Мішин день: Як Саакашвілі проривався в Україну

Міхеїл Саакашвілі, як і обіцяв, 10 вересня штурмував Україну. Втім, українська влада, теж як і обіцяла, так легко здаватися на милість "ворогу" не стала, організувавши надійну оборону по всьому західному периметру. На підмогу Міхо прибули багато політиків, активістів, і навіть Юлія Тимошенко. Однак навіть це не допомогло грузинському президенту прорвати фронт і ступити на українську землю законно. Але на цю саму землю він таки ступив. Власне, ми й витратили цей сонячний недільний день на те, щоб побачити все своїми очима там, на кордоні.

Мішин день: Як Саакашвілі проривався в Україну

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

Міхеїл Саакашвілі, як і обіцяв, 10 вересня штурмував Україну. Втім, українська влада, теж як і обіцяла, так легко здаватися на милість "ворогу" не стала, організувавши надійну оборону по всьому західному периметру. На підмогу Міхо прибули багато політиків, активістів, і навіть Юлія Тимошенко. Однак навіть це не допомогло грузинському президенту прорвати фронт і ступити на українську землю законно. Але на цю саму землю він таки ступив. Власне, ми й витратили цей сонячний недільний день на те, щоб побачити все своїми очима там, на кордоні.

16 серпня позбавлений українського громадянства екс-глава Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі заявив, що 10 вересня повернеться в Україну через пункт пропуску "Краковець" (Львівська область). Була організована ціла гаряча лінія "по поверненню Саакашвілі в Україну". Приблизно за тиждень до цієї дати прес-служба народного депутата Юрія Дерев'янка оголосила акредитацію для журналістів на цю подію. Спочатку планувалися два організованих виїзди з Києва і зі Львова – згодом у прес-службі уточнили, що повезуть організовано тільки тих журналістів, які до ранку 10 вересня доберуться до Львова. Ну і нехай, чемодан-вокзал-Львів.

Частина 1. Краковець

За день до дати до пункту пропуску "Краковець" повинні були висуватися майже 300 активістів, щоб розбити наметове містечко. Втім, як з'ясувалося вже сьогодні, учасників акції було набагато більше. Всього в табір, за різними оцінками, прибуло від 2 до 3 тисяч осіб. В мотелі в пункті пропуску "Краковець" всі місця були заброньовані задовго до події – а за кілька днів до нього було дуже складно знайти номер у готелях Львова. Втім, у відповідь на розпитування в них стверджували, що час зустрічі Саакашвілі співпало з проведенням в місті кількох великих конференцій.

Вранці, коли був призначений виїзд журналістів, до "Епіцентру" (місце зустрічі, яке змінити не можна) підтягнулося ще кілька сотень активістів – з українськими прапорами та прапорами партії Саакашвілі "Рух нових сил". Журналістів везли відразу на декількох "бусиках".

- Ух ти! Ось це движ! Я тут ніколи такого раніше не бачила, особливо в такий ранній час! – не втрималася від емоційної оцінки подій водій таксі, яка підвезла кореспондента 112.ua до місця збору журналістів та активістів.

Як відомо ще напередодні Держмитслужба та активісти Львівської "Варта 1" просили в день переходу Саакашвілі постаратися не їхати на ПП "Краковець" (розташований у 68 кілометрах від Львова), щоб не створювати черги. Прохання була дуже своєчасним – автомобілі з активістами розтягнулися на кілька кілометрів і в кількох місцях через них дійсно утворилася тягучка. Ближче до пункту пропуску в чергу вишикувалися кілька десятків фур.

За словами депутата Львівської міськради і засновника "Варти 1" Ігоря Зінкевича, вибір саме "Краковця" місцем переходу Саакашвілі було легко пояснити. "Це транзитна зона, яка в народі не славиться хабарництвом. До того ж, там хороша дорога – нею в Україну приїжджає багато міжнародних делегацій (пряма дорога на Яворівський полігон). І це найбільша пряма дорога на Львівщину і звідти на Київську трасу", - розповів 112.ua Зінкевич.

Наметове містечко, збудоване біля пункту пропуску, справляло враження. Сцена, величезний екран, на якому йшла збільшена трансляція того, що відбувається на сцені, а пізніше стримом з Перемишля було включення Саакашвілі, намети, люди в камуфляжі. Першим, кого зустріли у таборі, став народний депутат Єгор Соболєв. Він уточнив, що ночував у таборі – приїхав напередодні ввечері. Був тут і вірний соратник Соболєва – Семен Семенченко, а також його бійці батальйону "Донбас".

І якщо поліція вишикувалася в шеренгу, охороняючи, мабуть, від учасників акції дорогу, по якій рідко, але все ж проїжджали автобуси і автомобілі, які пройшли кордон у пункті пропуску, то бійці "Донбасу" в касках і "брониках" розтягнулися між поліцією і учасниками акції. Між рядами прогулювалися журналісти і активісти, які час від часу вступали в перепалку з поліцейськими, нагадуючи їм про те, що "поліція повинна бути з народом". Це гасло відоме ще з часу останнього Майдану. Тут багато було від духу Майдану – чорні прапори отаманів "Холодного яру", червоно-чорні прапори і фенєчки на руках активістів, хоровий спів українського гімну і колективне проголошення "Слава Україні! Героям слава! Смерть ворогам!". Багато промовців, що піднімалися на сцену, навіть не приховували, що їм все, що відбувається, і за духом та атмосферою нагадує часи останнього Майдану, учасниками якого багато з них були.

Микола Катеринчук і зовсім заявив, що незалежно від того, чи пропустять Саакашвілі в Україну чи ні, в листопаді на Майдані повинні стояти намети. Примітно, що приїхав Катеринчук разом з Анатолієм Гриценком – вони разом ішли на сцену і потім робили селфі з численними бажаючими. Оратори на сцені критикували чинну владу, президента Петра Порошенка і його оточення. Говорили про Іловайську трагедію і про те, що винні в ній досі не покарані.

Мітинг на сцені тривав. Активісти, яким ставало на ньому нудно, шикувалися в ланцюжки між лініями бійців "Донбасу" і поліції, намагаючись докоряти поліцейським за "службу злочинній владі". Ті реагували мляво і намагалися зберігати максимальний нейтралітет. До речі, серед поліцейських був помічений і голова Львівської поліції Валерій Середа. Він особисто брав участь у патрулюванні і помітно хвилювався.

Чому? Пояснив засновник "Варти 1" Зінкевич. Ще напередодні подій він казав кореспонденту 112.ua, що на 90% впевнений – уникнути провокацій під час акції не вдасться і вони однозначно будуть відбуватися. "Я впевнений, що ситуацією з переходом Саакашвілі, захочуть скористатися сили, які вже давно хочуть розхитати ситуацію у Львові. А якщо так буде – потягнеться хвиля. Поки що Львів стоїть стабільно, немає і таких проблем, як у Києві з вибухами. Всі ці чотири роки різні сили намагалися місто колихати – то польські брати, то як пам'ятаєте, було блокування митниці. Зараз вже є певні автомобілі, які приїжджають від якихось "колишніх". Їх мета – дестабілізація Львівщини", - говорив Зінкевич.

Патрульні "Варти 1" також розповідали 112.ua, що напередодні акції фіксували появу близько місця її проведення підозрілих автомобілів, про що вони ставили до відома організаторів. Про заходи безпеки дбали серйозні хлопці в цивільному – знайомі нардепи і активісти дізнавалися у деяких з них СБУшників. Депутати, зокрема Дерев'янко, Найєм та Купрій, підтверджували припущення журналістів про те, що на пункті пропуску спецслужбами глушиться зв'язок. Тема "глушилок" була в таборі однією з найбільш обговорюваних.

Зазначимо, що незважаючи на зусилля, зроблені поліцією, активістами, спецслужбами, кілька провокацій все-таки відбулося. Через деякий час, після того, як ведучі зі сцени оголосили, що Саакашвілі з сином перебувають на польській стороні кордону і екс-президент Грузії дає прес-конференцію, до наметового містечка під'їхали кілька автобусів, звідки вийшли хлопці в камуфляжі. Почалася штовханина. Присутні з криками "тітушки" побігли до них. Бійці "Донбасу" і поліція почали розділяти сторони – прихильників Саакашвілі закликали повернутися до сцені ведучі. У підсумку, хлопців у камуфляжі взяли в щільне кільце поліцейські, інші стали перед ними кордоном, за який виштовхали журналістів.

На питання "за що ви їх блокували?" поліцейські відповідали, що з боку цих невідомих були агресивні висловлювання. На питання "чому до них не можна підійти?" поліцейські наполегливо відтісняли в бік і відповідали, що їм треба перевірити, чи немає у хлопців небезпечних предметів. В результаті їх тримали в кільці тривалий час, а потім на сайті Львівської поліції з'явилося повідомлення про 100 затриманих.

Друга провокація сталася через деякий час – перед учасниками акції оголила груди активістка Femen. Поліцейські її схопили, але до них кинулися активісти табору – чоловіки і жінки досить агресивно намагалися відбити дівчину, ображали поліцейських і навіть замахувалися на них. Один дідусь намагався дістати вартових правопорядку тонкою хворостиною.

В результаті поліцейським довелося відступати, тягнучи за собою дівчину і стуляючи передні ряди перед людьми. Так як плутанини натовпу додавали журналісти і оператори, які намагалися зафіксувати те, що відбувається, на камеру, тягли, вони її досить безбожно, голою спиною по розподільчому бар'єру. Дівчина, зрозуміло, кричала і брикалася.

Нарешті Купрій, Дерев'янко і Найєм оголосили збір журналістів з відкритою польскою візою і з біометричними паспортами, для поїздки на польський бік кордону, щоб зустріти Саакашвілі.

Дерев'янко весело ділився з Найємом, що звали і Парасюка взяти участь. Але він теж, як виявилося, був зайнятий на весіллі... депутати весело жартували, оскільки тема резонувала з топовим весіллям Сергія Лещенка. До речі, Парасюк до них в кінці кінців приєднався, і колона перетнула український кордон в напрямку Польщі.

З цього часу потягнулися особливо напружені хвилини очікування. Практично всі журналісти підтяглися прямо до воріт пункту пропуску. В результаті і поліцейські розтягнули свій кордон до воріт. Прикордонники виставили додаткові патрулі і за парканом і всередині. Там стояли люди в камуфляжних масках. На питання, з чим пов'язане посилення заходів безпеки – прикордонники як заведені відповідали – пункт пропуску працює в штатному режимі. Один з них носив мегафон, з якого транслювався заклик не створювати перешкоди в роботі пункту пропуску, так як це тягне за собою кримінальну відповідальність. Люди на це зло жартували і нагадували про Конституцію, яка передбачає права громадянина – у зв'язку з цим активісти натякали на те, що позбавлення громадянства Саакашвілі прямо суперечить Конституції.

До воріт пункту пропуску підтягувалося все більше активістів, а відповідно і поліцейських, крім того пристойно одягнених чоловіків у штатському з характерно напруженими обличчями силовиків. І ось в якийсь момент, коли кипіння досягло найвищої точки, ведучі оголосили зі сцени, що... плани Саакашвілі змінилися і він поїде у супроводі журналістів і депутатів із Перемишля на поїзді "Інтерсіті".

Частина 2. Перемишль - Шегині

Сам Саакашвілі плутав опонентів. Кілька разів змінивши плани, він скасував прес-конференцію в Жешуві, зустрівся з Тимошенко, Наливайченком, групою нардепів і соратників, і відправився в Перемишль, де заявив, що, щоб уникнути провокацій, поїде на "Інтерсіті".

Втім, кілька активістів на правах анонімності, підтвердили 112.ua, що поїздка на поїзді розглядалася командою Саакашвілі, як один з варіантів розвитку подій ще напередодні. Недарма вони оформили дозволи від влади на проведення масових акцій не тільки на ПП "Краковець", але і на залізничній станції, на яку повинен був прибути поїзд з Перемишля.

На "Краковці" цю новину сприйняли з легким розчаруванням, особливо журналісти. Ато, довелося терміново міняти локацію. Після цього поліцейські та прикордонники почали потихеньку знімати оточення. Більшість активістів, хто був на автомобілях, поїхали на нове місце зустрічі, ще кілька сотень людей з прапорами вирушили атакувати місцеві маршрутки. Але, безумовно, була в цей день людина, якій невимовно пощастило.

І був чоловік, якого зробили крайнім. Це чергова по станції "Броди", яка нібито особисто дала вказівку не відправляти поїзд "Перемишль-Київ". Так в Нацполиции пояснили, чому потяг спочатку затримали, а потім і зовсім скасували. Сотні пасажирів виявилися заручниками політичної гри. До речі, в самому "Інтерсіті" спочатку кивали на поліцію, яка нібито дала вказівку не вирушати в рейс через людину, якій заборонено в'їзд на територію України.

У цій ситуації непогано було б розібратися фахівцям, оскільки є ймовірність, що дії правоохоронців і залізничників були не зовсім правильними.

Про те, чи варто було Саакашвілі використовувати сотні людей для своєрідного прикриття, теж можна поговорити.

Втім, сьогодні день такий, коли всі на всіх набивають собі залікові бали. Вірніше, намагаються це зробити, хоча громадянам якраз здається, що все ж втрачають. Ось і міністр Омелян не забув розкритикувати Кабмін за те, що із його підпорядкування забрали "Укрзалізницю".

Загалом, поїзд простояв у Перемишлі більше години, поки пасажирам не запропонували поїхати додому на автобусах. "Пасажирам, які бажають здійснити поїздку, треба звернутися до чергового по вокзалу, і вам будуть надані автобуси, які вас доставлять на територію України. Вартість квитків буде повернена на території України", - повідомили постраждалим пасажирам.

Польська сторона заявила, що нічого не може вдіяти. А в пункті "Мостиська ІІ" група прихильників Міхо готувалася його зустрічати. Туди ж прибув Давид Сакварелідзе. Втім, вже було зрозуміло, що потяг з президентом туди не приїде, а тому і особливого ажіотажу не було. Усі чекали нового плану, вже не зовсім зрозуміло, якого за рахунком.

Нардепи написали заяву Юрію Луценку, звинуватили у всьому, що відбувається, особисто президента Порошенка. Потім пересіли в інший "Інтерсіті", але і на ньому делегація не поїхала. Саакашвілі дав прес-конференцію на вокзалі, заявив, що поїде в Україну на автобусі. Нова мета - пункт "Шегині".

На цьому ПП польські прикордонники Саакашвілі пропустили, а ось українські - перекрили рух на ПП.

Як повідомляє прес-секретар Валентина Наливайченка Маркіян Лубківський, на українській стороні ПП "Шегині" автобус зустрів спецназ у бронежилетах", а прикордонники повідомили, що "за інформацією оперативного чергового СБУ по Львівській області, перехід "Шегині" заміновано".

Через годину з'ясування відносин в "Шегинях", на ПП виникла бійка. Натовп, який зібрався біля пункту "Шегині", прорвав кордон з української сторони і влаштував бійку з прикордонниками, яких вишикували в транзитній зоні. Як зазначив помічник голови Держприкордонслужби Олег Слободян, наслідки таких подій на даний момент передбачити складно. Однак журналіст "Радіо Свобода" Андрій Дубчак вже заявив, що Саакашвілі перетнув кордон і перебуває на українській території. А ось наслідки цього переходу передбачити поки дійсно складно. Цікаво подивитися на реакцію правоохоронних органів.

PS. Ах, і дайте голос народу.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини партнерів

Загрузка...