banner banner banner banner

Як отримати перепустку в зону АТО: Досвід бувалих

Про перепустки на в'їзд/виїзд до/з зони АТО вже писано-переписано. Маса офіційних повідомлень відомств, положення яких на практиці не працюють на 100%. Маса емоційних нотаток, що описують спроби (найчастіше невдалі) окремих осіб оформити документи. Ми ж спробуємо узагальнити практичний досвід тих щасливчиків, яким вдалося подати заявку, і особливо тих, хто вже отримав довгоочікувану перепустку

Як отримати перепустку в зону АТО: Досвід бувалих
112.ua

Про перепустки на в'їзд/виїзд до/з зони АТО вже писано-переписано. Маса офіційних повідомлень відомств, положення яких на практиці не працюють на 100%. Маса емоційних нотаток, що описують спроби (найчастіше невдалі) окремих осіб оформити документи. Ми ж спробуємо узагальнити практичний досвід тих щасливчиків, яким вдалося подати заявку, і особливо тих, хто вже отримав довгоочікувану перепустку

Офіційно система перепусток була запущена 22 січня. Після перших тижнів реального хаосу, "ручного режиму" вирішення питань проїзду без пропуску за 150-200 грн з пасажирів великих автобусів і 800-1000 грн з легкового автомобіля, сьогодні вже можна говорити про більш-менш чіткі "правила гри". Головне – нарешті оголошена підсумкова суть цих заходів: з 10 лютого Кабмін ввів прикордонний режим для низки "військових" районів Донецької та Луганської областей. Таким чином, через неможливості України закрити свій адміністративний кордон з Росією, офіційно встановлюється нова тимчасова межа, за якою не діє українська влада. І перетнути цю межу можна лише при наявності спеціальної перепустки.

Про перепустки на в'їзд/виїзд до/з зони АТО (точніше – території, підконтрольні бойовикам) вже писано-переписано. Маса офіційних повідомлень відомств, положення яких на практиці не працюють на 100% і до того ж коригуються від тижня до тижня. Маса емоційних нотаток, що описують спроби (найчастіше невдалі) окремих осіб оформити документи. Ми ж спробуємо узагальнити практичний досвід тих щасливчиків, яким вдалося подати заявку, і особливо тих, хто вже отримав довгоочікувану перепустку. Те, що вже подано понад 13 тисяч заяв та видано понад 6 тисяч перепусток, говорить про те, що це таки можливо.

При узагальненні загальних моментів отримання перепустки ми також врахуємо одну важливу особливість – умови для осіб, які перебувають до умовної "межі" і за нею, трохи різняться.

Новини за темою

Перепустки різні

Отже, в залежності від напрямків проїзду території розділені на чотири сектори, на кожен з яких потрібна своя перепустка:

 • - сектор "А" – проїзд в/з "ЛНР", пункт оформлення пропуску – р. Старобільськ;
 • - сектор "Б" – проїзд в/з "ДНР" напряму Донецьк. Даний сектор передбачає в'їзд до Донецька з півночі області по основній трасі через Курахове, так і з півдня – з Маріуполя, пункт оформлення перепусток – смт. Велика Новосілка.
 • - сектор "С" – проїзд в/з "ДНР" напряму Горлівка, пункт оформлення перепусток – м. Артемівськ;
 • - сектор "М" – проїзд в/з "ДНР" напрямків з Маріуполя в Новоазовськ та Тельманівський район, пункт оформлення пропуску – м. Маріуполь.

Зазначені пункти оформлення розташовані на територіях, контрольованих Україною, тому юридично жителі зон "ДНР" і "ЛНР" не можуть до них проїхати без перепустки (на практиці українські військові іноді пропускають, але не завжди). Тому, для бажаючих виїхати з "республік", пункти прийому документів організовані на найближчих блокпостах за всіма наведеними напрямами. Наприклад, жителі Донецька, Макіївки, Харцизька (сектор "Б") можуть доїхати до другого українського блокпоста за Курахівської трасі або до блокпоста під Волновахою (маріупольський напрямок) і передати пакет документів черговим. Після денного збору військові всі ці пакети все одно перевозять, зокрема, у Велики Новосілки, де безпосередньо і оформляються перепустка.

