Ядерна доктрина Трампа: Спроба відновити баланс сил

Американські республіканці намагаються відновити баланс сил у багатополярному світі, який упродовж останніх років змінився не на користь США. Замість того, щоб почати розробку нових балістичних ракет, США вирішили зіграти на страхах Росії і Китаю щодо можливості застосування малопотужної ядерної зброї

Ядерна доктрина Трампа: Спроба відновити баланс сил
Дональд Трамп  AFP 

Георгій Кухалейшвілі

політолог-міжнародник

Американські республіканці намагаються відновити баланс сил у багатополярному світі, який упродовж останніх років змінився не на користь США. Замість того, щоб почати розробку нових балістичних ракет, США вирішили зіграти на страхах Росії і Китаю щодо можливості застосування малопотужної ядерної зброї

Днями в Пентагоні оприлюднили нову версію огляду конфігурації ядерних сил США. Цей документ також називають ядерною доктриною США. У доктрині прописуються пріоритети у сфері розвитку ядерних озброєнь та їхні ролі у зовнішній політиці США. Президент США Дональд Трамп і міністр оборони Джеймс Меттіс поділилися своїм баченням майбутнього ядерного арсеналу США і політики стримування. Загальна ідея нової ядерної доктрини зводиться до того, що США будуть модернізувати "ядерну тріаду" (стратегічні бомбардувальники, міжконтинентальні балістичні ракети і підводні човни), використовувати малопотужні ядерні заряди для добре продуманого виборчого і гнучкого стримування Росії, Китаю, Північної Кореї та Ірану, які повернулися до конфронтації у дусі холодної війни й останнім часом вдосконалили свої ядерні та неядерні ракети (у випадку Ірану), які становлять потенційну загрозу для безпеки США і їхніх союзників у Європі, Азії та Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Також американці залишають за собою право застосовувати ядерну зброю в "екстремальних ситуаціях", суть яких не пояснюється.

Новини за темою

Все нове - це добре забуте старе

У новій доктрині немає положень про необхідність розробки якісно нових видів ядерних озброєнь та збільшення їх чисельності. Йдеться про підтримання у боєздатному стані чинних елементів "ядерної тріади" до закінчення їх терміну служби та заміни. Передбачається лише часткова модернізація та збільшення ролі в сфері регіонального стримування нестратегічної ядерної зброї, як, наприклад, бомби вільного падіння B61, які несуть на своєму борту винищувачі-бомбардувальники F-15E.

F-15E Wikipedia

США продовжать використовувати аж до 2029 року 400 міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) Minuteman III і тільки обмежаться модернізацією пускових шахт. Ракети Minuteman III стоять на озброєнні США з 1970 року і є єдиними ракетами наземного базування. До середини 2020-х Пентагон використовуватиме стратегічні бомбардувальники B-52H і B-2A "Спірит", здатні нести на своєму борту ядерні бомби вільного падіння B83-1 та B61-11, крилаті ракети повітряного пуску, поки на заміну їм не прийде новий бомбардувальник B-21 Raider.

Minuteman III Airforce Technology

США продовжать використовувати 14 підводних човнів-ракетоносців класу "Огайо" доти, поки їх не замінять на 12 більш сучасних зразків класу "Колумбія". Американці вирішили перейти на нові підводні човни тому, що у них будуть більш надійні ядерні реактори. Ці підводні човни розраховано на безшумне патрулювання морських просторів і нанесення відповідного ядерного удару. Тільки будівництво першого такого підводного човна почнеться в 2021 році, а будівництво всіх 12 одиниць буде завершено аж у 2085 році. На існуючі балістичні ракети підводних човнів (БРПЧ) американці поставлять малопотужні ядерні заряди. За даними Financial times, потужність цих зарядів порівнювана з потужністю атомної бомби, скинутої на японське місто Хіросіма в 1945 році. Для порівняння, потужність атомної бомби "Малюк" склала 13-18 кілотонн, тим часом як потужність російської БРПЧ Р-30 "Булава-30" становить 150 кілотонн. У майбутньому адміністрація Трампа планує реанімувати відкладену екс-президентом Бараком Обамою програму з введення в дію нових крилатих ракет з малопотужним ядерним зарядом. Крилаті ракети більш точні, ніж балістичні ракети. США вирішили провести апгрейд застарілого ядерного арсеналу й адаптувати його до сучасних геополітичних умов.

