banner banner banner

Я до вас від Дональда: З чим Руді Джуліані раптово завітав до Києва?

Я до вас від Дональда: З чим Руді Джуліані раптово завітав до Києва?
112.ua

Наталія Лебідь

Журналіст

Якщо для України найважливіша зовнішньополітична подія – це зустріч у "нормандському форматі", котра має відбутися у понеділок у Парижі, то в Америки – свій головний біль. Вже невдовзі на Сполучені Штати чекатимуть президентські вибори, а один із головних претендентів на цю посаду – чинний голова держави Дональд Трамп – досі не відбився від загрози імпічменту. Тому четверговий візит до Києва адвоката Трампа Рудольфа Джуліані аж ніяк не пов'язаний із майбутніми перемовинами Зеленського, Путіна, Макрона та Меркель. Так, принаймні, вважають троє з чотирьох опитаних нами експертів. "До того ж Трамп щодо україно-російських стосунків вже висловився – він сказав, що Україна має домовитися з Росією", – нагадує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов. Але про "Нормандію" трохи згодом, поки що – про візит Джуліані.

Цікаве кіно

Адміністрація президента Володимира Зеленського приїзд Руді Джуліані не коментує. Взагалі, якби не видання The New York Times, вчасно про цей вояж навряд чи хто б дізнався. Як пише NYT, мета Джуліані – перемістити фокус уваги з розслідування в рамках ймовірного імпічменту президенту Трампу на "протиправні дії його політичних опонентів". І цій місії передувала серйозна підготовча робота.

"Пан Джуліані, особистий адвокат президента, у вівторок зустрівся в Будапешті з колишнім українським прокурором Юрієм Луценком, який став ключовою фігурою у розслідуванні імпічменту. Потім він вирушив у середу до Києва, намагаючись зустрітися з іншими колишніми українськими прокурорами, чиї вимоги було прийнято республіканцями, зокрема Віктором Шокіним та Костянтином Куликом", – інформує видання.

А для прикриття "містер Джуліані використовує поїздку, про яку раніше не повідомлялося, щоб підготувати більше епізодів документального серіалу про Трампа", а точніше для того, аби відвести від голови Білого дому загрозу ганебної відставки. NYT називає зусилля Джуліані "зухвалими" і ще раз наголошує: вся його місія покликана організувати "підрив" процедури імпічменту та можливого судового розгляду цієї справи в американському Сенаті.

"Офіційно Джуліані приїхав знімати в Україні кіно, але реально він прибув задля перемовин з українськими елітами", – коментує політолог Кирило Сазонов.

При цьому до еліт, окрім Шокіна і Кулика, віднесено також колишнього українського дипломата Андрія Теліженка, колишнього нардепа Андрія Артеменка і колишнього голову Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського. Але першим, з ким зустрівся Руді Джуліані на українській землі, був позафракційний народний депутат Андрій Деркач.

"Рудольф Джуліані прилетів до Києва. Ми відразу зустрілися з ним щодо питання створення міжпарламентської групи "Друзі України СТОП корупція", –  написав Деркач на своїй сторінці у Facebook.

Створення нової парламентської групи – це, безумовно, та подія, задля якої права рука президента Трампа здійснить переліт через Атлантику. "Не забуваймо про те, що була прес-конференція нардепів Дубінського та Деркача, де йшлося про піраміду облігацій внутрішньої державної позики. Зацікавленість родини Байденів в Україні стосувалася не стільки газового бізнесу і "Бурізми", скільки плати за політичне кришування. Сімейство Байденів виконувало роль політичного даху, під яким спочатку Янукович, а потім Порошенко виводили гроші з України. За це вони отримували українські облігації під такі відсотки, які жоден банк, жодна фінансова установа в світі не дає", – говорить керівник центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Ця парламентська пара – Деркач та Дубінський – і разом, і окремо – приділяє останнім часом чимало уваги діяльності демократа Джо Байдена та його сина Гантера. Деркач, наприклад, 3,5 роки зберігав стерті з Фейсбуку дописи екснардепа Сергія Лещенка, котрі, на його думку, свідчать про втручання українських політиків в американські вибори на боці демократів. Опублікував скрини Деркач лише 2 грудня 2019-го – за день до приїзду в Київ Руді Джуліані.

