banner banner banner

Як збили "Боїнг" MH17: Що з'ясували міжнародні слідчі

Незабаром після інциденту була створена міжнародна слідча група, яка взялася за розслідування катастрофи лайнера. Паралельно свої розслідування почали недержавні організації, на зразок Bellingcat, і навіть низка ЗМІ. Їхні доповіді та висновки публікувалися неодноразово, а висновок був схожим – Росія причетна до інциденту, що літак був збитий "Буком" з підконтрольної "ДНР" території. Однак для міжнародного співтовариства офіційним вердиктом повинен був стати результат розслідування JIT. Так що ж у ньому?

Як збили "Боїнг" MH17: Що з'ясували міжнародні слідчі
Фото з відкритих джерел

Сергій Звиглянич

Журналіст, 112.ua

Незабаром після інциденту була створена міжнародна слідча група, яка взялася за розслідування катастрофи лайнера. Паралельно свої розслідування почали недержавні організації, на зразок Bellingcat, і навіть низка ЗМІ. Їхні доповіді та висновки публікувалися неодноразово, а висновок був схожим – Росія причетна до інциденту, що літак був збитий "Буком" з підконтрольної "ДНР" території. Однак для міжнародного співтовариства офіційним вердиктом повинен був стати результат розслідування JIT. Так що ж у ньому?

Міжнародне слідство встановило, як був збитий пасажирський лайнер Boeing 777, рейс MH17, у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Висновок спільної слідчої групи (JIT) однозначний – літак був збитий з підконтрольної бойовикам території ракетою "Бука", привезеного на Донбас з Росії. І хоча поки слідство не може назвати імена винних у злочині, коло підозрюваних звузилося до 100 осіб, а саме слідство зі встановлення злочинців продовжено до початку 2018 року.

У середу, 28 вересня, спільна слідча група в голландському Н'ювегейні представила свої перші результати розслідування у кримінальній справі щодо падіння літака рейсу MH17 в небі над Донбасом. Слідчі з Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України встановили, що у літак влучила саме ракета "Бука, вказали чітке місце, звідки був зроблений постріл з "Бука", і з'ясували, що установка приїхала на підконтрольну бойовикам територію Донбасу з Росії.

112.ua підсумовує, що сьогодні відомо про трагедію і що офіційно довело слідство.

Новини за темою

Рейс MH17 авіакомпанії Malaysia Airlines летів у Куала-Лумпур з Амстердама, коли він був збитий у небі над східною Україною 17 липня 2014 року. Всі 298 осіб, у тому числі 80 дітей і 15 членів екіпажу, загинули. Це одна з найбільших авіакатастроф у світовій історії.

Зв'язок з бортом перервався близько 16:20, літак летів на висоті 10 тис. метрів.

Буквально через кілька годин провідні російські ЗМІ – "РІА "Новини" та інші публікують новину про те, що над Торезом збито український транспортник Ан-26. Пізніше ті ж російські ЗМІ цитували одного з лідерів бойовиків – Олександра Бородая. "Якщо це дійсно був пасажирський літак це зробили не ми", - заявив він. Бойовики і російські ЗМІ все ще були впевнені, що збито "невеликий літак".

Новини за темою

Українська влада негайно заявила, що літак збили бойовики з російського "Бука". Були опубліковані записи переговорів бойовиків, які обговорювали збитий літак.

Всі подальші розгляди навколо падіння лайнера, винуватців та причин були наповнені фейками, підробленим "зливанням" і суперечливими версіями. Одна з робочих версій російської сторони - "Боїнг" був збитий українським винищувачем. Її Міноборони РФ відкинуло лише 26 вересня 2016 року, через два роки після катастрофи і за два дні до звіту JIT, коли, очевидно, у РФ дізналися висновок слідчих.

Фото з відкритих джерел

Незабаром була створена міжнародна слідча група, яка взялася за розслідування катастрофи лайнера. Паралельно свої розслідування почали недержавні організації, на зразок Bellingcat, і навіть низка ЗМІ.

Новини за темою

Новини за темою

Новини за темою

Їхні доповіді та висновки публікувалися неодноразово, а висновок був схожим – Росія причетна до інциденту, що літак був збитий "Буком" з підконтрольної "ДНР" території. Однак для міжнародного співтовариства офіційним вердиктом повинен був стати результат розслідування JIT. Так що ж у ньому?

Головний прокурор Нідерландів Фред Вестербек розповів, що слідчі використовували для пошуку винних дані з соціальних мереж, а в ході розслідування було проаналізовано близько 500 різних відео, 3,5 тисячі телефонних дзвінків і стенограми опитувань 200 свідків. Над цим працювало близько 200 осіб.

JIT

Вестербек заявив, що версія про технічну несправність "Боїнга", терористичну атаку всередині літака і про атаку з повітря виключаються. Інших літаків поруч з MH17 у небі не було.

На прес-конференції JIT представила аудіопереговори представників "ДНР", датовані 16 і 17 липня, у яких вони обговорюють нещодавно прибулий до них "Бук". Згідно з доповіддю слідчої групи, "Бук" прибув на територію України з Росії, збив "Боїнг", після чого повернувся до РФ. Тепер вже сказали це офіційно.

Що літак був збитий саме ракетою "Бук", комісія вирішила, вивчивши уламки і тіла загиблих. Члени JIT відзначили, що в кабіні "Боїнга" застряг вражаючий елемент ракети від установки "Бук". Ракета, стверджують вони, були випущена з поля. Комісія продемонструвала 3D реконструкцію катастрофи.

JIT

JIT

Під час розслідування було проведено експериментальний вибух на землі. Слідство провело його, щоб зрозуміти, у який спосіб ракета вражає предмети, які знаходяться неподалік. Раніше у ЗМІ просочилася інформація, що його здійснили у Фінляндії.

JIT

Слідчі, проаналізувавши, в тому числі фото та відео з соцмереж, прийшли до висновку, що "Бук" спочатку привезли в Донецьк, а потім відбуксували у Сніжне. Також у JIT докладно розповіли, як "Бук" таємно провезли через російсько-український кордон на тягачі.

JIT

Щоб визначити шлях ракетної установки, комісія вивчала сигнали з телефонних вишок, які отримували їх з мобільників супроводжуючих "Бук" військових.

JIT

Слідчі представили ще одну телефонну розмову від 2 червня 2015 року, у якій двоє представників "ДНР" сперечаються про те, під чиїм контролем була територія села Зарощенського під час авіакатастрофи. У результаті слідчі прийшли до висновку, що ракета була випущена не із Зарощенського.

JIT

"Бук" стріляв з території, яка поруч з містом Сніжне, ближче до селища Первомайський. Крім роботи на місці, докази надавали США та Європейське космічне агентство.

JIT

JIT

Показуючи точне місце запуску ракети, слідчі послалися і на фотографії місцевих жителів. На одному зі знімків були показані наслідки запуску – обгоріла частина поля. В основу розслідування лягла і доповідь команди Bellingcat, яку було опубліковано в лютому. У ній розповідалося, як група російських солдатів разом з "Буком" перетнула український кордон.

JIT

Куди поїхала установка після запуску, встановити складніше. Для відновлення маршруту комісія використовувала переговори конвою і дані з мобільних вишок. Установку через Дебальцеве відправили до Луганська. Звідти вантажівка з "Буком" вирушила у бік російського кордону. Це також підтверджується даними з телефонів і перехопленими розмовами конвою. "Все, машина пішла туди, куди треба <...> Машина в Росії", – наводять слідчі чергову розмову, датовану 18 липня 2014 року.

JIT

Всього у комісії є близько ста підозрюваних. Серед них ті, хто організовував конвой ракетної установки і віддавав накази.

JIT підкреслює, що ці 100 осіб – підозрювані, а не обвинувачені. Діяли ті, хто збив "Боїнг" самостійно або за чиїмось наказом, слідство поки що не знає. Термін розслідування для встановлення винних продовжено до 2018 року.

На прес-конференції виступили представники країн-учасниць розслідування України і Малайзії, котрі подякували слідчим. Представник України, зокрема, сказав, що під час презентації були показані не всі докази – частина матеріалів буде використана під час розслідування пізніше, а також у суді.

Вестербек сказав, що група слідчих не робить жодних заяв про винуватість Росії. Але це не означає, що вина не буде доведена, коли стануть відомі імена винних. Сьогодні підозрюваних називати поіменно поки не стали. Де буде проходити судовий процес, поки невідомо, бо поки не встановлено всіх винних. Над цим і буде далі працювати група. Представник JIT сказав, що завдяки співпраці з США, у слідства з'явилися документи, які можна буде використовувати в суді. А ось Росія не надала всіх даних, зокрема слідчі просили первинні радарні дані, але не отримали їх. Ще до початку презентації прес-секретар президента Росії Володимира Путіна назвав "незаперечними" дані з російських радіолокаційних систем про те, що випустили ракету з непідконтрольної сепаратистам території.

Самі бойовики вже встигли виправдатися: представник так званого "Міноборони ДНР" Едуард Басурін у коментарі російським ЗМІ заявив, що висновки слідчої групи про катастрофу MH17 помилкові.

Версію корпорації "Алмаз-Антей", що нібито "Боїнг" збив український "Бук", слідчі вважають слабкою, але оброблять і її.

Підсумовуючи вищесказане, можна відзначити ключові моменти. За версією JIT, "Бук" таємно провезли через кордон з території РФ спочатку в Донецьк, потім його відбуксирували в Сніжне. Після пострілу з "Боїнгу" машину відвезли через Луганськ назад до РФ. Ці висновки слідство підкріплює фотографіями і відеозаписами із соцмереж, а також записами телефонних розмов представників "ДНР". Підозрюваних 100 осіб, їхні імена поки не називаються. Наголошується, що надано не всі докази, частина з них секретні і будуть використані в суді.

Сергій Звиглянич

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>