banner banner banner banner

Як збитий сирійський Су-22 став інтересом американських республіканців

Американські політики і військовики зацікавлені в тому, щоб Трамп нарешті дав зрозуміти Путіну, що до влади в США прийшли жорсткі люди, які не мають наміру закривати очі на провокації Кремля

Як збитий сирійський Су-22 став інтересом американських республіканців
Фото з відкритих джерел

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Американські політики і військовики зацікавлені в тому, щоб Трамп нарешті дав зрозуміти Путіну, що до влади в США прийшли жорсткі люди, які не мають наміру закривати очі на провокації Кремля

Днями американський палубний винищувач F/A-18E збив бомбардувальник Су-22 урядових військ Сирії. Сирійський літак скидав бомби на позиції, контрольовані "Сирійськими демократичними силами" в м. Джа-Дін. Згідно із заявою, опублікованою на сайті ВМС США, сирійський Су-22 було збито у відповідності з правилами участі та колективної самооборони партнерів антитерористичної коаліції. У відповідь на збитий сирійський літак Росія припинила дію меморандуму з безпеки польотів у Сирії між РФ і США від 2015 р., який передбачає цілодобовий зв'язок для запобігання інцидентам. Російська сторона вже призупиняла дію цього меморандуму після того, як США знищили крилатими ракетами "Томагавк" військовий аеродром Шайрат, підконтрольний Дамаску. У міністерстві оборони РФ заявили про намір "приймати на супровід засобами ППО" будь-які літаки і безпілотники в районах виконання бойових завдань ВКС РФ в Сирії. Російські ЗМІ доводять, що збитий сирійський бомбардувальник виконував бойові завдання проти ІДІЛ.

Клин у переговори Трампа і Путіна

Американські військовики збили сирійський Су-22 напередодні саміту "Великої двадцятки" в Гамбурзі, який відбудеться 7-8 липня. На початку червня прес-секретар Кремля Сергій Пісків повідомляв про можливу зустріч на полях саміту президентів Володимира Путіна та Дональда Трампа та проведення переговорів за закритими дверима. Складається враження, що інцидент у небі над Сирією є зручним приводом для того, щоб підлити масла у вогонь російсько-американських протиріч і вивести Дональда Трампа та Володимира Путіна на неприємну розмову або взагалі зірвати їхню зустріч у Гамбурзі. Американські військовики могли вчергове проігнорувати авіаудар Дамаска по опозиціонерах, як це було за екс-президента Барака Обами. Але вони цього не зробили.

Новини за темою

У керівної Республіканської партії США є розбіжності щодо майбутніх відносин з Росією. Президент Дональд Трамп і держсекретар США схиляються домовитися з Кремлем про співробітництво у боротьбі з міжнародним тероризмом. Тіллерсон вже проводив переговори з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим у Москві, а Трамп приймав у Білому Домі російських дипломатів, ділився з ними конфіденційною інформацією про підготовку провокацій ісламських екстремістів на борту пасажирських літаків. Тіллерсон розробив план розвитку відносин з РФ, який передбачає співпрацю у "стратегічних питаннях", включаючи врегулювання військового конфлікту в Сирії, рішення Північнокорейської ядерної проблеми і співробітництво у сфері кібербезпеки. План націлено на досягнення стабільності у відносинах Росії та США.

Більшість сенаторів від Республіканської та Демократичної партій не поділяють потуги адміністрації Трампа домогтися нормалізації відносин з РФ. Домовитися з Кремлем неможливо без здачі власних інтересів, про що свідчить гіркий досвід "політики перезавантаження" відносин США та РФ екс-президента Барака Обами. Сенатор-республіканець Боб Коркер, голова комітету з міжнародних відносин, переконаний, що у відповідь на тривалі агресивні дії Росії в Україні, Сирії, втручання Кремля у президентську кампанію необхідно посилити чинні антиросійські санкції. Сенатор-демократ Бен Кардін вважає, що Росія не змінить у найближчому майбутньому своєї поведінки. Задовго до приходу до влади Дональда Трампа сенатори-республіканці Джон Маккейн і Ліндсі Грем пропонували діяти виключно в кооперації з близькосхідними державами та розмістити на території Сирії 100-тисячний збройний контингент з підрозділів збройних сил США та їхніх регіональних союзників для боротьби з ІДІЛ без участі Росії. Обидва сенатори підтримують усунення Башара Асада з президентського поста і передачу влади в Сирії опозиції.

Не поділяють підходу Дональда Трампа і Рекса Тіллерсона щодо Росії і деякі представники чинної адміністрації. Міністр оборони Джеймс Меттіс, генерал морської піхоти у відставці, прохолодно ставився до ідеї зближення з Росією ще до свого призначення. На його думку, загрозу з боку Росії недооцінювалося адміністрацією Барака Обами. Меттіс вважає режим Асада, підтримуваний Росією, відповідальним за застосування хімічної зброї проти опозиції. Міністр переконаний, що США необхідно крім боротьби з ІДІЛ робити "додаткові дії" в Сирії у разі застосування хімічної зброї. Він обережно поставився до пропозиції Росії щодо створення безпілотних зон безпеки в Сирії, вважаючи, що для початку потрібно переконатися в "працездатності" російської ініціативи. Прохолодно до зближення з РФ ставиться і віце-президент Майкл Пенс. Під час передвиборчої кампанії він заявив, що російське керівництво не має права диктувати свої умови США, а провокації Росії потрібно зустрічати американською міццю. Пенс заявляв, що США повинні бути готовими використовувати військову силу для заподіяння ударів по військових об'єктах режиму Асада.

Новини за темою

Збитий сирійський Су-22 повною мірою відбиває настрої значної кількості республіканців, які не бачать перспективи конструктивного діалогу між США і РФ. Пентагон, як, втім, і окремо взятий американський військовий льотчик, не погоджує кожну дію особисто з президентом. Військове командування США діяло за ситуацією. Сирійський бомбардувальник збили, маючи на це всі підстави. ВКС РФ діють у сирійському конфлікті так само, забезпечуючи прикриття з повітря для сирійської армії Башара Асада під час наземних операцій проти опозиційних сил. Республіканці і демократи зацікавлені в тому, щоб тема збитого Су-22 оголила справжню безкомпромісну позицію щодо сирійського питання на переговорах у Гамбурзі, якщо вони відбудуться. Розрив меморандуму 2015 р. і намір супроводжувати американські літаки засобами ППО вже говорить про те, що російське керівництво розглядає підтримку режиму Башара Асада більш пріоритетним завданням, ніж налагодження відносин із США.

Аргумент для посилення антиросійських санкцій

Інцидент із Су-22 є вигідним тій частині американських політиків, які очікують від Дональда Трампа більш жорстких дій щодо Росії. Сенатори-республіканці і демократи можуть використовувати реакцію Росії на збитий сирійський бомбардувальник як додатковий аргумент для обґрунтування необхідності посилення антиросійських санкцій. Напередодні більшість сенаторів затвердили законопроект "Про протидію російському впливу в Європі та Євразії", який передбачає посилення санкцій проти Росії, поширення обмежувальних заходів на нафтогазовий сектор, заборону іноземного фінансування будівництва нових російських газопроводів. Сенатор Джон Маккейн назвав реакцію Росії обурливою і вважає, що США повинні зробити необхідні кроки щодо захисту своїх військовослужбовців і партнерів.

У США і Європі просувається точка зору, що Росія погрожує застосувати військову силу проти американських військових за збитий сирійський бомбардувальник. Видання New York PostDieWelt розцінюють намір Росії приймати на супровід засобами ППО американські літаки як загрозу для військовослужбовців США. В інформаційній кампанії бере участь і медіакомпанія FoxNews, яка має репутацію рупора Республіканської партії. На сайті Fox News було опубліковано матеріал, в якому представники оборонних відомств США поділилися своєю думкою щодо жорсткої реакції з боку РФ на збитий Су-22. Представник Пентагону капітан Джефф Девіс переконаний, що американські військові льотчики не повинні утримуватися від самооборони у разі загрози з боку РФ. Прес-секретар міністерства оборони США, майор Адріан Ренкін-Голловей заявив, що військово-повітряні сили антитерористичної коаліції мають намір продовжувати операції на всій території Сирії, завдавати авіаударів по позиціях ІДІЛ і надавати прикриття з повітря своїм партнерам.

Новини за темою

Республіканці можуть спробувати переконати членів Палати представників Конгресу США і президента Дональда Трампа схвалити законопроект щодо посилення антиросійських санкцій, посилаючись на те, що Росія створює загрозу для життя і безпеки американських військовиків своїми діями в Сирії. Загроза силою вимагає відповідних кроків з боку США. Захист американських громадян є одним із національних інтересів і потужним аргументом для того, щоб вимагати від Білого Дому посилити тиск на Росію. Якщо Дональд Трамп найближчим часом буде ухилятися від посилення антиросійських санкцій і демонструвати Володимиру Путіну та іншим російським чиновникам свій намір домовитися про співпрацю, то довіра до президента почне зникати не тільки серед однопартійців, але й серед американських військовиків – традиційного електорату Республіканської партії.

Попереджувальний постріл

Збитий сирійський Су-22 - це гра м'язами і наочний приклад того, на що готові піти США заради захисту своїх інтересів. Ця військова акція є доповненням до законопроекту "Про протидію російському впливу в Європі та Євразії" напередодні саміту "Великої двадцятки" в Гамбурзі. Американські військовики і сенатори дають зрозуміти російському керівництву, що якщо Росія продовжить гнути свою лінію в регіонах, де у США є свої інтереси, то її керівництво і військовики зустрінуть жорстку відсіч, навіть якщо в Овальному кабінеті з цим не згодні.

В американської громадськості є ще один привід для того, щоб вимагати від Дональда Трампа більш активно сприяти розслідуванню втручання Росії у президентську кампанію і примушення Росії до миру в Україні та Сирії. Американські політики і військовики зацікавлені в тому, щоб Трамп нарешті дав зрозуміти Путіну, що до влади в США прийшли жорсткі люди, які не мають наміру закривати очі на провокації Кремля.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>