banner banner banner banner

Як грабували Україну Порошенко та його друзі

Як грабували Україну Порошенко та його друзі
112.ua

"Допуск по формі 1"

Програма "112 Україна"

Під час дебатів на стадіоні Володимир Зеленський заявив тоді ще чинному главі держави Петру Порошенку: "Я не ваш опонент, я - ваш вирок".

Після того, як у країні з’явився новий гарант і новий генпрокурор, Петро Порошенко став фігурантом аж кількох десятків кримінальних проваджень.
Та екс-президент заявив, що не боїться нікого, в тому числі свого наступника: "Володимире Олександровичу, дорогий мій. Вас ніхто не боїться".

Але чим далі, тим більше експертів висловлює припущення щодо домовленості між 5-м і 6-м президентами. В цьому переконаний політолог Андрій Золотарьов.
Кримінальні справи проти Порошенка насправді можуть бути спектаклем, і карати Петра Олексійовича нова влада не планує.

 "Порошенко вигідний Зеленському як єдиний опонент, як його єдиний опозиціонер", - переконаний депутат Верховної Ради 8-го скликання Дмитро Добродомов.

Як саме Порошенко вигідний Зеленському? Чому всі нинішні кримінальні справи розсипляться? І за що справді має відповісти попередній гарант і його оточення?

* * *

Петро Порошенко фігурує у понад 20 кримінальних справах, які розслідує ДБР. Від хуліганства й аж до державної зради. Суди і допити 5-го президента перетворилися вже на справжнє шоу.

Політолог Кость Бондаренко згадує: "Я вже збився з рахунку, скільки цих справ було відкрито проти нього. Тому що у нас була хвиля, коли фактично ледве не щотижня оголошували про нові і нові справи, які відкривалися".

Разом із експертами ми спробували розібратися, які саме з двох десятків проваджень можуть бути доведені до вироку.

Підозру Порошенку оголосили лише в одній справі – про призначення Сергія Семочка заступником голови Служби зовнішньої розвідки. Генпрокуратура вважає, що через призначення підконтрольних йому осіб Порошенко прагнув захопити державну владу. Однак притягнути до відповідальності за кадрове рішення – практично неможливо.

Новини за темою

 "Голосуючи за Зеленського, суспільство, українці прекрасно розуміли слова Зеленського – я ваш вирок. Але тепер виходить, що вирок виявився фактично виправдуальним. Тому що, коли Петру Порошенку інкримінують, але це насправді відбувається з подачі Київського патріархату, справу щодо Томосу, щодо призначення Семочка… Це справи, які не вартують виїденого яйця, в яких неможливо довести вину Порошенка і з яких він вийде сухим із води", - переконаний Андрій Золотарьов.

Чи не єдина справа, де можна щось довести, – це незаконний перетин кордону. У січні 2018-го президент полетів у таємну відпустку на Мальдіви. Під вигаданим прізвищем. "Йому інкримінують фактично і перетин незаконний, йому інкримінують те, що він фактично залишив державу напризволяще, не передавши у встановленому порядку свої повноваження іншій людині, яка би мала виконувати обов’язки президента на час його відпустки", - розповідає Кость Бондаренко.

Таке загрожує позбавленням волі до 5 років ув’язнення. В можливості покарання за такі дії переконаний адвокат Іван Ліберман:

"Те, що пан Порошенко перетинав кордон, скажімо, у незаконний спосіб, з незаконними документами, зрозуміло, слідство має розібратися. Однак перспектива судова цього кримінального провадження досить вагома. Вона може мати кінцевий негативний для нього результат".

Натомість головною провиною Порошенка експерти називають використання влади заради наживи.

"Якщо в 2014 році він був 10-й у списку Forbs, то зараз він третій. І це не тільки тому, що він збагатився, а ще тому що в нас економічна криза, і багато олігархів збідніли, але не він. Тому що він вміє використовувати владу заради свого збагачення", - вважає експерт з політичного маркетингу Сергій Гайдай.

"Росла ціла імперія, але вона росла і піднімалася, як на дріжджах, саме в ті роки, коли Петро Порошенко перебував при владі. Тому в будь-якій цивілізованій країні в цьому побачили би корупцію, корупційні мотиви", - наголошує Андрій Золотарьов.

Тож за чий рахунок багатіли Порошенко та його оточення?

* * *

Липень 2016-го. З України тікає нардеп Олександр Онищенко, якого НАБУ запідозрила у причетності до розкрадання 3 мільярдів державних гривень.