Хиткий баланс ядерних сил

США намагаються відновити баланс сил у багатополярному світі, який упродовж останніх років змінився не на їхню користь. У своїй військовій доктрині 2014 року Росія залишила за собою право на застосування ядерної зброї у відповідь на зовнішню агресію із застосуванням звичайних озброєнь. Якщо США обмежуються тільки МБР Minuteman III, то на бойовому чергуванні Росії наразі знаходяться 5 видів МБР шахтного і мобільного базування в кількості 904 од., зокрема з роздільними головними частинами, які здатні одночасно нести відразу кілька ядерних зарядів. У 2002-2006 рр. США відмовилися від використання схожих МБР Peacekeeper, залишивши тільки моноблочні (з одним ядерним зарядом). У розріз з положеннями Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності Росія розробила мобільний ракетний комплекс РС-24 "Ярс", дальність польоту ракет якого 2000-6000 км, що майже відповідає забороненим ракетам середньої дальності (1000-5500 км). Росіяни планують до 2021 року замінити цими ракетами 72 од. мобільних ракетних комплексів РТ-2ПМ "Тополя".

РС-24 "Ярс" Ракурс

Росія намагається обійти обмеження шляхом створення ракет подвійного призначення, які формально є звичайними озброєннями, але в разі доопрацювання можуть нести ядерні заряди. На озброєнні в Росії знаходяться ОТРК "Іскандер-М". Дальність польоту ракет, випущених з цієї установки, становить 500 км (мінімальна дальність польоту ракет малої дальності). Однак версія ОТРК "Іскандер-К" може оснащуватися крилатими ракетами Р-500, дальність польоту яких складає 2 тис. км, що відповідає ракетам середньої дальності. На думку генерального директора російської корпорації "Ростех" Сергія Чемезова, ОТРК "Іскандер" здатний нести ядерний заряд. З 2016 року ОТРК "Іскандер" стоять у Калінінградській області. При бажанні російські військові можуть взяти на приціл своїх ракет країни Балтії, Польщу, Німеччину.

Упродовж останніх років Китай досяг успіху у створенні нових балістичних ракет. На озброєнні в Піднебесній перебуває 9 видів МБР і ракет середньої та малої дальності. Остання китайська МБР DF-41 з роздільними головними частинами була прийнята на озброєння минулого року. З 2015 року на китайських підводних човнах використовуються БРПЧ JL-2, які можуть бути націлені на окремі американські штати, перебуваючи неподалік від узбережжя континентального Китаю. У Пентагоні ці ракети вважаються засобом стримування Китаю, спрямованим проти США. Китай планує в найближчому майбутньому запровадити в дію підводні човни нового покоління "Тип 096", на яких будуть використовуватися БРПЧ JL-3 з роздільними головними частинами. Недарма США збираються оновлювати свій підводний флот.

Новини за темою

З допомогою зміцнення свого ядерного арсеналу Росія і Китай підвищують свою політичну вагу на міжнародній арені та проводять агресивну зовнішню політику. Адже у них більш розвинутий і сучасний ядерний арсенал, а значить, існує менша ймовірність того, що хтось буде заперечувати їхній волі. Так вже вийшло, що "ядерна тріада" США застаріває як засіб стримування. Росія і Китай у своїй політиці ще не відійшли від рудиментів холодної війни. Будучи впевненими в тому, що вони застраховані від гуманітарної інтервенції, Росія і Китай з позиції сили нав'язують свою волю сусіднім державам, ігноруючи їхні інтереси. Російська агресія в Україні та будівництво Китаєм штучних островів у Південно-Китайському морі, претензії на спірні Парасельські острови та архіпелаг Сенкаку тому підтвердження. Їхній приклад наслідують інші держави, як, наприклад, Північна Корея та Іран. В арсеналі Північної Кореї та Ірану на сьогоднішній день знаходиться по 11 видів балістичних ракет різного ступеня дальності, деякі з яких, ймовірно, здатні нести ядерний заряд. Недарма Японія, у якої є територіальні суперечки з Китаєм і яка знаходиться поблизу Північної Кореї, підтримала нову ядерну доктрину США.

Новини за темою

Ядерна відповідь США

Замість того, що почати розробку нових балістичних ракет, Трамп і Меттіс вирішили зіграти на страхах Росії та Китаю щодо можливості застосування малопотужної ядерної зброї з боку США. Такий прецедент вже мав місце в історії під час бомбардувань японських міст Хіросіма і Нагасакі у серпні 1945 року, що призвело до деморалізації мілітаристської Японії і стало однією з причин її капітуляції у Другій світовій війні. Не так страшні міжконтинентальні балістичні ракети, які навряд чи хто-небудь запустить. Взаємне знищення не вигідно нікому. Набагато небезпечніше нанесення високоточного малопотужного ядерного удару, здатного зруйнувати окремий населений пункт або військовий об'єкт, що призведе до паніки в суспільстві, деморалізації армії перед загрозою ядерної війни.