Звичайно, те, що для кожного сектора необхідна своя перепустка, та оформлюються вони в різних населених пунктах, істотно ускладнює процес як оформлення, так і подальшого пересування. Знову-таки обурені офіційні перевізники – через бойові дії маршрут проїзду змінюється кожен день (бувають моменти, коли і на північний Слов'янськ замість сектора "Б" їхали через сектор "М" - південний маріупольське напрямок). З позитивного – перепустка видається безкоштовно.

Фото з відкритих джерел

Новини за темою

 • 02.02.2015

Новини за темою

Нюанси документів

Перелік документів, які необхідно подавати для оформлення перепустки, вказаний на сайті СБУ. Додаткові деталі описані у "Тимчасовий порядок здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів і вантажів уздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей від 22.01.2015". Тому не будемо їх дублювати, а лише відобразимо основні нюанси, з якими зіткнулися на практиці.

Основний документ – це ваша заява на оформлення перепустки. Як не дивно, але бланки цих заяв відрізняються залежно від сектора (хоча суть єдина). Але при цьому кожен пункт оформлення вимагає заяву у відповідності зі своїм зразком.

Бланк заяви для сектора "Б":

112.ua

Бланк заяви для сектора "М":

112.ua

Моменти щодо оформлення заяви:

 • - можна написати від руки, можна набрати на комп'ютері, в ідеалі – вручну заповнити бланк (так і форма дотримана, і зразок вашого почерку є);
 • - можна подавати українською або російською мовою, але в ідеалі – українською;
 • - ПІБ начальника Координаційної групи можна не вказувати (оскільки вони часто міняються);
 • - свою фотографію до заяви докладати не потрібно (вона є в копії паспорта);
 • - підпис повиннен відповідати вашому підпису в паспорті;
 • - подається оригінал заяви (теоретично, сканверсии документів можна подавати і на адресу електронної пошти конкретного сектора, але поки про реальні результати розгляду таких "подач" нам не відомо).

Особливу увагу в заяві приділіть вказівкою причин в'їзду/виїзду. Саме на їх основі (крім того, що ваші дані перевірять по базах МВС і СБУ) буде прийнято рішення про доцільність вашого пересування. Кожна причина має бути підкріплена відповідним документом (нотаріального завірених копій поки не вимагають). Судячи з досвіду бувалих, на мотивування "в гості до друзів/двоюрідній сестрі", "для отримання пенсії на території України", "відвідування банку на території України" одразу відповіли відмовою.

Новини за темою

Вагомими причинами є:

 • - виїзд на фактичне місце проживання (додається копія сторінки паспорта з зазначенням прописки або довідка з ЖЕКу про місце проживання, довідка тимчасового переселенця)
 • - у зв'язку із здійсненням трудової діяльності на контрольованій/неконтрольованої території (додається довідка з місця роботи на фірмовому бланку підприємства з зазначенням всіх реквізитів, завірена мокрою печаткою);
 • - у зв'язку з навчанням (студенти повинні додати довідку з місця навчання, копію студентського квитка);
 • - для контролю і підтримки нерухомості на контрольованій/неконтрольованої території (додається копія документа про право володіння – договір про купівлю-продаж, дарування тощо);
 • - відвідування близьких родичів ("підходять" родичі першої лінії – мати, батько, чоловік/дружина, діти; додаються копії свідоцтва про народження, про одруження та ін. Якщо мотив – відвідування дитини, що навчається на контрольованій/неконтрольованої території, знову-таки довідка з місця навчання, копія студквитка);
 • - якщо у вас є дитина віком до 16 років, то у своїй причині виїзду/в'їзду можна вказати саме його супровід;
 • - відвідування місць поховання рідних і близьких (тут головна складність – ви повинні додати копію документа, що підтверджує місце поховання);
 • - проходження курсу лікування (потрібна довідка або курсівка медустанови, готового вас прийняти на лікування);
 • - виїзд за кордон (додати копії квитків, путівки, закордонного паспорта);
 • - смерть або хвороба родичів, членів сім'ї (копія довідки про смерть, у разі хвороби – телеграма, завірена медустановою).