В Європі Онищенко почав розповідати журналістам про корупційні оборудки тодішньої української влади і те, як сам був гвинтиком системи. Частина фактів справді підтвердилася.

2015-го року правоохоронці звинуватили тодішнього власника каналу "112 Україна" Віктора Зубрицького у причетності до злочинів проти майданівців. І невдовзі на прохання Порошенка Олександр Онищенко вийшов на Зубрицького і запропонував йому продати канал в обмін на закриття кримінальних проваджень.

"Першим перемовником, який прийшов з метою придбання каналу, був Олександр Онищенко, який вийшов на зв'язок через месенджер Facebook і повідомив, що Петро Порошенко уповноважив його купити канал. І розказав про всі переслідування, відкриті кримінальні справи на співробітників телеканалу і в тому числі на мене. Я був оголошений у розшук", - розказує Віктор Зубрицький.

Далі із Зубрицьким зв'язалася інша довірена особа Порошенка – власник скандального банку "Михайлівський" Віктор Поліщук.

"Він сказав, що він від Порошенка, що має ціль купити канал, закрити всі кримінальні справи, завершити всі кримінальні розслідування. І, звичайно, що це викликало у мене велике здивування. Тому що повноваження, про які розповів Поліщук, вони були величезні. Я попросив надати підтвердження", - згадує Зубрицький.

Сторони підписали понятійну угоду, де чітко зазначено, що Зубрицький продає канал, натомість всі провадження проти нього – закривають.

"Дивний понятійний договір, але він був підписаний. Єдиним пунктом було, що за закриття кримінальних справ на мене як з продавця знімається сума у розмірі 7 млн дол.". Зубрицький навіть отримав аванс. "Я отримав від Петра Олексійовича суму в декілька мільйонів доларів", - каже він.

Але оборудка зірвалася, бо, за словами втікача, в останній момент Порошенко захотів ще більше знизити ціну.

Ще одна масштабна корупція, яку оприлюднив Онищенко, – це скуповування голосів депутатів в інтересах Адміністрації президента і виплата їм зарплат у конвертах.
"Коли ми почули Онищенка, утікача-мільярдера, який розповідав про те, скільки він мільйонів роздав у ВР за ті чи інші рішення. Ну це тільки підтверджується, що зарплатна практика існувала. Не щодо всіх депутатів, але 2/3 щонайменше грішили цим", - каже екс-нардеп Дмитро Добродомов.

У червні 2015 Петро Олексійович задумав змінити голову СБУ. Однак для звільнення Валентина Наливайченка та призначення Василя Грицака у Верховні Раді не вистачало голосів. Роль переговірника між владою і депутатами якраз виконував Онищенко. Парламентарям почали пропонувати шалені гроші. По 200 тисяч доларів. Вийшли і на Добродомова.

"За відставку Наливайченка не вистачало буквально десятка голосів, напряму йшлося конкретно про 200 тис. дол. на одного депутата за голосування. Щоб ви правильно розуміли", - згадує він.

Про підкуп Добродомов заявив публічно, але жоден правоохоронний орган так і не відкрив кримінального провадження.

А далі розпочалася гучна кампанія з дискредитації та відставки Яценюка з посади прем’єр-міністра.

За проплачені мітинги проти Яценюка та замовні негативні матеріали у ЗМІ відповідав Онищенко. Як він сам потім зізнався, на це було витрачено аж 30 млн доларів.

 "Британському виданню він заявляє, що витратив 30 млн на дискредитацію Яценюка. Люди, а де він взяв 30 млн, це перше. А кому він платив ці 30 млн?" - в одному з інтерв'ю розповів подробиці Арсеній Яценюк.

Зрозуміло, що гроші були нелегальні, з різноманітних корупційних оборудок. Нацполіція тоді відкрила кримінальну справу, згодом її передали до СБУ, а потім розслідування заглухло. І все це робилося в інтересах вже колишнього гаранта.

"Хто його топив? Його топив чинний тоді президент Петро Порошенко. Чому. Як конкурента. На наступні президентські вибори", - переконаний екс-прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

У травні 2016-го Порошенко надумав здійснити раніше нечуване – призначити генпрокурором людину без юридичної освіти.

"Подаю кандидатуру, і цим генпрокурором буде Юрій Віталійович Луценко", - заявив у парламенті Петро Порошенко.

Щоб особа без відповідної освіти стала генпрокурором, треба було змінити законодавство. І знову по Верховній Раді з валізами грошей бігали так, як Онищенко, посланці від влади. Голоси під Луценка знайшлися.

"Порошенко, коли призначав свого кума на посаду генерального прокурора, він дійсно зробив велику дурницю. І відповідно переламав парламент через коліно, змусивши його ухвалити відповідний закон", - переконаний Кость Бондаренко.

 "У пана Луценка не було юридичної вищої освіти, яка би давала йому право обіймати посаду генерального прокурора України. Після чого було ухвалено закон, яким лобіювалися ці інтереси, і, відповідно, без освіти особа займала відповідальне становище, тобто посаду генерального прокурора, що, власне, є не просто незаконним, а навіть цинічно абсурдним", - пояснює адвокат Іван Ліберман.

У липні 2017-го НАБУ та Спеціалізована антикорупційна прокуратура відкрили справу за фактом зловживання владою вищими посадовими особами і почали розслідувати обставини призначення Луценка генпрокурором. Та вже у жовтні 2017-го кримінальне провадження закрили. Ситник і Холодницький не знайшли складу злочину. Однак Луценка призначали незаконно, і справу треба розслідувати спочатку.

"Це перевищення влади, службових повноважень або зловживання владою, службовими повноваженнями, і слідство має дуже жорстко на це відреагувати", – говорить адвокат.

Коли в президента вірний голова СБУ, а генпрокурор – давній друг, можна прокручувати безліч різних оборудок і не боятися покарання.

* * *

2014 рік. Порошенко виграє вибори та обіцяє продати бізнес.

 "Ми збираємося запроваджувати нову традицію, і, як я обіцяв, поставлю питання про продаж активів", - заявив Петро Порошенко в ефірі одного телеканалу.

Згодом гарант почав виправдовуватися, мовляв, нема покупців. І сказав, що передає управління компанією Roshen у сліпий траст, заявивши, що вимогою цього контракту є категоричне відсторонення його від діяльності компанії.

2016-го світ сколихнув міжнародний офшорний скандал. Було оприлюднено документи, як політики з різних країн уникають сплати податків. Тодішній прем’єр-міністр Ісландії був змушений подати у відставку.

В офшорному списку опинився і Петро Порошенко. Виявилося, що влітку 2014-го, перебуваючи на посаді президента, він створив компанії на Британських Віргінських островах. Журналісти програми "Слідство інфо" з’ясували, що це було зроблено з метою мінімізувати податки.

"Це і є Порошенко. Це його весь бізнес. Але завдяки своїй жадібності він дійсно багата людина", - говорить економічний експерт Олександр Охріменко.

Натомість сам гарант запевнив, що офшорна фірма до відмивання грошей не причетна: "Компанія не використовувалася і не могла бути створена ні для мінімізації, ні для інших речей і створена з однією метою - передачі активів Порошенка в сліпий траст, щоб відділити владу від бізнеса, що й обіцяв".

До речі, деякі експерти сумніваються, що президент Порошенко зовсім не впливав на керівництво корпорації Roshen.

"Компанія, яка входить в орбіту його впливу і є частиною його бізнес-імперії прямо, опосередковано, через офшори, через сліпі, несліпі трасти, вона все одно залишається в його бізнес-імперії. Я більш ніж переконаний, що прізвища всіх цих людей, вони з ним погоджувалися, і ці люди, найпевніше, в тій чи іншій формі йому звітують про те, як вони здійснюють операційну діяльність, де компанія заробляє, де вона втрачає, які в неї прибутки тощо", - переконаний політолог Ігор Рейтерович.

Цікавий збіг обставин. За час президенства Порошенка кількість фірмових магазинів Roshen зросла в рази. 2014-го їх було лише 18. А зараз - 71.

Кондитерський бізнес Порошенка розвивався шаленими темпами, бо було знищено конкурентів, заявляє Ігор Бойко – власник Житомирської кондитерської фабрики. Щоправда, з 2016-го року заводом він володіє лише на папері.
"Сидить перед вами власник 97,5 % акцій. Цей сертифікат на право власності сьогодні діє. Я власник. Мене не впускають", - говорить Ігор Бойко.

Кілька років тому фабрику захопили "тітушки" та силовики.

"Отже, Порошенко дав наказ. Сергій Пашинський був організатором цієї всієї структури", - переконаний він.

З відкритих джерел


Історія хоч і заплутана, але це яскрава ілюстрація вітчизняної корупційної реальності. З 2010-го року Ігор Бойко мав корпоративний конфлікт зі своїми колишніми бізнес-партнерами. Вони звинувачували його у рейдерському захопленні фабрики.

На початку 2016 року фірма Бойка, яка володіла Житомирською кондитерською фабрикою, раптово зникла з державного реєстру.

 "Нас немає в реєстрі, все. Немає підприємства. Де факто є, де юре немає", - говорить Бойко.
Власниками фабрики стали колишні бізнес-партнери.

А далі невідомі люди та силовики зайшли на територію.
"Я коли подивився у вікно, а там 400 нацгвардійців. Всі в екіпіруванні. Такого ще не бачив. Вся зелена форма. В бронежилетах, зі зброєю. На території фабрики", - згадує він.

За словами очевидців, під час штурму застосовували світло-шумові гранати та помпову зброю. Налякані працівники фабрики тікали через вікна.

"Тітушки" почали трощити майно.

"Ми інвестували в лабораторію 500 тисяч доларів. Купили все обладнання. Вони все це розтрощили, розтрощили склади. Повибивали вікна, все поламали", - Ігор розповідає подробиці.

"От ви зараз власник. Все в вас добре. Ви прокинулися наступного дня, а у вас вже нічого немає. Хтось зайшов там у реєстр, щось поміняв, приходить потім із цим документом група людей, молодиків, поліція їх підтримує, нічого не робить. Вони забігають, ламають там все. І викидають менеджмент, і все. Так зробили з Ігорем Бойком", - прокоментував ті події народний депутат 8-го скликання Віталій Купрій.

Бойко звернувся до суду і довів, що саме він є власником фабрики.
"Суд підтвердив, що я власник. Після того, як ми отримали ще одне рішення суду, ми розіслали у всі інстанції, в СБУ, в АП, в обласну адміністрацію, в Мінюст, МВС листи, що 19 березня у зв'язку з тим, що ми поновлені в реєстрі, що у нас все добре, плануємо заходити на робочі місця, починати працювати", - говорить Ігор Бойко.

У травні 2016-го працівники кондитерської фабрики спробували повернутися на робочі місця. Та щойно зайшли на територію – на них знову напали.
"Спецпідрозділ із Дніпропетровська у кількості 200 осіб. Спецпідрозділ із Києва – 200 осіб. І житомирських поліцейських близько 300. Це все заходить на фабрику. Починають бити робочих", - згадує він.

2017-го Бойка звинуватили у рейдерському захопленні Житомирської фабрики й арештували. Але справа заглохла. Однак досі, не зважаючи на всі документи на руках, Бойко не може потрапити на власну фабрику. Ви спитаєте, а навіщо це було Пашинському і яка роль Порошенка? За словами Бойка, Пашинський з 2010-го року був його бізнес-партнером і через своїх родичів мав 15% акцій Житомирської кондитерської фабрики. А коли в 2014-му прийшов до влади, то, начебто, захотів більше.

"Він зустрічається зі мною і каже: "Хочу 35%, щоб ми були партнерами рівними". Я його послав", - каже Бойко.

Тоді, за його версією, ображений Пашинський вигадав схему, як "віджати" підприємство. І погодив її з Порошенком. Нібито Петру Олексійовичу було запропоновано вигідні умови співпраці.

"30% продукції, яка випускається, перейшло "Рошену". Йому ж це було цікаво. Забрати нашу дистриб'юцію в Іраці. Порошенко визвав Пашинського і дав команду бомбити фабрику", - каже він.

"Це класичний варіант "віджиманння" власності. Так й у випадку з Пашинським, який отримав доступ до ресурсів, до влади. Він дуже швидко це конвертував у можливість "віджати" у того ж Ігоря Бойка, американського інвестора, який володів цією фабрикою на момент рейдерського захоплення", - висловив свою думку Андрій Золотарьов.

* * *

Вже згаданий Пашинський та інші друзі Порошенка також перебували у корупційних скандалах, пов’язаних із розкраданням грошей, виділених на армію.

Після початку війни оборонний бюджет держави збільшився на десятки мільярдів гривень. Але, як заведено в Україні, довкола великих грошей відразу виникають різноманітні схеми.

"Нікому не дозволю красти в армії. Хто буде красти – руки повідриваю", - заявив Петро Порошенко.

"Ще 2014-го Збройним силам дозволили закуповувати військову техніку без тендерів, а деякі держзамовлення взагалі сховали під гриф "секретно". Він знайшов шикарну годівницю – війна. Витрати на війну йдуть, тендери проводять, й окрім того, це ще вважається секретними тендерами, щоб ворог не дізнався", - розповідає політолог Олександр Охріменко.

За такою схемою 2016-го року без тендеру уклали угоду про купівлю санітарних машин ціною 32 тисячі доларів за одиницю. Їхня якість була сумнівною. Зате брали у друга президента.  

 "Державним оборонним замовленням на 2016 рік Кабінетом міністрів від 8 лютого 2016 року було передбачено зразу закупівлю автомобілів із конкретною назвою "Богдан" у кількості 60 одиниць. Це тих, яких не було в природі. Не було в розробці", - говорить екс-нардеп Оксана Корчинська.

Тобто армії продали кота у мішку. Корпорацією "Богдан" володіє бізнес-партнер Порошенка – Олег Гладковський. А за сумісництвом він ще й працював заступником голови РНБО. До речі, акціонером концерну "Богдан" раніше був і сам Петро Олексійович.

 "Дуже багато контрактів обговорювалося заздалегідь, потім проводилися, як правило, фейкові конкурси, вони грамотно розставляли учасників, вони знали умови або прописували такі умови, щоб інші учасники просто не могли виграти згідно з прописаними умовами, або давали підставні фірми, котрі на певному етапі відходили. Головне було вирішити ключове питання – скільки грошей візьмемо і як їх між собою поділимо", - переконаний Дмитро Добродомов.

У червні 2017-го Порошенко урочисто передав військовикам партію санітарних автомобілів "Богдан" із заводу свого друга.

"Це – повна прохідність, кліренс, умови для роботи медичного працівника, найбільша кількість важкопоранених, яких можна евакуювати", - обнадійливо говорив Порошенко.

Новини за темою


Насправді нові санітарні машини армії були дуже потрібні. Бо з поля боя поранених забирали старенькі УАЗики. В народі такі називають таблетками. Саме їх мали замінити нові "Богдани". На фронт поїхала перша партія – 50 машин. Приблизно половина з них невдовзі зламалася. Ба більше, виявилося, що розхвалені Порошенком машини не придатні до роботи на передовій.

 "З таким кліренсом можна їздити по трасі. Навіть не на дорозі з вибоїнами. Не кажучи про те, щоб виїхати на дорогу, яка розбомблена чи якою ходили танки", - пояснює депутат 8-го скликання Ольга Богомолець.

 "Ті автомобілі, які прибули, вони дійсно не пройшли попереднього випробування, і коли вони опинилися в фронтових умовах, навантаження там набагато вище, ніж коли вони їздять вулицями Києва або якогось іншого міста України, і виявилося, що вони до цього абсолютно не пристосовані", - говорить політолог Ігор Рейтерович.

Натомість у корпорації "Богдан" заявили, що поломки стаються через те, що солдати не вміють правильно користуватися машинами. Військовикам навіть організували навчання з експлуатації автомобілів.

Не складно здогадатися, що ремонтували "Богдани" за гроші платників податків.

"У нас з вами в голові є очевидне розуміння того, що не може технічно несправний транспортний засіб, умовно непристосований, постачатися декілька років без стороннього втручання. Міністерство оборони, невже вони вороги своїм солдатам, які зазнають поранення на фронті. Але це відбувається", - каже політичний експерт Андрій Вігірінський.

Так само освоював мільйони завод Порошенка "Кузня на Рибальському", який теж отримував оборонні замовлення.

"Цікавим шляхом підприємства Петра Порошенка вигравали тендери, там робили бронетанкери, наприклад, які він відправив у Керченську затоку, а ці кораблі не є морехідними. Тобто при 2-бальному штормі вони ризикують перекинутися. Але, не маючи ніякого досвіду військового суднобудівництва, він отримував такі замовлення", - розповідає політолог Андрій Золотарьов.

"Він контролював Міністерство оборони, всі закупівлі йшли через його компанії, напряму і просто. Він контролював СБУ, а вона перевіряє закупівлі, він контролював у цьому випадку і бюджетний комітет Верховної Ради, який цим займається", - говорить Олександр Охріменко.

2018-го стало відомо про ще одну оборудку. Видання "Новое время" з’ясувало, що Житомирський бронетанковий завод купляв у Європі старі, списані бойові машини піхоти. Як металобрухт їх продавали по 25 тисяч доларів. А в Україні списані БМП ремонтували і вже продавали армії по 205 тисяч доларів. Тобто майже вдесятеро дорожче. Загалом 2017-го року Міноборони закупило 200 БМП за 41 млн доларів. Кінцевим бенефіціаром схеми журналісти назвали народного депутата, голову комітету з питань нацбезпеки й оборони Сергія Пашинського.

 "Ця схема насправді стандартна, вона в будь-якій сфері існує – ми щось купуємо, але купуємо за завищеною ціною, і цей прибуток ділимо між тим, хто продає, і, відповідно, тим, хто купує, тому що купують за які гроші – державні", - каже Ігор Рейтерович.

