окремих категорій військовослужбовців (сержантського складу, військовослужбовців на контракті, військовослужбовців Високомобільних десантних військ і морської піхоти Військово-морських сил). Зокрема це відбулося за рахунок збільшення розмірів щомісячної премії, повідомили 112.ua у прес-службі Міністерства оборони: "Зараз розмір грошового забезпечення рядового, сержантського і старшинського складу військової служби за контрактом становить не менше 7,3 тис. грн на місяць (без урахування виплат за участь в АТО – зараз ООС)".

З 2014 року виплата винагород за безпосередню участь в АТО становила 100% місячного грошового забезпечення, але не менше 3 тис. грн на місяць. Винагороди виплачувалися пропорційно кількості днів участі в АТО. Також з 2015 року встановлено додаткові винагороди. Так, за успішне виконання бойового завдання гроші виплачуються на з'єднання, окрему військову частину в розмірі від 61 до 365 тис. грн. За безпосередню участь у бойових діях – 1 тис. грн за добу бойових зіткнень із противником. Винагорода за знищення (захоплення) бойової техніки противника виплачується на підрозділ, екіпаж або окремій особі у розмірі від 12 до 243 тис. грн у залежності від виду знищеної техніки.

Новини за темою

У 2016 році розміри винагород за безпосередню участь в АТО було підвищено до 4,2 тис. грн на місяць на лінії бойового зіткнення на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону і 1,2 тис. грн – в інших місцях дислокації в межах певного району АТО.

З 1 січня 2017 року виплати було підвищено до 6 тис. грн і 2,4 тис. грн на місяць відповідно. З 1 квітня 2017 року – до 7,5 тис. грн і 3,5 тис. грн на місяць, а з 1 серпня 2017 року і до теперішнього часу розмір винагород за участь в АТО (ООС) становить 10 тис. грн на місяць на лінії бойового зіткнення і 4,5 тис. грн в інших місцях дислокації.

Але якщо на початку 2016 року мінімальний рівень грошового забезпечення військовослужбовця становив у середньому 7 тис. грн (без урахування премій і винагород в ООС) і дорівнював 5-ти мінімальним зарплатам і майже 1,6 середньомісячної зарплати по країні, після підвищення соціальних стандартів з 1 січня 2017 року він знизився. Зокрема, дорівнює лише 2,2 мінімальної зарплати. "Це призвело до зниження конкурентоспроможності оплати праці військовослужбовців порівняно з цивільним сектором", - повідомили в прес-службі Міноборони.

Новини за темою

Щоб збільшити мотивацію для вступу на військову службу, було посилено соціальний і правовий захист військовослужбовців, збільшено граничний вік перебування в запасі, а також граничний вік вступу у вищі військові навчальні заклади (до 30 років). До того ж з'явилася можливість укладати безстрокові і термінові контракти на термін до 6 місяців, розповіли 112.ua у прес-службі Міноборони: "Важливим мотиваційним фактором для вступу на контракт стало збереження місця роботи та середньої заробітної плати на термін до завершення безстрокового контракту (особливого періоду). Також збереження пенсії на строк до завершення особливого періоду для осіб, які були прийняті на військову службу за контрактом під час кризової ситуації".

Окрім іншого, з 2018 року запроваджено одноразову грошову винагороду за укладання першого контракту в таких розмірах: рядовим – 8 прожиткових мінімумів (14,1 тис. грн), сержантам (старшинам) – 9 прожиткових мінімумів (15,8 тис. грн), офіцерам – 10 прожиткових мінімумів (17,6 тис. грн). Розмір мінімумів визначається відповідним коефіцієнтом прожиткового мінімуму для працездатного населення, уточнили в прес-службі Міноборони.

Також введена нова схема тарифікації, відповідно до якої підвищувалися розряди рядового і сержантського складу за посадами у бойовій компоненті, у порівнянні із аналогічними посадами у військових частинах і підрозділах забезпечення.

З армії йдуть офіцери

Незважаючи на всі вжиті заходи, з української армії звільняються кадрові офіцери, у тому числі через недостатнє грошове забезпечення. На початку літа в оприлюдненому в ЗМІ листі міністра оборони Степана Полторака до Кабміну йшлося, що з січня по червень з армії звільнилося 11 тис. офіцерів та контрактників, які мають бойовий досвід (вони мали права на звільнення з військової служби), а до кінця року можливе звільнення ще 18 тисяч. За результатами опитування тих, хто планує звільнитися, третина може це зробити у зв'язку з недостатнім грошовим забезпеченням. Ситуацію могло би виправити збільшення з 1 жовтня 2018 року мінімального грошового забезпечення рядовому складу до 9 тис. грн, а офіцерського складу - до 15,3 тис. грн, про що було сказано в тексті листа.

У Міноборони достовірність опублікованого в ЗМІ листа не підтвердили, але і не спростували. У відповідь на запит 112.ua прес-служба Міноборони повідомила: "Дослідження, проведені в ЗСУ, свідчать, що грошове забезпечення військовослужбовців повинно забезпечувати конкурентоспроможність на ринку праці з урахуванням службового навантаження, ризику для життя та інших факторів, які мають місце при проходженні військової служби. Також воно повинно збільшуватися в той час, як збільшуються соціальні стандарти в державі, що тим самим стимулюватиме військовослужбовців укладати контракти на проходження військової служби", - повідомили в прес-службі Міноборони.

Новини за темою

Озвучена з посиланням на лист Міноборони цифра дала привід інтернет-блогерам міркувати про цю проблему. За їхніми словами, особливу цінність становлять офіцери, які є носіями актуальних знань і мають реальний бойовий досвід. Офіцери, надовго йдуть у запас, швидко втрачають кваліфікацію, наприклад, як лікар, який змінив рід занять, не відвідує навчальні семінари, не знайомиться з інформацією про нові ліки та методи лікування (для військових це володіння озброєнням, спеціальними навичками, методами ведення бойових дій тощо).

Учасники АТО згадують, що призвані з запасу в 2014 році люди з офіцерськими знаннями, бувало, мали набагато менше досвіду і знань, ніж ті, хто за кілька місяців реально воював. Природно, це не додавало їм ні авторитету, ні довіри. Виникали проблеми зі злагодженістю у військових підрозділах. Втрата кожного офіцера з бойовим досвідом для ЗСУ – серйозна проблема.

Відзначимо, що в Міноборони заперечують, що проблема зі звільненням контрактників та офіцерів масштабна. "Показники прийняття громадян України на військову службу за контрактом (офіцерський склад) дозволяють компенсувати показники звільнення офіцерів з військової служби. Основне проблемне питання в тому, що звільняються кадрові військовослужбовці, які мають бойовий досвід, військовослужбовці, на підготовку яких виділено значні ресурси. Показники зарахування офіцерів запасу на військову службу за контрактом відповідають плановим завданням комплектації на 2016-2018 рр." - запевнили 112.ua у прес-службі Міноборони.

Новини за темою

Окремо в прес-службі зазначили, що "основним джерелом комплектації офіцерських посад є випускники вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів ВНЗ". Але існують й інші джерела комплектації. Зокрема з метою оперативної комплектації офіцерських посад у 2014-2016 роках проведено шість черг часткової мобілізації. Наразі сформовано та підготовлено оперативний резерв загальною чисельністю більш ніж 160 тис. військовослужбовців з числа тих, хто має бойовий досвід. "Укомплектованість офіцерських посад у ЗСУ, в тому числі в районі проведення ООС, утримується на рівні, що забезпечує виконання завдань за призначенням та відповідає показникам чисельності, визначених українським законодавством. Звільнення офіцерів з військової служби здійснюється рівномірно з усіх видів і родів військ (сил) пропорційно їх чисельності", - запевнили 112.ua у прес-службі Міноборони.

