Як Лазаренко бореться за свої мільйони в США

На даний момент Лазаренко в судах посилається на бідність. У поданих ним судових документах він каже, що не має ніякого доходу, зобов'язаний виплатити колишньому адвокату 100 000 доларів і покладається виключно на зарплату дружини

Як Лазаренко бореться за свої мільйони в США
Павло Лазаренко з сином Олександром у 2004 році The New York Times

The New York Times

американська газета

На даний момент Лазаренко в судах посилається на бідність. У поданих ним судових документах він каже, що не має ніякого доходу, зобов'язаний виплатити колишньому адвокату 100 000 доларів і покладається виключно на зарплату дружини

Оригінал на сайті The New York Times

Кожен день Павло Лазаренко виглядає як звичайний тато вдома, він возить трьох маленьких дітей в школу і чекає молоду дружину, яка ось-ось має повернутися з роботи додому. Можливо, він поїде у відрядження або навіть у два.

Але, виявляється, Лазаренко є клептократом світового рівня, який ховається в американській глибинці. Він є колишнім прем'єр-міністром України, де був звинувачений у розкраданні сотень мільйонів доларів. Transparency International назвала його одним з 10 найбільш корумпованих чиновників світу.

Його розшукують у рідній Україні. Він був визнаний винним у відмиванні грошей у Сполучених Штатах і, заочно, у Швейцарії. Крім того, його ім'я останнім часом з'явилося у секретних документах, відомих як "Панамські документи", у справі про корупцію з участю у передбачуваному розкраданні ресурсів України, зокрема природного газу для нього самого і його політичних союзників.

Більше того, Лазаренко веде два запеклі бої з урядом Сполучених Штатів. Один стосується понад 250 млн дол. в офшорних рахунках у Гернсі, Швейцарії і в інших місцях. Звинувачення вважає, що це плоди "шахрайства, вимагання, хабарництва, незаконного привласнення та розтрати". Інший бій – це спроба залишитися в Сполучених Штатах, де він шукав політичного притулку після прибуття в 1999 році.

Досі Лазаренку вдавалося рятувати себе. З армією адвокатів він зміг запобігти депортації, незважаючи на те, що відбував термін у федеральній в'язниці за вироком у кримінальному злочині - відмивання грошей - декілька років тому. А тяганина за повернення його багатств в Україну йде в судах вже багато років і розтягнеться ще на довгі роки.

Він знаходиться в стані правової невизначеності - не громадянин, але і не володар візи - і тим не менше він здатний вільно діяти зі свого будинку в Каліфорнії.

Новини за темою

"Це показує, хто кого перестріляв у боротьбі з корупцією, - говорить Кеннет Гурвіц, офіцер по боротьбі з корупцією. - У нього є ресурси, і багато грошей".

У відповідь на запити адвокат Лазаренка Деніел Горовіц відмовився коментувати або дати поговорити з самим Лазаренком.

Павло Лазаренко, його дружина Оксана Цикова і їх син Іван The New York Times

Зараз Лазаренку 63 роки, він живе в графстві Марін, неподалік мосту Золоті Ворота в Сан-Франциско, зі своєю другою дружиною і новою сім'єю. Його нинішній будинок комфортний, але це далеко не ті 18 000 квадратних футів маєтку в Новато - одного з найбільших у Каліфорнії – який він купив, перш ніж утекти з України в 1999 році.

Маєток у Новато, це теж графство Марін, був конфіскований федеральним урядом у 2013 році після того, як Лазаренко став другим главою держави – після Мануеля Нор'єги, панамського диктатора, який був першим - засудженим в американських судах у справі про відмивання грошей. В обвинувальному висновку у 2000 році уряд знайшов 114 млн дол., які Лазаренко відмив через фінансові установи у Сполучених Штатах. Він був відправлений до в'язниці в 2009 році.

"Я була б розчарована, якщо Сполучені Штати надали б йому притулок, - сказала Дар'я Каленюк, виконавчий директор Центру з боротьби з корупцією в Києві. - Це досить цинічне його клопотання про надання притулку США, при цьому він бореться з США за 250 млн дол., які Штати заморозили і намагаються повернути уряду України".

Крім того, Каленюк сказала: "Американські платники податків багато заплатили, щоб боротися проти нього і в Вашингтоні, і Каліфорнії".