Черговий корупційний оборонний скандал сколихнув країну 2019-го. Журналісти "Бігус.інфо" розповіли, що син заступника секретаря РБНО Гладковського – Ігор Гладковський причетний до організації схеми, коли в країни-агресора Росії закуплялися деталі до військової техніки, потім їх контрабандою привозили до України і в рази дорожче продавали державним оборонним підприємствам.

Що цікаво, у липні 2020 року Подільський райсуд Києва зобов’язав журналістів "Бігус.інфо" спростувати інформацію. Однак колишній секретар комітету Верховної Ради з питань протидії корупції Дмитро Добродомов засвідчив, що схеми таки існували: "Була закупівля контрабандою з Росії, країни-агресора, якихось певних деталей, які проводили за якимись сумнівними схемами за втричі завищеною ціною, наприклад. Коли відбувалася купівля тих речей, вузлів та агрегатів військової техніки, котрі вже належали Міністерству оборони, вони списувалися як непридатні, переводилися потім якимось чином на баланс якоїсь фірми. В тої фірми вони вже куплялися як придатні і прибували на те саме місце, їх навіть фізично ніхто не брав".

"Ті деталі, які купувалися, вони купувалися за завищеними цінами. Окрім того, що вони купувалися у Російській Федерації, на кожній із цих деталей заробляли і заробляли дуже великі гроші", - каже Ігор Рейтерович.

Розкрадання в оборонному комплексі – це мільйони доларів. Не знати про такі масштабні оборудки президент не міг.

* * *

Одним із найвірніших соратників Порошенка у владі був Ігор Кононенко. Вони разом служили в армії, потім десятки років були бізнес-партнерами.

 "Вони разом робили перші кроки в бізнесі. Разом створювали фірму "Рошен". І, відповідно, Ігор Кононенко довгий час був партнером Петра Порошенка", - підтверджує політолог Кость Бондаренко.

2014-го Кононенко став народним депутатом, обійняв посаду першого заступника голови фракції БПП і впродовж всього терміну Порошенка був одним із найвпливовіших у державі. Його називали сірим кардиналом, куратором дуже прибуткового і корупційного енергетичного сектора.

"В основному бізнес-питання, енергетичні питання він курував у оточенні Порошенка. Питання, пов’язані з функціонуванням економічної частини, економічного блоку. Тобто він був насправді одним із найближчих, правою рукою Петра Порошенка і найближчою довіреною особою", - каже Бондаренко.

Численні журналістські розслідування писали про те, що оточення Кононенка стало контролювати вугільний бізнес Саші Януковича.

Ця корупційна історія почалася ще за правління легітимного.

2012 року Держслужба геології та надр України передала запаси вугілля навколо 4-х державних шахт у 2-річну оренду фірмам, наближеним до Олександра Януковича. Так само у власність сина президента перейшли 5 гірничо-збагачувальних фабрик.

Олександр Янукович Reuters

Проте екс-президент Янукович заявив, що його син просто багато працював і своїми силами це все створив…

 "Слід розуміти, що за часів Януковича його старший син тоді повністю перевів вугільну галузь у корупційну складову, в нього там були свої "смотрящі". За нової влади вони просто цю схему перетягли на себе", - каже Добродомов.

2016-го року активи Януковича почали пов’язувати з маловідомим бізнесменом із Донбасу Віталієм Кропачовим.

"Смотрящий" тепер за вугільною галуззю, ба більше, той, який викупив навіть ці вугільні активи, котрі належали Саші Януковичу, Віталій Кропачов, екс-депутат Донецької облради", - пояснює екс-нардеп Дмитро Добродомов

Вважалося, що за Кропачовим стоїть Кононенко.

"Зрозуміла справа, що без покровительства саме у парламенті, в найвищих ешелонах влади такі процеси не могли відбуватися швидко", - переконаний журналіст Денис Казанський.

Пов’язані з Кропачовим фірми встановили найвищі в країні ціни на збагачення вугілля. Протеже Кононенка був неофіційним куратором усіх державних шахт Донбасу.

Пов'язані з Кононенком і Кропачовим фірми відмивали гроші на держзамовленнях і постачали на шахти обладнання за завищеними цінами. 2018-го НАБУ провело обшуки в офісі Кропачова. Розслідування вже завершено, і встановлено, що з 2016-го і до 2018-го компанії, афілійовані з дуетом Кононенко – Кропачов, обікрали державу на тендерах на понад 50 мільйонів гривень. Та оскільки ні Кропачов, ні Кононенко не підписували жодних документів, то за розкрадання оголосили в розшук директора наближеної до них фірми.

112.ua

* * *

Той же Кононенко засвітився у ще одній оборудці.

Це поле одне із найдорожчих на планеті. Бо під землею буквально лежать мільярди. Це Свистунківсько-Червонолуцьке родовище газу на Полтавщині.

"Якщо точно, то це 1 млрд 64 млн м куб. газу природного, видобувні запаси. Щодо конденсату, то це 96 тисяч тонн", - розповідає адвокат ПАТ "Укрнафта" Євген Кисельов.

У перерахунку на гривні – 12 мільярдів, які опинилися в кишені оточення колишнього гаранта.

Ще з 90-х родовище досліджувала компанія "Укрнафта", контрольний пакет акцій якої належить державі.

"ПАТ "Укрнафта" вкладало значні грошові кошти, вивчало це родовище, проводило сейсмологічне дослідження, і до кінця дії цього спеціального дозволу, тобто до 2014 року, це родовище було повністю готове до промислового видобутку корисних копалин", - говорить адвокат.

2014-го спецздозвіл на розробку родовища завершився. "Укрнафта" кілька разів звернулася до Державної служби з питань геології та надр з проханням надати нову ліцензію.

"Укрнафта" була готова дати за Червонолуцьке, яке є частиною Свистунківсько- Червнолуцького родовища, 45 млн грн", - каже юрист Кисельов.

Але "Укрнафті" щоразу відмовляли. Натомість у травні 2017-го Держслужба геології та надр без аукціону і за безцінь віддала спецдозвіл невідомій фірмі "Аркона газ-енергія", яка ніколи не займалася видобутком газу. За родовище, де під ногами лежить 12 мільярдів гривень, держава отримала менше 4 мільйонів. Це наче купити "Феррарі" за ціною "Таврії".

"Це настільки мала сума коштів, що мене це зацікавило. Як так, хто тут може не на конкурсних умовах, не інвестуючи кошти взагалі, хто міг так зробили, і чи є там покровителі від державної влади", - говорить депутат 8-го скликання Віталій Купрій.

Найбільшим акціонером компанії "Аркона" виявилася не чужа Петрові Олексійовичу людина - Олег Ольховий, який раніше працював директором спортивного клубу "5 елемент", який належить Порошенку та Кононенку.

"Тобто Порошенко переписує на своє оточення, масажистів газове родовище українців, яке розроблено і розвідано за рахунок держави. А тепер він вважає, що це його власність. Без аукціонів, без будь-яких процедур", - заявляла  народний депутат Юлія Тимошенко.

НАБУ розпочало розслідування. А компанія "Укрнафта" звернулася до суду з вимогою визнати незаконною видачу ліцензії фірмі "Аркона газ-енергія", однак всі судові інстанції відмовилися розглядати позов. Потрібні ухвали забезпечив колишній юрист Порошенка, а згодом член Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький, каже екс-нардеп Віталій Купрій.

"З’ясувалося, що такий є до сих пір член вищої ради правосуддя пан Маловацький. Ця людина була за квотою БПП призначена в цей контрольний орган, він контролює фактично всю судову систему. І він, на мою думку, впливав на те, щоб судді виносили неправомірні рішення", - переконаний Віталій Купрій.

Тим часом справу так само завела Генпрокуратура, де засідав кум Порошенка - Юрій Луценко. Це не була підслідність ГПУ. І НАБУ неодноразово вимагало віддати їм матеріали кримінального провадження. Саме тому в "Укрнафті" вважають, що з допомогою Генпрокуратури намагалися узаконити оборудку: "У нас також складалося враження, що ГПУ немає намірів відстоювати інтереси держави в тій справі. І ця справа була фактично ініційована, на наше переконання, виключно з метою, щоб легалізувати отримання "Арконою" незаконним шляхом цього спецдозволу".

Лише після зміни влади НАБУ змогло завершити розслідування і в серпні 2020-го оголосило підозру шістьом особам. Cеред них чотири державні клерки та двоє співробітників компанії "Аркона газ-енергія".

Однак родовище досі не повернуто у власність уряду. В березні 2020 року компанію "Аркона" разом із ліцензією на видобуток газу оточення Порошенка продало нардепові Вадиму Новинському. За 240 мільйонів гривень. Тобто купили спецдозвіл менше ніж за 4, а продали у 60 разів дорожче. Однак Віталій Купрій вважає, що продаж насправді фіктивний.

 "Новинський розбирається в законодавстві. Він знав про чинні проблеми, і я думаю, що тут якась схема, щоб уникнути відповідальності, змінивши власника. Точно таке Порошенко робив із "Кузнею на Рибальському", на заводі своєму, коли він перереєстровував на Тігіпка. Я думаю, що це номінальні власники, за домовленістю вони заходять. Я не думаю, що хтось би вкладав у такі підприємства гроші, щодо яких тривають судові позови, щодо яких є купа кримінальних проваджень, і не відомо, чим все закінчиться, - каже Віталій Купрій.

2014-го Порошенко не добирав слів для опису Новинського.

А тепер вони можуть бути бізнес-партнерами на вкраденому в держави родовищі.

Саме такі корупційні злочини оточення колишнього гаранта мають зараз розслідувати правоохоронці і доводити, що оборудки курували на найвищому рівні, вважає Добродомов: "У нього сьогодні вся повнота влади, в нього свій голова СБУ, в нього свій генпрокурор, в нього взагалі максимальна влада, котру не мав ніхто за часів сучасної незалежності України, і своя монобільшість у парламенті. Що заважає провести якісне розслідування, тим паче, що це не становить великих труднощів, тому що не сховаєш голку в стозі сіна".

"Що стосується вироку Порошенку, вони так керували, що їх чекає багато різних пригод і різних вироків", - заявляв президент Володимир Зеленський під час прес-конференції.

Однак довести, що Порошенко зловживав владою і лобіював бізнес-інтереси, дуже складне завдання.
"Притягнути Порошенка безпосередньо за корупційні схеми практично неможливо. Порошенко - людина з досвідом. Ви його підпис під документами, за якими можна його звинуватити, ви не побачите. Довести такі злочини дуже складно. Їх можна розкрити, про них можна говорити, довести не можна", - вважає політолог Олександр Охріменко.

"Ви пам'ятаєте, був такий знаменитий гангстер Аль Капоне? Якому нічого не могли інкримінувати. Він нічого сам не зробив. Тобто він лише усно давав накази – кого прибрати, що зробити. От і Петро Порошенко в такому ж становищі", - переконаний політтехнолог Андрій Золотарьов.

Ще один важливий чинник – це те, що у нас досі немає незалежної правоохоронної системи.

 "З кого сьогодні складається система? З тих, кого Порошенко ще навіть за часів президентства свого виставляв на ці посади. Вони чітко розуміють, що якщо вони осудять Порошенка, це буде реакція доміно. Колись їх також будуть судити, як і Порошенка. Тому система сама себе захищає. І тут повинні бути зовсім незалежні органи, які ніяким чином не мають відношення до української системи влади", - вважає політтехнолог Сергій Гайдай.

Але насправді нинішня ситуація з імітацією кримінальних справ проти Порошенка може бути вигідною і для колишнього гаранта, і для чинного.
"Які можуть бути домовленості? Ну ризикну припустити, що, наприклад, в обмін на те, що команда Петра Порошенка не розхитує ситуацію всередині країні восени, не намагається "відмайданити" Зеленського, з іншого боку, команда президента не проявляє наполегливості в кримінальному переслідуванні Порошенка і його команди", - припускає Золотарьов.

Так само сторони могли домовитися про майбутні президентські перегони, вважає Добродомов. Зеленський вже задумується про другий термін, а Порошенко для нього є найзручнішим опонентом на наступних виборах.

 "У мене таке враження, що вони спеціально готують Порошенка собі у візаві. Колись таку схему використовував Кучма, коли виводив собі Симоненка у другий тур президентських виборів. Зручнішого за Порошенка кандидата для нього не існує. Порошенко просто немає шансів. А в Зеленського немає шансів проти більш адекватного і сильного кандидата. Я думаю, що саме цю схему зараз розігрують в Офісі президента", - говорить Дмитро Добродомов.

Коли Порошенко був при владі, його оточення засвітилося у чималій кількості корупційних скандалів.

Розкрадали армію, дерибанили газові родовища, відмивали гроші на тендерах.

Але ці справи чомусь не надто цікавлять прокурорів. Хоча чи не єдиний спосіб притягнути п’ятого президента до відповідальності - це розкрити злочини його посіпак, щоб вони дали свідчення.

 "Якщо ті особи, руками яких колишні президенти вчиняють, наприклад, рейдерські дії, заговорять у слідстві, то, ой, як непереливки буде за результатами таких офіційних свідчень", - вважає адвокат Іван Ліберман.

Натомість Порошенка судять за кадрове рішення, призначення Семочка.

Слідчі ДБР вриваються у музей, де Порошенко виставляв картини.

Так нова влада допомагає колишньому гаранту з образом головного, але зручного опозиціонера.

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>