Як працює швидка допомога: лікар розповіла про будні бригади

Лікар швидкої допомоги розповіла 112.ua, чому на бригаду іноді доводиться довго чекати, чим швидка відрізняється від невідкладної і як працюють приватні бригади

Як працює швидка допомога: лікар розповіла про будні бригади
Фото з відкритих джерел

Тетяна Святенко

Журналіст

Лікар швидкої допомоги розповіла 112.ua, чому на бригаду іноді доводиться довго чекати, чим швидка відрізняється від невідкладної і як працюють приватні бригади

На зупинці громадського транспорту в кількох кілометрах від Києва, поблизу села Крюківщина, жінці років п'ятдесяти стало погано. Вона була з донькою, яка і викликала швидку. Люди, що були поруч, намагалися надати жінці домедичну допомогу, доки чекали на медиків, паралельно зупиняючи машини, які проїжджали повз, щоб довезти постраждалу в найближчу лікарню. Жінка ще дихала і була при тямі. Дочка в паніці метушилася, люди поїли потерпілу водою, давали таблетки, робили масаж серця, а швидка все не їхала. У попутку, що зупинилася, жінку покласти не вдалося, але серед пасажирів зупиненої очевидцями трагедії маршрутки виявився лікар. А швидкої все не було. Люди знову набирали "103", але диспетчер переадресовував на довгий міський номер, який у паніці навіть не могли записати, не кажучи вже про те, щоб запам'ятати. Більше того, зрештою виявилося, що швидка застрягла на залізничному переїзді. Тим часом лікар, що опинився на місці, припустив, що жінці вже не можна зарадити.

112.ua з'ясував, чому швидка їхала так довго, навіщо диспетчер "103" диктувала міський номер і як допомогти людині, якій стало зле в громадському місці. По роз'яснення звернулися до лікаря швидкої допомоги.

Чому так довго і що за переадресації?

Ліміт прибуття швидкої на екстрений виклик – до 10 хвилин. За словами лікаря бригади швидкої допомоги Юлії, в умовах Києва цей ліміт плюс-мінус дотримується, а от за містом починаються "дива". Вся справа в тому, що оператор "103" направляє бригади, користуючись системою GPS, і якщо в місті або області це не становить жодних проблем, то в населених пунктах, що розташовані, зокрема, під Києвом, виникає плутанина. "У нас є спеціальна служба – відділ госпіталізації. Вони вирішують, куди госпіталізувати пацієнта залежно від діагнозу. Ми можемо дзвонити в цей відділ безпосередньо або через "103", диспетчер може зв'язати з відділом госпіталізації. Перебуваючи на виклику на околиці Києва, я дзвонила через "103" і потрапила на швидку Вишгородського району, тому передзвонювала на міський номер. Або наприклад, виклик під Броварами – простіше відправити бригаду, яка знаходиться на підстанції у відповідному районі Києва, але відправляють обласну, якій їхати значно довше. В описаному вище випадку, коли люди кілька разів викликали швидку, диспетчер, найвірогідніше, диктувала номер безпосередньо підстанції, щоб ті, хто викликав, уже напряму змогли уточнити, де саме бригада і як скоро вона буде на місці", - розповідає Юлія.

"Якщо бригада на найближчій підстанції і поруч з місцем події і якщо вона вільна, то прибуде максимально швидко – за дві-п'ять хвилин. Територіально підстанції розбиті по районах і розбиті так, щоб у будь-яку точку району могли доїхати максимально швидко, але дістаються місця виклику з тими ж вихідними даними, що й усі, – дорогами, погодними умовами, заторами. Плюс буває так, що бригади зайняті. Тут вже можна говорити про те, що багато бригад зайняті далеко не завжди екстреними викликами. Є така категорія громадян, які знають, як саме викликати швидку, і викликають її з будь-якого, навіть найбільш незначного, приводу. Справа в тому, що в кожному районі є бригади швидкої допомоги та бригади невідкладної допомоги", - каже лікар.

Чим невідкладна допомога відрізняється від швидкої і чому це треба знати

Так от, невідкладна допомога обслуговує пацієнтів з хронічними захворюваннями. "Тобто по суті, вони повинні виїжджати на виклики вдома – високий тиск, сердечники, кашель, температура, напад бронхіальної астми. І якщо лікар невідкладної допомоги бачить, що пацієнту потрібна госпіталізація, то вже викликає швидку. Швидка допомога обслуговує екстрені виклики – людині раптово стало погано на вулиці чи вдома, ДТП, аварія або будь-яка інша НП. Але буває, що невідкладна допомога, не бачачи пацієнта, намагається відмовитися від виклику, мовляв, "ми не поїдемо, тому що пацієнт задихається, а значить повинна їхати екстрена швидка допомога". При цьому людина, викликаючи лікарів, навмисне перебільшувала симптоми, щоб до неї швидше приїхали. Зрештою приїхала бригада швидкої, а на місці виявилося, що пацієнтові далеко не так погано, як звучало під час виклику", - розповідає Юлія.

