Як заробити на золоті в Україні

Золото завжди вважалося надійним інструментом інвестування, хоча рівень цін на золото постійно змінюється. Золото є "захисним активом", тобто ціна на нього зростає, коли валюти і цінні папери падають. Експерти говорять про те, що золото – це інструмент передусім довгострокового інвестування

Як заробити на золоті в Україні
Фото з відкритих джерел

Юрій Григоренко

Журналіст

Золото завжди вважалося надійним інструментом інвестування, хоча рівень цін на золото постійно змінюється. Золото є "захисним активом", тобто ціна на нього зростає, коли валюти і цінні папери падають. Експерти говорять про те, що золото – це інструмент передусім довгострокового інвестування

Історично золото (злитки, монети) вважається однією з найбільш надійних форм заощаджень. Золото – це не тільки об'єкт інвестування, але й "захисний актив", ціна на який формується на основі очікувань. В умовах нестабільності на валютному ринку і кризи в економіці багато хто з інвесторів спрямовує свої інвестиції в золото.

"Історично попит і ціни на золото демонстрували динаміку, протилежну цінам на акції та біржові товари. Якщо буде обвал товарних і фондових ринків або "накачування нервозності", привабливість металу підвищуватиметься. Тож заробити (або хоча б не втратити) на золоті можуть ті, хто розраховує на обвал світової економіки або окремих її компонентів (зниження цін на енергоносії, акцій компаній тощо)", – підкреслює Віктор Шулик, директор департаменту ринкових досліджень рейтингового агентства IBI-Rating.

Новини за темою

З одного боку, слід зазначити, що приводів для кризових явищ у світовій економіці більш ніж достатньо: торгові війни США з ЄС і Китаєм, обвалення ряду регіональних економік (Туреччина, Аргентина) тощо. Торговельні війни мали спровокувати зростання попиту на "захисні активи", включаючи дорогоцінні метали, але цього поки не сталося. Останнім часом багато країн (Туреччина, Росія) говорять про відмову від долара як валюти міжнародних розрахунків. Але це "теоретичні" заяви, які ніяк не вплинули на реальні розклади. "Багато країн світу не влаштовує надмірна залежність від долара, тому вони збільшують вкладення в золото. Насамперед це Росія і Китай", – каже Андрій Попов, партнер компанії Kreston GCG.

З іншого боку, ціни на золото останнім часом падають унаслідок глобального зміцнення долара, а значить, інвестори вкладаються в інші активи, не вдаючись до "захисного активу" в особі цього дорогоцінного металу. Тобто в нинішніх умовах золото не виконує своїх функцій збереження та/або збільшення капіталу. 

"Торговельні війни посилили волатильність всіх фінансових активів. Золото втратило статус безумовної "тихої гавані". Як наслідок, збереження і примноження капіталу за допомогою золота вимагає більш активного управління", – підкреслює Антон Коваленко, директор департаменту казначейства і фінансових установ АТ "ОТП Банк".

Цінові перспективи

Помилкою є вважати, що золото завжди дорожчає. Незважаючи на інфляцію долара, вартість золота неодноразово демонструвала падіння. Як зазначає Андрій Попов, остання значуща корекція відбулася в 2011-2012 рр.., коли вартість тройської унції спочатку досягла 1900 дол., після чого впала до приблизно 1100 дол. у 2015 році, а нині перебуває в районі 1200 дол., тобто від початку 2018 року вартість дорогоцінного металу знизилася більш ніж на 9%. За словами Антона Коваленка, враховуючи падіння світових фондових індексів, зокрема S&P500, NASDAQ, золото має шанс зміцнитися до 5% до кінця року.

Зі свого боку, Віктор Шулик вважає, що цього року якихось різких коливань ми не побачимо. Хіба що різко зміняться правила гри на світових фінансових ринках або буде низка дефолтів.

"У довгостроковій перспективі ми все-таки очікуємо реформування (корекцію) відносин у світовій економіці, тому як з боку окремих країн, так і компаній, є можливим посилення попиту на дорогоцінні метали. Таким чином, на певному етапі валютних воєн і формування валютних зон цілком допустимим є зростання попиту на банківські метали як захисну інвестицію. Але я не думаю, що це буде в цього року", – пояснює експерт.

Внутрішні ціни на золото встановлюються Нацбанком в залежності від світової кон'юнктури. Від початку цього року до початку жовтня вони знизилися (без урахування коливань) на 6,7%. 

НБУ

Особливості "золотого" інвестування

Спочатку слід зрозуміти, що вкладення в золото – це довгострокова інвестиція (від 2-3 років і більше). Вартість золота є не настільки волатильною, як курси валют. Ба більше! Як зазначає Андрій Попов, "дельта" між купівлею і продажем злитків (особливо невеликих) настільки велика, що зводить нанівець гру на будь-якому невеликому тренді зміни ціни на золото (наприклад, в одному з держбанків курс купівлі та продажу за 1 г золота 11 жовтня становив 1026 і 1290 грн відповідно). Торгівля безготівковим золотом на біржі може бути більш прибутковою, але це біржовий інструмент, на кшталт Forex, він вимагає серйозної підготовки і несе великі ризики.

У разі інвестування в золото потрібно враховувати те, що поріг входження досить високий, тобто потрібно володіти достатньою сумою (наприклад, 1000 дол. і вище), щоб інвестиції з метою збереження та/або збільшення капіталу як такі мали сенс. При цьому сума необхідних інвестицій все-таки нижче, ніж при вкладеннях у нерухомість або цінні папери.

Новини за темою

Крім того, є суто "адміністративні" обмеження щодо золота, встановлені НБУ, які, втім, легко обійти. Так, протягом одного робочого дня один банк не продасть одному клієнту "фізичного" золота на суму, що перевищує 150 тис. грн (це обмеження не поширюється на монети з дорогоцінних металів). Крім того, операції з продажу банківських металів за безготівковий розрахунок не мають перевищувати протягом одного тижня для одного банку на одного клієнта 3,216 тройських унцій (100 г) золота.  

"Вкладення в золото – це мегаконсервативна і не особливо прибуткова в короткостроковій перспективі інвестиція в "довгу", на зразок приватного пенсійного фонду. Обсяг вкладень і їх питома вага в інших активах має розраховуватися окремою фізособою виходячи з перспективи не торкатися до цього вкладення (без урахування непередбачених обставин) протягом щонайменше кількох років", – підсумовує Андрій Попов.

Форми "золотодобування"

Золото для інвестицій є в декількох формах: золоті злитки та інвестиційні золоті монети. Також інвесторам доступні "металеві" рахунки – депозити в золоті.

Вибір форми інвестування залежить від індивідуальної переваги інвестора. "Металевий рахунок має незаперечну перевагу в частині простоти купівлі/продажу/зберігання активу, водночас інвестор має розуміти, що він приймає на себе ризик фінансової організації, в якій відкрито рахунок. Фізичне золото, навпаки, несе в собі "незручності" в частині продажу/зберігання, проте збереження активу залежить тільки від нього самого", – пояснює Антон Коваленко.

Металеві рахунки можна відкрити в лічених українських банках, унаслідок чого попит на такі депозити невеликий. Депозит можна відкрити навіть без фізичної поставки золота – сплативши в касу вартість золота в гривні. Як і зі стандартним депозитом, на металеві рахунки нараховуються відсотки, але їх розмір навряд чи надихне потенційного інвестора: залежно від терміну - в середньому 1,5-3%, з яких ще потрібно заплатити 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО) і 1,5% військового збору. Нагадаємо, що середні ставки за "традиційними" банківськими депозитами варіюються в межах 14-15% річних. 

Новини за темою

У таких умовах привабливість "золотих" депозитів може викликати сумніви. "По-перше, ці внески не гарантуються ФГВФО, по-друге, відсотки за ними приблизно вдвічі нижче ставок у доларах. Пасивний дохід настільки малий, що ризикувати немає ніякого сенсу. Таким чином, фізичне золото – не актив, а, по суті, предмет споживання, для володіння яким (охорони тощо) необхідно нести додаткові витрати", – зазначає Андрій Попов.

Питання купівлі інвестиційних монет з дорогоцінних металів є особливим. Інвестиційні монети виготовляє і продає населенню НБУ через свої регіональні представництва та уповноважені банки.

Якщо економіка зростає, зазвичай збільшується і вартість монет.  Але прорахувати відсотки зростання досить проблематично – на різні екземпляри монет вона може відрізнятися в рази. Що більш рідкісною (малотиражною) є монета, тим вище її вартість. Плюсом для інвестиційних монет є не тільки зростання їх вартості, але й те, що вони не обкладаються ПДВ. Поряд з тим для "професійного" заробітку на монетах потрібно мати як зв'язки в цій галузі (наприклад, для першочергової купівлі нових монет та обміну), так і специфічні знання.

Юрій Григоренко

 

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів