Як військові дії змінили тренди на ринку оренди нерухомості

Вартість оренди однокімнатної квартири, за даними ріелторів, в спальному районі Києва зараз мінімум становить 4 тис. грн

Як військові дії змінили тренди на ринку оренди нерухомості
Фото з відкритих джерел

Вартість оренди однокімнатної квартири, за даними ріелторів, в спальному районі Києва зараз мінімум становить 4 тис. грн

"Друзі переїжджають з Донецька, сім'я з чотирьох осіб. Шукають житло в оренду на тривалий термін в передмісті, готові платити 3-3,5 тис. грн". Подібними оголошеннями останнім часом рясніють всі можливі соціальні мережі, які стали ще одним ресурсом для пошуку житла для переселенців.

Незвичайний тренд

Незважаючи на те, що в мирний час взимку ціни на житло зазвичай стабільні або знижуються на 5-10%, для нинішнього періоду характерні тенденції подорожчання квартир, особливо дешевих, розповідає аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. "Попит на оренду житла в регіонах, що подалі від військових дій, безумовно, спровокував потік переселенців. А там, де є попит, ціни ростуть. Закон ринку", - говорить Костецький. За словами експерта, очікування орендарів не виправдалися. "Думаючи, що, орендуючи квартиру взимку, якщо це не туристичний центр, звичайно, вдасться заощадити, заповзятливі орендарі самообманулись", - говорить ріелтор одного зі столичних агентств нерухомості, який попросив не називати його імені. Він зазначає, що ще пару років тому взимку ціни на оренду квартир і будинків падали, але зараз таких змін не відбулося.

Вартість оренди однокімнатної квартири, за даними ріелторів, в спальному районі Києва зараз мінімум становить 4 тис. грн, "двушки" – з 5 тис. грн. У центрі Києва ціни починаються з 6 тис. грн за однокімнатну квартиру, і від 7,5 тис. грн - за двокімнатну. "Якщо порівнювати з попередніми періодами, то ціни зросли. Але обумовлено це тим, що дешевого житла просто не залишилося – попит на нього перевищує пропозицію", - говорить фахівець з нерухомості Олена Перевозник.

Боязкі орендодавці

Є якийсь "гріх" і на совісті орендодавців, визнають експерти. "Орендодавці часом алогічні і жорстокі у своїх вчинках. Адже ситуація в країні складна, економічний стан не те щоб переселенців, багатьох українців, які працюють нині залишає бажати кращого", - обурюється Сергій Костецький. Орендодавці ж пояснюють, що за рахунок збільшення цін кілька страхують свої ризики. "Інфляція, знецінення гривні, так і ризики того, що пускаєш в квартиру незнайомих людей повинні бути хоч якось виправдані", - скаржиться власник "двушки" в Солом'янському районі столиці Олексій Черниш.

За словами Костецького, в окремих випадках підвищення цін безпосередньо від господарів (а послугами ріелторів користуються нечасто) деколи перевищує 20%. "В залежності від подальшого розвитку подій в країні, валютного курсу, ця тенденція може посилитися. Частка орендодавців, які прагнуть закладати в ціну свої ризики поки не перевищує 15%, але якщо ціни почнуть підвищувати масово, це сильно позначиться на ринку і його активності, незважаючи на попит", - говорить він.

Новини за темою

Ще один тренд на ринку оренди житла – побоювання щодо здачі квартир чоловікам призовного віку. "Багато хто готові тільки на маму з дитиною, на пенсіонерів, але не на те, щоб приймати постояльців-чоловіків", - розповідають волонтери з організації "Крила щедрості і турботи". Незважаючи на те, що квадратні метри оплачуються за рахунок благодійних фондів та меценатів, деякі господарі бояться пускати в своє житло біженців зі Сходу, побоюючись експансії квартири. "Якщо поселишь, то це ж назавжди. Куди їм подітися? Нікуди. А чи зможуть платити - невідомо", - каже мешканка приміського селища, яка не раз роздумувала над перспективою здачі житла переселенцям, Лариса Іванова. На жаль, такої логіки дотримуються багато.

Попит зростає, квартири не пустують

Президент союзу Фахівців з нерухомості Олександр Рубан зазначає, що укладання офіційних угод з оренди нерухомості ніколи не було прерогативою українців, і зараз, незважаючи на зрослі ризики, звертатися до ріелторам вони не поспішають.

Тим не менш, будучи в курсі економічних реалій України, багато орендодавців дотримуються правила прив'язки вартості оренди до долара або євро. І, незважаючи на сумний досвід минулого року, коли з цієї причини попит на оренду житла впав, дефіциту клієнтів не бояться.

"В минулому році, враховуючи те, що доходи населення не збільшувалися, мало хто з орендарів погоджувався на такі умови, що їм було простіше просто з'їхати. Зараз квартири за помірною ціною – до 5 тис. грн не пустують. І це перспектива тривала, адже навіть якщо військові дії вщухнуть, багатьом переселенцям просто вже нікуди буде повертатися", - каже віце-президент асоціації Анатолій Топал.

Марина Мурга, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів