banner banner banner banner

Як дебати Трампа з Байденом вплинуть на президентські вибори в США

Як дебати Трампа з Байденом вплинуть на президентські вибори в США
112.ua

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У понеділок, 29 вересня, в Університеті Кейс Вестерн Резерв (Case Western Reserve University) в місті Клівленд відбудуться перші дебати за участю президента США Дональда Трампа і його опонента та кандидата від Демократичної партії Джо Байдена - політика з 47-річним стажем держслужби, який обіймав посади голови сенатського комітету з міжнародних відносин і віце-президента США у 2009-2017 роки. Дебати є одним з невіддільних атрибутів будь-якої виборчої кампанії в США і чинять істотний вплив на громадську думку щодо кандидатів на державні посади.

Дебати зазвичай дивиться велика кількість глядачів. У 2016 році за словесною баталією Трампа і його опонента Гілларі Клінтон спостерігали 86 млн американців. В умовах пандемії коронавірусу й антиурядових акцій протесту в американських містах, що супроводжуються насильством і погромами, рейтинг господаря Овального кабінету неабияк просів. Трампа підтримують 43,2% американців, а за Байдена готові віддати голоси 50,3% виборців. Для української дипломатії дебати в Клівленді мають особливе значення, оскільки їх результати дадуть зрозуміти, у кого з політиків більше шансів перемогти на виборах і з ким доведеться вибудовувати відносини до кінця 2024 року.

Історичний екскурс

З одного боку, дебати дають можливість кандидату трохи більше розповісти про себе, своє бачення розвитку США і висловитися з приводу злободенних політичних та соціально-економічних питань. З іншого боку, дебати - це можливість для майстернішого оратора змішати з брудом свого опонента. Як показує історія американських дебатів, успіху домагається той кандидат, який знає підхід до аудиторії, а не відповіді на всі запитання.

Перші в історії США телевізійні дебати у вересні 1960 року стали запорукою перемоги на президентських виборах маловідомого сенатора-демократа зі штату Массачусетс Джона Кеннеді над досвідченим політиком-республіканцем, віце-президентом Річардом Ніксоном. Зазвичай дебати президентів проходили в радіоефірі, але тоді 88% американців вже мали телевізори, і тому звичайну дискусію перетворили на шоу. На думку тих американців, хто слухав дебати по радіо, Ніксон був  переконливішим, але ті, хто дивився телевізор, були вражені 43-річним Кеннеді, який виглядав впевненим і випромінював енергією на тлі 47-річного Ніксона, який був блідим, схудлим і почувався не дуже добре після недавньої госпіталізації. На виборах Кеннеді переміг з невеликою перевагою в 0,17% голосів.

Новини за темою

Одними з найпопулярніших серед аудиторії були дебати між президентом Джиммі Картером, який прагнув на другий термін і кандидатом-республіканцем Рональдом Рейганом у жовтні 1980 року. Словесну дуель двох політиків дивилися 80,6 млн американців. Рейган завоював серця аудиторії своєю прямотою і тим, що заскочував Картера, коли той апелював заїждженими гаслами і аргументами. Республіканець часто повторював фразу "знову двадцять п'ять" і поставив Картеру нокаутувальне запитання: "Хіба ви в кращій формі, ніж чотири роки тому?", даючи зрозуміти американцям, що нічого нового демократ під час свого другого терміну запропонувати не зможе. Картер зарекомендував себе як слабкий президент, який любив поміркувати про права людини, але виявився неефективним в політиці стримування СРСР. Рейган переміг на виборах із результатом 50,7% голосів.

Не завжди улюбленці Америки перемагали на президентських виборах. Про це говорять дебати 2000 року між віце-президентом від Демократичної партії Альбертом Гором і кандидатом-республіканцем Джорджем Бушем-молодшим. Екс-президент і права рука Білла Клінтона, мабуть, найталановитішого і найпопулярнішого президента-демократа після Франкліна Делано Рузвельта, досі користується великим авторитетом серед американців. Деякі з них на запитання про те, хто ваш президент, навіть жартівливо відповідають: Альберт Гор. Однак на дебатах переможцем виглядав Буш-молодший, з іміджем "простого хлопця з Техасу", чиї аргументи були простими і зрозумілими для пересічного виборця, тоді як інтелектуал Гор нудно перераховував факти. Втім вибори президента США 2000 року залишають багато запитань, оскільки розрив між кандидатами був вкрай незначним, а результати голосування оскаржувалися демократами в суді. Існує думка, що за кількістю голосів виборців перемогу здобув Гор, але комісія вибірників схилила чашу терезів на користь Буша.

Внутрішня політика

Під час дебатів Трамп і Байден обговорять злободенні внутрішньополітичні питання. Каменем спотикання між республіканцями і демократами є питання пошуку заміни судді Верховного суду Рут Гінзбург, яка нещодавно померла у віці 87 років. Трамп наполягає на тому, щоб контрольований республіканцями Сенат негайно пропрацював можливість призначення американського консерватора Бретта Канавана. У цьому разі більшість суддів у найвищій судовій інстанції США будуть лояльні Республіканській партії. Байден наполягає на тому, щоб це питання розглядалося після президентських виборів. У 2016 році зі схожою ініціативою виступив Обама і запропонував призначити на аналогічний пост Мерріка Гарланда, але Сенат був проти.

Американське суспільство турбує пандемія коронавірусу. Адміністрації Трампа не вдалося запобігти поширенню вірусу, і сьогодні США - рекордсмен за кількістю заражених - понад 7 млн осіб (померли понад 206 тис.). Досягненням Трампа є виділення безпрецедентних коштів на підтримку підприємств під час карантину, безоплатні виплати населенню, податкові канікули для бізнесу, доступні кредити, сприяння збільшенню виробництва апаратів штучного дихання, фінансування заходів із розробки вакцини. На думку віце-президента США Майкла Пенса, ліки будуть готові до кінця року.

Мінусом Трампа, на якому може відігратися Байден, є небажання співпрацювати з іншими державами в боротьбі з коронавірусом. Американський президент направив заявку про вихід із Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) і заморозив переказ 400 млн дол. до її бюджету. Сьогодні ВООЗ проводить програму COVAX зі збору коштів для фінансування зусиль лікарів і фармацевтів з усього світу в пошуку вакцини. В ініціативі беруть участь 64 країни. Байден має намір зберегти членство США у ВООЗ і, можливо, об'єднати зусилля з Китаєм в пошуку вакцини, який поки не бере участь у COVAX. За неофіційною інформацією, Байден збирається використовувати частину військового бюджету на боротьбу з коронавірусом.

Пандемія коронавірусу збіглася з кризою системи охорони здоров'я в США. Трамп скасував "Акт про доступну медицину"("Обамакер"), який зобов'язував усіх американців купувати дорогі страховки з повним переліком медичних послуг, скасував штрафи для тих, хто не застрахований, але не запропонував гідної альтернативи. Люди з невиліковними хронічними захворюваннями втратили можливість отримувати дорогі ліки коштом страховика. Також Трамп пропонував посилити процедуру фінансування на рівні штатів медичної програми "Медікейд" для американців із низьким доходом, що не схвалив Верховний суд. Під час виборчої кампанії Трамп повторює гасла 2016 року про медичну реформу.

У планах Байдена поліпшити "Обамакер", щоб американці могли самостійно обирати страхову компанію і витрачати на страховку 8,5% від їхнього доходу, а не 10%, як у період президентства Обами. Він збирається заборонити збільшувати ціни на рідкісні ліки, скасувати податок на рекламу для закордонних виробників ліків, щоб знизити ціни на їхні препарати на американському ринку. Хоча невдоволення американців, очевидно, викличуть плани Байдена відновити штрафи за відсутність страховки.

До пандемії коронавірусу, Трамп міг похвалитися досягненнями у сфері економіки. У перші три роки його президентства було створено 6,6 млн нових робочих місць, щорічно зростання ВВП перевищувало 2%. США збільшили обсяги видобутку та експорту нафти і природного газу. Трамп провів податкову лібералізацію для підприємств. Однак з березня до липня через карантин і закриття безлічі компаній ВВП США знизився на 32,9%, а 30,2 млн американців втратили роботу. Байден намагається завоювати довіру виборців обіцянками впровадити мінімальну зарплату 15 дол. на годину і створити 10 млн робочих місць (за два терміни президентства Обами було створено 18 млн робочих місць).

Новини за темою

Байден піариться на проблемі расової дискримінації та насильства в містах, підносить себе як захисника прав афроамериканців. Кандидат обіцяє посилити урядовий нагляд за діяльністю поліції, заборонити прийом із затискання шиї коліном під час затримання, внаслідок чого помер афроамериканець Джордж Флойд у Міннеаполісі в кінці травня. Загибель Флойда спричинила масові протести і заворушення в американських містах, зіткнення з поліцією, які не минають без жертв. Кількість вбивств у низці міст збільшилася на 16%.

Байден обіцяє скасувати запроваджені Трампом міграційні обмеження, відновити прийом біженців із мусульманських країн, припинити практику поділу сімей нелегальних мігрантів, які перетинають американо-мексиканський кордон. Втім Байден не завжди був таким лібералом: у 60-ті він підтримував збереження расової сегрегації в школах, був проти, щоб діти афроамериканців і білих вчилися в одному класі. Обвинувачений демократами в расизмі і ксенофобії Трамп може пригадати їхньому фавориту про цей випадок.