До того ж, як виявилося, швидка і правда не поспішає на виклики: часом вони "збирають по 5-10 пацієнтів, їм це дозволено, а потім вже виїжджають. Вони-то знають, що у пацієнтів швидше загострення хронічного бронхіту чи підвищенний тиск, а ні раптова зупинка серця. А ось самі пацієнти, не знаючи всіх цих тонкощів, дуже часто лають лікарів саме швидкої допомоги, мовляв, ми колись викликали, а до нас медики їхали дуже довго.

Погодьтеся, для лікарів екстреної допомоги це малоприємний початок виклику, а виправдовуватися і пояснювати немає ані часу, ні бажання. Ось і виходить, за словами Юлії, що спочатку доводиться вислуховувати претензії, а вже потім починати огляд.

А таких непрофільних, не екстрених викликів, за словами Юлії, дуже багато. Буває, розповідає лікар, всі бригади швидкої зайняті "кашлем і хворим животом", а в цей час надходить дзвінок: ДТП, зіткнулися три автівки, є постраждалі. І їхати нема кому – всі бригади в районі зайняті непрофільними викликами. Оператор направляє бригади з інших районів, які відповідно їдуть довше, плюс ті самі пробки".

Але вуличні виклики, ДТП, випадки масового отруєння, падіння з висоти, пожежі, діти, вагітні, інфаркти та інсульти – це пріоритетні виклики у лікарів швидкої допомоги: "Якщо бригада ще не доїхала до дзвінка "болить живіт" і на "103" надходить "втратив свідомість у підземному переході", то ось цей виклик "болить живіт" у бригади забирають і спрямовують її на вуличний виклик", - каже Юлія.

За словами лікаря, навантаження на бригади дуже велике. І нарікань на час прибуття бригади швидкої допомоги уникнути не вдається. "Судячи з нашої підстанції, коли надходить виклик, ніхто не засиджується, не допиває каву і на перекур не йде, а намагається максимально швидко виїхати".

Що робити, якщо людині поруч з вами стало зле?

"Відштовхуючись від описаного вище випадку, поговоримо спочатку про помилки, які роблять люди, намагаючись надати першу допомогу. Обмовлюся відразу: вони справді хочуть допомогти і намагаються зробити якомога краще, але дуже часто своїми діями буквально добивають потерпілого. І прямо про це сказати людині, яка намагалася таким чином надати допомогу, не можна – у людей різна психіка і хтось потім все життя буде мучитися і звинувачувати себе. Але морального права когось звинуватити у мене немає. І довести цього не можна: можливо, загибель людини сталася до цих дій. Тому й хочу поговорити про те, чого робити категорично не можна, якщо людині поруч з вами стало погано", - каже Юлія.

1. Не можна давати медикаменти (пігулки, краплі і т.д.). У потерпілого може бути алергія на той чи інший препарат. Ми не знаємо, з якої причини людині стало погано, і препарат, який дають потерпілому, може нашкодити.

2. Не можна поїти, бризкати і поливати водою. Якщо це постраждалий у ДТП, або при падінні з висоти, або від вибуху, не в якому разі не можна поїти. Тому що у потерпілого можуть бути пошкоджені внутрішні органи, це може нашкодити або навіть вбити. Тому навіть якщо людина при тямі та просить пити, можна дати змочити губи і рот.

Бризкати або обливати водою теж не варто – якщо людина непритомна і лежить на спині, вода може потрапити в дихальні шляхи і людина просто захлинеться (настане вторинне утоплення). Вода ніяк не допомагає: навіть якщо людина втратила свідомість, це не приведе її до тями.

3. Не можна трясти за плечі та бити по щоках. У потерпілого можуть бути пошкоджені внутрішні органи або зламаний шийний відділ хребта. Удари можуть змістити хребці, при цьому пошкодити спинний мозок. Адже отримати серйозні пошкодження хребта можна навіть при падінні з висоти власного зросту.

