Як Україна втрутилася у вибори в США і тепер страждає від цього: Переклад статті Politico

Київські чиновники щосили намагаються згладити незручну ситуацію з обраним президентом США після того, як працювали на перемогу Клінтон. Тепер Трамп не хоче мати справ з українською адміністрацією, а до нього вже шукають шляхи противники Порошенка

Як Україна втрутилася у вибори в США і тепер страждає від цього: Переклад статті Politico
Дональд Трамп twitter.com/hashtag

Київські чиновники щосили намагаються згладити незручну ситуацію з обраним президентом США після того, як працювали на перемогу Клінтон. Тепер Трамп не хоче мати справ з українською адміністрацією, а до нього вже шукають шляхи противники Порошенка

Дональд Трамп був не єдиним кандидатом у президенти США, чиїй кампанії допомагали з колишньої радянської країни.

Українські урядовці намагалися допомогти Гілларі Клінтон і потопити Трампа, публічно поставивши під сумнів його придатність для цієї посади. Вони також поширювали документи про причетність головного помічника Трампа до корупції і навіть хотіли це розслідувати, загальмувавши лише після виборів. Вони допомагали команді Клінтон знаходити наклепницьку інформацію про Трампа та його радників, показало розслідування Politico.

Один україно-американський співробітник, який консультував Національний комітет Демократичної партії, зустрівся з вищими посадовими особами в посольстві України у Вашингтоні, намагаючись викрити зв'язки між Трампом, головним радником кампанії Полом Манафортом і Росією, за словами людей з безпосереднім знанням ситуації.

Українські зусилля вплинули на гонку, посприявши відставці Манафорта і просуванню тез, що кампанія Трампа була глибоко пов'язана з ворогом України - Росією. Але вони були набагато менш узгоджені і централізовані, ніж передбачувані хакерські атаки Росії і поширення листів Демократичної партії.

Новини за темою

Зусилля Росії були підтримані особисто президентом Володимиром Путіним, була залучена армія і зовнішня розвідка, на думку чиновників розвідки США. Як повідомляється, вони поінформували Трампа минулого тижня про те, що російські оперативники можуть мати компромат на обраного президента. І на слуханнях у Сенаті минулого тижня про хакерські атаки директор Національної розвідки Джеймс Клеппер сказав: "Я не думаю, що ми коли-небудь стикалися з більш агресивною і прямою кампанією втручання у наш виборчий процес".

Доказів впливу України на процес дуже мало. Досвідчені спостерігачі припускають, що нестримна корупція, фракційність і економічна боротьба, що переслідують країну - не кажучи вже про її поточні чвари з Росією – роблять неможливою амбітну таємну кампанію у виборах іншої країни. І адміністрація президента Петро Порошенко, і посольство України у Вашингтоні, наполягають на тому, що Україна залишилася нейтральною в гонці.

Тим не менш дослідження Politico знайшло докази причетності уряду України до гонки, що порушує дипломатичний протокол, який зобов'язує уряди утримуватися від впливу на вибори в інших країнах.

Російське втручання викликало обурення з боку американського політичного істеблішменту. Розвідувальне співтовариство США зробило невластивий для себе хід максимального розголосу своїх висновків щодо цього питання, а президент Барак Обама зробив кілька кроків, щоб офіційно відповісти РФ, в той час як члени Конгресу продовжують наполягати на більш глибокому розслідуванні атаки і більш жорсткій лінії щодо Росії, яку у Вашингтоні називають головним противником Америки.

Новини за темою

Україну, з іншого боку, традиційно пов'язують міцні відносини з адміністраціями США. Офіційні особи цієї країни стурбовані тим, що це може змінитися під час правління Трампа, чия команда в приватному порядку робила різні заяви, починаючи від байдужості і закінчуючи глибоким скептицизмом з приводу режиму Порошенка, в той же час озвучуючи незвично дружні репліки про режим Путіна.

Порошенко щосили намагається змінити цю динаміку, підписавши нещодавно контракт на 50 тис. дол. на місяць з пов'язаною з Республіканською партією вашингтонською лобістською фірмою, як кажуть офіційні особи, для "зміцнення американо-українських відносин".

Але антитрампівські викриття можуть звести нанівець всі ці зусилля.

"Здається, все йде від поганого до гіршого для України сценарієм", - говорить старший науковий співробітник Atlantic Council Девід Меркель, який був експертом у відносинах США з Росією і Україною під час роботи в Державному департаменті і Раді національної безпеки часів Джорджа Буша.

Меркель, який був спостерігачем на виборах президента України, починаючи з 1993 року (у тексті вказано саме цей рік, - ред.), зазначив, що в цьому є певна іронія, адже всі виборчі кампанії в Україні часто розглядалися як поле опосередкованої боротьби США і Росії.

"А тепер, схоже, американські вибори стали сурогатною битвою Києва і Москви", - сказав Меркель.

•••

Українську антипатію до команди Трампа – як і взаєморозуміння з Клінтон – можна простежити з кінця 2013 року. Саме тоді президент країни Віктор Янукович, якого консультував Манафорт, раптово відмовився від угоди з Європейським Союзом, пов'язаної з антикорупційними реформами. Замість цього Янукович підписав багатомільярдну угоду з Росією, що викликала протести по всій Україні і що спонукало Януковича бігти з країни в Росію під захист Путіна.

В ході кризи російські війська увійшли на українську територію Крим, а Манафорт зник з радарів.

Робота Манафорта на Януковича привернула увагу агента Демократичної партії Олександри Халупи, яка працювала в Білому домі в Управлінні громадських зв'язків під час адміністрації Білла Клінтона. Халупа продовжувала працювати як штатний співробітник, а потім як консультант Національного комітету Демократичної партії. Там їй заплатили 412 тис. дол. з 2004 по червень 2016 року, згідно з даними Федеральної виборчої комісії. Також їй платили й інші клієнти протягом цього часу, в тому числі під час проведення демократичних виборчих кампаній і за залучення експатріантів у ряди демократів по всьому світу.

Дочка українських іммігрантів, вона підтримує тісні зв'язки з українською діаспорою в США та Посольством США в Україні. Халупа юрист за освітою, у 2014 році робила волонтерську роботу для іншого клієнта, зацікавленого в українській кризі, і почала досліджувати роль Манафорта у приході Януковича до влади, а також його зв'язки з проросійськими олігархами, які фінансували політичну партію Януковича.

В одному з інтерв'ю в цьому місяці Халупа сказала Politico, що вона напрацювала мережу джерел в Києві та Вашингтоні, в тому числі журналістів-розслідувачів, урядових чиновників і приватних оперативників розвідки. В той час як її консультаційна робота в Комітеті Демпартії в минулому виборчому циклі полягала в мобілізації етнічних спільнот, у тому числі українських американців, вона каже, що стала приділяти більше уваги своїм дослідженням і розширила їх в кінці 2015 року, коли президентська кампанія Трампа набрала серйозний хід. Вона намагалася знайти зв'язки Трампа в Росії.

Якось вона поділилася своїми висновками з офіційними особами з Комітету демократів і членами кампанії Клінтон. У січні 2016 року – місяцями раніше того, як Манафорт приєднався до кампанії Трампа, – Халупа сказала старшому чиновнику Комітету, що він може приєднається до Трампа, адже "я відчувала там вплив Росії". "Ми можемо очікувати появи Пола Манафорта у цих виборах", сказала Халупа, яка в той час також попереджала лідерів українсько-американського співтовариства, що Манафорт був "політичним мозком Путіна для маніпулювання зовнішньою політикою США і виборами".

Вона сказала, що поділилася своєю стурбованістю з послом України в США Валерієм Чалим і однією з його головних помічниць Оксаною Шуляр під час зустрічі березня 2016 року в посольстві України. На зустрічі Чалий сказав, що Манафорт був на його радарі, але посол не був особливо стурбований його зв'язками з командою Трампа, оскільки не вірив у те, що мільярдер може отримати номінацію від Республіканської партії, не кажучи вже про президентські вибори.

У той час це був поширений погляд на речі, і, можливо, тому зв'язки Трампа в Росії - не кажучи вже про Манафорта - не були предметом пильної уваги в США.

Новини за темою

Все почало змінюватися лише через чотири дні після зустрічі Халупи в посольстві, коли було повідомлено, що Трамп насправді найняв Манафорта. Передбачалося, що Халупа може щось знати. Вона швидко стала популярною. На наступний день після прийому на роботу Манафорта вона поінформувала Комітет демократів про Манафорта, Трампа та їхні зв'язки з Росією, згідно з даними джерела, знайомого з ситуацією.

Колишній співробітник Комітету Демократичної партії охарактеризував обмін інформацією як "неформальну розмову", додавши: "Ми не замовляли їй роботу щодо цього питання". Тим не менш він визнав, що з подачі Комітету Халупа попросила співробітників посольства спробувати організувати розмову, в якій Порошенко міг би обговорити вплив Манафорта на Януковича.

І хоча посольство відмовило в цьому проханні, чиновники там визнали "корисними" напрацювання Халупи, сказала вона, додавши, що передала їм інформацію, і підкресливши, що "там не було ніяких документів, даних, нічого подібного".

Халупа сказала, що посольство також працювало безпосередньо з журналістами, дослідниками Трампа, Манафорта і Росії, щоб вказати їм правильний напрямок. Вона додала, що робилося це обережно, пресі повідомлялося лише те, що потрібно було. "Я думаю, що вони були обережними, тому що їхнє становище примушувало, вони не могли стати на чийсь бік. Це політичне питання, і вони не хотіли брати участь в цій політиці, тому що не могли".

Шуляр категорично заперечує роботу з журналістами і з Халупою з будь-яких питань, пов'язаних з Трампом або Манафортом, пояснюючи: "Нас багато репортерів просили прокоментувати цю тему, але наша чітка і непохитна позиція полягала в тому, щоб не давати які-небудь коментарі і не втручатися у виборчі справи".

Як Шуляр, так і Халупа сказали, що мета їхньої першої зустрічі полягала в тому, щоб організувати в червні прийом в посольстві для просування України. За даними сайту посольства, захід відвідали українські жінки-політики, там виступала український парламентарій Гопко, яка обговорювала "політику України проти російської агресії на Донбасі", і довірена особа Гілларі Клінтон Меланна Вервір, яка працювала з Клінтон в Державному департаменті і була активним учасником її президентської кампанії.

Шуляр каже, що її робота з Халупою "не включала питання кампанії", і вона спеціально підкреслила, що "ми ніколи не працювали, щоб дослідити і поширювати наклепницьку інформацію про Дональда Трампа і Пола Манафорта".

Але Андрій Теліженко, тоді співробітник з політичних питань в посольстві України під керівництвом Шуляр, сказав, що бос веліла йому допомогти в дослідженні Халупи про зв'язки між Трампом, Манафортом і Росією. "Оксана сказала, що якщо отримаю якусь інформацію чи буду знати, що інші люди нею володіють, я повинен зв'язатися з Халупою", - згадує Теліженко, який в даний час є політичним консультантом в Києві. "Вони координували розслідування Пола Манафорта з Олександрою Халупою і командою Гілларі", сказав він, додавши: "Оксана тримала все це в таємниці, але посольство дуже тісно працювало з Халупою".

Новини за темою

Насправді, джерела, знайомі зі справою, кажуть, що Шуляр викликала Теліженко на зустріч з Халупою, щоб надати оновлену інформацію про проведене розслідування проти Манафорта американським засобам масової інформації.

Теліженко нагадав, що Халупа сказала йому і Шуляр, що "якщо ми зможемо отримати достатньо інформації про причетність Пола або Трампа до Росії, вона може домогтися слуханню в Конгресі у вересні".

Халупа підтвердила, що через тиждень після того, як було оголошено про прийом на роботу Манафорта, вона обговорювала можливість проведення розслідування у Конгресі з асистентом із зовнішніьої політики конгресвумен від Республіканської партії Марсі Каптур, яка є співголовою українського кокусу у Конгресі. Але Халупа сказала, що "це ні до чого не призвело".

Помічник Каптур в листі по внутрішній електронній пошті своїм колегам назвав цю інформацію "дражливою темою".

Офіс Каптур пізніше електронною поштою випустив офіційну заяву, пояснивши, що законодавець підтримує законопроект про створення незалежної комісії з розслідування "можливого зовнішнього втручання в наші вибори". Офіс додав, що "в цей час докази, пов'язані з цим питанням, вказують на Росію, але конгресмен Каптур збирає всі докази про іноземних осіб, що перешкоджають нашим виборам".

•••

Халупа покинула Комітет Демократичної партії після партійного з'їзду в кінці липня, щоб повністю зосередитися на розслідуванні щодо Манафорта, Трампа та Росії. Вона сказала, що "не під запис" представила інформацію для багатьох журналістів", які працюють в темі історій, пов'язаних з Манафортом і зв'язками Трампа в Росії.

Далі мова йде про спроби невідомих хакерів зламати електронну пошту Халупи, напад на її автомобіль, спробу невідомих увірватися в її будинок. Халупа зазначила, що коли роль її дослідження у виборах почала ставати більш публічною, вона почала отримувати погрози смерті", але це мене не злякало".

•••

Хоча це не рідкість для незалежних агентів виступати як посередники між урядами і журналістами, але найбільш вражаючі для кампанії Трампа і, звичайно, для самого Манафорта речі були пов'язані з українським урядом.

Документи, випущені незалежним українським державним органом, які потім активно висвітлювалися народним депутатом, говорили про 12,7 млн дол. грошових виплат, які дали Манафорту від проросійської партії колишнього президента Януковича.

The New York Times у серпні написав про розкриття існування бухгалтерських рахунків, що платежі, призначені для Манафорта, були "фокусом" українського слідства у боротьбі з корупцією, в той час як CNN повідомила, що ФБР відправив власний запит щодо цих даних.

Кампанія Клінтон вхопилася за цю історію для просування аргументу демократів, що кампанія Трампа була тісно пов'язана з Росією. "Амбарна книга" являла собою "більш тривожні зв'язки між командою Дональда Трампа і прокремлівськими елементами в Україні", сказав керівник передвиборчого штабу Клінтон Роббі Мук. Він зажадав, щоб Трамп "розкрив зв'язки Пола Манафорта і всіх інших співробітників кампанії, а також всіх радників з російськими спецслужбами або іншими прокремлівськими суб'єктами". Зокрема, його цікавило, чи не платить Росія комусь зі співробітників або консультантів Трампа в даний час.

Колишній український журналіст-розслідувач, а нині народний депутат Сергій Лещенко, який був обраний в 2014 році за списком партії Порошенка, провів прес-конференцію, на якій оприлюднив бухгалтерські книги, а також закликав українських і американських правоохоронних органів активно розслідувати справи Манафорта.

Манафорт заперечував одержання будь-яких незаконних грошей від Партії регіонів Януковича і сказав, що ним ніколи не цікавилися українські та американські розслідувачі. Пізніше він скаже Politico, що "просто потрапив під перехресний вогонь".

Згідно з серією записок, складених колишнім британським розвідником для супротивників Трампа, Янукович на таємній зустрічі з Путіним визнав, що були "істотні платежі і відкати для Манафорта". Але ця інформація, яка була опублікована BuzzFeed, залишається неперевіреною. Янукович запевнив Путіна, "що не було ніяких документальних слідів, які могли б забезпечити чіткі докази виплат". Ця нібито його заява ставить під сумнів достовірність бухгалтерської книги.

Новини за темою

Розслідування навколо бухгалтерських книг в поєднанні з даними інших історій про роботу Манафорта в Україні дали достатній ефект, і він пішов у відставку, залишивши кампанію Трампа.

У той час Лещенко припустив, що його робота частково підірвала амбіції Трампа. "Для мене було важливо показати не тільки аспект корупції, але що він проросійський кандидат, який може порушити геополітичну рівновагу в світі", - сказав Лещенко The Financial Times. Газета відзначила, що кандидатура Трампа змусила "політичне керівництво Києва зробити те, на що вони ніколи б не зазіхнули раніше: втрутитися, хоч і побічно, в вибори США", а історія з Лещенком свідчить, що "більшість українських політиків стоять на стороні Гілларі Клінтон".

Пізніше Лещенко виклав свою мотивацію, сказавши Politico, що йому "було все одно, хто переможе на виборах в США, американські виборці повинні були прийняти рішення". Освітлення бухгалтерської книги він проводив, "щоб підняти ці питання на політичному рівні та підкреслити важливість розслідування".

Прес-секретар Порошенка у відповіді для Politico дистанціював свою адміністрацію як від діяльності Лещенка, так і від діяльності Національного антикорупційного бюро України. Воно було створено в 2014 році як умова для України про отримання допомоги від США і Європейського Союзу, і підписало договір про співпрацю з ФБР в кінці червня - менш ніж за півтора місяця до того, як були оприлюднені бухгалтерські книги.

Бюро "повністю незалежне", сказав прес-секретар Порошенка, додавши, що з тих пір, як він працює в адміністрації президента, там не було "цілеспрямованих дій проти Манафорта". Він додав, що Лещенко позиціонує себе як представник внутрішньої опозиції в "Блоці Петра Порошенка", незважаючи на той факт, що він належить до фракції.

Але людина, яка активно працювала в Україні, в тому числі як радник Порошенка, сказала, що дуже малоймовірно, що Лещенко або Бюро з боротьби з корупцією зважилися б торкнутися цього питання, принаймні, без мовчазного схвалення або Порошенка, або його найближчих соратників.

"Ймовірно, Порошенко був в курсі і міг би зупинити все це, якби хотів", - сказав наш співрозмовник.

І майже відразу ж після приголомшливої перемоги Трампа над Клінтон питання про розслідування бухгалтерських книг, як і самі бухгалтерські книги, почали випаровуватися. Офіційний представник Бюро із боротьби з корупцією повідомив, що "пан Манафорт не фігурує в розслідуванні".

В Антикорупційному бюро повідомили Politico в кінці минулого місяця, що "загальне розслідування ще триває, але Манафорт не є його об'єктом. "Оскільки він не є громадянином України, Антикорупційне бюро за законом не може розслідувати його участь", - сказано в заяві бюро.

Новини за темою

Деякі критики Порошенка пішли далі, припускаючи, що бюро припинило розслідування, оскільки бухгалтерські книги могли бути підроблені або сфальсифіковані.

В інтерв'ю цього тижня Манафорт, який знову з'явився як неофіційний радник Трампа після виборів, припустив, що бухгалтерські книги були недостовірними, і назвав їх публікацію "політично мотивованою неправдивою атакою". "Моя роль як платного консультанта була публічною. Там не було нічого незаконного, але все було представлено так, щоб показати мене корупціонером", - сказав він.

Далі кілька абзаців про те, як Манафорт образився на Україну, що тут не оцінили його роботу на євроінтеграцію країни і як спікер Мзс РФ Марія Захарова заступилася за Манафорта на одному з брифінгів.

•••

Крім спроб саботувати кампанію Трампа, українські чиновники жодного разу не простягнули руку дружби до кандидата Республіканської партії під час виборчої кампанії.

Посол Чалий написав статтю для The Hill, в якій відчитував Трампа за серію плутаних заяв, в яких кандидат Республіканської партії в якийсь момент висловив готовність розглянути питання про визнання анексії Росією Криму. Джерела повідомили, що стаття поставила посольство в незручне становище.

Новини за темою

Колишній український прем'єр-міністр Арсеній Яценюк попередив у Facebook, що Трамп "ставить під сумнів цінності вільного світу".

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков в Twitter у липні назвав Трампа "клоуном" і стверджував, що Трамп являє "ще більшу небезпеку для США, ніж тероризм".

Аваков в пості у Facebook накинувся на Трампа за його коментарі щодо Криму, назвавши таку оцінку "діагнозом небезпечного маргінала", відповідно до скріншота, показаного в ЗМІ. Пізніше він видалив пост (насправді пост досі висить на сторінці міністра, а видання просто повторило повідомлення українських видань, - ред.). Він назвав Трампа "небезпечним для України і США" і зазначив, що Манафорт працював з Януковичем, який "втік у Росію через Крим". "Куди Манафорт приведе Трампа?" - свідчив пост міністра.

Відносини між Трампом та Україною стали ще більш напруженими у вересні, коли стало відомо, що Порошенко не зміг зустрітися з кандидатом Республіканської партії в кулуарах Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй у Нью-Йорку, де український президент намагався поговорити з обома основними кандидатами, але отримав тільки зустріч із Клінтон.

Теліженко, колишній співробітник посольства, сказав, що під час праймеріз Чалий, посол України у Вашингтоні, фактично доручив посольству не контактувати з кампанією Трампа, хоча з його суперником, республіканцем Тедом Крузом, була співпраця.

"У нас був наказ не спілкуватися з командою Трампа, тому що він був критично налаштований до України та її уряду і висловлював критичну позицію щодо Криму і конфлікту на Донбасі", - сказав Теліженко. "Я отримав догану, коли я запропонував поговорити з Трампом", - сказав він, додавши, що "посол сказав не вплутуватися - Гілларі все одно переможе".

Валентин Наливайченко, колишній дипломат і керівник Служби безпеки, а нині противник Порошенка, підтверджує це. "Українська влада закрила всі двері і вікна", - сказав він.

Андрій Артеменко, український парламентарій від консервативної опозиційної партії, зміг зустрітися з командою Трампа під час кампанії і сказав, що він особисто запропонував Чалому провести таку зустріч, але його ідея була відкинута.

"Було ясно, що вони підтримували кандидатуру Гілларі Клінтон", - сказав Артеменко. - "Вони зробили все для організації зустрічей з командою Клінтон, публічно підтримуючи її, критикуючи Трампа. ... Я думаю, що вони не хотіли зустрічатися з ним, тому що були впевнені, що Гілларі переможе".

Шуляр відкидає дані, що посольство отримало заборону на взаємодію з Трампом. Вона каже, що "були різні дипломати, призначені для роботи з різними командами, для контактів і обміну повідомленнями. Так що не було інструкцій утриматися від контакту, а була радше внутрішня дисципліна для дипломатів не втручатися в те поле діяльності, в яке вона або він не призначені".

Вона каже, що Чалий відправився на з'їзд Республіканської партії в Клівленді в кінці липня і зустрівся із членами зовнішньополітичної команди Трампа, "щоб підкреслити важливість України і підтримки її з боку США".

Незважаючи на це, команда Трампа в Клівленді скасувала поправку до програми Республіканської партії, яка закликала до США забезпечити Україну "летальною оборонною зброєю", щоб та могла захистити себе від російського вторгнення.

Схаменулися лише після перемоги Трампа. Шуляр зазначила, що Порошенко був одним з перших іноземних лідерів, хто подзвонив привітати Трампа. І вона каже, що після дня виборів Чалий зустрівся з найближчими союзниками Трампа, у тому числі з сенатором Джеффом Сешнсом, кандидатом Трампа на посаду генерального прокурора, і Бобом Коркером, головою Комітету закордонних справ Сенату. Також посол у супроводі Іванни Клімпуш-Цинцадзе, віце-прем'єра України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції провів раунд зустрічей у Вашингтоні з членом палати представників Томом Маріно, давнім покровителем Трампа, і Джимом Демінтом, президентом фонду Heritage Foundation, який грав видну роль в перехідній адміністрації Трампа.

•••

Українські чиновники та їхні американські союзники бачать інавгурацію Трампа в цьому місяці як екзистенціальну загрозу для країни. Вони визнають, що погіршили ситуацію скандал з "амбарною книгою" ПР, антагоністичні повідомлення в соціальних медіа і розуміння того, що посольство втручалося у вибори проти Трампа або, принаймні, не контактувало з ним.

"Це дуже погано. Адміністрація Порошенка прямо зараз намагається налагодити контакти", - сказав Теліженко, додавши, що "команда Трампа взагалі не хоче говорити з нашою адміністрацією".

Новини за темою

Під час поїздки Наливайченка до Вашингтона минулого місяця він виявив серйозну неприязнь щодо України з боку одних політиків, а також відсутність інтересу з боку інших, нагадав він. "Україна не перебуває у верхній частині списку пріоритетів нової адміністрації, навіть не посередині", - сказав він.

Союзники Порошенка зі шкіри лізуть, щоб з'ясувати, як будувати відносини з Трампом, який відомий тим, що таїть образу протягом багатьох років.

Делегація українських парламентаріїв з команди Порошенка в минулому місяці вирушила до Вашингтона, почасти, щоб спробувати поговорити з перехідною командою Трампа, але вони не змогли отримати зустріч, говорить джерело. І наші джерела у Вашингтоні та Києві кажуть, що після виборів Порошенко зустрівся в Києві з топ-менеджерами вашингтонської лобістської фірми БГР - в тому числі Едом Роджерсом і Лестером Мансоном – щоб з'ясувати, як підійти до Трампа.

Кілька тижнів потому BGR повідомила Департаменту юстиції США про те, що уряд України буде платити фірмі 50 тис. дол. на місяць, щоб "забезпечити стратегічні відносини з громадськістю і державними службовцями", в тому числі у спектр послуг входить "налагодження зв'язків з урядовими посадовими особами, неурядовими організаціями, членами засобів масової інформації і іншими особами".

Прес-секретар компанії Джеффрі Бірнбаум припустив, що "пропутінські олігархи" вже намагаються посіяти сумніви щодо співпраці BGR і Порошенка. Хоча у компанії дійсно є тісні зв'язки з лідерами Республіканської партії в Конгресі, деякі з цих контактів зневажливо або критично висловлювалися про Трампа під час праймеріз. Це може обмежити ефективність лобіювання.

Напруга між режимом Порошенка і Трампом настільки сильна, що деякі соратники українського президента після виборів в США "протягнули руку" Полу Манафорту і навіть попросили у нього про допомогу, говорять джерела.

Новини за темою

Тим часом суперники Порошенка намагаються отримати вигоду від його напружених відносин з командою Трампа. Деякі з них тиснуть, вимагаючи звільнити посла Валерія Чалого, якого звинувачують в організації кампанії проти Трампа. Джерела також повідомляють, що кілька опонентів Порошенка були у Вашингтоні і домагалися зустрічі з соратниками Трампа, хоч і марно.

"Ніхто з українців не має доступу до Трампа, всі вони відчайдушно намагаються отримати його і готові платити за це великі гроші", - сказав виданню американський політичний консультант, чия компанія недавно проводила зустріч з Юрієм Бойком у Вашингтоні.

За його словами, колишній міністр режиму Януковича сам хоче поборотися за крісло президента України. Тому його представники пропонували "гору грошей" за те, щоб отримати доступ до Трампа і його інавгураційних подій.

Консультант відхилив цю пропозицію, пояснюючи, що "звучало все з корупційним відтінком, а ми не хочемо бути втягнутими в такі речі".

Кеннет Фогель

Переклад 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>