banner banner banner

Як оформити субсидію в 2018 році: Відповіді на важливі питання

В Україні змінилися правила нарахування субсидій. Кабмін вирішив, що правила, які діяли досі, були неефективні, адже вони дозволяли отримувати знижки людям безбідним. Давайте розбиратися, що конкретно зміниться в наступному опалювальному сезоні й які підводні камені є в процесі оформлення субсидій

Як оформити субсидію в 2018 році: Відповіді на важливі питання
Фото з відкритих джерел

Олена Голубєва

Журналіст, 112.ua

В Україні змінилися правила нарахування субсидій. Кабмін вирішив, що правила, які діяли досі, були неефективні, адже вони дозволяли отримувати знижки людям безбідним. Давайте розбиратися, що конкретно зміниться в наступному опалювальному сезоні й які підводні камені є в процесі оформлення субсидій

У Мінсоцполітики відзначають, що завдяки системі, що діяла в Україні досі, субсидії оформлювали громадяни, які зареєстровані як безробітні, проте живуть безбідно. Моніторинг Мінсоцполітики виявив близько 1 млн таких домогосподарств, у яких проживало 1,5 млн працездатних осіб без доходів або їхні доходи були менше прожиткового мінімуму. Близько 50 тисяч одержувачів субсидій проживали у будинках понад 200 кв. м і квартирах 120 кв. м. При цьому бюджету субсидії обходилися в кругленьку суму. Тільки в опалювальний період 2017-2018 років субсидії отримували понад 6,7 млн домогосподарств, і загальна сума нарахованих субсидій склала 60,5 млрд грн.

Зараз, напередодні можливого підвищення цін на газ для населення, проблема субсидій ще гостріша. Відомо, що зараз тривають переговори з Міжнародним валютним фондом про доведення ціни на природний газ до рівня імпортного паритету. За цінами на газ підтягнуться і тарифи на воду та електроенергію. Очікувано, що кількість претендентів субсидій зросте. Це завжди відбувається в періоди зростання комунальних тарифів, що підтверджується й цифрами. Якщо у 2014 році було 1,3 млн одержувачів, то вже в 2016 році цифра досягла 6,5 млн. У попередній опалювальний період було близько 7 млн одержувачів. 

Слово і діло

Що змінилося у системі нарахування субсидій?

Раніше субсидії призначалися, виходячи з єдиного критерію – рівня офіційних доходів родини, каже директор департаменту соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко. Обмеження, що припускало, що субсидії не можуть призначатися громадянам, які здійснюють одноразову покупку на суму більше 50 тис. грн, на ситуацію практично не впливало, бо громадяни свої покупки, навіть великі, не декларували. Зараз нарівні з розміром доходів братимуть до уваги певні елементи майнового стану. Зокрема, субсидії не будуть призначати власникам житла певної площі – будинку більше 200 кв. м або квартири понад 120 кв. м. "На наш погляд, якщо людина має можливість жити в такому житлі, значить вона має і змогу його утримувати", - каже Музиченко. Але, наприклад, якщо людина надала документи, що має автомобіль "віком" менше 5 років (а це вже причина відмови у субсидії), але це автомобіль не преміального класу, а, наприклад, Daewoo Lanos, і його взято у кредит, на субсидію вона може розраховувати. Або якщо людина купила і зареєструвала новий причіп вартістю 15 тис. грн – він також вважається транспортним засобом, але не належить до преміум-сегменту, і розраховувати в такому випадку на субсидію можна. "Зрозуміло, якщо людина купила Lexus за 2 млн грн та ще й хоче отримувати субсидію, то на підставі документів, що підтверджують його наявність, комісія, швидше за все, у наданні субсидії відмовить", - повідомив Музиченко. 

Виникає логічне запитання – а за якими критеріями можна визначити, якого класу в претендента субсидії автомобіль і чи підпадає він під пом'якшувальні обставини? Наприклад, Hyundai Accent або Toyota Corolla за 500 тис. грн не належать до преміум-класу, значить, людині можна розраховувати на субсидію? А якщо KIA Sportage?

"Якщо людина виплачує будь-який кредит за автомобіль, то вона має надати комісії відповідні документи, щоб комісія розуміла, про яку суму йдеться. Тому що якщо людина купує автомобіль такого класу, за якого щомісячний платіж становить не 1,5 тис., а, приміром, 5-7 тисяч, то чому для цієї людини не є пріоритетом оплатити комунальні послуги, якими вона користується? Рішення приймають комісії на місцях, на власний розсуд і в кожному індивідуальному випадку. Ми не можемо видати документ, в якому буде, наприклад, написано, що для Daewoo в кредиті субсидія нараховується, а для KIA Sportage або Lexus, приміром, ні. Це нонсенс. Просто мова про те, чи може сім'я дозволити собі автомобіль такого класу. Якщо може, але при цьому в повному обсязі оплачує комунальні послуги, то не питання, нехай хоч Mercedes купують. Проблема ж у тому, що є люди, які живуть не за доходами, але при цьому ще й звертаються по допомогу", - каже Віталій Музиченко.

