Як пройшов "Марш рівності" в Києві

112.ua пройшов з "райдужною колоною" від оточеного силовиками Будинку вчителя до вагона виділеного їм потягу метро

Як пройшов "Марш рівності" в Києві

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

112.ua пройшов з "райдужною колоною" від оточеного силовиками Будинку вчителя до вагона виділеного їм потягу метро

У Києві під прикриттям більше п'яти тисяч правоохоронців пройшов "Марш рівності". 112.ua пройшов шлях з "райдужною колоною" від оточеного силовиками Будинку вчителя до спеціального потягу метро, який вивозив учасників заходу, слідуючи без зупинок.

Пізно ввечері напередодні "Маршу рівності" керівник прес-служби "Правого сектора" Артем Скоропадський у Facebook повідомив, що націоналісти заблокували Парк Шевченка, Володимирську вулицю і Будинок вчителя, аби не допустити проведення "Маршу рівності" в Києві. Але вже з раннього ранку було ясно, що якщо ким і заблокований район проведення маршу, так це силовиками.

"Активісти зібралися ще з вечора, але під ранок нас відтіснили від Будинку вчителя. Хлопці залишилися біля Університету (Червоного корпусу)", - розповів Скоропадський 112.ua. За його словами, проти проведення маршу протестувала широка націоналістична коаліція: участь приймали "Правий сектор", "свободівці", безпартійні націоналісти і учасники фронту.

В 7:30 піднімаємося до Володимирській, яка веде до парку Шевченка і Будинку вчителя. Вона перекрита металевим парканом, біля якого чергує кілька десятків поліцейських, стоять автобуси Нацгвардії. Поліцейські також чергують у прилеглих виходах у двори. Далі кордону нікого не пропускають, радять шукати КПП на паралельній вулиці. Але на ній аналогічна ситуація: поліція, Нацгвардія, металевий паркан. Поліцейські радять шукати КПП за парком. Силовики, які стоять в самому парку, лише знизують плечима: нас тут поставили, ми самі нічого не знаємо.

Новини за темою

Нарешті! Ось воно - на бульварі Тараса Шевченка металевий паркан, але з рамкою металошукача. Тут після огляду особистих речей можна, нарешті, потрапити до заблокованиго силовиками периметру. У декількох метрах від межі поліцейські тримали хлопця, один з них заломив йому руку. Мабуть він здався підозрілим. Вилучені у хлопця речі розкладаються на капоті поліцейського автомобіля. Пізніше поліція повідомила, що всього в декількох молодих людей під час перевірки вони виявили балаклави і газові балончики.

Через рамки пропускали також на Володимирській, в ста метрах від Будинку вчителя і з боку Хрещатика. Проте схеми, де пропускають, не було. Не те, що пересічні громадяни, яким було цікаво, але і мабуть багато з тих, хто хотів приєднатися до райдужного протесту чи вийти проти нього, просто не змогли пройти.

Тато може і лак для волосся

Всередині оточення, здавалося, абсолютну більшість складають тільки силовики (крім звичайних поліцейських і нацгвардійців тут були і поліцейські з собаками і кінна поліція) та журналісти. Деякі спритні колеги навіть намагалися розпитати про непросте ЛГБТ-життя інших колег, але переконавшись, що перед ними не учасники маршу, зніяковіло відходили.

Біля Будинку вчителя було розміщено кілька розтяжок, в тому числі із закликом заборонити пропаганду гомосекса. Кілька молодих людей з малюнком на підтримку гетеросексуальної сім'ї роздавали брошури організації "Любов проти гомосексуалізму" (мама тато добре – тато тато погано). У парку Шевченка від цієї організації була встановлена платформа з колонками, в яких звучав голос професійного диктора, який викладав аргументи проти одностатевих пар та проведення "Маршу рівності": "Вони кажуть, що захищають права людини, але це неправда, вони брешуть. Спочатку суспільству нав'язується міф про "дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації", потім відбувається легалізація одностатевих шлюбів, дозвіл на усиновлення дітей одностатевими парами і нарешті встановлення гомодиктатури: внесення змін у законодавство, що передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність для всіх, хто з цим не згоден".

