banner banner banner

Як вплине на Україну конфлікт США та Ірану

Як вплине на Україну конфлікт США та Ірану
112.ua

Никита Синіцин

Журналіст

Економічна глобалізація, міцно закріпившись в світі, диктує свої правила і так виходить, що конфлікт, що спалахнув і розвивається за тисячі кілометрів від України, може безпосередньо вплинути на життя українських громадян. І далеко не в кращу сторону.

Тугий вузол близькосхідної політики

Поки українці займалися підготовкою до відзначення найголовнішого в році свята, вранці 31 грудня сотні іракців влаштували протест навпроти посольства США в столиці Іраку – Багдаді. Втім, протест швидко переріс в штурм будівлі, не обійшлося без стрілянини, але на щастя постраждалих не було.

Новини за темою

Вже через 3 дні все було не так безкровно. 3 січня в результаті авіаудару з БПЛА ВПС США в районі аеропорту Багдада були вбиті командувач підрозділом "Аль-Кудс" іранського Корпусу Вартових Ісламської революції Касем Сулеймані, а також командир іракської угруповання шиїтських ополченців "Сили народної мобілізації" Абу Махді аль-Мугандіс.

В Ірані на загибель однієї з впливових осіб в державній ієрархії відреагували передбачувано жорстко і оголосили про зняття обмежень на розвиток своєї ядерної програми, а також підняли червоний прапор помсти в місті Кум – священному для шиїтів, пообіцявши США "історичний жах".

Вже після похорону Касема Сулеймані 7 січня, в ніч на середу 8 січня, Іран наніс ракетний удар по ряду американських військових баз на території Іраку.

Ціна на нафту – вгору, біржові індекси – вниз

Світові ринки на смерть командувача КВІР і подальші події почали реагувати практично відразу ж – зростанням світових цін на нафту і падінням біржових котирувань. Так, якщо 2 січня ціна за барель нафти марки Brent становила близько 66,2 дол. США, то вже 3 січня вона зросла майже на 4%, до 68,6 дол. Ранок 8 січня після авіаудару по Ірану баз США в Іраку Brent зустрів ціною, що перевищує 71 долар за барель, але вже до 10:00 ціна опустилася до 69 доларів.

Разом з тим слід зазначити, що зростання світових цін на нафту фіксувалося ще з осені, коли ціна з 60 доларів за барель нафти марки Brent зросла до 62 доларів до листопада і до 66 доларів до кінця грудня. В останній день 2019 року "чорне золото" зросло до 68,4 дол. внаслідок штурму посольства США в Іраку.

Також нервово відреагували котирування азіатських бірж: японський індекс Nikkei 225 впав на 2,6%, гонконгський Hang Seng — на 1,6%, американський індекс S&P500 також опускався більш ніж на 1,5%. Втім, як і з нафтою незабаром на біржах заспокоїлися і зниження котирувань опустилося в середньому до 1%.

Новини за темою

Разом з тим зросли світові ціни на золото, за даними інформаційного агентства Bloomberg, ціна на золото досягла рівня 2013 року, перевищивши 1600 доларів за тройську унцію.

Ціна для України: нафта, ВВП, курс

Очевидно, що протистояння США і Ірану не пройде без наслідків і для України, про що вже встиг попередити і дехто з вітчизняних чиновників, правда масштаби цього впливу оцінити поки важко.

Так, міністр економіки України Тимофій Милованов на своїй сторінці в Facebook 3 січня написав про зростання світових цін на нафту і на запитання користувачів про вплив цього на національну економіку відповів, що "вплив буде негативним", обійшовшись без подальших уточнень.

Експерти, опитані 112.ua, однозначно негативно оцінили вплив конфлікту між Іраном і США на українську економіку, зазначивши, що конкретний масштаб буде залежати від безпосередніх дій, вжитих сторонами.

Так, фінансовий аналітик Борис Кушнірук зазначив, що прямий збиток внаслідок невеликого товарообігу між Україною та Іраном буде невеликий, але непрямий виявиться досить істотним.

"Будь-який конфлікт у Перській затоці загрожує зростанням цін на нафту, яку імпортує Україна, а значить і зростанням цін на паливо і не тільки. Однак крім цього на світових ринках і серед інвесторів виникне напруга і пауза – всі будуть чекати реакції США. Особисто я не виключаю, що подібною реакцією може стати удар у відповідь США і тоді ситуація може погіршитися. Однак робити конкретні прогнози і оцінювати масштаби до офіційної реакції американської сторони явно передчасно", - зазначив експерт.

На думку фінансового експерта Василя Невмержицького, США може відреагувати двома способами – введенням більш жорстких економічних санкцій або відкриттям військових дій.

"У будь-якому випадку виникнуть ризики, які інвестори намагатимуться мінімізувати, як роблять це вже зараз за рахунок зростання цін на золото, як більш безпечного активу, українські банки також почали нарощувати купівлю золота. В глобальному сенсі на Україні цей конфлікт може відбитися в декількох напрямках, перший з яких – зростання цін на нафту і як наслідок інфляція. Тут багато залежатиме від подальшої реакції НБУ, але швидше за все він перестане проводити політику зниження облікової ставки або залишить її такою ж і дешевих кредитів чекати не варто", - каже співрозмовник 112.ua.

Ще сильніше може позначиться конфлікт у Перській затоці на вітчизняному ВВП та курсі гривні.

"Внаслідок конфлікту інвестори швидше за все захочуть піти з ризикованого українського ринку цінних паперів на більш стабільні європейські й американські, звідси можливий відтік ОВДП і необхідність Міністерству фінансів підвищувати процентні ставки по них. Зростання цін на нафту і паливо в Україні укупі з неврегульованим питанням ринку землі і погодою викликає питання щодо врожаю і агросектору. Додати сюди падіння промисловості, що почалося в 2020 році, і національній економіці загрожує вже не зростання, а падіння ВВП. Все це разом з виходом іноземного капіталу з ринку ОВДП фактично неминуче призведе до падіння курсу гривні до долара", - малює механізм можливого падіння української економіки Невмержицький.

Нарешті, співрозмовник 112.ua говорить про можливу "втечу" українських капіталів за кордон на менш ризикові ринки, щоправда цьому вже може перешкодити НБУ своїми регуляторними заходами.

За словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, будь-який конфлікт і війна негативно впливають на економіку.

"Україна залежна від імпорту нафти і тому зростання цін на неї як перша реакція на конфлікт призведе до зростання цін на паливо в Україні і зростання інфляції. Хоча товарообіг з Іраном в України і невеликий, але конфлікт неминуче відіб'ється на товарообігу з країнами, які знаходяться в цьому регіоні – він може впасти, навіть доставка вантажу в ці країни стане більш ризикованою і тому подорожчає. Конфлікт позначиться і на світових цінах на вітчизняні експортні товари, наприклад, продовольство, але виграти на цьому Україна не зможе, так як зростання цін на енергоресурси швидше за все "з'їсть" цю різницю", - вважає експерт.

Криза чи необританский колоніалізм?

На думку експерта інституту GROWFORD Олексія Куща, подальші події навколо конфлікту США та Ірану можуть піти за двома сценаріями, що відповідним чином позначиться на національній економіці, але в стратегічному сенсі Україна може сильно постраждати в майбутньому.

"Можливі два сценарії – обидві сторони, обмежившись демонстрацією м'язів, почнуть переговори, або ж піде подальша конфронтація у вигляді жорстких економічних санкцій по відношенню до Ірану або навіть відкриті військові дії. У першому випадку для України все обійдеться порівняно недорого – зростанням цін на нафту на час конфронтації і можливим зниженням інтересу до України у інвесторів", - каже про альтернативи експерт.

У випадку проходження ситуації в світі за другим сценарієм, як прогнозує експерт, світ чекають глобальні зміни, насамперед у вигляді формування нових геополітичних блоків у вигляді такої собі необританской колоніальної імперії у вигляді США, Великої Британії, Канади, Австралії та низки інших країн. Іншим блоком можуть стати інші країни Європи, яка все частіше розходиться в думках з США, об'єднані навколо Німеччини. В стороні від спілок можуть залишитися країни умовно "південної периферії" у вигляді країн, що розвиваються, на зразок Китаю, Індії, АСЕАНа і такої непівденної країни як Російська Федерація.

"Протистояння цих блоків і "південної периферії" може набути надзвичайно жорсткого економічного характеру. Справа в тому, що на відміну від США 70-х років 20 століття, тепер вони не відчувають енергетичного дефіциту, і тому зростання цін на нафту та інші енергоресурси вдарять сильніше по Європі і країнах "південної периферії". Тобто озброєний конфлікт і зростання цін на нафту сильніше вдарить по економіках суперників США, ніж по них самих і може бути їм вигідний. Причому навіть якщо цього не станеться зараз, то фактично такий результат у стратегічному плані неминучий", - каже про глобальний характер можливих змін у світовій політиці та економіки експерт.

В цьому випадку Україна може постраждати особливо сильно.

"Україна у своїй діяльності зайняла позицію персонажа комедії Карло Гольдоні "Слуга двох панів" - у Конституції ми закріпили своє прагнення йти в ЄС, а у військовій сфері більше орієнтуємося на США. В результаті ми можемо опинитися поза обох блоків і постраждати на рівні тієї самої "південної периферії". На нашому місці кілька років тому була Туреччина, яка також у військовій сфері орієнтувалася на США, а в політичній на ЄС і навіть досягла в дорозі туди прогресу більшого, ніж Україна. Але врешті-решт вони пішли по своєму шляху і почали нарощувати свою власну суверенність і силу, в той час як Україна їх втрачає", - підкреслює незручну позицію, зайняту нашою країною у світлі прийдешніх подій Кущ.

Що стосується наслідків такого глобального "розділу", які можуть відчути на собі українці, то їх наслідки будуть дуже важкими.

"Зростання світових цін на нафту з одночасним падінням цін на інші експортні товари національної економіки, як наслідок падіння економіки, зростання безробіття і зубожіння українців, зниження доходів бюджету та соціальних витрат, девальвація гривні", - каже про "ціну розколу" у світі для України експерт.

На думку Олексія Куща, будь-яка відстрочка в реалізації глобального розколу на блоки на руку Україні за умови, що влада скористається часом і піде по "турецькому шляху", але поки що передумов для цього небагато.

"Події, що відбуваються, не є несподіваними, наприклад, світові ціни на нафту почали рости ще з осені, тобто інвестори знали про наближення геополітичних проблем і вже закладали туди свої ризики. Так що Кабмін, якщо він відстежував ситуацію, міг підготувати превентивні заходи, проте замість цього у нас поки швидше готують конфлікту США та Ірану місце "чорного лебедя" - пояснення погіршення життя українців", - підкреслює експерт.

Микита Сініцин

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>