Зовнішня політика

Під час наступних дебатів Трамп і Байден можуть торкнутися питання зовнішньої політики, які є предметом їх розбіжностей. Чинний президент не домігся істотних успіхів у цій сфері, якщо не брати до уваги посередництво в переговорах із Сербією і Косово, які домовилися відновити торговельно-економічну співпрацю і відкрити кордони, Ізраїлем і ОАЕ, Бахрейном, які встановили дипвідносини з єврейською державою. Ці дипломатичні перемоги виглядають дрібнувато на тлі серйозних провалів.

Жирними плямами на репутації Трампа залишилися вихід США з ядерної угоди з Іраном, безуспішні спроби змусити Китай за допомогою високих мит перестати красти американські технології і провадити чесну торгівлю. Провальними виявилися переговори з КНДР з приводу відмови від ядерної зброї, дипломатичні зусилля з примирення Ізраїлю і Палестини, зрив мирних переговорів уряду Афганістану з ісламістським рухом Талібан через нові бойові зіткнення.

За Трампа стався остаточний розкол у відносинах з європейськими партнерами через прагнення США зобов'язати їх витрачати більше на оборону, рішення про скорочення американської військової присутності в Німеччині, виходу з Паризької угоди про захист клімату. Зайшла в глухий кут політика непоширення ядерної зброї. У лютому 2021 року закінчується термін угоди з РФ про скорочення стратегічних наступальних озброєнь 2010 року, а нові переговори з цього питання так і не відбулися. США і Росія вийшли з договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. США схиляються у бік ізоляціонізму.

Байден пропонує повернутися до випробуваної ще в роки холодної війни системи альянсів з демократичними країнами. На його думку, потрібно зміцнити технологічні можливості країн-членів НАТО та активізувати співпрацю у сфері безпеки під егідою організації з країнами Африки і Латинської Америки і дотримуватися багатосторонньої співпраці в міжнародних відносинах.

Заради налагодження відносин із Європою Байден пропонує негайно відновити участь США в Паризькій угоді і максимально скоротити викиди вуглекислого газу в атмосферу до 2050 року. Він хоче домовитися з Росією про продовження договору скорочення стратегічних наступальних озброєнь 2010 року на п'ять років. У планах Байдена завершити виведення американських військовиків з Афганістану і сконцентруватися на проведенні точкових антитерористичних заходів на Близькому Сході.

Новини за темою

Політик уникає теми торгової війни, але пропонує разом з партнерами чинити колективний тиск на Китай, який переніс брудні виробництва до країн-учасниць ініціативи "Один пояс, один шлях", порушує права людини в Сінцзян-Уйгурському автономному районі, в Гонконзі. Байден проти зустрічей з керівником КНДР Кім Чен Ином, виступає за предметний діалог з приводу денуклеаризації Корейського півострова в партнерстві з Південною Кореєю, Японією, Китаєм і може посилити санкції проти Пхеньяна за небажання відмовитися від ядерної зброї. У разі обрання політик збирається запропонувати президенту Ірану Хасану Рухані повернутися до ядерної угоди 2015 року, але готовий посилити санкції у разі відмови. Байден віддає пріоритет дипломатії як інструменту зовнішньої політики, але не заперечує можливість використання військової сили в крайніх випадках, коли є загроза для безпеки США.

Слабким місцем Байдена, на яке буде тиснути Трамп, є те, що в окремих питаннях кандидат-демократ сам собі суперечить. Він виступає за зміцнення відносин із союзниками, але його плани можуть призвести до погіршення відносин з деякими з них. Байден має намір заблокувати постачання зброї Саудівській Аравії у відповідь на вбивство у 2018 році опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі спецслужбами країни, у зв'язку з великими жертвами серед цивільних у Ємені через військову операцію проти спонсорованих Іраном хуситів. Він наполягає на врегулюванні ізраїльсько-палестинського конфлікту на основі принципу двох держав, що нецікаво прем'єр-міністру Ізраїлю Беньяміну Нетаньягу, який розраховував анексувати 30% території Західного берега річки Йордан зі схвалення Трампа.

Не така вже надійна й ефективна система альянсів, поборником якої є Байден. Коли він працював у команді екс-президента Барака Обами, то військова операція НАТО в Лівії і повалення режиму Муаммара Каддафі призвели до посилення в країні радикальних ісламістів і затяжної громадянської війни. Антитерористична коаліція на чолі зі США не зуміла домогтися демократизації Сирії, допустила одностороннє втручання Росії та Ірану в збройний конфлікт. У період перебування у владі Байдена Туреччина дистанціювалася від альянсу зі США, Ізраїлем і НАТО. Політика Обами і Байдена виявилася неефективною у запобіганні збройним конфліктам, про що говорить пасивна реакція на агресію Росії в Україні у 2014 році.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

Джерело: 112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>