Як чиновники крадуть гроші на тюремних закупівлях. Новий випуск "Ліги корупції"

Шостий випуск сенсаційного проекту розслідувань "Ліга корупції" вийде в цю суботу, 6 жовтня, о 18:15 на телеканалі "112 Україна". Випуск буде присвячено вже порушеній журналістами "Ліги корупції" темі - ситуації в українських в'язницях і роботі засуджених. Цього разу журналісти розкажуть, чому адміністрація безкарно катує засуджених і як на тюремному виробництві працюють люди з небезпечними захворюваннями. Як анонс 112.ua публікує фрагмент розслідування

Як чиновники крадуть гроші на тюремних закупівлях. Новий випуск "Ліги корупції"
112.ua

Ліга корупції

Програма "112 Україна"

Шостий випуск сенсаційного проекту розслідувань "Ліга корупції" вийде в цю суботу, 6 жовтня, о 18:15 на телеканалі "112 Україна". Випуск буде присвячено вже порушеній журналістами "Ліги корупції" темі - ситуації в українських в'язницях і роботі засуджених. Цього разу журналісти розкажуть, чому адміністрація безкарно катує засуджених і як на тюремному виробництві працюють люди з небезпечними захворюваннями. Як анонс 112.ua публікує фрагмент розслідування

Згідно з законом, засуджених мають харчувати, немов би у санаторії. Двічі на день давати м'ясо і один раз рибу.

На закупівлі для в'язнів риби та м'яса Міністерство юстиції щорічно витрачає понад 400 мільйонів гривень. Ми вирішили перевірити: а чим насправді годують невільників. 

* * *

Райцентр Первомайський на Харківщині. Тут розташована колонія №117. Ревізію ми розпочали з овочесховища. Та у підсобці – пусто. Лише три мішки гнилої картоплі. Адміністрація рапортує – її дають тваринам.

Згідно з документами, колонія отримала від держави крупи, цукор та муку, але нічого цього нема. Замість продуктів на складах лиш неприємний запах.

Єдине, чим може похвалитися адміністрація, – це запаси олії. Щоправда, на вигляд це їдка жижа.

Ці величезні холодильники призначені для зберігання м'яса, але наразі тут одна свиняча голова.

В іншому холодильнику кілька ящиків риби і не надто свіжа туша свині.

Тюремники запевняють: свинини на складах нема, бо засуджені вже все з'їли, тільки невільники говорять протилежне.

"Дають кашу і ложку м'яса, все. М'ясо у нас адміністрація любить. Засудженим не дають", - говорить засуджений Микита.

Ще одну партію тухлого м'яса журналісти відшукали – у котельні. Що це за протерміновані продукти і звідки вони тут взялися, адміністрація не відає.

Окрім свинини засудженим мають давати ще й курятину. Згідно з документами, за місяць до нашого візиту колонія отримала майже 2 тонни курятини.

Начальник їдальні виправдовується - останню партію з'їли якраз вранці.

На складах знаходимо кілька десятків банок м'ясної консерви. Але практично всі вони - зіпсуті. Поряд - протерміноване згущене молоко.

Молоко зіпсувалося. А держава за кожну банку заплатила по 70 гривень.

За словами засуджених, продукти розкрадають працівники колонії, а їх годують абичим.

"Суп з помідорами і без картоплі або з помідорами і з перловкою. Я коли це розповідаю рідним, вони думають - я тут з'їхав з глузду", - розповідає засуджений Віталій Лузан.

117-та колонія у 2017 році закупила за державні гроші новеньку побутову техніку. На загальну суму півмільйона гривень.

На кухню привезли два новенькі холодильники. Їх купили за 71 000 гривень, тобто по 35,5 тисяч за кожен. В інтернеті ми знайшли точно такий холодильник на 11 тисяч гривень дешевше. Отже на двох наварили 22 тисячі гривень.

Холодильники є, але пустують.

Ще колонія обзавелася новенькою плитою. ЇЇ придбали за 30 тисяч гривень, а в інтернеті вона коштує всього 12 тисяч.

Цієї плити у колонії нема. Співробітник запевняє - її забрали на ремонт.

Але вже за кілька хвилин плита знайшлася, її привезли і поставили біля кухні. Засуджені розповідають: на жоден ремонт її не забирали, на плиті готують деінде.