Треба враховувати, що в Координаційних групах секторів документи приймають рядові співробітники, які не вникають в написане (вони лише перевіряють правильність заповнення заяви та наявність копій базових документів). У мешканців територій "ДНР" і "ЛНР" на блокпостах пакети приймають в більшості випадків чергові військові, які взагалі не дивляться, що ви там навигадували. А ось опиняться зазначені вами причини вагомими чи ні – вирішувати іншим людям, з якими у обивателів прямого контакту немає.

Новини за темою

 • 23.01.2015

Новини за темою

Що стосується проїзду дітей:

 • - перепустка видається з 16-ти років при наявності паспорта, а діти до цього віку вносяться до перепусток батьків (до заяви додаєте свідоцтво про народження дитини);
 • - краще вписати дитину у перепустку кожного з батьків, але для цього доповніть пакет документів також ксерокопією паспорту дружини/чоловіка (про це в офіційному переліку не йдеться, але при прийомі документів вимагають).

На особистий автомобіль окрему перепустку поки не потрібно, документ оформляється тільки на авто, зареєстроване на підприємство.

Також для оформлення перепустки поки не потрібна довідка з військкомату для чоловіків призовного віку. Як зазначив військовий комісар Краматорська Андрій Василенко на підставі роз'яснення Державної прикордонної служби України, "сьогодні жоден нормативно-правовий акт не вимагає від чоловіків призовного віку отримувати у військовому комісаріаті довідки для виїзду за межі того чи іншого населеного пункту. Такі обмеження можуть вводитися тільки при військовому положенні. Зараз воно в Україні не оголошено". Те, що окремі військкомати видають такі довідки, Андрій Василенко пояснив тим, деякі призовники просто бажають "перестрахуватися".

Як здавати

Особиста присутність при здачі документів не обов'язкова. В пункт оформлення перепусток їх можна надіслати звичайною поштою або кур'єрською доставкою (це підходить для проживаючих на підконтрольних Україні територіях, оскільки в "ДНР" і "ЛНР" пошта не працює) або передати через третіх осіб (краще користуватися послугами знайомих людей, інакше копії ваших документів в подальшому невідомо як можуть бути використані).

Можна звернутися до послуг швидко утворених "приватних контор" – тут у вас візьмуть вже готові документи (у Донецьку вартість від 100 грн) або проконсультують і ви підготуєте пакет "під наглядом" (додатково ще 50 грн, плюс витрати на копії), а потім замість вас доставлять все це офіційний пункт прийому документів. У тому ж Донецьку є "фірми" з прайсами 400-600 грн, але в цю ціну входить і проїзд для отримання перепускти (оскільки він видається особисто в руки заявнику). Для порівняння, в Алчевську ("ЛНР") такі ж послуги оцінюються в 600-700 грн. На жаль, за фактом "приватники" гарантують лише те, що приймуть від вас документи, а довезли їх до місця призначення чи ні – ви не перевірите. До того ж ніякої гарантії, що на підставі поданих документів ви отримаєте довгоочікувану перепустку.

Звичайно, для повної гарантії, краще подавати документи особисто (якщо є така можливість). Тоді врахуйте такі моменти:

 • - підготуйте повний пакет документів ще вдома (на всякий випадок зробіть резервний пакет);
 • - майте при собі достатню кількість чистого паперу, ручок, файлів, папок, оскільки в пунктах прийому заяв канцтоварів немає. Там же для відвідувачів немає ксероксів, принтерів, сканерів. Поряд з офіційними пунктами вже влаштувалися "лоточники", тобто підкупити необхідне можна, а ось на блокпостах, розташованих в полях, – на жаль;
 • - запасіться необхідними харчами і теплими речами (на всякий випадок візьміть парасольку), оскільки чекати своєї черги, в основному, доведеться на вулиці. До обіднього часу "купчастість" на офіційних пунктах прийому документів зараз досягає 300-400 осіб. Але впродовж дня, в основному, встигають прийняти всіх. Якщо не встигнете – у містах, де відкриті пункти оформлення перепусток, є можливість зупинитися на нічліг. Наприклад, в смт. Велика Новосілка пропонуються місця в гуртожитку місцевого училища – всього 40-50 грн з людини. Звичайно, в Маріуполі, Артемівську, Старобільську ціни будуть значно вище;
 • - якщо ви подаєте документи на співробітників підприємства, відразу уточніть – в який кабінет вам звертатися. Про те, що документи від "приватників" і підприємств приймаються в різних кабінетах, наприклад, у тій же Великій Новосілці ніде не зазначено, але це потрібно врахувати, щоб даремно не стояти у черзі.

