Як Путіна на Русі любили: Про культ особи російського президента

Війни, масштабна корупція, валютна криза, падіння економіки, міжнародна ізоляція – всього цього було б достатньо для підриву популярності будь-якого президента. Але це не тільки не спрацьовує з російським президентом Володимиром Путіним, але й допомагає набирати нових обертів його популярності. І не факт, що справа тільки в телевізорі

Як Путіна на Русі любили: Про культ особи російського президента
Фото из свободных источников

Артур Родивілов

Журналіст

Війни, масштабна корупція, валютна криза, падіння економіки, міжнародна ізоляція – всього цього було б достатньо для підриву популярності будь-якого президента. Але це не тільки не спрацьовує з російським президентом Володимиром Путіним, але й допомагає набирати нових обертів його популярності. І не факт, що справа тільки в телевізорі

Культ особи Володимира Путіна вийшов на новий рівень після анексії Криму та військового конфлікту на Донбасі. Тепер, крім портретів у переходах, футболок, чашок і навіть пилочок для нігтів з його зображенням, з'явилися більш витончені форми і спроби увічнити президента Росії.

Путін-імператор

Бюст Володимира Путіна в образі римського імператора була споруджений "на знак вдячності за анексію Криму". 16 травня під звуки російського гімну відбулося відкриття бюста у приватних володіннях отамана у присутності десятка людей, одягнених у традиційну козацьку форму.

ЕРА

"Бюст російського президента зроблений з штучного недорогого матеріалу, що імітує бронзу. Президент - втілення мудрості... Володимиру Путіну вдалося зіграти історичну роль у возз'єднання Криму з Росією", - заявив Андрій Поляков, отаман козацького товариства "Ірбіс".

Путін з "достоїнством" у півтора Франкліна

Центробанк Росії та прокуратура Санкт-Петербурга перевірять повідомлення про те, що ті ж козаки почали використовувати власну валюту. "У ході перевірки буде дано оцінку законності емісії ДКО "Православний Союз козаків "Ірбіс" квазі-валюти на території регіону", - йдеться в повідомленні прокуратури.

Союз "Ірбіс" повідомив про випуск "національної валюти" для козаків 4 серпня. Козаки вперше отримали зарплату у своїй національній валюті: грошами, алтинами і башлями.

Изображение: kazaki-irbis.ru

При цьому національна валюта козаків коштує значно дорожче рубля. Як повідомляється на сайті, 1 гріш козак може обміняти на 100 рублів, 1 алтин дорівнює 1000 рублів, а 1 башля - 10000 рублів. На купюрі номіналом у п'ять башлів зображений президент Росії Володимир Путін. Росіяни оцінили "достоїнство" свого президента в півтора Бенджаміна Франкліна, зображеного на 100-доларовій купюрі, жартують блогери.

Путін-святий

Періодично в ЗМІ з'являються так звані інформаційні вкидання про те, що у нижегородських сектантів замироточила ікона Путіна. При цьому вона мироточить напередодні серйозних подій. Так, перше повідомлення в російських видання про диво з'явилося у 2012 р. напередодні президентських виборів.

Новини за темою

Храм секти "путіношанувальників" розташований у селищі Велика Єльня Нижегородської області. Перші публікації про громаду "матінки Фотінії" з'явилися ще у 2005 р. Нещодавно вона знову потрапила в поле зору ЗМІ, у тому числі українських.

Агентство Reuters, яке брало інтерв'ю у матінки Фотінії, в миру Світлани Фролової, вважає нижегородську секту екстремальною ілюстрацією "культу особи", що створюється навколо Путіна. Пізніше вже у вітчизняних ЗМІ з'явилася інформація про те, що "матінка" провернула аферу з метою зібрати більше грошей з парафіян. Тож кому-кому, а їй "ікона" Путіна точно допомогла.

Спасибі Путіну

На честь дня народження Путіна в жовтні 2014 р. в семи містах Росії з'явилися графіті з буквами і символічними зображеннями слів, які починаються на ці букви: "З" - сила, "П" - пам'ять, "А" - Арктика, "С" - суверенітет, "І" - історія, "Б" - безпека, "О" - Олімпіада. Букви, що розташовані за тисячі кілометрів одна від одної, складаються у слово "спасибі". Арт-флешмоб був підготовлений молодіжним освітнім проектом "Мережа".

Фото: xakac.info

#Путіннаш

Протягом декількох тижнів після окупації кримські міста "заполонили" графіті із зображенням глави Росії. Причому якість зображень така собі, також виникають запитання і щодо місця їх розташування.

Президент у кімоно, Володимир Володимирович у темних окулярах, Путін на тлі салюту, фортеці, Ластівчиного гнізда, російського прапора, калюжі, що розтеклася. Мабуть, Чорного моря...

Фото: Reuters

Фото: politnavigator.net

А що означають графіті-картини, що з'явилися в кримських містах? Найцікавіше, що малюють їх не кримчани. Атакувати фарбою кримські стіни вирішили художники з різних регіонів Росії, що об'єдналися в арт-групу "Катюша", писала "Комсомольская правда". За місяць з невеликим у Сімферополі, Ялті, Керчі та Судаку на світ з'явилися 22 картини із зображенням Володимира Путіна.