Ще буцегарня купила дві пральні машини, кожна по 79 тисяч.

Але у тюрмі стоять інші пралки. Удвічі дешевші. І перуть вони лише по 9 кілограм білизни за раз, а не 20, як нові. У бухгалтерії нічого пояснити не можуть.

Така ж історія і з прасувальним катком. За нього заплатили аж 140 тисяч гривень, а в інтернеті подібний можна придбати тисяч за 40.

Про зловживання у 117-й колонії наші репортери повідомили прокуратуру Харківської області. І написали заяву про злочин. Тим часом ми провели власне розслідування.

Побутову техніку за завищеними цінами Первомайська буцегарня придбала у фірми "Агропродінвест 2017". Цю компанію заснували лише у вересні 2017 року, а вже у грудні фірма раптово отримала багатомільйонні замовлення від колоній.

"На останньому тижні календарного року ця фірма отримала 55 замовлень за прямими договорами без проведення аукціонів, всі суми до 200 тисяч гривень", - говорить Євген Лісічкін з Харківського антикорупційного бюро.

Колонії закупляли товари за цінами значно вищими, ніж ринкові.

"Цукор вони купували за ціною майже 20 гривень за кілограм. 10 тисяч кілограм цукру вони купили, а на той момент в регіоні була ціна на цукор 12 гривень за кілограм", - додає Лісічкін.

Громадські активісти підозрюють, що торги могли відбутися хіба що на папері. А до колоній жодні продукти так і не доїхали. Зрештою, ми самі бачили пусті склади.

Компанія "Агропродінвест 2017" фігурує лише у закупівлях колоній, що належать до Північно-Східного міжрегіонального управління, а це Харківська, Сумська, Полтавська та Луганська області. Усі торги датовані груднем 2017-го року.

"Товариство "Агропродінвест" було створено восени 2017 року і нашвидкуруч в кінці бюджетного року, коли треба завершити витрачання коштів, воно почало швидко продавати різні товари в установи виконання покарань", - говорить юрист Тарас Боровський.

Окрім тюрем ця фірма більше нікому і нічого не продавала. Компанію "Агропродінвест 2017" створили спеціально, щоб відмити гроші, переконує Євген Лісічкін.

"Вона з'явилася в той час в кінці року, коли залишаються на рахунках дуже багато грошей, їх потрібно якось встигнути максимально витратити. І такі фірми існують для того, щоб вивести гроші в кінці року з рахунків", - говорить Лісічкін.

Загалом компанія "Агропродінвест 2017" всього за кілька днів грудня 2017 року заробила на буцегарнях майже 5 мільйонів гривень.

Компанія-мільйонер зареєстрована у Дніпрі. Її статутний фонд - лише тисяча гривень. Це про такі компанії кажуть: роги і копита.

"Статутний капітал товариства говорить нам про надійність цього товариства. І статутний капітал в 1000 гривень - це дуже незначна сума, він говорить фактично про те, що у фірми нічого немає за душею", - додає Тарас Боровський.

У будівлі, де згідно з документами, розташовано офіс "Агропродінвесту", про компанію, яка продала тюрмам товарів на 5 мільйонів, ніхто тут не чув. Схоже, що фірма "Агропродінвест 2017" існує лише на папері.

Якщо раптово виникає компанія і миттєво починає вигравати величезні державні тендери – це корупційна схема, говорить юрист Тарас Боровський.

"Судячи з того, що фірма "Агропродінвест" і її директор активно продають різні товари в різні установи виконання покарань, можна зробити висновок, що директор і власник цієї фірми є наближеною особою до керівництва Державної кримінально-виконавчої служби", - додає юрист.

Про сумнівну компанію ми теж повідомили до органів прокуратури.

* * *

Тим часом у Первомайській колонії із засудженими, які намагаються обстоювати власні законні права, адміністрація жорстко розправляється. За непослух кидають у карцер. Це тісне приміщення, де весь день треба стояти на ногах. Невільники називають карцер ямою.

Засуджений Микита бідкається: в'язнів годували тухлим м'ясом, а коли він обурився – адміністрація кинула його "на карцер".

Крім того, щоб принизити в'язнів, наглядачі та начальство змушують їх роздягатися догола, а потім фотографують.

"Мене вивів перший заступник, говорить, роздягайся наголо. Я роздягнувся у нього в кабінеті. Зняв труси, стою. Він мене фотографує, проводить обшук", - говорить Микита.

