banner banner banner banner

Як уникнути штрафу за неносіння маски в громадському місці

Відсьогодні набув чинності закон, згідно з яким за неносіння масок у громадських місцях громадян штрафуватимуть на місці — на суму від 170 до 255 грн. Очікується, що з приводу таких штрафів буде багато суперечок і невдоволення. Багато українців не знають, що таке громадське місце. Тому 112.ua розповідає про юридичний бік питання, а також пояснює, як можна оскаржити штраф або не платити його зовсім.

Як уникнути штрафу за неносіння маски в громадському місці
Фото з відкритих джерел

Ксенія Цивірко

Журналіст

Відсьогодні набув чинності закон, згідно з яким за неносіння масок у громадських місцях громадян штрафуватимуть на місці — на суму від 170 до 255 грн. Очікується, що з приводу таких штрафів буде багато суперечок і невдоволення. Багато українців не знають, що таке громадське місце. Тому 112.ua розповідає про юридичний бік питання, а також пояснює, як можна оскаржити штраф або не платити його зовсім.

Кого і де можуть оштрафувати за неносіння маски?

Після того як у березні влада запровадила загальнонаціональний карантин, Кодекс про адміністративні правопорушення також поспішили доповнити відповідною нормою: ч. 1. ст. 44.3 передбачала за порушення санітарно-епідеміологічних норм штраф у розмірі від 17 до 34 тис. грн. За півроку було оформлено понад 30 тис. таких протоколів, проте до реального стягнення дійшло менше 5% із них.

Така провальна практика поліцейських пояснюється кількома причинами. По-перше, протоколи про адміністративне правопорушення було складено з очевидними помилками, тому суди їх "повертали" назад на доопрацювання. Поліцейські не посилалися на конкретні норми законодавства, які встановлюють карантинні правила, які було порушено в конкретному випадку; не прикріплювали докази, свідчення; намагалися притягнути до відповідальності не тих осіб (адміністративне стягнення повинні оформляти щодо суб'єктів господарювання, а не його найманих працівників); під час оформлення протоколу часто не вказували фактичні дані про час та обставини порушення, ПІБ порушника і свідків. По-друге, в судовій практиці є випадки, коли служителі Феміди входили у фінансове становище обвинувачених і скасовували стягнення, оскільки сума штрафу, яка в кілька разів перевищує розмір зарплати українця, лягла б на них непосильним тягарем.

Фото з відкритих джерел

Утім, на штрафи "наривалися" в основному не пересічні громадяни, а суб'єкти господарювання: магазини, вуличні торговці, перевізники, бари.

Уряд осмислив свої помилки і тепер змінив концепцію "роботи" з порушниками правил карантину. Згідно з ухваленим нещодавно законом № 1000-IX, поліцейські зможуть тепер виписувати штрафи прямо на місці. При цьому доповнення статті Адміністративного кодексу торкнеться саме простих громадян: частина друга ст. 44.3 передбачає відповідальність за неносіння маски в громадських будівлях, закладах, а також у громадському транспорті в розмірі від 170 до 255 грн. Законодавці врахували також і те, що деякі "буйні" громадяни можуть розігрувати зі скандалом сцени, чіпляючись до формулювань карантинних правил. Так, закон уточнює, що маску потрібно не просто "носити", а неодмінно закривати нею ніс і підборіддя, при цьому можна використовувати засіб індивідуального захисту, зроблений у домашніх умовах самостійно.

На відміну від чинної редакції ст. 44.3 КпАП, тепер чітко встановлюється конкретне правило карантину (носіння захисних масок або респіраторів), а також місце, на яке поширюється його дія (громадські будівлі і споруди, громадський транспорт).
Може виникнути деяка невизначеність у розумінні громадські будівлі або споруди. Але чинні державні будівельні норми чітко визначають, що такі місця призначено за своїм функціоналом насамперед для надання послуг населенню (культурних, соціальних, адміністративних, побутових тощо).

Таким чином, українці повинні надіти маску, перш ніж зайти до лікарні, аптеки, банку, школи, магазину, на вокзал або пошту.

При цьому в парламенті готується ще одне нововведення з цього приводу. 3 листопада в першому читанні було ухвалено законопроект № 3890, що визначає відповідальність за те, що в громадські заклади і в салон транспорту пускають без маски. Так, суб'єкт господарської діяльності, який допустив безпечність у цьому питанні, буде оштрафований на суму від 3400 до 5100 гривень. Ініціативу щодо внесення таких змін до закону "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" запропонував ще влітку прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

В інших місцях - наприклад, на зупинці громадського транспорту або в під'їзді житлового будинку — підстав для притягнення до відповідальності немає, хоча вони і входять до переліку "громадських місць", визначених у законі "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення". Навіть міністр юстиції Денис Малюська запевнив, що на вулиці за відсутність маски на обличчі штрафувати не будуть.

Як уникнути штрафу за неносіння маски?

Відповідно до закону, штрафи за неносіння маски можуть оформити тільки поліцейські (охороною громадського порядку займається підрозділ ТОР), працівники санепідемконтролю, а також представники місцевого самоврядування (ці функції може виконувати "муніципальнаі варта"). Всі вони повинні мати відповідну форму і посвідчення, яке підтверджують їхні повноваження, в іншому випадку погрози щодо притягнення до адміністративної відповідальності можна сміливо ігнорувати.

Але якщо вас зловили без маски люди в формі і з документами, вам обов'язково потрібно знати наступне. Для правильного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення охоронці громадського правопорядку насамперед повинні вказати в ньому ПІБ і місце реєстрації порушника. І тут, на думку адвокатів, виникає найголовніша складність, хоча схвалена в березні постанова Кабміну № 392 і встановлює вимогу під час карантину носити при собі документи, які посвідчують особу.

Фото з відкритих джерел

"Як змусити людину представитися або назвати достовірні дані про себе, не називаючись, наприклад, Зеленським Володимиром Олександровичем? Для встановлення особи поліцейські можуть затримати особу не більш ніж на 3 години та відвезти до відділку для з'ясування обставин. Однак цим навряд чи будуть займатися. Окрім того, це радше відноситься до психологічних заходів впливу. Через брак будь-якої загальнонаціональної бази фотографій або відбитків пальців громадян встановити особу громадянина без його особистого визнання не вийде", - пояснює адвокат Ростислав Кравець.

Тобто можна піти "у відмову" і спробувати заговорити правоохоронця. Але тут вже дивіться на його поведінку і рішучість. Якщо поліцейський принциповий та ще й в поганому настрої, ви ризикуєте втратити 3 години у відділенні. Тут вже вирішувати вам, чи коштує це 255 грн.

Втім, навіть якщо не йти "у відмову", постанову про адміністративне стягнення можна буде оскаржити в суді протягом 10 днів. Підставою для цього зокрема може послужити правильність оформлення документа. Поліцейські повинні прикріпити до протоколу докази (фото або відео), показання мінімум двох свідків, пояснення самого порушника. І якщо раніше через такі помилки левову частку таких протоколів суди відправляли на доопрацювання, то тепер про це доведеться потурбуватися самому, звернувшись із відповідною заявою до Феміди. Тому стежте за правильністю складання протоколу, якщо в ньому бачите "прогалини", можна спробувати переконати правоохоронця взагалі не складати його. Якщо ж "нарвалися не на того", маєте право уникнути штрафу в суді.

"Однак під час подачі такого позову необхідно сплатити судовий збір. На цю мить при оскарженні до суду постанов про притягнення до адміністративної відповідальності необхідно буде сплатити судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (зараз це 420,40 грн). Тобто за можливість оскарження протоколу вам доведеться заплатити більшу суму, ніж сума штрафу. Виникає логічне запитання, чи доцільно взагалі розглядати можливість такого оскарження?" - запитує адвокат Інна Тецька.

Якщо на звернення поліцейського ви визнаєте свою провину, то лізти поспішно в кишеню і натягувати на обличчя маску вже буде марно. Поліцейський складе постанову про адміністративне стягнення в двох примірниках: один із них вирушить до відділення, а інший разом із чеком і реквізитами для оплати штрафу передадуть до рук порушника. З цього моменту ігнорувати "борг" перед державними контролерами вже не вийде. Штраф доведеться оплатити протягом 15 днів (або оскаржити протягом 10 днів у суді), а потім постанова перейде у виконавчу службу для примусового стягнення, в рамках якої в тому числі можуть бути заарештовані банківські рахунки.

На думку юристів, новий закон виявиться більш дієвим способом на шляху до загального дотримання правил карантину. Адже хоча сума штрафу за неносіння маски і зменшується вдесятеро, але оскаржити його стає складніше. Окрім того, що для цього доведеться витратити час на метушню з папірцями і заявами в різні інстанції, та ще й витратити доведеться в кілька разів більше, ніж сума безпосереднього стягнення.

"Однак, якщо протокол складено безпідставно, і ви невинні, то оскаржити таке рішення варто. Надалі, у разі задоволення вашої позовної заяви, у вас буде можливість відшкодувати сплачений судовий збір", - додає Інна Тецька.

Ми не закликаємо вас ігнорувати норми закону. Навпаки, радимо виконувати його, адже ці норми логічні і підуть тільки на користь у боротьбі з коронавірусом. Однак кожен з нас повинен знати свої права, і якщо вони порушуються, ми маємо право поборотися за справедливість.

Ксенія Цивірко

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>