Станом на вересень 2018 року, на військову службу за контрактом на посади рядового та сержантського (старшинського) складу прийнято 20,5 тис. осіб, з них 2,5 тис. осіб - після проходження строкової служби. В цілому тенденція відповідає 2017 році, відзначили в прес-службі Міноборони.

Протилежної точки зору дотримуються депутати та експерти, з якими вдалося поспілкуватися 112.ua. "Проблема відтоку офіцерських кадрів досить масштабна, вона є прямим наслідком недостатнього грошового забезпечення. Також необхідно збільшити забезпечення військовослужбовцям в ООС, які перебувають у зоні підвищеного ризику", - підтвердив 112.ua народний депутат фракції БПП, секретар Комітету з питань національної безпеки й оборони Іван Вінник. Назвати кількість офіцерів, які мають намір звільнитися із ЗСУ, він відмовився, зазначивши: "Якщо ми не піднімемо зарплату військовослужбовцям, це становитиме загрозу національній безпеці".

Квартирне питання

Окрім зарплат, залишається невирішеною ще одна гостра проблема, яка також впирається у фінансування армії. Навіть у прес-службі Міноборони не заперечували той факт, що "ситуація із забезпеченням військовослужбовців та осіб, звільнених (членів їхніх сімей) у запас, житлом не відповідає потребам і вимагає значного фінансового ресурсу".

Новини за темою

На квартирному обліку нині стоять 36,8 тис. військовослужбовців дійсної служби (всього 250 тис.), а також 11,3 тис. військових, звільнених у запас або відставку. З 2014 по 2018 рік (за час російської збройної агресії) з фондів житло отримали лише 3,8 тис. сімей, з них 1,5 тис. учасників АТО, у тому числі 143 сім'ї загиблих військовослужбовців. У службових квартирах і гуртожитках зараз проживає понад 12 тис. сімей військовослужбовців.

"Для вирішення питання про забезпечення військовослужбовців-контрактників житлом на територіях військових містечок по всій країні (21 область) будується 184 казарми поліпшеного планування. В них планується розмістити близько 23 тис. контрактників", - повідомили 112.ua у Міноборони.

За умов відсутності необхідної кількості службового житла окремим категоріям військовослужбовців передбачена виплата грошової компенсації за винаймання житла. Зараз компенсацію отримують 14 тис. військовослужбовців. У залежності від регіону і складу сім'ї вона в середньому становить 2,9 тис. грн на місяць, про що розповіли у прес-службі.

Де брати гроші, невідомо

Судячи з усього, підвищити витрати на оборону і матеріальне забезпечення військовослужбовців більш ніж необхідно, але чіткого розуміння, де знайти на це гроші, поки немає, сказав 112.ua Іван Вінник. Станом на вчора не було і консолідованої позиції президентської фракції БПП у парламенті з цього питання. Можливо, про неї стане відомо найближчими днями – принаймні очікувалося, що питання бюджету буде розглянуто на засіданні фракції, яке відбулося вчора.

Новини за темою

"Якщо коментувати проект, який проходив міжвідомче узгодження всередині уряду, то дійсно є проблема, пов'язана з тим, що ми не бачили в повному обсязі статей, які необхідні для забезпечення діяльності ЗСУ та Міноборони, зокрема для підвищення грошового забезпечення українських воїнів. Йдеться про дефіцит щонайменше в 20 млрд грн", - сказав 112.ua Вінник.

Якщо наміри підвищити зарплати військовикам серйозні, то очевидно, що представникам влади доведеться скорочувати інші статті витрат. Уже вчора з'явилися повідомлення про те, що в 2019 році не підвищуватиметься заробітна плата держслужбовцям. Які ще джерела буде знайдено, а також які статті витрат буде оптимізовано, стане зрозуміло вже під час обговорення проекту бюджету в сесійній залі. 112.ua стежитиме за розвитком подій.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів