Єменська угода: Навіщо потрібен мир із сепаратистами

Єменська угода: Навіщо потрібен мир із сепаратистами
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У збройному конфлікті в Ємені, що триває вже майже п'ять років, настав поворотний момент. У вівторок, 5 листопада, президент Ємену Мансур Хаді підписав мирний договір з головою сепаратистської Південної перехідної ради Айдаросом аль-Зубайді.

Посередниками виступили спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед Салман і спадковий принц ОАЕ Мухаммед бін Заїд. Південна перехідна рада існує з 2017 року і ставить собі на меті відновлення незалежності держави Південний Ємен, яка існувала з 1967 по 1990 рік з центром у місті Аден.

Президент Ємену Абд Раббу Мансур Хаді З відкритих джерел

З 2015 року Аден є плацдармом урядових військ і міжнародної коаліції на чолі із Саудівською Аравією для ведення бойових дій проти збройного угруповання "Ансар Аллах", відомої також як хусити, яка спонсорується Іраном і яка у 2014 році влаштувала збройне повстання і насмілилася встановити теократичний режим в усій країні.

Голова сепаратистської Південної перехідної ради Айдароса аль-Зубайді З відкритих джерел

Донедавна складалася справді парадоксальна ситуація: урядові війська Хаді, підтримувані Саудівською Аравією, і збройні формування Південної перехідної ради, спонсоровані ОАЕ, не тільки воювали з хуситами, але й протистояли один одному. У серпні 2019 року між ними точилися запеклі бої за стратегічний порт Аден.

Це при тому, що Ер-Ріяд і Абу-Дабі бачать у Тегерані та єменських шиїтах загальну загрозу для своєї безпеки. Нескінченні чвари між Хаді та Зубайді не вписувалися в плани їхніх покровителів. Мир із сепаратистами – це тактичний хід в інтересах нафтових монархій, але ніхто не дасть гарантії, що він триватиме вічно.

Угода заради угоди

Домовленості Хаді та Зубайді передбачають виведення військ протиборчих сторін з Адена, передачу контролю над своїми позиціями міжнародній коаліції на чолі із Саудівською Аравією. Прем'єр-міністр Ємену Ахмед Обейд бін Дахра зможе повернутися до Адена та сформувати за місяць новий уряд із представників різних політичних сил, зокрема й Південної перехідної ради.

Збройні формування південних сепаратистів переходять у підпорядкування уряду. В Ємені конфлікт із сепаратистами вирішили врегулювати шляхом надання їхнім лідерам "місця в пісочниці" політичної системи держави, можливості брати участь у контролі над фінансовими потоками і розподілі ресурсів.

Угода Хаді та Зубайді це один із кроків для реалізації більш масштабної мети. Спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед Салман вважає, що необхідно підтримати єменців для протидії зовнішньому втручанню у справи країни. Принци нафтових монархій підтримали Хаді та Зубайді за принципом "ворог мого ворога – мій друг".

Новини за темоюСаудівська Аравія і ОАЕ посприяли створенню умов для того, щоб уряд Хаді та Південна перехідна рада виступили єдиним фронтом для витіснення впливу Ірану з Ємену і збереження світського політичного режиму в країні.

Центральний уряд і сепаратисти припинили ворожнечу напередодні запланованих мирних переговорів з хуситами під егідою ООН. Після атаки дронів на нафтопереробні заводи Саудівської Аравії у вересні хусити самі запросили розпочати переговори, висловили готовність припинити обстріли населених пунктів Саудівської Аравії та ОАЕ в обмін на скасування авіаударів по їхніх позиціях в Ємені.

Серед хуситів є розкол на помірковане та радикальне крило. Помірні готові дотримуватися нейтралітету в протистоянні Ірану зі США, Ізраїлем і нафтовими монархіями, якщо найближчим часом буде врегульовано конфлікт в Ємені. Нині вони контролюють території на північному сході й фактично перебувають в оточенні сил міжнародної коаліції.

У країні спостерігається гуманітарна криза. Понад 3 млн людей були змушені покинути свої домівки, а 23 млн потребують гуманітарної допомоги (населення Ємену становить 28 млн). Жителі окремих районів перебувають на межі голоду. Війна може тривати ще дуже довго, тоді як Іран надає хуситам недостатньо ресурсів для протистояння зв збройними силами кількох країн.

У будь-який момент може поновитися облога єменського порту Ходейда – воріт, які пов'язують хуситів із зовнішнім світом. Тому ідея миру набирає популярності. Радикальні хусити виступають за ведення війни на виснаження і продовження ракетного обстрілу Саудівської Аравії та ОАЕ.

Мирний договір між єменським урядом і сепаратистами розрахований на те, щоб вплинути на зговірливість хуситів. Аравійці дали зрозуміти радикалам, що якщо ті не погодяться добровільно скласти зброю, то їх просто зметуть єдиним фронтом урядові війська за підтримки збройних сил Саудівської Аравії.

Протягом останніх декількох тижнів Саудівська Аравія перекинула на південь Ємену додаткові військові формування та бронетехніку, демонструючи готовність розпочати наступ на позиції хуситів у будь-який момент. Важливо, щоб світський політичний режим Ємену представляла правосуб`єктна сторона на переговорах в ООН.

На сьогодні це уряд Хаді, а не Південна перехідна рада. Тому в Ер-Ріяді та Абу-Дабі наполягли на тому, щоб спочатку Хаді та Зубайді врегулювали свої суперечності, а вже потім починали переговори з хуситами як одна сторона.

Фактор Білого Дому

Саудівська Аравія та ОАЕ переконали Хаді піти на мир із сепаратистами з Адена і явно не проти якнайшвидше розпочати мирні переговори з хуситами, тому що так і не дочекалися більш активної участі США у збройному конфлікті в Ємені. Американці поводяться стримано й обмежуються сприянням у галузі логістики та обміну розвідданими, не беруть безпосередньої участі в бойових діях на землі та в повітрі.

США обмежилися санкціями проти Ірану, які не призвели до скорочення хуситами обстрілів території Саудівської Аравії та ОАЕ. Адміністрація президента США Дональда Трампа робить ставку на дипломатію.

За інформацією помічника держсекретаря США з близькосхідних питань Девіда Шенкера, американці ведуть переговори з хуситами і намагаються знайти прийнятний варіант врегулювання збройного конфлікту. У серпні мусувалася інформація, що США намагалися переконати керівництво Саудівської Аравії розпочати таємні переговори з хуситами в Омані.

Військова операція міжнародної коаліції в Ємені триває вже чотири роки, а перемогти хуситов так і не вдалося. Аравійц та їхні партнери потіснили екстремістів на півночі, але їм бракує військового досвіду, щоб звільнити всю територію країни. Союзники зазнають  серйозних втрат. З 2015 року загинуло 3 тис. вояків із Саудівської Аравії, 4 тис. осіб із Судану, понад 120 осіб з ОАЕ.

Нині Арабські Емірати виводять свої війська з Ємену. Плюс до всього Саудівська Аравія перебуває під тиском міжнародного співтовариства у зв'язку з жертвами серед мирного населення. Збройний конфлікт в Ємені забрав життя 100 тисяч цивільних, більша частина яких загинула внаслідок авіаударів коаліції. Євросоюз заморозив постачання озброєнь королівству на знак протесту.

Питання надання військової допомоги Саудівської Аравії в конфлікті з хуситами не надто популярне в Конгресі США після скандалу, що спалахнув довкола вбивства журналіста Джамаля Хашоґджі в Туреччині за участю спецслужб Саудівської Аравії, а також через гуманітарну кризу в Ємені. Королівський двір дійшов висновку, що хиткий мир краще затяжної війни.

Відлуння громадянської війни

Мирний договір між урядом Ємену і сепаратистами з Адена не варто сприймати без долі скепсису. Навіть якщо переговори з хуситами пройдуть успішно і збройний конфлікт буде врегульовано, далеко не факт, що незабаром не спалахне нова громадянська війна між кланами півночі та півдня, які історично не можуть поділити вплив у не найблагополучнішій арабській країні.

Конкуренція між південними і північними єменцями навіть знайшла відображення в протистоянні СРСР і США в роки холодної війни, коли вони розвивалися як дві незалежні держави. Якщо Південний Ємен ішов соціалістичним шляхом розвитку, обертався в орбіті впливу Москви, то Північний Ємен був регіональним партнером США і нафтових монархій, там була ринкова економіка.

Новини за темою

Конкуренція Хаді та Зубацді викликає асоціації з відносинами між колишнім президентом Ємену Абдаллою Салехом і віце-президентом Салемом аль-Бейдом після об'єднання країни в 1990 році. Раніше аль-Бейд займав міністерські пости в Південному Ємені.

Спроба інтегрувати політичну та економічну систему Південного і Північного Ємену в перші роки існування об'єднаної держави завершилася повним провалом. Не вдалося домогтися навіть інтеграції збройних сил.

Аль-Бейд хотів контролювати більше ресурсів, домогтися більш активної участі Єменської соціалістичної партії в політичному житті країни. Як наслідок, спроба південних регіонів вийти зі складу Ємену в 1994 році закінчилася кровопролитною громадянською війною, яка менш ніж за три місяці забрала життя до 10 тис. осіб.

Нині ситуація в Ємені ще складніша, ніж на початку 90-х. Країна перебуває в стані розрухи, значну кількість інфраструктури знищено внаслідок військових дій.

У післявоєнні роки країна повинна буде виходити із соціально-економічної кризи, проводити реінтеграцію регіонів, які перебували під владою хуситів. Ділити сфери впливу Хаді та Зубайді буде складніше. Під рушницею біля Південної перехідної ради перебуває понад 10 тис. озброєних бійців.

Навряд чи їх перехід у підпорядкування центрального уряду викорінить амбіції відновити державність Південного Ємену. При нагоді вони можуть повернути зброю проти Хаді, і полум'я громадянської війни спалахне з новою силою.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>