Фото з відкритих джерел

Як отримувати

Спочатку термін розгляду документів та видачі перепустки (або відмови в ній) був заявлений 10 днів. Коли система почала діяти – термін збільшили до 14 днів. Зараз попереджають – не менше 20 днів, а то і більше. В екстрених випадках (пов'язаних із хворобою або смертю рідних і близьких) перепустку "за правилами" повинні оформити впродовж доби (для цього потрібно особисто звернутися до начальника Координаційної групи, сектора, в якому ви оформляєте дозвіл на в'їзд/виїзд).

Але якщо через 20-25 днів вам не передзвонили – дзвоніть самі в той пункт, де оформляються документи вашого сектора (всі контакти наведені в кінці матеріалу). Цей дзвінок важливий не тільки для того, щоб дізнатися, чи готова перепустка, але і щоб розуміти, де саме вам її забирати. Взагалі-то в цій системі заявлено правило – "де здавав документи, там і отримуєш перепустку". Але не факт, особливо, коли документи здавалися "в полях" на блокпостах (правда, зараз розглядається можливість видачі пропусків і на БЖ), або колишні пункти переносяться в інші міста (як, наприклад, вийшло з Дебальцеве, коли Координаційний центр сектора "З" через бойові дії був передислокований у Артемівськ).

І пам'ятайте – отримати перепустку ви повинні особисто при пред'явленні паспорта та ідентифікаційного коду. Тут ніяких третіх осіб. Виняток – наявність довіреності на отримання (це стосується перепусток, наприклад, для інвалідів, лежачих хворих тощо). Також "скопом" перепустки можуть бути видані одній довіреній особі, коли подавалася "масова" заявка на співробітників підприємства.

Тривалість оформлення перепусток пов'язана:

 • - з великим напливом заявок, які просто не встигають обробити поодинокі співробітники Координаційних груп;
 • - з браком бланків перепусток;
 • - з зависанням комп'ютерної програми (сюди ж – періодичне відключення енергосистем);
 • - та й просто з людським фактором...

А поки немає перепустки

Виїхати в Україну з "ДНР" і "ЛНР" без перепустки досі можна. І питання не в корупційній складовій (хоча її ніхто не відміняв, і "домовитися" якщо дуже потрібно – можна). Про безперешкодний виїзд з зони АТО жінок, дітей та інвалідів заявляло і СБУ, і МВС країни. І тому підтвердження роз'яснення автобусних перевізників, що з'єднують "республіки" з Україною: "Увага, важлива інформація! З 03.02 "Донецьк – Київ", щодня! Виїзд без пропусків і довідок для: жінок, дітей, інвалідів, чоловіки після 60 років. Для інших категорій громадян перепустка обов'язкова!"

Знову-таки гуманітарне вивезення людей через волонтерські організації, та і якщо йти приватним шляхом з формулюванням "у мене будинок зруйнований, жити більше ніде" – теж впустять на українську територію.

