Як катують людей в українських інтернатах. Розслідування "Ліги корупції"

Виявляється, в Україні є місця, значно страшніші за тюрми! Це – інтернати. Сиріт годують абичим. Тим часом харчі списують і крадькома продають. Ми покажемо, як з інтернатів виїжджають фури, набиті продуктами. Адміністрація перетворює опіканців на рабів і силоміць змушує працювати. Із сиріт знущаються та катують! І, наче в буцегарні суворого режиму, непокірних саджають до карцеру! Що насправді коїться за парканами українських інтернатів?

Як катують людей в українських інтернатах. Розслідування "Ліги корупції"
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Виявляється, в Україні є місця, значно страшніші за тюрми! Це – інтернати. Сиріт годують абичим. Тим часом харчі списують і крадькома продають. Ми покажемо, як з інтернатів виїжджають фури, набиті продуктами. Адміністрація перетворює опіканців на рабів і силоміць змушує працювати. Із сиріт знущаються та катують! І, наче в буцегарні суворого режиму, непокірних саджають до карцеру! Що насправді коїться за парканами українських інтернатів?

В Україні діє аж 751 заклад інтернатного типу. Там проживають 106 тис. сиріт. І виявляється, більшість постояльників вітчизняних інтернатів – це дорослі люди з вадами здоров’я.

Ви будете здивовані, але дитячими будинки-інтернати називаються лише формально. Згідно з законом, у дитбудинках можуть перебувати люди до 35 років, а потім, якщо їм нема куди іти, їх переводять до психоневрологічних інтернатів.

75% пенсії опіканців забирає собі інтернат, сиротам належить лише четвертина – це приблизно 360 грн. Але й ці невеличкі гроші нерідко до сиріт не доходять, їх розкрадають.

Усі інтернати підпорядковуються місцевим адміністраціям. Відтак, депутати обласних рад мають право будь-коли заходити до будь-якого приміщення. Одначе окремі заклади стали вотчинами директорів, і від перевірок заклади оберігають тітушки.

З кулаками накинулися вже на наших журналістів і розбили знімальну техніку в інтернаті на Дніпропетровщині. Але ми все одно зуміли зафільмувати, що відбувається в українських сиротинцях. Ми відшукали колишню директорку, яка вперше відверто розповість, хто і навіщо знущається з сиріт. Ми покажемо моторошну історію про те, як на Житомирщині директорка інтернату перетворила опіканку на персональну рабиню. Наша знімальна група об’їздила кілька інтернатів по всій країні. І те, що ми там побачили, лякає.

* * *

Житомирська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат № 1. Тут навчається майже сотня дітей з порушеннями зору. Разом з обласними депутатами наша знімальна група раптово прийшла на перевірку. Директорка з порогу запевнила, що в її школі все ідеально.

"Дітей забезпечено п’ятиразовим харчуванням. Проживанням. Підручниками. Спеціальними корекційними засобами", - говорить т.в.о. директора Житомирської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 1 Людмила Крайнова.

На кухні якраз годували обід з тушонки. Згідно з нормами, на одну дитину має бути 80 г м’яса. Невеличка каструля розрахована на 54 дитини. Себто в баняку мусить бути понад 4 кг м’яса. Але насправді там просто багато води. Виявляється, інтернат закупив тушонку, в якій рідини більше, ніж м’яса.

112.ua

Вартість цієї тушонки становить 45,70 грн за банку. М’яса в цій банці 230 г. Якщо ми переведемо на кошти і порахуємо, то в нас вийде вартість м’яса 200 грн. 200 грн кілограм м’яса. Тобто це ледь не вдвічі вище, ніж ринкова ціна свіжого м’яса.

Депутати вирішили перевірити ще й сховища. Все м’ясо переважили і виявили лише 43 кг, а згідно з документами має бути 53.

Депутати викликали поліцію. Наразі правоохоронці перевіряють, чи дійсно в інтернаті відмивають гроші на харчуванні. Але на тлі беззаконня, що коїться в інших закладах, Житомирський інтернат можна вважати ледь не зразковим.

* * *

Серпень 2018 року. Співробітники та вихованці Верхньодніпровського інтернату під місцевою районною адміністрацією вимагають звільнити директора Геннадія Феденка. Очільника інтернату звинувачують у розкраданнях. Районна влада заяви працівників тоді проігнорувала. Натомість директор інтернату з учасниками мітингів почав жорстко розправлятися. За словами няні Олени Марченко, директор о 6-й ранку вибив двері до кімнати з дітьми і почав гамселити сиріт.

На цих кадрах Геннадій Феденко волочить коридором вихованця інтернату Олександра Козіна.

112.ua

"Він схопив мене за руку, повів мене на укол. Мені дали дві ампули аміназину", - говорить вихованець інтернату Олександр Козін.

Потім накачаного психотропами хлопця директор-тиран кинувся бити. Феденко побив сироту до безпам’яті.

Про цю ситуацію дізналася депутатка Верхньодніпровської райради Галина Прохоренко, однак адміністрація почала їй брехати.

Майже добу Сашко був непритомним. "Він міг померти однозначно. Я думаю, якби не викликали швидку допомогу, то ніхто б йому там адекватної допомоги не надавав", - говорить Прохоренко.

У лікарні в Олександра Козіна діагностували серйозні травми – травму живота, забій селезінки.

Одначе в офіційних документах побиття сироти адміністрація лікарні приховала. Місцева поліція попри наявність відео злочин теж проігнорувала.

Про нечувану жорстокість в інтернаті наша знімальна група вирішила запитати особисто директора-тирана Геннадія Феденка.

Замість розмови пан Феденко почав розпускати руки. На підмогу директору прибіг психіатр. Медик почав вибивати камеру. Психіатр з кулаками накинувся на оператора і зрештою розбив відеокамеру.

Це вже не просто перешкоджання журналістській діяльності, а розбій.

А далі буйний психіатр кулаком вдарив в обличчя журналістку і видер з її рук телефона.

112.ua

Знімальна група викликала поліцію. Забраний смартфон умить знайшли.

Вочевидь, усвідомлюючи, що за розбій психіатру світить тюремний строк, заступниця директора Еліна Збаранська заявила, що телефон знайшла. І це при тому, що жінка фігурує на відео і добре бачила, як її колега видирав смартфон з рук журналістки.

Журналісти зняли побої та написали заяву. Але замість того, щоб відкрити провадження за статтею розбій, дніпропетровська поліція порушила справу лише про перешкоджання журналістській діяльності, а це значно м’якша стаття.

Тим часом за дії місцевої поліції одразу попросив вибачення голова Дніпропетровської облради.

Після розмови з посадовцем нашу знімальну групу вже безперешкодно пустили на територію Верхньодніпровського будинку інтернату. Директор-тиран Феденко і забіяка-психіатр того дня раптово пішли у відпустку.

У Верхньодніпровському інтернаті живуть майже дві сотні сиріт. Наймолодшому вихованцю 4 роки. Найстаршому – 34. Перше,  що кидається в очі, – жахливе взуття.

Це – Ігор. Його ноги вкрито глибокими ранами.

112.ua

Хмара Сергій Петрович – головний медик інтернату. Лікар вдає, що про проблеми Ігоря вперше чує. Лише під натиском телекамери медик йде оглядати пацієнта. Зрештою, Ігорю таки зробили перев’язку.

Кімнати для проживання в занедбаному стані. Підлогу затерто, з облуплених стін стирчать оголені дроти. Із меблів стирчать цвяхи.

Згідно із законом, майже всю пенсію сиріт забирає собі інтернат, вихованці можуть отримати лише 25%. Одначе навіть ці невеликі гроші розкрадають. Сирота Сергій Коротенко кілька років відкладав пенсії, а коли захотів зняти кошти, то не виявив на своїй картці ні копійки.

Куди поділися гроші Коротенка, він пішов з’ясовувати до директора Геннадія Феденка. Але натомість почув погрози. "Він мені сказав, що відправить до божевільні, що вони мені уколів наколять, що в мене серце зупиниться", - говорить сирота.

Те, що директор ласий до чужих грошей, підтверджує Лідія Сидельникова. Вона 40 років пропрацювала у Верхньодніпровському інтернаті.

"Викликає мене бухгалтер щодо зарплати. Говорить, Лідіє Василівно, ми будемо писати вам премію 200 процентів. Ви їх віддаватимете мені, а я – Феденку", - говорить Сидельникова.

Брати участь у фінансових оборудках Сидельникова відмовилася. І наприкінці 2017-го з інтернату її звільнили.

У липні 2017 року департамент соцзахисту Дніпропетровської ОДА здійснював у закладі перевірку і виявив махінації з нарахуванням премій.

Так само під час перевірки з’ясували, що сиріт недогодовують.

І це при тому, що на харчування обласна рада щороку виділяє Верхньодніпровському інтернату приблизно 6 млн грн.

Керівництво змушує їх списувати харчі, відверто зізнаються співробітники.

Варена картопля, невелика котлета та пісний суп – таким було меню сиріт у день візиту журналістів.

Пускати репортерів на кухню та склади адміністрація навідріз відмовилася.

Верхньодніпровський дитячий будинок-інтернат забезпечує харчуванням фірма "Дніпрпродсервіс". Загалом ця компанія виграла тендери в десятьох інтернатах на Дніпропетровщині на загальну суму 92 млн грн. Але спілкуватися з журналістами там не захотіли.  

Компанія "Дніпрпродсервіс", яка виграла тендерів майже на 100 млн грн, зареєстрована в промзоні на околиці Дніпра. Ба навіть адреси, яку зазначено в реєстраційних документах на карті міста, немає. За вказаним номером ми не знайшли навіть убогого гаража.

Про сумнівну фірму "Дніпрпродсервіс", а також про виявлені зловживання у Верхньодніпровському інтернаті ми повідомили Дніпропетровську облдержадміністрацію та прокуратуру. Так само ми будемо стежити за розслідуванням справи про побиття нашої знімальної групи. Тим часом директора-тирана Геннадія Феденка після нашого розслідування з посади вже звільнили.

112.ua

* * *

Запорізька область. Веселівський психоневрологічний інтернат.

Ці кадри в 2017 році зафільмували самі пацієнти. У бухгалтерії вони розписуються за пенсію, але замість грошей отримують невеликий пакунок. Дешевий пральний порошок, туалетний папір та засіб для миття посуду. Вартість такого набору – не більше 50 грн.

За цим фактом запорізька прокуратура нині здійснює перевірку.

Та, за словами директора, нікого з адміністрації закладу на допити досі не викликали.

У Веселівському психоневрологічному інтернаті проживають понад 300 жінок з вадами розвитку. Візит до закладу знімальна група завчасно погодила з адміністрацією. Перед камерою прибиральниці старанно мили підлогу.

Такого марафету зроду тут не бачили, дивуються пацієнти.

Так само опіканці розповідають, що їм видали чистий одяг. Перед журналістами пацієнтам дали на обід борщ, кашу з салатом та курятину. Пацієнти переконують, що все зроблено напоказ.

Натомість заступник директора переконує, що тут так щодня годують.

Але представник адміністрації не знав, що наша знімальна група напередодні без попередження зайшла до закладу і зафільмувала, чим насправді годують опіканців. Це була каша з чимось, що має бути м’ясом, але насправді просто хрящі.

Жінки скаржилися, що мусять ходити в лахмітті, бо гуманітарну допомогу розкрадають.

А щоб опіканці тримали рота на замку, керівники інтернату їм погрожують.

Ось це невелике приміщення з облупленими стінами є сумнозвісним карцером. Та адміністрація переконує: сюди запроторюють лише буйних пацієнтів.

Але директор закладу все це називає вигадками. Олександр Надточій переконує: з харчуванням у їхньому закладі теж проблем нема.

Інтернат має приблизно 20 га землі. Обробляють поле руками пацієнтів, відверто розповів один із тутешніх лікарів.

"Сволота вони в якому сенсі – хворих змушують працювати. Це раз. Деякі не витримують. Деякі хворі, ти їм кажеш, що не можна туди посилати, а вони обов'язково пошлють. У нас були кілька випадків таких, котрі вмирали на ходу. Геморагічний інсульт", - говорить лікар.

Цього літа ледь не вмерла від перевтоми на полі опіканка Світлана Корж. Відмовитися від насильної праці пацієнти не можуть – їм погрожують.

Роботу в полі адміністрація називає працетерапією.

На працетерапії керівництво інтернату непогано заробляє. Вирощені на підсобному господарстві овочі збувають наліво. Це навіть тутешній лікар підтвердив.

Як вивозять з інтернату овочі, ілюструє це відео. Цибулю та буряки грузять у фури.

112.ua

Натомість директор пояснює, що овочі вони вивозили до спеціальних сховищ і будуть офіційно їх продавати.

Щоправда, закон забороняє інтернатам продавати продукцію з підсобних господарств.

Про виявлені в інтернаті порушення ми повідомили Запорізьку облдержадміністрацію. Але в департаменті соцзахисту відповіли, що це все вигадки божевільних.

Тобто кадри, на яких з інтернату машинами вивозять овочі, відео, де опіканців годують абичим, для чиновників не доказ.

* * *

Оперативне відео житомирської поліції. На цих кадрах сироти місцевого Тетерівського інтернату розвантажують мішки з цибулею на житомирському ринку.

Згідно з законом, постояльники дитячих будинків працювати ніяк не можуть. Виявилося, що своїх опіканців у трудове рабство здавав директор Тетерівського інтернату Олег Гончаров.

Ба навіть, сиротам держава виплачує пенсію, але їхні гроші розкрадали.

"Керівництво цього закладу вилучило в них усі банківські картки, які використовували на свій розсуд", - говорить керівник ГУНП у Житомирській області В’ячеслав Печененко.

Незаконна трудова експлуатація тривала роками.

У Тетерівському дитячому будинку-інтернаті є 82 опіканці з вадами розвитку. І хоча формально заклад є дитячим, більшість постояльників – дорослі люди, яким нема куди іти. Вихованці зізнаються – їх часто відправляли працювати до місцевих жителів.

За словами сиріт, на території інтернату директор Гончаров облаштував цех з обробляння деревини, а вони там гарували. 

112.ua

Натомість адміністрація одразу виправдовується, що це фантазії опіканців.

Одначе жителі села Тетерівка розповідають, що сиріт з інтернату на експлуатацію міг узяти будь-хто, мов товар.

Скільки коштував раб з інтернату, місцеві жителі говорити не хочуть, а слідство незаконні розцінки ще встановлює.

У вересні 2018 року проти директора Олега Гончарова поліція відкрила кримінальне провадження, і на час розслідування його відсторонили від посади. "Керівнику закладу вже оголошено про підозру, судом обрано йому запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Відкрито кримінальне провадження за ст.149 ч. 2 – торгівля людьми та примушення їх до праці", - говорить В’ячеслав Печененко.

За торгівлю людьми Гончарову загрожує до 12 років тюрми.

Тим часом наші журналісти разом з депутатом Житомирської обласної ради Віталієм Вітусевичем вирішили подивитися, в яких умовах живуть сироти. Адміністрація демонструє охайні кімнати.

На кухні готують сирну запіканку.

Але, за словами сиріт, смаколиками їх порадували лише через приїзд журналістів, а насправді продукти з інтернету відкрито виносять представники адміністрації.

Головним злодієм опіканці називають шеф-кухаря.

Те, що шеф-кухар краде продукти, заступниця директора навіть не спростовує, але замість звільнення наразі обмежується попередженнями.

Банно-пральний комплекс інтернату в аварійному стані. Дах протікає, на стінах хазяйнує грибок. Від постійної вогкості тутешні працівники часто хворіють.

Депутат облради Вітусевич з ремонтом обіцяє посприяти.

Чи виконає народний обранець свою обіцянку, ми перевіримо. Також ми будемо стежити за кримінальним провадженням щодо директора-работорговця Олега Гончарова.

* * *

Житомирська область. У 2012 році керувати місцевим Радомишльським психоневрологічним інтернатом призначили Нелю Довжик. Тоді заклад нагадував катівню.

Клали опіканців на підлогу і швабри використовували як… Ґвалтували швабрами жінок. Або заливали туди зеленкою. І потім жінки стрибали від болю, говорить вона.

Непокірних пацієнтів тримали у клітці, так званій кошарі. Замість підлоги там щебінь, а ліжка без постелі та з металевими пружинами. Жінок заганяли туди босоніж.

Свідчення потерпілих записано на відео.

Це Ірина Бойчук. У 2017 році, коли Неля Довжик вийшла на пенсію, опікунство над нею оформила вже нова директорка Світлана Охотенко. І зробила з неї рабиню. Охотенко запроторила Ірину Бойчук на власну дачу під Житомиром.

Про те, що в селі під Житомиром тримають рабиню, місцева журналістка Світлана Михальова дізналася в липні 2017 року і була шокована, коли інформацію підтвердили.

112.ua

Коли про викриття дізналася Світлана Охотенко, вони миттю приїхала на дачу і на очах журналістки почала бити Ірину Бойчук.

Потім директорка-рабовласниця накинулася ще й на журналістку.

Нині житомирська поліція розслідує два кримінальні провадження, де фігурує директорка інтернату Світлана Охотенко. За фактом завдання тілесних ушкоджень та перешкоджання законній професійній діяльності журналістам газети "Ехо". За статтею 167 Кримінального кодексу України - зловживання службовими особами опікунськими правами.

