banner banner banner banner

Як забезпечують українську армію: Що змінилося за півтора року АТО

Більш ніж мільйон внутрішніх переселенців, зруйновані будинки, інфраструктура, промисловість, тисячі вбитих (як мирних жителів, так і військовиків), тисячі поранених. Понад рік в Україні триває так звана гібридна війна. Війна увійшла в кожну українську сім'ю. Очевидно, що в такій ситуації питання боєздатності армії, її забезпечення та підготовки військовослужбовців є одним з найбільш пріоритетних. Від цього залежить майбутнє України. 112.ua розбирався, що ж змінилося за півтора року війни під назвою АТО, як готують та забезпечують українських бійців

Як забезпечують українську армію: Що змінилося за півтора року АТО
Фото з відкритих джерел

Олена Зигульська

Журналіст

Більш ніж мільйон внутрішніх переселенців, зруйновані будинки, інфраструктура, промисловість, тисячі вбитих (як мирних жителів, так і військовиків), тисячі поранених. Понад рік в Україні триває так звана гібридна війна. Війна увійшла в кожну українську сім'ю. Очевидно, що в такій ситуації питання боєздатності армії, її забезпечення та підготовки військовослужбовців є одним з найбільш пріоритетних. Від цього залежить майбутнє України. 112.ua розбирався, що ж змінилося за півтора року війни під назвою АТО, як готують та забезпечують українських бійців

Мобілізація по-українськи

Незважаючи на підписані мирові угоди, декларацію про відведння важкого озброєння, запевнення Російської Федерації про підтримку миру і цілісності України, на Донбасі не вщухають бої, періодично відновлюючись з новою силою. У країні оголошено чергову, шосту за рахунком, хвилю мобілізації, яка завершується 17 серпня. Цього разу призивають не тільки тих, хто служив раніше, але й тих, хто раніше не проходив військову службу. Півтора місяця на підготовку, два тижні - бойове злагодження на штатній збройній і військовій техніці, а потім, можливо, передова. Представник Генштабу Володимир Талалай обіцяє поглиблене медичне обстеження, підготовку під керівництвом досвідчених військових інструкторів, забезпечення формою, бронежилетами, касками та зброєю. Крім цього, військовослужбовцям обіцяють платити зарплату, причому за кожний бойовий вихід суми зростають.

Під Миколаєвом є полігон "Широкий лан". Він відомий ще з часів Радянського Союзу. Тут проходять навчання тисячі військовослужбовців з усієї України. Звідси багато з них вирушають на передову, щоб змінити бойових товаришів, які воюють не перший місяць.

Разом з батьками одного з мобілізованих хлопців, який добровільно прийшов до військкомату, щоб служити Батьківщині, кореспондент 112.ua відвідала контрольний пункт військової частини в "Широкому лані" та поспілкувалася з бійцями, які проходять навчання на полігоні.

Батьки їздять сюди регулярно (раз на 2 тижні), щоб передавати їжу та ліки. Як виявилося, служити в українській армії потрібно за свій рахунок, інакше проходити навчання на полігоні доведеться в цивільному одязі, голодним і хворим.

Реалії української армії

У "Широкому лані" готують різних фахівців. Є й артилеристи, і кулеметники, і розвідники. Скільки всього солдат проходить навчання - військова таємниця. У кожного бійця своя історія: до української армії йдуть служити і добровольці, і ті, кого мобілізували, є й контрактники. Переважно служать дорослі чоловіки, яким вже за 30, багато з них у мирному житті були непогано влаштовані, мали хорошу роботу, у них є сім'ї та діти. Проте все перекреслила війна. Загалом  кореспондентові 112.ua вдалося поспілкуватися з десятком солдатів, всі вони мотивовані захищати Батьківщину, всі усвідомлюють необхідність зупинити війну, поки вона не розрослася по всій країні.

Фото з відкритих джерел

Сором'язливі і жваві, охочі розповісти всю правду, і ті, з кого потрібно витягувати кожне слово, але всі просять про одне: дайте можливість воювати і перемагати. Адже умови, в яких служать хлопці, викликає безліч питань і неоднозначні почуття. По-перше, хлопці часто хворіють: у медсанчастині немає елементарних препаратів від застуди, багато з них хворіють і заражають товаришів, оскільки живуть в одному наметі по 30 людей. Госпіталізують їх тільки в крайньому випадку, наприклад, при запаленні легенів. Таке жалюгідне становище з медичним обслуговуванням підтверджують всі солдати, з якими вдалося поспілкуватися.

"Половина частини кашляє. До шпиталю класти не хочуть. Кладуть, коли запалення легенів. Кажуть, що шпиталь у Миколаєві переповнений", - розповів рядовий Віталій з позивним "Одеса".

Новини за темою

"У мене бронхіт. Сьогодні пішов до санчастини, попросив відправити до госпіталю, у мене температура. Не відправили. Спальників нам не дають. Вчора відвезли хлопця з двостороннім запаленням легенів, тому що дотягують до останнього!", - вторить йому сумчанин, рядовий, який відмовився представитися. Він пішов служити добровольцем.

Крім цього, хлопці мають всього один комплект форми, і той їм видають не відразу. Так, наприклад, рядовий з позивним "Одеса" повідомив, що отримав форму тільки після трьох тижнів служби, а до цього ходив у тому одязі, в якому приїхав служити. Причому форму видали напередодні приїзду великого начальства - "Широкий лан" інспектував міністр оборони Степан Полторак. Однак простих хлопців до нього не допустили, показовий огляд проходив у кращих традиціях Радянського Союзу: з підготовленими солдатами і проблемами, які замовчують. Крім цього, хлопці скаржаться, що форму видають не за розміром, а берці дуже поганої якості. Хоча перед приїздом "високого начальства" з міністерства посилили харчування і видали бронежилети.

Запізнілі рішення

Нагадаємо, що зовсім нещодавно через неякісну синтетичну форму на іншому полігоні України в с. Яворівка вже сталася трагедія: у лікарні помер офіцер ЗСУ, який 5 серпня отримав страшні опіки. Мобілізований полковник ЗСУ на Яворівському полігоні разом із солдатами спалював порох, від іскор форма загорілася, оскільки була зроблена із синтетичної тканини. Форма спалахнула миттєво, і полковник сильно обгорів - він отримав 70% опіків тіла. Лікарі щосили боролися за його життя, однак врятувати полковника не вдалося. Директор департаменту державних закупівель та матеріальних ресурсів Міноборони Неллі Стельмах так прокоментувала трагедію: "На жаль, людина отримувала форму в січні, коли форми із тканини 3037 навіть в природі не було. Перші поставки за контрактами цього року почалися в лютому. Дуже співчуваю, але в січні нічого, крім "гелетейки" видати не могли. Чорт, будь проклята ця війна".

Волонтер Дана Ярова була менш стриманою в емоціях, коментуючи трагедію: "Помер військовик, обгорілий на Яворівському полігоні. Він був одягнений в жахливу форму 2701. На склади МО надійшла форма з нової тканини, яка не горить, майже 93 000. Служба тилу, не можна було переодягнути вчасно?".

На жаль, ці випадки не поодинокі, наші хлопці отримували сильні опіки через неякісну форму і в зоні АТО. Радник президента Юрій Бірюков повідомив, що українські солдати, нарешті, отримають якісну форму, зроблену в Україні, в якій до того ж будуть виглядати "круто". Хоча головне - щоб форма була виконана не із займистих матеріалів, а подібні трагедії більше не повторювалися. Але поки хлопці продовжують або купувати хорошу форму за свій рахунок, або ходити в синтетиці, яка не тільки незручна, але й небезпечна для життя.

Також днями Юрій Бірюков визнав, що служба тилу Генерального штабу пішла на службове підроблення, повідомивши, що вже не видає форму з неналежної тканини. А насправді бійці шостої хвилі мобілізації продовжують отримувати форму з тканини, яка не годиться для літа. Про це радник президента повідомив на своїй сторінці в соцмережі. Так, в повідомленні Юрія Бірюкова йдеться про те, що в січні-лютому 2015 р. Міноборони отримало польову форму з тканини 2701 в кількості 10 тис. комплектів.

"Тканина годиться для верхніх шарів зимової форми, але тканину не можна використовувати для літньої польової форми. І питання навіть не в тому, що вона "скляшка, яка парить", а в тому, що вона легко горить і плавиться. Але в січні-лютому 2015 р. не було (а тут я дуже чітко кажу!), не було інших варіантів", - підкреслив він.

При цьому за останніми контрактами протягом останніх двох місяців вже отримано 93 тис. комплектів форми з "нормальної тканини".

Фото з відкритих джерел

"І ось тут настав момент істини: служба тилу Генерального штабу пішла на відверте службове підроблення, надавши нам довідку про те, що форми із тканини 2701 немає", - пише Юрій Бірюков. Крім того, він додав, що на сьогодні на складі навчального центру "Десна" бачив форму з тканини 2701, яка видається мобілізованим шостої хвилі. Радник президента зазначив, що про ситуацію він вже доповів міністру оборони.