Ще варіант – в Україну через Росію. Кордон між РФ з Донецькою і Луганською областями відкрито. По напряму в той же Ростов-на-Дону ніяких "допитливих" блокпостів, намагаються у кожному побачити привид "сепаратизму". Загалом, якщо раніше за фінансової та промтоварний "блокаді" донеччани та луганчани їхали в РФ, щоб отримати грошові перекази, а також закупити продукти і медикаменти, то з введенням пропускного режиму – їдуть, щоб потрапити в Україну. Наприклад, автобусний маршрут "Донецьк – Ростов-на-Дону – Харків" зараз дуже популярний. Вартість 700-800 грн, зате без перепусток. Ці офіційні "стежки" діють впродовж півроку, зараз же прикордонникам дана установка – не пропускати "республіканців" в Україну через РФ без відповідної позначки про попередньому виїзді через офіційний прикордонний пункт пропуску. Але ця вказівка була і раніше. І що? При заїзді автобуса "Донецьк – Ростов – Харків/Дніпропетровськ", за "підтримки" все тієї ж корупційної складової тут же по базі проводився уявний "виїзд" пасажира в РФ, і буквально через 30 хвилин – його "повернення". Так, зараз ситуація посилилася. Як? Залежно від чергового "пограннаряду" та підвищення його "тарифу". Перевізники знають – коли "потрібні" заступають, і коли можна провозити своїх пасажирів. "Грошові" просто їдуть на Ростов (з Донецька вартість на мікроавтобусі від 225 грн, 3 години в дорозі), а вже з Ростова літаком (трохи більше 1000 грн, 1,5 години льоту) – в будь-який аеропорт України.

Прикінцеві положення

Згідно з даними Донецької обласної держадміністрації, з кінця січня офіційний пасажиропотік із зони АТО практично припинився (в окремі дні скорочення досягало 90 %). Це викликано введенням пропускного режиму – законослухняні громадяни, переважна більшість яких не мають перепусток, побоюються вирушати в поїздки. Тим не менше...

"Перепустку зробила за гроші. Моталася в Київ. Страшне місто, ненавиджу. Зустрілася з ким треба. Рушила в Харків. Потім в Запоріжжя. А вони репетують, що ми не пройдемо! Я пройшла!" І подібними постами ідеологічних "республіканців" соцмережі рясніють також з кінця січня. А що говорити про професійних диверсантів, які знають безліч потаємних стежок через поля в обхід блокпостів (якщо вже спритні таксисти за особливу плату пропонують провезти "без огляду", то що вже говорити про спеціально натасканих на конкретні цілі бойовиках?) Звісно, питання безпеки між "мирною" і "військової" Україною – номер один. Але наскільки вдалося його вирішити саме пропускною системою? Питання риторичне... А те, що отримали чергову хвилю озлоблення звичайних мирних жителів, яким місцеві ЗМІ на чолі з російським ТБ торочать про "гетто" і повніу ізоляцію жителів Сходу України, – це вже доведений факт.

КОНТАКТИ (стежте за оновленнями на сайті СБУ):

Координаційний центр при штабі АТО: 092-318-05-05, 067-334-07-95, [email protected]

Сектор "А". Координаційна група Старобільського РВ УМВС: Луганська обл., м. Старобільськ, вул. Фрунзе, 20. Тел.: 066-092-36-04, 096-243-84-02, 06461-24-7-08, 06461-20-2-50, 063-912-67-05. [email protected]

Сектор "Б". Координаційна група Велико-Новоселівського РВ УМВС: Волноваський РВ ГУМВС України в Донецькій області, 85500, Донецька обл., смт. Велика Новосілка, вул. Пушкіна, 30. Тел.: 097-258-38-47, 050-0350766, 063-555-26-75, 093-884-78-35, 0624-391-1-60, 0624-321-2-74. [email protected]еta.ua

Сектор "С". Координаційна група Артемівського МВ УМВС: Артемівський МВ ГУМВС України в Донецькій області, Донецька обл., м. Артемівськ, вул. Радянська, 60. Тел.: 06274-40-0-92, 06274-40-3-48, 067-334-24-04, 063-375-85-18. [email protected]

Сектор "М". Координаційна група Маріупольського РВ УМВС: Маріупольське МУ ГУМВС України в Донецькій області, 87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Георгіївська, 63. Тел.: 0629-540-2-02, 097-010-94-25, 063-169-37-81. [email protected]

"Гаряча лінія" Фіскальної служби (для оформлення вантажів): 099-605-42-47, 099-368-33-46

Штаб АТЦ: 044-503-05-21, [email protected]

"Гаряча лінія" СБУ: 0800-50-14-82

Ліна Грач, для 112.ua

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>