В Америці дивна епопея Павла Лазаренка почалася відразу після того, як його літак приземлився в аеропорту ім. Джона  Кеннеді в лютому 1999 року. Тоді він тікав від звинувачень у замовленні вбивства політичного конкурента. І він ледве уникнув замаху. А через кілька днів українські прокурори повинні були пред'явити йому звинувачення у розкраданні державних ресурсів (вони це зробили, вже коли він втік з країни). Лазаренко був оголошений у розшук урядом Швейцарії.

Судячи з усього, він прибув у Штати, очікуючи життя офшорного олігарха. Він вже мав панамський паспорт. Через ланцюжок офшорів був куплений за 6,75 млн дол. маєток у Новато. Цей особняк колись належав зірці Голлівуду Едді Мерфі, там є два вертолітні майданчики, кілька басейнів, банкетний зал великих розмірів і позолочені дверні ручки. Там вже чекали його перша дружина та троє дітей, які навчалися в місцевих школах.

Але його чекали і співробітники ФБР, у списках якого він вже перебував. Його відправили у в'язницю Квінс, і жодної ночі в його палаці в Каліфорнії він не провів. Через рік Лазаренко був засуджений за звинуваченням у відмиванні грошей. У 2004 році він був визнаний винним і після апеляцій відправлений до федеральної в'язниці в 2009 році. А після виходу з в'язниці в листопаді 2012 року він перебував в імміграційному центрі, хоча імміграційна поліція не надала даних, коли вона відпустила Лазаренка.

У той час як Лазаренко перебував у в'язниці, справа, порушену урядом Сполучених Штатів у 2004 році, з метою забрати його офшорні активи, кульгаючи рухалася вперед. Згодом уряд точно визначив гроші Лазаренка, заховані в Гернсі, Антигуа, Швейцарії, Ліхтенштейні та Литві. Уряд відбивався від інших претендентів на гроші і видав наказ не допустити, щоб Лазаренко отримав доступ до них. Але випадок настільки складний, що суди можуть тривати до 2018 року.

Особняк в Новато, який Лазаренко придбав за 6,7 млн доларів The New York Times

"Цей випадок гірший, ніж можна було уявити, - говорить Девід Сміт, адвокат з конфіскації активів, що представляє Лазаренка. - Це найбільший, найдовший і найскладніший випадок. Тут стільки документів, стільки втягнуто урядів з усього світу. Клопотання налічує 10 томів. Деякі позови йдуть вже 13 чи 14 років. Це приголомшує".

Зовсім недавно ім'я Лазаренка спливло в "Панамських документах". Документи, отримані Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів, показують, що Лазаренко використав багато офшорних прийомів: підставні компанії, адреси на Британських Віргінських островах і послуги Mossack Fonseca, юридичної фірми, з якої просочилися документи.

У "Панамських документах" є ордери, видані в 1998 році на Британських Віргінських островах, на обшук всіх файлів, пов'язаних з трьома компаніями та з Лазаренком, Юлією Тимошенко, яка пізніше стала першою жінкою прем'єр-міністром України, і її чоловіком. Дозвіл давав право офіцерам БВІ "увійти в зазначені приміщення, з допомогою сили і злому дверей, якщо це необхідно", щоб отримати документи.

Одна з компаній, згаданих в обшуках - Bassington Ltd. – була віргінським офшором, створеним Mossack для зберігання акцій "Єдиних енергетичних систем" України, які контролювали поставки природного газу в Україні. Лазаренко і Тимошенко були політичними союзниками, а також партнерами в United Energy, через яку, як заявив уряд Сполучених Штатів, мільйони доларів перетекли в кишені Лазаренка та його спільників. Більша частина цих грошей у даний час лежить на офшорних рахунках, за які бореться Лазаренко.

Документи Mossack також надають докладну інформацію про ділові відносини між Лазаренком і його найближчим українським соратником, який також фігурував у випадку з відмиванням грошей уряду. Лазаренко був співвласником разом з українським бізнесменом Петром Кириченком Bainfield Company Ltd., офшорною компанією, яка за даними уряду Сполучених Штатів, була використана для "приховування та маскування" грошей, отриманих "протиправним і обманним шляхом".

