Ядерний скандал Нетаньягу: Клин у переговорах Ірану і США

Ядерний скандал Нетаньягу: Клин у переговорах Ірану і США
Haaretz

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

У понеділок, 9 вересня, прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу на прес-конференції в Єрусалимі заявив, що Іран знищив секретний об'єкт із розробки ядерної зброї біля міста Абадех, щоб замести сліди після того, як його розкрила ізраїльська розвідка. На думку ізраїльського прем'єра, іранці проводили там експерименти, пов'язані з розробкою ядерної зброї. У відповідь міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф звинуватив Ізраїль у бажанні розв'язати війну, яка буде коштувати чималих людських жертв і призведе до збитків у розмірі 7 трлн дол. Нетаньягу не підкріпив свою риторику якими-небудь істотними доказами, окрім супутникових знімків місцевості з кількома будинками. На знімках, зроблених наприкінці червня цього року, будівлі були цілими, а станом на кінець липня – зруйновані. Розмови про розробку ядерної зброї Іраном варто сприймати як продуманий маневр, за допомогою якого Нетаньягу намагається вирішити політичні задачі.

Привид ядерної програми

До вечора понеділка ніде не фігурувала інформація про те, що в іранському провінційному місті Абадех з населенням 60 тис. ос. проводилися дослідження або випробування в галузі мирного або воєнного атома. Там немає дослідних центрів або реакторів, залучених у ядерну програму Ірану. Найбільш значущою подією для Абадеха стало рішення іранського уряду в серпні 2012 р. виділити 300 млн дол. на будівництво найбільшої протиракетної і зенітно-ракетної бази в районі міста, де планувалося розмістити 6 тис. військовослужбовців. Місто розташоване всього за 193 км від Ісфахана, де знаходиться Центр ядерних технологій з чотирма китайськими реакторами. Цей об'єкт спеціалізується на виробництві газу гексафлюриду, який використовується для збагачення урану, оксиду урану – для роботи реакторів, і металу урану, що є компонентом паливних елементів і ядра ядерної бомби. Якщо в Абадесі дійсно перебував секретний об'єкт, то, імовірно, всі необхідні матеріали для експериментів постачалися з Центру ядерних технологій в Ісфахані, в обхід нагляду МАГАТЕ.

Новини за темою

У розпал ядерної програми Ірану під час правління президента Махмуда Ахмадінежада, коли ісламська республіка була під санкціями Ради безпеки ООН, іранські чиновники доводили, що процес збагачення урану має виключно мирний характер, всупереч побоюванням американців та ізраїльтян. Однак, де є мирний атом, там може з'явитися і збройовий уран. Питання лише в ступені збагачення урану. Збройовим вважається уран зі ступенем збагачення 20% і вище. Іран запевняє, що ніколи не виробляв високозбагачений 90% уран. Іранські ядерники доходили до нижньої межі в 20% до укладення "ядерної угоди" 2015 р.

Однак після виходу США із "ядерної угоди" у травні 2018 р. влада Ірану зробила кроки з відновлення ядерної програми на порушення Спільного всеосяжного плану дій, у якому також беруть участь Велика Британія, Франція, Німеччина, Китай і Росія. Протягом останніх місяців Іран збільшив ступінь збагачення урану з 3,67% до 4,5%, збільшив запаси низькозбагаченого урану більш ніж на 300 кг, що суперечить умовам "ядерної угоди". Тегеран відновив ядерну програму на знак протесту після того, як Штати запровадили санкції, які негативно позначилися на експорті нафти, металу на ринку банківських послуг ісламської республіки. Останній пакет санкцій США передбачає можливість запроваджувати обмежувальні заходи проти країн, які купують іранську нафту. Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф написав очільнику європейської дипломатії Федеріці Могеріні лист про припинення зобов'язань за Спільним всеосяжним планом дій.

Нетаньягу заговорив про ядерний об'єкт в Абадесі через пару днів після заяви голови Організації з атомної енергії Ірану Алі Акбара Салехі щодо невиконання Європою умов "ядерної угоди". Інший співробітник цієї установи – Бехруз Камалванді заявив про готовність Ірану збільшити ступінь збагачення урану до 20%. Камалванді наголосив, що його країна стала використовувати вдосконалені центрифуги, здатні збагачувати уран вп'ятеро швидше. У планах іранських ядерників ввести в дію понад 300 таких центрифуг. Можливо, Нетаньягу перебільшує ядерну загрозу з боку Ірану, але те, що керівництво країни порушує умови "ядерної угоди", це факт. Президент Роухані заявив про те, що Іран повернеться до дотримання умов "ядерної угоди" за умови отримання кредиту в розмірі 15 млрд дол.

Клин в американсько-іранські переговори

Нетаньягу заговорив про розробку ядерної зброї Іраном напередодні щорічної сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, яка відбудеться 17 вересня. В рамках заходу плануються переговори президента США Дональда Трампа з його іранським колегою Хасаном Роухані. Відновлення Іраном ядерної програми змусило Євросоюз взяти на себе роль посередника у врегулюванні суперечностей у відносинах США та Ірану. Стурбованість щодо краху ядерної угоди висловила влада Великої Британії, Франції та Німеччини. Роль миротворця взяв на себе президент Франції Еммануель Макрон. Він запросив міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа на саміт "Великої сімки" у французькому місті Біарітц, виступив за розрядку в американсько-іранських відносинах і запропонував організувати зустріч Трампа з Роухані.

Під час телефонної розмови 6 вересня Макрон переконував Трампа зняти частину санкцій з Ірану заради того, щоб відновити свободу судноплавства в районі Перської затоки. Іран захоплює іноземні комерційні судна. Днями берегова охорона Ірану захопила судно з філіппінським екіпажем на борту, яке перевозило 284 тонни палива. Раніше Іран затримував британські танкери в Ормузькій протоці. Трамп заявив, що поки не найкращий час для скасування санкцій, але не відмовився від ідеї переговорів з Роухані. Не факт, що вони зможуть про що-небудь домовитися, враховуючи те, що обидва лідери мають взаємовиключні цілі. Трамп хоче домогтися від Ірану відмови від розробки балістичних ракет, спонсорування шиїтських збройних угруповань у країнах Близького Сходу і вивести іранських військових з Сирії. Роухані не бажає виконувати жодну з вимог американців, але хоче домогтися скасування санкцій.

Новини за темою

На всяк випадок Нетаньягу вирішив перестрахуватися і вбити клин у зрушення до налагодження діалогу США та Ірану. Він розраховує, що його інформація про ядерний об'єкт в Абадесі стане темою для обговорення на сесії Генасамблеї ООН, а Трамп спробує вивести Роухані на чисту воду або взагалі скасує переговори. Нетаньягу не підтримує ідею американсько-іранських переговорів, вважає, що необхідно посилити тиск на ісламську республіку з допомогою санкцій. Ізраїльський прем'єр побоюється, що в умовах налагодження діалогу з Іраном США відсунуть на другий план проблему дестабілізації ситуації біля кордонів Ізраїлю. "Корпус вартових ісламської революції" продовжує зміцнювати свою присутність на півдні Сирії попри авіаудари військово-повітряних сил Ізраїлю по їхніх позиціях. Спонсоровані Іраном екстремістські угруповання "Хамас", "Ісламський джихад" і "Хезболла" нещодавно здійснили ракетні удари по населених пунктах на півдні і півночі Ізраїлю.

Нетаньягу вирішив ввести в оману міжнародну спільноту з допомогою інформації про секретні ядерні експерименти Ірану, щоб Роухані не зображував жертву американського свавілля на сесії Генасамблеї ООН. Ізраїльський прем'єр зацікавлений, щоб Трамп не скасовував санкції проти Ірану, поки не стане ясно напевно, проводиться там розробка ядерної зброї чи ні. Якщо вже з подачі Нетаньягу з'явилися чутки щодо її розробки, то МАГАТЕ слід провести необхідну інспекцію. Риторика Нетаньягу про те, що в Ірані ведеться розробка ядерної зброї, нагадує те, як Джордж Буш-молодший доводив наявність в Іраку біологічної зброї. Тільки цілі різні – Буш готував підґрунтя для збройної інтервенції в Ірак і звергнення президента Саддама Хуссейна, а Нетаньягу створює привід для збереження санкцій проти Ірану.

Передвиборчий хід

Ядерний скандал навколо Ірану, який нагнітається Нетаньягу, є частиною його інформаційної кампанії напередодні дострокових парламентських виборів у Ізраїлі 17 вересня. Лідер консервативної партії "Лікуд" грає на страхах ізраїльського суспільства перед іранською загрозою. На прес-конференції в Єрусалимі він постав як керівник, здатний організувати ефективну роботу спецслужб, щоб випереджати противника на кілька кроків уперед. Окрім міркувань про іранську ядерну зброю, Нетаньягу обіцяє встановити суверенітет Ізраїлю над єврейськими поселеннями на палестинській території Західний берег річки Йордан, викликаючи критику з боку лівацької опозиції.

Протягом останнього тижня перед виборами Нетаньягу намагається по максимуму напрацювати рейтинги своєї партії. В Ізраїлі розгорнулася справжня битва між "Лікудом" та опозиційним альянсом центристів "Синьо-білий" колишнього начальника генштабу Бені Ганца. За даними опитування KANTAR, станом на 10 вересня альянс "Синьо-білий" може претендувати на 32 місця в Кнесеті, а "Лікуд" – на одне місце менше. Пальма першості у проведенні коаліційних переговорів дістанеться тій партії, яка набере найбільше голосів. Ганц намагається потопити Нетаньягу і стверджує, що прем'єр використовує важливу інформацію у сфері безпеки для пропаганди.

До речі, торік Нетаньягу робив схожі гучні заяви про те, що ізраїльська розвідка розкрила іранські архіви, які містили інформацію про плани з розробки ядерної зброї. Тоді він намагався відвернути увагу ізраїльського суспільства від корупційного скандалу за участю його дружини і протиріч усередині провладної коаліції, яка тріщала по швах. За допомогою заяв про розробку ядерної зброї в Ірані Нетаньягу намагається вбити двох зайців одночасно: завадити налагодженню діалогу США й Ірану та напрацювати рейтинги для партії "Лікуд" перед достроковими парламентськими виборами.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>