Фото: Reuters

Схожа ситуація і в Керчі, де розмістилися сім намальованих президентів.

Фото: krym.aif.ru

В Ялті з п'яти малюнків вже кілька зафарбовували. Втім, мабуть, на решту чекає та ж доля: з'явилися вони без відома адміністрації.

Фото: news.allcrimea.net

Фото: ua.krymr.com

У Сімферопольській адміністрації, на чиїй території міститься найбільше портретів, також стверджують, що цю "мазанину" з ними не погоджували.

Інтернаціональний Путін

Любов до Путіна висловлюють далеко за межами Росії. Один із користувачів соцмереж виклав акаунт військовика Максима Мажникова із Севастополя, який нібито сфотографував у Сирії плакат із зображенням Асада і Путіна.

Фото: nr2.com.ua

Водночас за межами Росії Путін теж популярний, але не як позитивний герой. Далі подивимося, як до російського президента ставляться в інших пострадянських країнах.

Розп'ятий Путін

У травні в центрі Риги у дворі будівлі колишнього КДБ з'явилася інсталяція – статуя розп'ятого Володимира Путіна, в яку кожен охочий міг вбити цвях.

Фото: miss-tramell.livejournal.com

Організатори виставки "Дисидент" отримали погрози на свою адресу і зазнали фізичного впливу. Одна з інсталяцій художника під псевдонімом SOME1 була частково знищена. Через це виставка не працювала в "Ніч музеїв".

За словами організатора виставки Томса Янсона, організатори зустрічалися з представниками Міністерства культури і не почули вимог відмовитися від показу інсталяції на публіці. За його словами, чиновники лише торкнулися питання безпеки. Унаслідок цього Міністерство культури Латвії зв'язалося з поліцією і попросило убезпечити громадян.

Новини за темою

У латвійському Мінкульті журналістам підтвердили, що свобода художнього вираження в країні захищена Конституцією, це одна з демократичних засад, і відомство не може впливати на зміст виставки.

Художник SOME1 при цьому пояснив журналістам, що не збирався "розпинати" російського президента. За його словами, ідея інсталяції полягає у "глорифікацію матеріального світу в житті індивіда". "Гроші в даному випадку символічно зображені у вигляді хреста, а розіп'ята на ньому фігура - це бізнесмен", - наполягає автор.

SOME1 вибачився перед усіма, хто неправильно зрозумів художнє послання і побачив у розіп'ятій фігурі Путіна чи іншу людину. За словами художника, моделлю для створення ляльки послужив його знайомий бізнесмен з Італії.

Поява в Ризі неоднозначного арт-об'єкта стала предметом обговорення у тому числі на дипломатичному рівні. Так, російське МЗС висловило своє обурення з приводу "розп'ятого Путіна" і скерувало відповідну ноту латвійським колегам. Своєю чергою в Ризі заявили, що фігура розп'ятого Путіна" є арт-об'єктом, і оцінювати її слід "професіоналам і мистецтвознавцям".

Повернули інсталяцію у вигляді розп'ятого на хресті Путіна напередодні саміту "Східного партнерства". А вже пізніше автор інсталяції зник з поля зору. Принаймні в соцмережах його активність була востаннє у травні, коли  вибухнув скандал.

Путін і снігур

У День незалежності України, 24 серпня, перед будівлею облдержадміністрації в центрі Запоріжжя з'явився перший пам'ятник інтернет-мему.

Схожа на чорта істота з обличчям Володимира Путіна скорботно обіймає мертвого снігура на площі Героїв революції.

Фото: 061.ua

До скульптури додається табличка з написом, стилізованим під старослов'янську писемність: "Цей пам'ятник споруджено на знак скорботи "русскаго мира" щодо підступно вбитих жидобандерівцями російськомовних снігурів".

Створив пам'ятник скульптор Олександр Третяк, а ідея належить запорізькому бізнесмену Максиму Дрозденку.

Максим Дрозденко нагадав, що саме в Запоріжжі народилася пропагандистська вигадка про знищення снігурів в Україні. Є такий Володимир Рогов, він був керівником проросійської Слов'янської гвардії в Запоріжжі. Коли почалася війна, у Рогова не вийшло організувати "Запорізьку народну республіку", і він втік до Москви.

"Це пам'ятник інтернет-мему про закатованих жидобандерівцями російськомовних снігурів. Мем народився з виступу на російському телебаченні Рогова про те, що в 106-й запорізькій школі вчителька наказала учням підгодовувати синиць, тому що вони "жовто-блакитні", а снігурів - вбивати, тому що на них кольори російського прапора", - розповів Дрозденко 112.ua.

Фото: censor.net.ua

"Пам'ятник, безумовно, є пропагандою, але водночас фактично став головною міською визначною пам'яткою", - говорить Дрозденко. Символічно, що пам'ятник зроблений зі слов'янської глини. "Це збіг. Просто слов'янська глина застосовується для таких виробів", - зазначив він.

За словами автора, реакція людей здебільшого була "захопленою". Зараз Максим вирішує питання з місцевою владою про отримання дозволу залишити скульптуру на площі Героїв революції в центрі міста.

Автор також розповів про свою нову ідею. Тепер він планує спорудити пам'ятник міністру закордонних справ Сергію Лаврову і його безсмертній фразі: "Дебіли, *ля!".

Путін, який поїдає Крим

Одеський художник Святослав Лаврусенко торікі зробив чергове графіті на пляжі. Цього разу, як і обіцяв, він зобразив Володимира Путіна, який поїдає Крим.

Фото: odessa-life.od.ua

"Думаю, отримає нетравлення шлунка, якщо не зупиниться, - зазначає хлопець. - Залишив місце для побажань, тож приходьте і пишіть... Брехня не повинна застрягти у нас в голові, треба тверезо бачити правду! Я ніколи не закликав до радикальних методів, але й сидіти склавши руки теж не радив. Хоч Бог не дав мені міцного здоров'я, але дав інше: бачити правду і передавати її людям. Рано чи пізно це закінчиться, і тоді, обіцяю, займуся позитивними і світлими ідеями! Слава Україні! Усім миру, любові і благополуччя. Ваш революційний художник", - звернувся до одеситів Лаврусенко на своїй сторінці Вконтакте.

На питання, чим є його робота - культурною пам'яткою чи частиною інформаційної війни, художник відповів: "Я вас запевняю, що культурне, позаяк це нікого не вбило і шкоди не завдало. Адже люди мистецтва не воїни, а люди, які показують правду. Кожен може по-різному думати, до чого вони мають стосунок".

Новини за темою

При цьому Лаврусенко вважає, що його колеги у Криму малювали графіті за гроші, можливо, з руки Кремля.

"Малювали для красивої казки. Можливо, й війни, позаяк не всі мислять, як я", - каже Святослав.

Художник продовжує творити, однак Путіна в нових образах зображати на стінах міських пляжів поки що не збирається. "Дуже багато честі для нього". - зазначив художник.

Як "Правий сектор" пам'ятник Путіну ставив

Один із перших присвячених Путіну пам'ятників - посмертних - був встановлений у Рівненській області на в'їзді до міста Костополя.

Акцію ініціював місцевий осередок "Правого сектора". Активісти кажуть, що хотіли показати своє ставлення до лідера Росії і відзначити, що на свою землю вони його не пустять. Місцева прокуратура завела на активістів справи за статтею "Хуліганство", але виявилося, що нічого протиправного активісти не робили. Справи закрили.

Фото: fakty.ua

Координатор "Правого сектора" в Костополі Михайло Степчук розповів 112.ua, що ініціатива створити пам'ятник була у місцевих бізнесменів, які займаються надгробними пам'ятниками. У них і виявився зайвий матеріал з місцевого кар'єру.

"Розумієте, ми хотіли показати, який Путін наш друг. Він хоче з нами налагодити стосунки, при цьому війна на сході триває", - розповів Михайло.

Пам'ятник простояв кілька днів і незабаром був зруйнований вандалами.

"У нас є ініціатива поставити пам'ятник Жириновському. Кажуть, він родом із цих країв. Над ним вже працюють", - поділилися планами активістів у "Правому секторі".

Фото: fakty.ua

Звичайно ж, культ особи Путіна не може бути стовідсотковим результатом роботи російської пропаганди. Спроби увічнити свого лідера можуть бути обумовлені різними факторами: і особистісними, і навіть побутовими.

"Можливо, з приходом Путіна хтось істотно підвищив своє матеріальне становище, а хто його втратив. Хтось пішов у нову школу, а хтось через нестачу фінансування буде змушений їздити кілька кілометрів, щоб отримати освіту. У когось у районі побудували лікарню - комусь врятували життя. Унаслідок цього людина намагається проявити свою подяку, і не завжди це справа рук телевізора", - каже психолог Андрій Чумак.

Весь політичний потенціал Путіна був заснований на прямій взаємодії з народом.

"Культ особи дає віру і надію, опору і щастя, впевненість і радість, тому що люди просто не бачать цього в інших речах. Це точно так само, як релігія. Людей не вчать вірити в себе, а вчать вірити в когось чи комусь", - говорить Чумак.

Новини за темою

Таке явище, як культ особи, завжди йде в ногу з намаганням зруйнувати його, що можна спостерігати в Україні та інших пострадянських країнах, і причини цього, безумовно, ясні. Розчарування, презирство, агресія, негатив - ось що рухає людьми, які намагаються боротися з культом особи. За словами психолога, це захист свого внутрішнього світу, надій або ілюзій. Тому чим більше у "сучасних дисидентів" буде презирства до нинішнього лідера Росії, тим з більш збоченими спробами його увічнити вони будуть стикатися.

Артур Родивілов

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>