4. Не можна намагатися посадити потерпілого. Садити людину без свідомості категорично забороняється, бо її мозок страждає від нестачі кровообігу, внаслідок чого настає кисневе голодування мозку. Люди намагаються посадити потерпілого, нібито створити умови, щоб людина дихала і не захлинулася різними біологічними рідинами – блювотою, кров'ю, слизом. Але робити цього не можна категорично, людину без свідомості потрібно покласти на бік (створити стабільне бокове положення). У такому положенні ми створюємо профілактику западання язика, профілактику аспірації блювотними масами і іншими біологічними рідинами. Непритомного необхідно покласти на бік. Людину, якій стало зле, - потрібно покласти на бік.

5. Не можна класти що-небудь під голову потерпілому. Найчастіша помилка – кладуть під голову різні предмети, сумки, куртки, щоб голова була піднята. Хоча цього робити теж не можна, тим більше якщо людина без свідомості. У людини без свідомості розслабляються м'язи обличчя, може западати язик і у потерпілого настане асфіксія. Людина максимально може дихати, коли голова разогнута і підборіддя дивиться вгору. А якщо покласти щось під голову, голова буде зігнута і підборіддя притиснуте до грудей. У такому положенні людина без свідомості дихати не зможе, внаслідок чого настане асфіксія (задуха).

"Є певні критичні стани в житті, коли потрібно діяти дуже швидко і не замислюючись. Такі стани можуть виникнути внаслідок різних захворювань, а також надзвичайних подій, різні пошкодження при ДТП та інших НП. До цих станів належать втрата свідомості, зупинка серця, масивні артеріальні кровотечі. Це ті стани, за яких потрібно діяти негайно, спочатку діяти, а потім викликати швидку".

  • Принципи проведення реанімації
    Принципи проведення реанімації 112.ua
  • Принципи відновлення дихання
    Принципи відновлення дихання 112.ua
  • Дії при ДТП
    Дії при ДТП 112.ua

Інфаркт або інсульт. Діагностувати інфаркт або інсульт звичайний перехожий, не медик, не може. Але якщо на вулиці людині стало зле, вона втратила свідомість або скаржиться на гострий біль в області серця, як діяти? Людину потрібно покласти на бік, викликати швидку, ніяких медикаментів не давати. Все, що має зробити той, хто надає домедичну допомогу, – покласти людину на бік і чекати швидку допомогу. Більше жодних дій не потрібно.

Постраждалі у ДТП. У постраждалих при аварії може статися втрата свідомості, зупинка дихання, порушення серцевої діяльності, масивна кровотеча. У першу чергу потрібно зупинити артеріальну кровотечу, ще до того, як ми розібралися, чи порушено дихання, чи робота серця, жива чи ні. Людина з масивною артеріальною кровотечею може загинути в лічені хвилини і навіть секунди. А якщо в людини порушено дихання – у нас є до шести хвилин для того, щоб її врятувати. Через шість хвилин починає наступати відмирання клітин головного мозку, і цей процес вже неповоротній. При сильній кровотечі важливо відразу визначити, венозна вона чи артеріальна. При венозній кровотечі кров витікає з рани, і вона темного кольору – потрібно накладати пов'язку, що давить, і викликати швидку. При артеріальній кровотечі кров яскравого червоного кольору та б'є фонтаном, пульсуючи, як серцевий ритм потерпілого; необхідно накласти джгут, а тільки потім викликати швидку.

Якщо потерпілий не дихає і не має пульсу, дуже важливо вчасно розпочати реанімацію. Реанімація складається з штучного дихання і натискань – компресій – на грудну клітку. За останніми стандартами, якщо вам людина не знайома, ви не знаєте, на що вона хворіє, і немає жодних засобів захисту для проведення вентиляції легенів, то можна просто натискати на грудну клітку. В такому разі все одно буде досягатися кровообіг і кисень буде надходити в мозок і до всіх органів. Просто натискань буде достатньо, щоб мозок не помер за ті хвилини, поки їде швидка. У дорослих, якщо ми дихаємо і качаємо, – 30 натискань і 2 вдихи. При цьому потрібно не забувати закидати назад голову при вдихах. Якщо у потерпілого при ваших вдиха надуваються щоки і не піднімається грудна клітка, значить ви щось робите неправильно. Швидше за все, ви забули закинути голову потерпілого назад.

"Для людини, не медика, багато знати не потрібно. Якщо людина втратила свідомість – кладемо її на бік і викликаємо швидку. Якщо, поки швидка їде, вона перестала дихати, перестав битися пульс, ми її перевертаємо на спину і починаємо проводити реанімацію. І проводимо її доти, доки не приїде швидка або доки людина не оживе", - резюмує Юлія.

При цьому, за словами лікаря, також дуже важливо не просто набрати "103" і повідомити про те, що людині стало погано, наприклад, на зупинці, – потрібно правильно назвати адресу і детально описати, що розташовано поруч з тим місцем, де людині стало зле. При цьому залишити мобільний номер і залишатися на місці на зв'язку. "Наприклад, якщо я їду на екстрений вуличний виклик, мені ніколи не складно зателефонувати на номер, з якого викликали швидку, і щось уточнити, підказати, що необхідно зробити, наприклад попросити перевернути потерпілого на бік".

А чи не краще викликати приватну швидку?

На думку лікаря, ні, не краще. Як розповідає лікар, приватна швидка, якщо і поїде на екстрений виклик, то далеко не факт, що буде на місці швидше, ніж міська.

"Міська швидка, яку викликають на "103", зобов'язана максимально швидко приїхати на виклик. На будь-який, а як ми вже говорили, екстрені та вуличні випадки – пріоритет. А приватна швидка працює зовсім за іншим принципом. По-перше, диспетчер такої швидкої дуже довго і докладно приймає сам виклик, уточнює персональні дані пацієнта, вік, симптоми дуже докладно, і найголовніше – у них повинна бути гарантія, що за виклик буде сплачено. Якщо наприклад, дівчині стало погано на зупинці і вона викликає собі одну з приватних швидких, при цьому будучи клієнтом цієї лікарні, чиї персональні дані є в картотеці й були уточнені під час виклику, то швидка приїде. А якщо перехожий викликає швидку для сторонньої людини – то приватна швидка, швидше за все, не поїде. На такі виклики у приватних швидких кажуть "викликайте 103" (за три роки роботи в приватній швидкій я жодного разу не була на вуличному виклику). По-друге, якщо підстанції міської швидкої розташовані по районах, то в приватних – одна або дві лікарні, тобто час прибуття на виклик точно не буде меншим, приватна швидка не приїде швидше, якщо, звісно, вона не поруч з місцем виклику. Крім того, щодо комплектації бригад. Як у міських так і приватних швидких, для надання екстреної допомоги вона приблизно однакова - і у тих, і у тих є все необхідне. У бригади міської швидкої допомоги є все необхідне для надання екстреної медичної допомоги. У приватних швидких той самий набір плюс набір для надання не єкстренної допомоги, ну і саме обладнання новіше і більш дорогих марок. Але важливо зазначити, що приватна швидка, проїжджаючи повз, наприклад, ДТП, яка щойно сталася, зобов'язана зупинитися і надати допомогу. А в інших випадках їм потрібна гарантія оплати", - розповіла лікар.

Про будні лікаря швидкої допомоги

"Працюючи на швидкій – а в цьому році буде 11 років, як я тут працюю, – я готова розцілувати людей, які перевернули потерпілого на бік до приїзду швидкої і при цьому ще й не давали йому ніяких медикаментів і не поїли водою. Люди іноді дивують своєю поведінкою в екстремальних ситуаціях. У нас в бригаді був випадок: надійшов виклик, в одному з ресторанів літній чоловік подавився, швидка мчить, тому що це лічені секунди, потрібно максимально швидко і правильно все зробити. Лікарі вбігають в ресторан і застають картину: сидить дідусь з шишкою на лобі. Онук, побачивши, як дід задихається, схопив його за ноги і почав трусити, при цьому дід бився головою об підлогу, набив ґулю, але шматок м'яса вилетів. Якби онук цього не зробив, дід міг би помер до приїзду швидкої", - розповідає Юля.

Щоправда, такі історії швидше виняток: позитиву в роботі лікаря швидкої небагато, і чого очікувати від кожного наступного виклику, невідомо. "Буває, виклик звучить по-одному, а приїжджаєш і застаєш зовсім інше. Часто бувають виклики "на вулицю без свідомості", приїздиш – а там передозування наркотиками. Зріст наркоманії дуже великий. У нас кожну зміну бригади два-три рази, не менше, виїжджають на подібні виклики. Причому виклик зазвичай не звучить, що наркоман. Дружки наркоманів знають, що якщо викличуть як на передоз, то швидка приїде з поліцією. Вони по-хитрому викликають: болі в серці, втратив свідомість. Приїжджаєш – а там передозування наркотичними речовинами. При цьому ми звернули увагу, що останнім часом наркозалежні вживають якісь нові наркотики, через що дуже складно вивести зі стану передозування. Ми вводимо певну дозу антидоту при передозуванні, а вона не діє, людина швидко помирає – настає ниркова недостатність, набряк мозку ... Після роботи, удома, іноді перед сном починаєш думати про роботу, і стільки всього в голову лізе, що розумієш – жити страшно. Але жити треба, треба берегти себе і жити з позитивом".

Тетяна Святенко

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>