Але обидві справи досі відкрито за фактом. Тобто підозру Світлані Охотенко правоохоронці не висували.

До речі, до роботи в інтернаті пані Охотенко працювала в міліції – була заступником керівника Радомишльського райвідділу. Можливо, саме тому розслідування заглухло.

У 2017 році депутати Житомирської облради прийшли до Радомишльського інтернату з перевіркою. Але від законної ревізії заклад захищали тітушки.

Пацієнтів до депутатів теж не допустили.

Це все відбувалося на очах поліції. Але жодного провадження так і не відкрили.

Тим часом є інформація, що в психоневрологічному закладі знову поновили катування.

До травня 2017-го Наталія Малікова лікувалася у Радомишльському психоневрологічному інтернаті. Нині вона вже має сім’ю. Із жахом пригадує минулі часи.

"Санітарки, бувало, били опіканців швабрами, віником. Роздягали людей наголо і малювали зеленкою на спинах хрести. На спинах, на животі хрести. Наказували – ставай на коліна і повзи", - говорить колишня опіканка Радомишльського психоневрологічного інтернату Наталія Малікова.

Після виходу з інтернату Наталя відкрито почала говорити про катування. За це її почали залякувати.

Їй відверто погрожують: не будеш мовчати – знову опинишся в спецзакладі.

Аби дізнатися, що насправді коїться за високим парканом психоневрологічного інтернату, наша знімальна група відправилася туди. Сумнозвісної директорки Світлани Охотенко на місці не було, а її підлеглі, незважаючи на закон, впускати журналістів на територію відмовилися.

Коли ж зайти на територію спробувала колишня директорка Неля Довжик, охоронець у прямому сенсі її викинув.

112.ua

Журналісти викликали поліцію. Екс-очільниця інтернату написала заяву про побиття.

Тим часом скандальна директорка спецзакладу Світлана Охотенко говорити з репортерами відмовилася.

* * *

Про те, що в українських інтернатах опіканців катують, а харчі розкрадають в офісі, в уповноваженого з прав людини знають.

Лише після їхніх перевірок, з початку 2018 року, за фактами зловживань в інтернатах правоохоронні органи відкрили аж 24 кримінальні провадження. Проте винуватців карали максимум штрафами.

І проблема насамперед не в роботі слідчих. Наприклад, довести трудову експлуатацію чи катування в карцерах майже неможливо, бо питання, "що таке працетерапія" і в яких конкретних випадках пацієнтів можна ізолювати, у нормативних актах досі не врегульовано.

Розробити ці положення має Міністерство соціальної політики. Але говорити на камеру там відмовилися, надіслали офіційну відповідь, що контроль за діяльністю інтернатів здійснюють обласні ради та місцеві держадміністрації.

Зокрема, не врегульовано, як саме постояльники інтернатів можуть використовувати власну пенсію.

Ці гроші можуть законно привласнити собі директори інтернатів. Суть у тому, що більшість постояльників інтернатів має статус недієздатних, відтак директори автоматично стають їхніми опікунами. Таких опіканців у керівника інтернату може бути кілька десятків, а на їхніх пенсійних рахунках будуть сотні тисяч гривень.

Коли Міністерство соцполітики нарешті зробить інструкції, які можуть припинити зловживання в інтернатах, ми кілька разів намагалися дізнатися в Андрія Реви. Але на засіданні уряду пан міністр журналістів ігнорував.

У комітеті Верховної Ради з питань соціальної політики обіцяють влаштувати в інтернатах масштабну перевірку.

Переважно в інтернатах перебувають або діти, або ж недієздатні дорослі. Статус недієздатного означає, що людина не має жодних прав. Себто від неї навіть заяву не візьмуть. А державного органу, який би стежив за дотриманням законності в інтернатах в Україні, нема.

Такі теми рідко показують по телебаченню. Бо, висловлюючись телевізійною мовою, вони не є рейтинговими.

Ще рідше до інтернатів приїжджають політики. Бо більшість сиріт мають статус недієздатних. Отже, не можуть голосувати на виборах.

Доля сиріт та пацієнтів психоневрологічних інтернатів мало цікавить як чиновників, так і суспільство. Тим часом вітчизняні інтернати подекуди нагадують катівні, а на хворих і знедолених людях заробляють.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>