Підводні човни з малопотужними ядерними боєголовками можуть борознити простори Тихого океану і за необхідності підійти до берегів Росії, Китаю та Північної Кореї. Теж саме стосується і використання звичайних винищувачів-бомбардувальників з ядерною бомбою на борту, які можна розмістити на палубі авіаносця або на аеродромах союзників НАТО чи Південної Кореї, Японії. Трамп дає зрозуміти, що США не забули про досвід використання малопотужної ядерної зброї під час Другої світової війни і при необхідності готові повторити його знову заради своєї безпеки та безпеки своїх союзників. Головне не кількість балістичних ракет, а якість у проведенні політики стримування, яка може використовуватися для корекції поведінки Росії, Китаю, Північної Кореї та Ірану з боку США.

Новини за темою

Недарма ядерна доктрина Трампа викликала шквал обурень у цих країнах. У МЗС РФ дорікнули США в тому, що їх несправедливо звинувачують в агресивній політиці. Перший заступник голови комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Франц Клінцевич заявив, що РФ оперативно відреагує, якщо США розмістять ядерну зброю в країнах Балтії, а нова ядерна доктрина допускає повторення бомбардувань Хіросіми і Нагасакі в серпні 1945 року. У Міністерстві оборони Китаю піддали критиці нову ядерну доктрину США і наголосили, що Піднебесна не має наміру першою використовувати ядерну зброю, а загрозу її ядерних сил перебільшено. Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф переконаний, що нова ядерна доктрина США відображає більшу залежність від ядерної зброї і це суперечить Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), що наближає людство до знищення.

Недоліком нової ядерної доктрини США є те, що вона може спровокувати зростання зацікавленості третіх країн у придбанні та використанні малопотужної ядерної зброї. Міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель заявив, що рішення Вашингтона розвивати нову тактичну ядерну зброю свідчить про новий виток гонитви озброєнь. Трамп не відкрив Америку. Стратегічні і звичайні бомбардувальники є на озброєнні Росії. Китай близький до створення власного стратегічного бомбардувальника. Для будь-якої ядерної держави не є труднощами створити малопотужні ядерні заряди. Зростає ризик застосування ядерної зброї у локальних конфліктах.

Новини за темою

Інтереси американських промисловців і військових

Окрім проблеми ядерного стримування Росії, Китаю, Північної Кореї та Ірану, в документі порушується питання про введення в дію нових зразків багатоцільових озброєнь, включаючи малопомітний бомбардувальник нового покоління B-21 Raider, винищувач-бомбардувальник F-35 або підводний човен класу "Колумбія".

Це устаткування може використовуватися не тільки як носії ядерних боєголовок, але і як звичайне озброєння під час військових операцій США. Однією з передвиборчих обіцянок Дональда Трампа було зміцнення американської армії. Досить згадати, що попередники зазначених вище зразків, винищувачі-бомбардувальники F-15E, стратегічні бомбардувальники B-2A "Спірит" використовувалися під час військових операцій США в Югославії, Афганістані, Іраку, Лівії для бомбардувань звичайними авіабомбами позицій противника.

Ядерна загроза - це аргумент для обґрунтування необхідності розміщення нових військових замовлень на потужностях американських промислових підприємств. Збройні сили США планують придбати близько 80-100 бомбардувальників B-21 Raider, які будуть вироблятися на підприємстві Northrop Grumman. Ціна однієї одиниці становить 550 млн дол. Замовлення на винищувач-бомбардувальник F-35 компанії Lockheed Martin, який коштує близько 85 млн дол. за одиницю, очікуються не тільки з боку американських військових, але і з боку їхніх колег з Австралії, Данії, Норвегії, Голландії, Ізраїлю, Японії і Південної Кореї. Вартість 12 підводних човнів класу "Колумбія" обійдеться ВМС США у 128 млрд дол. Ядерна доктрина Трампа і Меттіса - це щось на зразок бізнес-плану під виділення великих сум грошей з американського бюджету на закупівлю озброєнь.

Георгій Кухалейшвілі,

політолог-міжнародник

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Загрузка...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>