Проте потрібно розуміти: там, де присутня не чітка норма закону, а "власний розсуд" і "кожен індивідуальний випадок", там велика ймовірність виникнення корупції.

Слово і діло

Як будуть перевіряти, чи не приховав одержувач субсидії елітну нерухомість й автомобіль?

На сьогодні в органів соцзахисту є взаємодія з певними інформаційними базами даних, які дозволяють визначити, чи платив громадянин соціальний внесок, чи ні. Зокрема, з фіскальними органами, які володіють інформацією про рівень доходів громадян. Про автомобілі дізнатися нескладно – їх реєструють в базах МВС. Вже зараз органи соцзахисту можуть отримувати звідти інформацію по кожному конкретному громадянинові. Також ведуться переговори на предмет надання їм доступу до цієї бази в режимі запит-відповідь. Крім того, для отримання субсидії громадяни подають заяву та декларацію, яка тепер доповнена низкою нових пунктів. У ній передбачена графа про наявність у людини транспортних засобів, площі житла – це вказується в заяві на отримання субсидії. Під документами ставиться підпис претендента на отримання субсидії: людина, яка його ставить, підтверджує правдивість наданої інформації.

Що стосується декларації – можливі різні варіанти. Людина може прийти в управління соцзахисту і там заповнити декларацію в друкованому вигляді, може її роздрукувати і заповнити самостійно, може подати через сайт, заповнивши декларацію в електронній формі.

Якщо здаєш квартиру в оренду, на неї можна оформити субсидію?

У законодавстві немає норми, в якій би йшлося про те, що той, хто здає житло в оренду, не має права на субсидію. Якщо людина здає квартиру в оренду, але не декларує цього, отримуючи субсидію, то, безумовно, це порушення. Якщо ж громадянин сумлінно відображає в декларації надходження від здачі в оренду квартири, сплачує з цієї суми податки, а з урахуванням всієї цієї інформації отримує субсидію – не проблема. Єдине – субсидію людина не зможе оформити на два або більше місця проживання. Субсидія надається тільки за однією адресою. Якщо ж людина не декларує здачу квартири в оренду, то контролювати це, як і те, чи сплачується податок з цих доходів, має Державна фіскальна служба.

Новини за темою

Як можуть покарати за приховування інформації про власність і доходи?

Відповідальність передбачена як на етапі призначення субсидії, так і на етапі її отримання. Якщо на етапі призначення субсидії з'ясовується, що громадянин надав недостовірну інформацію, йому субсидія не призначається. Якщо інформація про надання недостовірних даних виявляється вже на етапі отримання субсидії, то проводиться розрахунок суми, на яку була неправомірно видана субсидія, і цю суму людина має повернути в бюджет. Якщо вона цього не робить, звертаються до суду, який відповідну суму підтверджує і потім підключає виконавчу службу.

"Якщо людина надає фальшиву довідку про доходи, це є кримінальним правопорушенням і розглядається навіть не в ракурсі субсидій. У цьому випадку до відповідальності можуть бути притягнуті обидва: і той, хто видав такий документ, і той, хто ним користувався. Інформація про такі факти передається правоохоронним органам, і проводиться повноцінне кримінальне розслідування. У той же час визначити, чи справжній це документ (що свідчить про доходи), чи підроблений, на практиці досить складно. І все ж, якщо людина приносить довідку з місця роботи з одними даними, а в ДФС є зовсім інші дані, тоді виникає питання – де інформація неправильна, і це є підставою для проведення певних дій", - каже Віталій Музиченко.    

Якщо зарплата "в конверті", субсидію не дадуть?

Субсидія на загальних підставах надається, якщо у працездатних осіб є дохід не менше мінімальної заробітної плати, з якої сплачується повний соціальний внесок. На сьогодні проконтролювати неофіційні виплати працівникам неможливо. "Звичайно, громадянин має право сам задекларувати цю інформацію. Але якщо він цього не робить, то ні фіскальні органи, ні органи соціального захисту інструментів впливу на цю ситуацію не мають", - каже Музиченко. Боротися з "конвертами" може Державна служба з питань праці, але і вона не може нагрянути до роботодавця з інспекцією, якщо не було відповідного сигналу.

А якщо я безробітний, мені дадуть субсидію?

Правом оформити компенсацію на оплату комунальних квитанцій наділені студенти і безробітні українці. Однак варто врахувати кілька нюансів.

Будучи людиною працездатного віку, людина має добровільно сплачувати єдиний соціальний внесок. Якщо людина заплатила не менше, ніж три місяці соціальний внесок та інформація про її доходи – не менша, ніж розмір мінімальної зарплати, то ця людина на загальних підставах має право на субсидію.

Новини за темою

Якщо ж людина безробітна, вона повинна стояти на обліку в центрі зайнятості. Претендувати на субсидію зможе, однак має сплачувати соціальний внесок. "Якщо, наприклад, людина приходить отримувати субсидію, кажучи, що соціальний внесок сплачено, але доходи не перевищують 1 тис. грн (менше розміру мінімальної заробітної плати), то сума, від якої їй буде розраховуватися субсидія, буде становити три прожиткові мінімуми – 5286 грн.

Є ще така категорія громадян, як заробітчани. Багато ЗМІ написали, що вони можуть втратити субсидії, оскільки не зможуть довго стояти на обліку в центрі зайнятості. "Ситуація, коли б людина стояла на обліку в центрі зайнятості, отримувала допомогу по безробіттю, а сама працював за кордоном, неможлива. Таку людину знімуть з обліку", - підтверджує чиновник Мінсоцполітики. Однак якщо заробітчанин сплачував соціальний внесок не менше трьох місяців до звернення по субсидію, а крім того зможе документально обґрунтувати хоч якийсь дохід в Україні, він буде претендувати на субсидію. Залежно від розміру доходу це може бути розраховане як від 5286 грн, якщо дохід менше "мінімалки", так і від реальної суми, зазначеної людиною в декларації. Така ж схема діє і для безробітних, не зареєстрованих в центрі зайнятості.

А якщо є спеціальна пенсія, чи буде субсидія?

Якщо людина має високий дохід, то їй субсидія може бути призначена, але у невеликому розмірі. "Є формула, яка застосовується в кожному індивідуальному випадку. Якщо громадянин отримує невелику пенсію, наприклад, 1,5 тис. грн, то він буде платити 6-7% від усього обсягу комунальних послуг. Якщо ж громадянин отримує пенсію 13 тис. грн, то йому не буде призначена субсидія", - розповів Музиченко.

Починаючи з якого доходу субсидію не дадуть?

Законодавчо не встановлена конкретна межа розміру доходу, після якої субсидія точно нараховується в нульовому розмірі. "Є абсолютно чітка формула, яка зафіксована в постанові уряду № 1156, яка говорить про те, що визначається середньомісячний дохід на одного члена сім'ї, він порівнюється з прожитковим мінімумом, і на підставі цього визначається відсоток, який повинна сплачувати сім'я, виходячи з наявного у неї доходу. Формула побудована таким чином, що чим менший дохід, тим менше відсоток, який повинен сплачуватися. Чим вище дохід, тим вищий відсоток. Наприклад, приходить людина і каже, що отримує 20 тис. грн, чи може вона звернутися по субсидію? Може. Але згідно з формулою, вона матиме відсоток платежу близько 88%. Таким чином, 88% від 20 тис. грн – це і буде розмір обов'язкового платежу людини за комунальні послуги. З урахуванням того, що розмір реальної суми, яка повинна сплачуватися за компослуги, буде значно меншим, відповідно субсидія буде нарахована в нульовому розмірі", - каже Музиченко.

Новини за темою

А якщо бабуся – пенсіонерка, але разом з нею прописаний забезпечений син?

"Якщо особа у домогосподарстві зареєстрована, вона повинна оплачувати комунальні послуги. Але якщо зареєстрована і не проживає, а при цьому має можливість придбати собі дорогий автомобіль, то питання – чому не реєструється за фактичним місцем проживання?", - запитує Музиченко. За його словами, в певних випадках комісії на місцях можуть вивчити ситуацію і виключити певних членів домогосподарства при розрахунку розміру субсидії. Але при цьому людей, які є членами сім'ї (чоловік, дружина, діти), комісії виключати не мають права.

Отримуючи субсидію в індивідуальному домогосподарстві, газ можна "випалювати" чи краще економити? 

Субсидія призначається на підставі соціального нормативу. Він визначається для кожного конкретного домогосподарства. За підсумками опалювального сезону невикористані суми повертаються в держбюджет. "З минулого року тим, хто економно використовував ресурси, частина коштів за невикористаний газ виплачується у вигляді грошових коштів. Зараз підбиваються підсумки опалювального сезону 2017-2018 року, і на початку наступного опалювального сезону громадяни зможуть отримати ці гроші. Максимум встановлений до обсягу 100 куб. м – це близько 700 грн", - повідомив Музиченко. 