Виступ диктора періодично змінювали музичні паузи – звучали пісні про батька: "Тато може, тато може бути ким завгодно, тільки мамою, тільки мамою не може бути!", про сім'ю ("Батьківщина, батьківщина вид батька до сина") і "Червона рута".

Група "Марш рівності" годин до 10 ранку була представлена лише групою хлопців в яскраво-салатових жилетах. Вони представлялися волонтерами безпеки. Новоприбуваючим волонтерам крім жилета видавали по маленькому свистку, з попередженням не вішати їх на шию. "Я вже одного разу повісила на футбольному матчі", - зітхала ділова дівчина-організатор з електронною сигаретою в руці. Вона ж радила волонтерам "фотографувати тих, хто підходить і фотографує вас".

Також, волонтерів озброювали лаком для волосся (ймовірно, щоб бризкати в обличчя кривдникам. - Ред.) і раціями, які, як їх попереджали, можуть працювати некоректно.

"Кричалки всі пам'ятають? Україна для всіх! Права людини – порядок в країні", - інструктували волонтерів.

Після дев'яти стали активно прибувати безпосередні учасники "Маршу рівності". Як і радили їм напередодні організатори, вони приїжджали в непримітному одязі і потім вже на місці переодягалися: з пакетів витягувалися шарфи з райдужним забарвленням, перуки, костюми, маскарадні вуалі. Волонтери роздавали прибулим райдужні прапорці. Деякі тримали в руках саморобні плакати, в тому числі і з закликом легалізувати одностатеві шлюби.

Окремою численною групою йшли люди в жовтих жилетах з написом правозахисної організації Amnesty International. Вони тримали плакати на підтримку прав людини. Перед ними стояли три дорослі дами з розтяжкою: "Права моєї дитини – найкраще для країни".

Серед учасників маршу кореспондент 112.ua помітив тільки одного чоловіка з однорічною дівчинкою на руках і райдужним прапорцем в кишені.

Також, серед учасників маршу були помічені підлітки.

У колоні був і автомобіль з яскравими персонажами, які охоче спілкувалися з репортерами.

Над присутніми дзижчали квадрокоптери.

І як незабаром стало ясно, вони були єдиними, хто міг насолоджуватися повною картиною колони та читати відозви на плакатах.

Колону почали оточувати силовики. Оточення поліції і нацгвардії в кілька рядів стояли по боках колони, також силовики в касках з опущеними забралами стали на чолі колони, повністю закривши її, вже навіть від очей операторів і журналістів.

Новини за темою

Ще до початку ходи протестувальників (яких було не більше двохсот-трьохсот осіб) і райдужний марш розділяла близько п'ятисот метрів. Коли колона рушила, цей простір стали перерізати ланцюжки силовиків, з парку Шевченка в бік протестувальників рушила кінна поліція. У цей момент колона змінила маршрут і звернула на бульвар Шевченка. Учасники "Маршу рівності" стали спускатися до станції метро "Льва Толстого" (ця станція та "Палац спорту" до цього часу були закриті) по бульвару Шевченка. У протестувальників не було жодного шансу наблизитись навіть на таку відстань, щоб розглянути обличчя учасників.

Між протестувальниками проти маршу і представниками поліції відбулися незначні сутички. Вибухнула петарда. Як відомо, всі сім затриманих вже випущені.

Новини за темою

"Марш рівності" йшов в щільному кільці силовиків, по безлюдній вулиці (рух автомобільного та громадського транспорту було перекрито ще напередодні). Незважаючи на те, що територію і так було оточено силовиками, з боку парку Шевченка додаткове загородження створювали представники велопатрулів. Всі підворіття по ходу руху колони були заблоковані силовиками. Протестувати проти руху колони намагався єдиний юнак і пенсіонер, які бігли разом з журналістами перед уболівальниками на чолі колони з поліцейськими.

В якийсь момент хлопець самостійно спробував зупинити рух колони, в якій крім силовиків було близько 2,5 тисяч учасників. У цей момент ледь не почалася тиснява, так як до нього кинулися всі фотографи та оператори, які давно нудьгували в очікуванні хоч якогось екшену. Один з фотографів не втримався на ногах і впав за огорожу газону. Силовики почали відтягати хлопця, той голосно закричав, журналісти стали дзвонити і збуджено кричати в трубки: сутички, почалися сутички! Але через секунду все владналося і колона продовжила рух. Хлопця якийсь час вели силовики, але потім відпустили.

В районі "Льва Толстого" можливість перетнутися з кивлянами для учасників "Маршу рівності" зусиллями силовиків була також повністю виключена. Колона була зупинена приблизно в ста метрах від металевого паркану і кордону силовиків,який відділяв невеликий натовп присутніх по іншу сторону від нього цікавих. McDonalds не працював, крізь скляні вітрини було видно, що в ньому також сидять силовики. Єдиною людиною, яку не прибрали за оточення, був хлопець, який зосереджено розбирав вміст пакетів зі сміттям перед входом на станцію. Але його учасники "Маршу рівності" схоже зовсім не цікавили.

Загальний час ходи склав не більше сорока хвилин.

Блакитний вагон

Оточені з усіх боків силовиками учасники маршу спустилися в підземку і розсілися в спеціально підігнані на платформи вагони поїздів. Перехід на станцію "Палац спорту" силовиками також був перекритий.

Як тільки рушив поїзд метро, у вагоні стали хором співати: "Блакитний вагон" (Блакитний вагон біжить, хитається, швидкий поїзд набирає хід...)

Машиніст оголосив, що поїзд їде без зупинок. Поїзд, який йшов в напрямку станції "Героїв Дніпра", першу зупинку зробив тільки на "Петрівці". Тут же прийшло повідомлення від групи "Марш КиївПрайд-2017" з проханням відписуватись всім про безпеки. До моменту здачі матеріалу повідомлень про те, що хтось з учасників маршу зазнав нападу, не надходило.

"Я задоволений. Через нас учасники маршу змінили маршрут, вони ж повинні були йти вздовж університету і потім повернути до "Льва Толстого", а в підсумку пішли зовсім іншим маршрутом. Вони (учасники "Маршу рівності") самі загнали себе в добровільне гетто. Марш проходив ледве не в умовах антитерористичної операції в межах міста, їх охороняло майже 6,5 тисяч поліцейських, це більше, ніж бригада збройних сил України. На подібні речі поліція виходить, коли проводяться масштабні заходи, такі як Євробачення. Було перекрито рух громадського транспорту, автомобілів, закриті дві станції метро, змінено графік руху метрополітену! Це свідчить про те, що без захисту держави, якій через безвізовий режим зараз вигідно показати себе крутими європейцями, їх (представників ЛГБТ-спільноти) настільки ненавидять більшість українського народу, що нікуди б вони не вийшли. Вони розуміють, що в Україні люди їх ненавидять. Без цих бригад поліції, без кінної поліції, люди б їх просто розірвали", - сказав 112.ua Артем Скоропадський.

Також Скоропадський запевнив, що націоналісти не будуть відловлювати учасників маршу: "Це не наш метод бігати їх відловлювати. Наш метод було показати, наскільки вони чужі українському суспільству – ми це показали. А побити якогось нещасного гомосексуаліста, це зовсім не наші методи. Ми просто хотіли показати, наскільки це явище неприродне в Україні. І показали".

Новини за темою

Втім, побоюватися райдужній спільноті є кого. На сторінці "Марш КиївПрайд" Стас Міщенко попереджає про небезпеку: "Якийсь стрьомний натовп чоловіків прямо зараз ходить і шукає "збоченців" в установах міста. Будьте обережні. Ми тільки що зустрілися з цими персонажами, попереджаємо". Також Оксана Блищик повідомила про спробу зірвати браслет з ЛГБТ-символікою з руки чоловіка у ресторані швидкого харчування біля станції метро "Льва Толстого".

Начальник поліції Києва Андрій Крищенко запевнив, що посилені наряди поліції будуть працювати у людних місцях до вечора.

У поліції також повідомили, що заходи пройшли без грубих порушень (незначні тілесні ушкодження отримали двоє поліцейських). До охорони порядку було залучено 5 тисяч правоохоронців. Серед них – співробітники всіх підрозділів столичної поліції і поліцейських підрозділів прилеглих регіонів – Чернігівської і Черкаської областей, а також співробітники ДержНС, бійці Нацгвардії.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...