Двоє чоловіків уклали довгострокову угоду, згідно з якою Кириченко, який назвав Лазаренка хрещеним батьком своєї дитини, перераховував 50 відсотків прибутку від того, що ФБР назвало "заплутаними злочинними схемами" в Україні, пану Лазаренку через Bainfield Company Ltd. Кириченко пізніше втік у Сполучені Штати і став ключовим свідком проти Лазаренка, допомагаючи відправити його у в'язницю.

Адвокат Лазаренка Горовиць відмовився від коментарів. У поданих ним судових документах він порівняв Лазаренка з Жаном Вальжаном, героєм Віктора Гюго зі "Знедолених", за яким полює одержимий поліцейський інспектор. Американський уряд, сказав він, підійшов до Лазаренка з тією "інтенсивністю, яку, як правило, застосовують до наркобаронів, авторів дитячої порнографії або інших особливо небезпечних осіб".

Пан Горовиць, знаменитий адвокат і телевізійний коментатор, подорожував по всьому світу для збору доказів для захисту Лазаренка. Його веб-сайт говорить, що "прозахідні погляди Лазаренка і його віра у вільну економіку обурили диктаторів в Україні і привели до таємної угоди, яка вже призвела до його арешту. Україна ніколи не мінялася".

Новини за темою

За час судових баталій особисте життя Лазаренка сильно змінилося. Зараз він одружений з Оксаною Циковою, яка була його перекладачем на суді 2004 року і носила його дитину - у той час першу з трьох. Цикова володіє їхнім нинішнім будинком у графстві Марін, вартість якого оцінюється в 1,8 млн дол. Вона також є адвокатом у фірмі пана Горовиця.

Вельми сумнівно, що він повернеться в Україну. Прокуратура повідомила Лазаренку, що він буде заарештований, і зібрала докази проти нього.

На даний момент Лазаренко посилається на бідність. У поданих ним судових документах він каже, що не має ніякого доходу, зобов'язаний виплатити колишньому адвокату 100 000 доларів і покладається виключно на зарплату дружини. Лазаренко також говорить у судових документах, що йому не вистачає дозволу на роботу, через що він є безробітним. Більш того, судячи з усього, він не говорить англійською і покладається на перекладача.

Не кожен вірить історії містера Лазаренка. Марта Берш, колишній головний обвинувач у справі про відмивання грошей, сказала: "У нього є багато надійно захованих грошей".

Одне з великих питань - чому кримінальник Лазаренко не був депортований.

"Це здається мені дивним, - говорить містер Гурвіц з Open Society. - У нас 12-річних дітей з Центральної Америки виганяють, а він все ще тут".

Загалом, судимість не забороняє особам, які шукають притулку, постати перед імміграційним судом. Марк ван дер Гаут, колишній імміграційний адвокат Лазаренка, відмовився від коментарів у цій справі, але сказав, що не було нічого незвичайного для випадків надання притулку, які тягнуться роками. Що стосується політики, імміграційна поліція не коментує окремі випадки.

Боротьба за офшорні активи Лазаренка загострюється. Нещодавно він ввів у свою команду Blank Rome, одну з найбільших у країні юридичних фірм, яка стверджує, що уряд не володіє юрисдикцією, щоб отримати його офшорні мільйони, оскільки вони не були здані на зберігання в Сполучених Штатах, а тільки пройшли через короткострокові електронні перекази.

"Гроші були в Сполучених Штатах протягом декількох секунд, - говорить пан Сміт із Smith & Zimmerman, який працює в Blank Rome. - Цього недостатньо, щоб показати, що гроші мали якесь відношення до США".

Деякі експерти кажуть, що Лазаренко досягає успіхів. "Це такий політично чутливий випадок, - говорить Лінда Кандлер, адвокат з Каліфорнії, яка представляє Центр протидії корупції в Києві, який домагається повернення грошей в Україну. - Лазаренко бореться енергійно. У нього є хороші радники, і вони дають тверді аргументи".

Зрештою, можливо, кращим порівнянням зі справою Лазаренка є горезвісний Джарндіс у романі Чарльза Діккенса "Холодний дім".

"Це схоже на щось з роману 19-го століття, - сказав пан Сміт. - Схоже, що цей випадок буде тривати вічно".

Леслі Вейн

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>