До речі, у наступному опалювальному сезоні уряд скоротив норму споживання газу на опалення квадратного метра житла до 4,5 кубометрів. У минулому опалювальному сезоні норма була 5 кубометрів. У 2014 році, коли почала діяти програма субсидування, вона становила 13,6 кубометра. Що стосується електроопалення, нова норма — 30 кВт на 1 кв. м площі. Раніше було 58 кВт/год. Норми були зменшені "на підставі даних моніторингу використання енергоносіїв одержувачами субсидій у попередньому опалювальному періоді", кажуть у Мінсоцполітики.

"Соціальні нормативи для всіх єдині, але до них ще застосовуються коригуючі коефіцієнти, які залежать від регіону проживання і умов проживання: в багатоквартирних будинках коефіцієнт трохи нижчий, в індивідуальних домогосподарствах більш високий. Що ж стосується регіональних коефіцієнтів, то виходимо з того, що витрата газу в Чернігівській та Одеській областях відрізняються за рахунок особливостей регіонів, в тому числі кліматичних", - уточнив чиновник Мінсоцполітики.

Слово і діло

А якщо я оформлю субсидію, а потім зростуть тарифи?

У Мінсоцполітики відзначають: у разі підвищення цін на комунальні послуги, на будь-якому етапі, законодавством передбачено, що в таких випадках проводиться автоматичний перерахунок субсидії, без звернення людини.

Новини за темою

Що зміниться для переселенців?

Внутрішньо переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – на підставі заяви та декларації, з зазначенням домогосподарства. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження – підставою для призначення субсидії.

Чи відкриється реєстр одержувачів субсидій?

База даних одержувачів субсидій працює з початку весни, але поки використовується тільки Мінсоцполітики та органами соціального захисту населення в оперативній роботі. "Зараз ми працюємо над тим, щоб з урахуванням захисту персональних даних надати доступ до бази всім охочим. Зокрема, кожен громадянин, ввівши конкретну адресу домогосподарства, зможе дізнатися, чи одержує воно субсидію і який її розмір. Найближчим часом ця база даних буде представлена", - розповів Музиченко. Назвати конкретну дату відкриття реєстру він не зміг.

Новини за темою

Коли чекати монетизації і як вона буде відбуватися?

Законодавством терміни запровадження монетизації передбачені з 1 січня 2019 року. "Але знову таки, ніхто не говорить, що це повинно відбутися в один момент для всіх одержувачів субсидій", - зазначив Музиченко. За його словами, монетизація на рівні підприємств вже відбулася: "З підприємствами, що надають комунальні послуги населенню, держбюджет розраховується живими грошима. Системи взаємозаліків вже не існує". Зараз триває робота над тим, щоб живі кошти на оплату послуг отримували громадяни. Поки єдині підходи не затверджені. Розглядаються різні варіанти, залежно від умов, в яких проживають громадяни. Зокрема, домогосподарствам з індивідуальними системами опалення (газовими, електричними) можуть надати можливість отримувати кошти на оплату комунальних послуг через банк або пошту. З отриманих грошей вони самостійно будуть сплачувати послуги з повною відповідальністю за несплату послуг. За несплату від послуги можуть відключити. Зате зекономлені кошти можна буде залишити собі. "Якщо ми говоримо про будинки з централізованими системами опалення, то там ситуація складніша – тому що взяти і відключити конкретного споживача в багатоквартирному будинку серед опалювального сезону неможливо. Тому там, швидше за все, будуть вводитися додаткові елементи контролю, щоб кошти використовувались за призначенням. Не виключено, що це буде система спецрахунків з цільовим використанням для оплати комунальних послуг", - повідомив Музиченко.  

Коли можна звертатися по субсидії?

Звернутися за субсидією можна в будь-який час. Вона призначається з місяця, коли було звернення. Той, хто звернувся в червні, буде отримувати субсидію з червня, хто в жовтні – той із жовтня. Можна звернутися в органи соціального захисту населення. Якщо мова про об'єднану територіальну громаду, то можна звертатися через уповноважених сільрад або відправити документи поштою.

Слід зауважити, що, за підрахунками Кабміну, зміни не торкнуться більшості субсидіантів, і 80-85% одержувачів субсидій держдопомога буде перепризначена автоматично. Тим, хто потрапляє під нові обмеження, потрібно піти в органи соцзахисту по переоформлення субсидії.

Тим, хто згідно з новими правилами, буде виключений з одержувачів субсидій, буде надіслано письмове повідомлення про те, що субсидію їм не буде призначено.

Олена Голубєва

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>