Єрусалимський глухий кут Трампа

Визнавши Єрусалим столицею Ізраїлю, США можуть втратити авторитет третейського судді в конфлікті між ізраїльтянами і палестинцями

Єрусалимський глухий кут Трампа
З відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Визнавши Єрусалим столицею Ізраїлю, США можуть втратити авторитет третейського судді в конфлікті між ізраїльтянами і палестинцями

У середу, 6 грудня, президент США Дональд Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю і пообіцяв перенести американське посольство до східної частини міста (Старе місто), на яку претендує Палестинська національна адміністрація. На думку американського президента, він визнав таким чином реальне положення справ. Нагадаємо, арабо-ізраїльський конфлікт триває з 1947 р. Ізраїль і Палестина вважають Єрусалим своєю столицею. Проти визнання Єрусалима столицею Ізраїлю виступають ЄС, Саудівська Аравія, Туреччина, Єгипет і низка інших мусульманських держав. У Східному Єрусалимі знаходяться святині і місця паломництва християнства, юдаїзму та ісламу, а контроль над ним має важливе релігійне та фінансово-економічне значення, як для Ізраїлю, так і для Палестини. Щороку до Єрусалима прибуває велика кількість вірян різних конфесій. Трамп пішов на ризикований крок, який буде мати негативні наслідки для зовнішньої політики США на Близькому Сході. Уникнути цього рішення американський президент не зміг у силу передвиборних обіцянок та ізраїльсько-американських інтересів.

Новини за темою

Болюче питання для євреїв та арабів

Загалом Єрусалим дійсно є історичною столицею Ізраїлю, який на поточний момент контролює все місто. В 11-10 ст. до н.е. Єрусалим був столицею Ізраїльського, а потім Іудейського царства. На території міста знаходяться важливі для іудеїв святині – Стіна Плачу, Храмова гора, Гробниця пророків Огія, Захарії та Малахії. На думку англійського фахівця з біблійної археології Кетлін Кеньон, Єрусалим міг бути заснований північно-західним семітським народом (від якого пішли євреї, аморити, фінікійці), а перші поселення з'явилися орієнтовно з 2600 р. до н.е. За весь час свого існування місто перебувало під контролем різних держав: Вавилонії, Персії, Македонії, держав Птолемеїв, Селевкідів, Римської імперії, Візантії, Арабського халіфату та Османської імперії. У 1920-1948 рр. Єрусалим перебував під мандатом Великої Британії.

З відкритих джерел

Згідно зрезолюцією Генасамблеї ООН №181, ухваленої в 1947 р., британський мандат у Палестині планувалося розділити на єврейську і арабську держави, а Єрусалим передати під міжнародне управління Ради Опіки ООН. Спочатку єврейське населення Палестини прийняло цю ідею ООН. Палестинські араби і сусідні мусульманські держави були проти існування Ізраїлю як незалежної держави. У 1947 р. коаліція арабських держав на чолі з Єгиптом і Трансйорданією (сучасна Йорданія) зробили спробу захопити більшу частину території колишнього британського мандата в Палестині. Ізраїльтяни вчинили ефективний опір арабським військам у ході Війни за незалежність (1947-1949 рр.) і взяли під контроль західну частину Єрусалима. У 1949 р. ізраїльське керівництво оголосило весь Єрусалим столицею Ізраїлю. Східний Єрусалим залишався у складі Трансйорданії аж до 1967 р. За підсумками Шестиденної війни в червні 1967 р. східна частина міста опинилася в руках Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ). У листопаді 1980 р. в Ізраїлі було ухвалено закон про Єрусалим, згідно з яким Східний Єрусалим оголошувався суверенною територією Ізраїлю, а все місто – його єдиною і неподільною столицею.

Новини за темою

За даними організації Australia/Israel & Jewish Affairs Council, влада Ізраїлю над Східним Єрусалимом відповідає міжнародному праву, тому що Йорданія ніколи не мала законного суверенітету над цією територією. У ході Шестиденної війни Ізраїль діяв заради самозахисту і заповнив вакуум, що мав на той час місце. В ізраїльському суспільстві конкурують дві точки зору: обмежитися західною частиною міста, як вважав колишній прем'єр-міністр Ехуд Барак, або претендувати на все місто, як вважає нинішній прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу. ООН не визнає суверенітет Ізраїлю над усім містом і неодноразово закликала у своїх резолюціях вивести ЦАХАЛ з окупованих у ході Шестиденної війни палестинських територій.

Палестинці, зацікавлені взяти Східний Єрусалим під свій контроль, вимагають виведення ізраїльських силовиків з міста і вважають його столицею своєї частково визнаної держави. Згідно з Палестинською декларацією про незалежність Організації визволення Палестини (ОВП) 1988 р., законом Палестинської національної адміністрації 2000 р., Єрусалим оголошується столицею Палестини, яку визнали як державу 136 країн - членів ООН. На території Східного міста розташовано шановані серед мусульман мечеть Аль-Акса, Купол Скелі. Східний Єрусалим є одним з найпопулярніших місць паломництва мусульман, поряд з Меккою і Медіною у Саудівській Аравії. Перехід Східного Єрусалима під юрисдикцію юдеїв не підтримують у мусульманському світі. У районі Храмової гори не так давно були зіткнення мусульман з ізраїльськими силовиками, які обнесли огорожею Храмову гору в цілях безпеки. Ізраїльтяни не пускають палестинські органи влади на територію Східного Єрусалима. Хоча не всі мешканці Східного Єрусалима хочуть, щоб їхня частина міста стала столицею палестинської держави. За даними соціологічного дослідження агентства American Pechter Middle East Polls, 35% висловили бажання стати громадянами Ізраїлю, тоді як 30% - отримати громадянство Палестини (30% утрималися від відповіді). Значна кількість мешканців Східного Єрусалима воліють зберегти свої ізраїльські ідентифікаційні карти, щоб користуватися медичними пільгами Ізраїлю.

Трамп і Нетаньягу: заручники обіцянок

Протягом десятиліть США дотримувалися нейтральної позиції з питання про статус Східного Єрусалима та утримувалися від офіційного визнання міста столицею Ізраїлю або Палестини. Водночас Штати не вимагали від Ізраїлю передати східну частину міста Палестині та вивести звідти своїх силовиків. Усі члени Радбезу ООН, окрім США, в 1980 р. підтримали резолюцію №478, яка не визнавала об'єднання Єрусалима під юрисдикцією Ізраїлю. Тоді США утрималися від голосування. Також США уникають визнання Палестини як держави. Винятком була зовнішня політика екс-президента Барака Обами, за якого спостерігалося погіршення американо-ізраїльських відносин. За Обами США відмовилися накласти вето в Радбезі ООН на резолюцію, що вимагає від Ізраїлю вивести понад 150 єврейських поселень з території Західного берега річки Йордан. Обама робив ставку на зближення з керівництвом близькосхідних країн, де відбулася зміна влади в ході "арабської весни", Іраном, з якими він домовився про ядерну угоду. У мусульманському світі прохолодно ставляться до Ізраїлю, вважаючи його штучним утворенням на арабських територіях. Іран не визнає право Ізраїлю на існування.

Новини за темою

Трамп дотримується протилежного підходу та обіцяв визнати Єрусалим столицею Ізраїлю ще в період своєї передвиборної кампанії. Він також позначив в якості одного зі своїх пріоритетів збільшення допомоги Ізраїлю та інтенсифікацію двостороннього співробітництва, вважаючи цю державу основним військово-політичним союзником США на Близькому Сході. У США впливове єврейське лобі. 8,3 млн американців мають єврейські коріння. Багато з них є представниками політичної, економічної та інтелектуальної еліти Америки. Очевидно, це був своєрідний піар-хід Трампа для того, щоб американські євреї віддали за нього свої голоси. Прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу був одним з активних прихильників приходу до влади Трампа в США та одним з перших зарубіжних лідерів, з ким контактував новообраний президент. Фактично Трамп виконав одну з передвиборних обіцянок, визнавши Єрусалим столицею Ізраїлю.

Дональд Трамп і Беньямін Нетаньягу Facebook Нетаньяху

Трамп потребує підтримки Ізраїлю в протистоянні з Іраном. У Трампа і Нетаньягу однакові позиції щодо того, що ядерна угода з Іраном була великою помилкою Обами. Вони засуджують проведені Іраном випробування балістичних ракет, участь "Корпусу вартових ісламської революції" у сирійському конфлікті на стороні президента Башара Асада разом із Росією, спонсорування терористичної організації "Гезболла" в Південному Лівані та "Хамас" у секторі Газу, яка час від часу завдає ракетних ударів по ізраїльських містах. В Ізраїля складні відносини з режимом президента Башара Асада, який контролює більшу частину території Сирії. На випадок, якщо до влади в Сирії прийде його наступник з партії "Баас", Ізраїль може допомогти США (сирійські Голанські висоти під контролем ЦАХАЛ), які закріпилися в Сирійському Курдистані, стримувати сирійську владу від необдуманих дій щодо опозиції. Можливо, визнання Єрусалима ізраїльською столицею - це своєрідна поступка з боку США в обмін на те, щоб Ізраїль дотримувався більш стриманої позиції щодо курдського питання в Іраку. Ізраїль - це єдина держава, яка підтримала референдум за незалежність в автономному Іракському Курдистані та намір його лідерів вийти зі складу Іраку, одного з регіональних партнерів США.

Новини за темою

Визнання Єрусалима столицею Ізраїлю - це своєрідний подарунок Дональда Трампа Беньяміну Нетаньягу від партії "Лікуд" за підтримку США. Нетаньягу є прихильником ідеї того, щоб його столицею країни був об'єднаний Єрусалим і щоб на Західному березі річки Йордан продовжували залишатися єврейські поселення. В Ізраїля більше шансів забезпечувати свою безпеку, маючи присутність на палестинських територіях. Після виведення ЦАХАЛ із сектора Газу в 2005 р. до влади в регіоні прийшла антисемітська терористична організація "Хамас". Контроль над Східним Єрусалимом та укріпленими єврейськими поселеннями на палестинських територіях потрібні Ізраїлю як пояс безпеки. Визнання Єрусалима столицею Ізраїлю з боку США буде використовуватися Нетаньягу і його партією для політичного піару і підготовки до наступних парламентських виборів. Відновлення історичної справедливості - це фактор консолідації електорату для більш ефективної конкуренції з опозиційними силами в особі лідера руху "Ха-Тнуа" Ципі Лівні та лідера партії "Авода" Іцхака Рабіна.

Негативні наслідки для США та Ізраїлю

Трамп переконаний, що багаторічне ухилення США від визнання Єрусалима столицею Ізраїлю не наблизило ізраїльтян і палестинців до мирної угоди. З ним не згодні європейські партнери США по НАТО. Незгоду із заявою Трампа висловили влади Німеччини, Франції, Великої Британії, Голландії. Напередодні Євросоюз попереджав США не визнавати Єрусалим столицею Ізраїлю. Європейці вважають, що суперечку ізраїльтян і палестинців довкола статусу Єрусалима можна вирішити тільки в ході двосторонніх переговорів і ніяк інакше. Напередодні виступу Трампа щодо єрусалимського питання президент Туреччини Реджеп Ердоган заявив, що Єрусалим є червоною рискою для мусульман. Турецький президент пообіцяв, що якщо Трамп визнає місто столицею Ізраїлю, то Анкара може розірвати дипломатичні відносини з Ізраїлем. Він вважає, що ізраїльтяни гноблять і порушують права палестинців. Туреччина використовує єрусалимське питання для зміцнення своїх позицій на Близькому Сході та посилення іміджу захисника інтересів мусульман. Відносини США і Туреччини можуть продовжити погіршуватися. Не так давно між США і Туреччиною розгорівся скандал через придбання Туреччиною російських комплексів протиповітряної оборони С-400. У відповідь Вашингтон пригрозив обмежити доступ Анкари до технологій НАТО, у тому числі не постачати до Туреччини військові літаки F-35. Ердоган буде консолідувати довкола себе лідерів мусульманських країн, спекулюючи на антиамериканських і антисіоністських настроях.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган Фото з відкритих джерел

Крім Ердогана, негативно до визнання Єрусалима столицею Ізраїлю ставляться й інші керівники близькосхідних країн, включаючи президента Єгипту Абделя Аль-Сісі, короля Йорданії Абдулли, короля Саудівської Аравії Салмана. Дії Трампа можуть поставити хрест на оформленні альянсу Ізраїлю та Саудівської Аравії для стримування Ірану в регіоні. Обидві держави негативно ставляться до ракетної програми Ірану і бачать у ній загрозу для своєї безпеки. Трамп загострює відносини з арабськими державами, які є учасниками антитерористичної коаліції у Сирії та Іраку.

Новини за темою

Визнавши Єрусалим столицею Ізраїлю, США можуть втратити авторитет третейського судді у конфлікті між ізраїльтянами і палестинцями. Білий дім сприймається палестинцями і мусульманськими країнами, які співчувають їм, як адвокат Ізраїлю, готовий відстоювати його інтереси. За даними CNN, спроби зятя Трампа Джареда Кушнера дати новий імпульс мирним переговорам між Ізраїлем і Палестиною можуть бути приречені на провал.

Негативні наслідки очікують Ізраїль. Президент Палестини Махмуд Аббас засудив визнання Трампом Єрусалима столицею Ізраїлю і висловив побоювання, що це спричинить за собою зростання активності екстремістських організацій, які влаштують "релігійну війну" і завдадуть шкоди всьому регіону. Справа в тому, що рішення Трампа може вплинути на посилення впливу терористичної організації "Хамас", до якої можуть приєднатися незадоволені палестинці. "Хамас" є противником партії "Фатх Махмуда Аббаса, яка перебуває при владі на Західному березі річки Йордан. Під приводом "священної війни" терористичні організації "Гезболла" (Південний Ліван), "Хамас" (сектор Газу) і осередок ІДІЛ на Синайському півострові можуть обстрілювати населені пункти Ізраїлю з ракет і мінометів. ІДІЛ періодично обстрілює Ізраїль з Синайського півострова.

Погіршення відносин між США, Ізраїлем, з одного боку, і мусульманськими країнами - з іншого буде використано Росією та Іраном на свою користь, а саме для посилення впливу в регіоні. Між США та їхніми регіональними союзниками в особі Саудівської Аравії та інших нафтових монархій тепер є розбіжності й непорозуміння через статус Єрусалима, Росія та Іран підтримують позицію палестинців. Мусульманські країни можуть оголосити бойкот США та Ізраїлю в близькосхідних справах, а Росія, Іран і Туреччина будуть використовувати ситуацію для посилення свого впливу в регіоні.

Кухалейшвілі Георгій

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів