Як Україна буде співпрацювати з НАТО: Аналіз програми на 2015 рік

Інспектори НАТО отримають доступ до секретних об'єктів, що стосуються оборони і безпеки України

Як Україна буде співпрацювати з НАТО: Аналіз програми на 2015 рік
Reuters

112.ua

Редакційний блог

Інспектори НАТО отримають доступ до секретних об'єктів, що стосуються оборони і безпеки України

Навіть поверхневий погляд на новинні стрічки показує, що Україна серйозно активізувала співпрацю з НАТО і країнами Заходу в цілому у військових питаннях. Кілька днів тому в Україну прибула перша партія бронемашин Saxon. А президент Петро Порошенко подав у Верховну Раду законопроект, що дозволяє допуск іноземних військових підрозділів в Україну для навчань.

Для такої активізації є підстави, так як 18 лютого цього року президент Петро Порошенко підписав указ "Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна-НАТО на 2015 рік".

Без НАТО нікуди

Програма з перших же слів декларує, що "розвиток та подальше поглиблення відносин стратегічного співробітництва України з Організацією Північноатлантичного договору (НАТО)" є "пріоритетним національним інтересом України у сфері зовнішньополітичної діяльності".  

85 сторінок Програми деталізують конкретні завдання, зачіпаючи всі можливі сфери, включаючи внутрішню політику, конституційну реформу, реформу виборчого законодавства, свободу слова, верховенство права, боротьбу проти корупції та багато іншого. І не дивно, адже преамбула проголошує, що "Україна розраховує на підтримку НАТО та держав-членів Альянсу в глибинному реформуванні держави. Україна на постійній основі буде інформувати НАТО про результати проведення реформ".

Новини за темою

Якщо влада ставить перед собою завдання здійснити судову реформу – це безсумнівний плюс. Але НАТО – це військово-політичний блок, для якого пріоритетами є робота у військовій площині. "Договірні сторони сповнені рішучості об'єднати свої зусилля для колективної оборони та для збереження миру й безпеки", - свідчить преамбула Північноатлантичного договору від 4 квітня 1949 року.  Тому, вивчаючи Програму співпраці Україна-НАТО, логічно все ж таки зосередитися на окремих пунктах, що відповідають логіці військового співробітництва. І наперед не варто очікувати, що співпраця з НАТО вплине на зростання поголів'я великої рогатої худоби або збільшення надоїв українських корів.

Про що свідчить документ

Згідно з програмою, Україна бере на себе ряд зобов'язань перед Північноатлантичним альянсом. Зокрема, документ декларує, що "Україна буде надавати підтримку місіям і операціям Альянсу з підтримання миру і безпеки". Адміністрація Порошенка також зобов'язується дозволити літакам країн НАТО проводити спостережні польоти у повітряному просторі України.

Інспектори НАТО отримають доступ до секретних об'єктів, що стосуються оборони і безпеки України. Так, пункт про "супроводження інспекційних груп відповідно до вимог міжнародних договорів про контроль над озброєнням" слід розшифровувати як згоду на те, щоб іноземні інспектори проводили вивчення військових арсеналів і складів на території нашої країни. Програма також свідчить, що Спільна робоча група Україна-НАТО з питань воєнної реформи високого рівня здійснить "Комплексний огляд сектору безпеки і оборони". Проведення Комплексного огляду проголошується пріоритетним завданням поточного 2015-го року. Буде і зворотний зв'язок – представники Міністерства оборони та Генерального штабу будуть проходити стажування в Міжнародному секретаріаті Альянсу. Програма проголошує, що Спільна робоча група відтепер є "ключовим механізмом подальшої співпраці з Альянсом". Насправді важливий пункт: якщо б з боку НАТО йшлося про приєднання України до Плану дій щодо членства (ПДЧ), то ключовим механізмом стала би Рада міністрів закордонних справ країн НАТО, зобов'язана тримати процес розширення Альянсу, включаючи питання ПДЧ, під невсипущим контролем.

Новини за темою

Згідно з програмою, в Україні повинні з'явитися військові радники з країн-членів НАТО – вони будуть працювати в якості прикомандуючих до Офісу зв'язку НАТО в Україні. Загалом у ході реалізації Програми присутність іноземних військових фахівців в Україні різко зросте – на противагу Програма декларує як середньостроковоу ціль перехід української армії під керівництво цивільних осіб.

Активізація співпраці відзначиться і на СБУ. Документ проголошує як одну з цілей реформу Служби безпеки – реформування планується здійснювати в тісній співпраці з Комітетом НАТО з питань цивільної розвідки. А якщо пункт про Службу внутрішнього аудиту ВСУ дійсно запрацює на практиці, то по корупції в українській армії буде завдано серйозного удару, а "злодюга-прапорщик" назавжди відійде в розряд героїв анекдотів.

Уважний читач сильно здивується, але автори документа спростовують слова президента та інших політиків про те, що Росія веде війну проти України – у тексті вживаються формулювання "агресія" (без епітета "військова") і "тривале втручання Росії у внутрішні справи України". Програма закріплює, що наступні варіанти стратегії національної безпеки і оборони України, теж позначені в якості пріоритетів на 2015 рік, будуть розроблятися за участю експертів НАТО. Тому слід очікувати, що нова редакція стратегічних документів України буде, швидше за все, однією із складових частин загального плану дій Альянсу.

Оскільки події 2014 року продемонстрували, що українська армія більшою мірою існувала в основному на папері, окремо варто звернути увагу на розділ під назвою "Плани реформування Збройних сил України на 2015 рік". Тут проголошується амбітна мета у вигляді відновлення Військово-морських сил України. Також планується удосконалити систему управління (в напрямку стандартів ЄС і НАТО) і забезпечення Збройних сил і поліпшити озброєння різних родів військ, включаючи авіацію, ППО і розвідку. Що стосується плану дій на 2015 рік, то одна із заявлених цілей – це розвиток Сил спеціальних операцій. Також українська влада планує "зробити висновки" за підсумками минулої мобілізації і виправити всі виявлені недоліки.

Reuters

А ще Агентство НАТО з питань зв'язку та інформації проведе дослідження щодо модернізації зв'язку та інформаційного забезпечення українських військ, отримавши, таким чином, всю необхідну інформацію про те, як функціонує зв'язок між підрозділами, командними пунктами і підрозділами, загалом, всі нюанси зв'язку та інформаційних систем Збройних сил України. Нарешті, автоматизована система управління авіацією, ППО і т. ін. буде створюватися в ході проектів в рамках Трастового фонду НАТО. Якщо говорити про інші сфери, то Трастовий фонд також буде проводити реформування систем логістики та стандартизації ВСУ. Плануються також навчальні програми та курси підвищення кваліфікації для офіцерів ЗСУ – як в Україні за рахунок НАТО, так і в зарубіжних військових вузах.

Новини за темою

Що стосується спільних навчань, як у багатонаціональному складі, так і в рамках програми "Партнерство заради миру", то програма декларує, що вони проводяться для досягнення взаємосумісності між військовими частинами і підрозділами ЗСУ. Програма декларує і поступове збільшення фінансування української армії, щоправда, в документі не вказані ні часу, ні суми.

Багато питань

Вступ будь-якої країни в ті або інші міжнародні організації – це завжди обмеження власного суверенітету, оскільки держава погоджується з новими правилами, які іноді суперечать внутрішнім традиціям і законам. Проте в нашому випадку мова про вступ України в НАТО не йде. З боку НАТО не прозвучало жодних сигналів ні про надання Індивідуального плану, ні тим більше Плану дій щодо членства. 

З іншого боку, є цілий список безперечних плюсів, що дозволяють серйозно зміцнити українську армію (правда, при цьому сильно зросте вплив іноземних військових в плані прийняття рішень).

Перші кроки в плані військового співробітництва України і країн Заходу провокують питання в сенсі того, що такий союз буде функціонувати на практиці. Наприклад, проголошується перехід на стандарти НАТО. Але неважко здогадатися, що переведення армії просто на інше озброєння, не кажучи вже про сучасну зброю, завжди впирається в одне питання. Точніше, два питання: де взяти гроші і у кого закупити достатню кількість зброї і техніки? І тут бентежить, що програма не розкриває джерел фінансування для виконання проголошених завдань. А без серйозного бюджету (і менеджерів для його управління) навіть найграмотніша програма – це лише набір гасел і декларацій.

Ще один "підводний камінь" - на практиці перехід на стандарти НАТО може означати, що українську армію будуть оснащувати за рахунок військової техніки, застарілої та списаної в західних країнах. Наприклад, гучний скандал з броньовики Saxon, що потрапили в аварію зі смертельним результатом, змусив пильніше придивитися до біографії та характеристиками британської бронемашини. Виявляється, Міністерство оборони Великобританії ще в 2008 році відмовилося від використання цих машин на користь нових видів бронетехніки. І не дивно, адже розробники проектували бронетранспортери Saxon на початку 70-х років минулого століття, армія ж використовувала ці БТР  з кінця 1983 року. Виходить, що у форматі військової допомоги англійські влади позбавилися від застарілої техніки, та ще й виручили по 51 тисячі доларів за кожну одиницю. Колишній начальник Генерального штабу Британської армії Річард Даннат назвав рішення про поставку застарілої техніки в Україну "просто-напросто аморальною", а самі броньовики "абсолютно марними". "Я зняв їх з озброєння британської армії в 2005/2006 роках як абсолютно невідповідні для поточних операцій, тому вважаю неймовірним той факт, що їх продали/подарували Україні. Я обурений тим, що ми поставляємо, нехай навіть через треті руки, БТРи Saxon нещасним українцям", - цитує генерала The Daily Telegraph. Власне, саме Річард Даннат в бутність головою Генерального штабу в період 2005-2006 рр. зняв броньовики з озброєння.

Є питання і площини взаємних зобов'язань. Сьогодні Україна не пов'язана з Північноатлантичним альянсом ні одним з існуючих форматів співпраці – ні у вигляді Індивідуального плану (діяв з 2002 по 2010 роки), ні у вигляді приєднання до Плану дій щодо членства. Якщо ж говорити про Програму співпраці, то Україна ставить перед собою ряд завдань та приймає цілий список зобов'язань. А от НАТО з правової точки зору не бере на себе ніяких зобов'язань щодо України. І в той же час ставить українські влади в залежність від своїх рішень, адже затверджена президентом програма може виконуватися тільки в тому випадку, якщо на те буде воля і бюджет політичної еліти і аристократії США і Великобританії як головних акціонерів ЗАТ "НАТО".

Сергій Слободчук, спеціально для 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>