На знак протесту Микита проковтнув металеві шурупи.

Згідно з законом – це надзвичайна ситуація. Адміністрація у таких випадках зобов'язана викликати прокуратуру. Але у 117-й зоні, вочевидь, свої закони.

На столярці ще кілька років тому відрізало пальця Віталію Лузану.

Якщо засуджені зазнають виробничих травм, то прокуратура та Управління держпраці мають проводити спеціальну перевірку. Одначе адміністрація, щоб уникнути скандалу, вмовила невільника написати у поясненні, що це він сам собі спеціально відрізав палець. Навзамін в'язня пообіцяли швидше випустити на волю.

Та щойно справу зам'яли, адміністрація про свою обіцянку забула. А коли Віталій Лузан згадав за умовно-дострокове звільнення – його відправили "на яму".

Микола - ще один завсідник карцера. Донедавна Микола гнув спину у деревообробному цеху. "Я працював по 18 годин на добу – з пів на восьму до першої ночі. Сім днів на тиждень. А офіційно ми працювали до пів на восьму", - говорить Микола.

За важку працю зарплати не отримував. Натомість тихцем мав списувати деревину, обробляння якої у колонії замовляють приватні підприємці.

"Ось привозить замовник 8 кубів, мені треба з нього поцупити, щоб у адміністрації був свій ліс. Розумієте? Куб або півтора списати як погану якість, допустимо, а насправді це хороший ліс", - розповідає Микола.

Але Микола проговорився одному із підприємців, що адміністрація змушує таких, як він засуджених, красти деревину. Тепер Миколу за довгий язик перевиховують у карцері.

У 117-й колонії немає рецидивістів. Тут утримують лише вперше засуджених. Але зі звичайних засуджених адміністрація робить озлоблених зеків. В'язні розповідають: над кожним із них після прибуття до колонії знущалися.

"Тільки привозять в'язня, його відразу ведуть на баню, переодягають і на туалет заводять. Приходять 5-6 чоловік персоналу, кажуть, ми на тебе помочимося або ти береш ганчірку. Беруть за ноги і так над унітазом тримають. І занурять тебе. Починають бити", - говорить засуджений Микита.

Катування невільників відбуваються ледь не щодня. Для наглядачів та начальства засуджені – не люди, а безправні раби.

* * *

Нагадаємо, в одному з попередніх випусків "Ліга корупції" вже з'ясувала, що керівництво виправних колоній та Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби може використовувати примусову працю в'язнів для особистого збагачення. Так, в ході розслідування з'ясувалося, що мати заступника голови Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби Олега Шепіти пенсіонерка Люся Шепіта володіє двома будинками під Львовом, будинком у центрі Києва площею 1100 кв. м, а також низкою комерційної нерухомості.

На неї зареєстровано два маєтки майже по 400 кв. м кожен в с. Конопниця – елітному передмісті Львова. У центрі Києва мама-пенсіонерка має майже 4000 кв. м комерційної нерухомості. Крім цього, на маму чиновника зареєстрований будинок в 1100 кв. м недалеко від центру Києва. Експерти оцінюють його вартість у кілька мільйонів доларів.

Пояснити походження елітної нерухомості сам чиновник і його мати не захотіли.

112.ua

Згідно з отриманою інформацією, Олег Шепіта проживає в згаданому вище величезному маєтку. Але його в декларації немає. Також у звітності відсутня інформація про майно мами-пенсіонерки. А це порушення закону.

Також журналісти з'ясували, що у сім'ї тюремного начальника чималі борги. Позика на 537 тис. дол. оформлена на маму. Але вона її не повернула, і кредитор подав до суду. Щоб уникнути повернення позики, сім'я Шепіт оформила фіктивну позику у родича на 200 млн грн.

Юристи пояснюють, що фіктивні позики – це давній спосіб не віддавати реальні борги. Суть в тому, що згідно із законом, суд тепер має об'єднати два виробництва в одне. І майно Люсі Петрівни будуть ділити між двома кредиторами. Але! Реальний борг за нинішнім курсом становить приблизно 15 млн грн, а ймовірно фіктивний борг – більший понад у 10 разів, а саме 200 млн грн.

Юристи не виключають, що реальним власником нерухомості і боргів є не мама Шепіти, а сам чиновник.

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>