Новини за темою

Є також великі питання щодо харчування. Так, влітку (а навчання проходять у полі) кожен боєць отримує на 5 днів 5 літрів питної води! Основний раціон - перлова, гречана і рисова каші і тушонка найнижчої якості, яку розводять з водою. Солдати біля своїх наметів організовують польову кухню і харчуються тим, що їм передають батьки. Так, мама бійця привезла картоплю, цибулю і капусту, бо овочів ЗСУшники майже не бачать.

"Тим, чим нас забезпечує армія, в принципі, неможливо воювати: гармати 74-го року. Нас не годують так, як треба, не забезпечують. Люди дуже багато віддають грошей. Тільки куди вони йдуть - незрозуміло. Я служу з 9 березня. Пройшов медкомісію за день. Мені видали форму, але вона зроблена із синтетичного матеріалу, вона просто світиться на людях! Тут ми перебуваємо півтора місяця, і тільки 3 дні тому приїхала техніка. Гармати приїхали раніше, але вони всі поламані. У нас немає матчастини. КамАЗи у нас напіврозібрані. Все треба ремонтувати. Ми повинні були виїхати на передову, але нам просто немає з чим туди їхати! Якби не було допомоги сім'ї, не знаю, як би ми служили", - ділиться рядовий Олександр Грисюк, який до військової служби був директором СТО в Києві.

Фейсбук Майкл Щур

На незадовільне постачання військовослужбовців їжею скаржаться і волонтери.

На харчування скаржилися також бійці, які проходили навчання на Яворівському полігоні під Львовом. Зокрема, хлопці, які щодня витрачають безліч калорій, недоотримують м'яса.

< div class="fb-post" data-href="https://www.facebook.com/michael.shchur.3/posts/588727647936388" data-width="500">

День 17-й. Всейдебільш-меншзвично. Підйом,сніданок,тактичнінавчання,обід,прийомчергування,вечеря,чергування...

Posted by Майклъ Щуръ on 15 серпня 2015 р.

Олександр Грисюк також відзначає, що затримки із зарплатою в армії є регулярними: йому за 4 місяці служби видали лише 6,5 тис. грн, а за кожен місяць треба видати 2,2 тис. грн. Зарплату видають частинами, по 600-900 грн.

Окрема розмова - це вчення. Хлопці, на їхню думку, недостатньо готуються до війни. Вони проходять навчання з тією зброєю, з якою поїдуть на передову, проте в руки солдатів потрапляють застарілі та поламані зразки далеких 70-80-х років. "Сьогодні за півтора місяця були перші стрільби з гармат. Через те, що люди були не навчені, як треба, декілька  гармат сьогодні зламалося! Коли нам привезли зброю, ми довго вовтузилися з нею, щоб привести до ладу, позаяк її постійно клинило. Але якщо така ситуація станеться на передовій, ми не вийдемо звідти живими! Хотілося б, щоб про нас не забували!", - розповідає рядовий Сергій Шармонов.

Кілька місяців тому на полігоні "Широкий лан" стався нещасний випадок: під час навчань боєць кинув гранату, яка розірвалася тільки тоді, коли він до неї підійшов.

Ще одним негативним чинником, що руйнує українську армію зсередини, є пияцтво. Як пояснюють самі бійці, пити хлопці починають, бо немає належної зайнятості, багато вільного часу. У частині активно борються з п'яницями: їх штрафують, садять на гауптвахту. Відсоток тих, що випивають, невеликий, але все ж в умовах війни ці речі є неприпустимими.

Фейсбук Майкл Щур

Нам вдалося поспілкуватися з представником начальницького складу полігону, який просив не вказувати його імені в ЗМІ. Він не заперечує наявності проблем в українській армії: це і застаріла техніка, і брак сучасних високоточних технологій, але підкреслює, що всі їх можна вирішити.

Новини за темою

Однак, на жаль, до їх вирішення приступають або коли трапляється трагедія, яку не вдається приховати, або коли громадськість, журналісти, волонтери розкривають проблему, надаючи її гласності. Але, по суті, це точкове рішення проблеми. Система залишається незмінною.

Без привернення уваги суспільства тотальна корупція і наскрізь прогнила система, що дісталася нам з часів Радянського Союзу, все ще націлена готувати "гарматне м'ясо", а не воїнів-переможців, здатних захищати Батьківщину.

Олена Зигульська, спеціально для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>