Що ж стосується Олександра Дубінського зі "Слуги народу", то цей нардеп потрапив до Ради за "квотою" олігарха Ігоря Коломойського, що ні для кого не є секретом. Так само і звільнений очільником ГПУ Русланом Рябошапкою прокурор Костянтин Кулик, котрий вів справи сина Байдена і компанії Burisma, належить до пулу "людей Коломойського".

Отже, найперша мета приїзду Рудольфа Джуліані проглядається цілком очевидно – зібрати максимум компромату на батька й сина Байденів, аби знищити репутацію старшого, а за допомогою справ молодшого перевести увагу громадськості від Трампа на інші рейки.

Місія "Антибайден"

Джуліані прибув, бо "будуть обговорюватися послуги, які Сполучені Штати сподіваються обміняти на взаємні поступки з боку України – за принципом "рука руку миє". Оскільки Джуліані прибув особисто, то йтиметься про справи на межі законності. Саме тому в переліку офіційних співрозмовників Джуліані (наряд з Шокіним чи Куликом) немає тих персон, котрі наділені реальною владою, але зустріч з ними так чи інакше відбудеться. І торкатиметься вона розблокування американської допомоги Україні в обмін на, можливо, операцію "Антибайден", продовження розслідування справи "Бурізми", певні заяви на цю тему з боку офіційних розслідувачів. Словом, в обмін на все, що слугуватиме відбілюванню Трампа і, відповідно, очорненню Байдена. Дотичною до всього цього є й проблема українського втручання в американські вибори – на противагу втручанню російському", – коментує для 112.ua заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. 

"Джуліані приїхав на продовження епічного батлу між Трампом та демократами. Питання з імпічментом Трампа не закрито, а тому вкрай необхідно продемонструвати, що момент втручання з боку України в американський виборчий процес таки мав місце", – додає до сказаного Андрій Золотарьов.

Саме в контексті "байденівської" теми Руді Джуліані шукає контактів з двома колишніми генпрокурорами України – Юрієм Луценком та Віктором Шокіним. Вони обоє допомогли команді президента Трампа зробити з його опонента Джо Байдена корупціонера. А те, що і перший, і другий – вже не при посаді, великої ролі не грає.

"З Луценком зустріч була на тему Байдена. Луценко свого часу намагався грати в ці ігри, обіцяв американцям певну цікаву для них інформацію. Тема Байдена для Трампа аж ніяк не зникла з порядку денного, оскільки Байден не тільки значимий претендент на президентське крісло, але й сильний гравець у середовищі Демократичної партії", – говорить Кирило Сазонов.

І продовжує: "Луценко і по цей час "при справах", бо інакше з колишніми головами СБУ, ГПУ чи МВС просто не відбувається. І навіть якщо він не даватиме офіційних показів, а просто повідомить якусь інформацію – вона буде безцінною. А якщо він погодиться ще й десь з нею виступити або як мінімум дати інтерв’ю, це підвищить його цінність у рази".

Втім, експерт додає, що в цілому всі зустрічі та перемовини, проведені Джуліані у Києві, "будуть торкатися взаємовідносин бізнесу в США та Україні, та й взагалі всіх аспектів внутрішньої та зовнішньої політики".

Але яких саме?

Інші версії

Політолог Вадим Карасьов – один з тих, хто вважає, що Рудольф Джуліані прибув у столицю України задля намацування ґрунту для майбутнього саміту "Україна-США". Як аргумент Карасьов вказує на той високий статус, який має Джуліані у себе на батьківщині.

"Думаю, відбудеться зустріч з кимось з Офісу президента Зеленського. Інакше Джуліані особисто би не приїздив. Йтиметься про попередні домовленості щодо зустрічі у Білому домі – на вищому рівні, між головами двох держав. У решті випадків Джуліані просто не приїздив би, а викликав Кулика до себе чи на нейтральну територію – в Іспанію, наприклад. Те саме стосується й Луценка, тим паче, що він якраз знаходиться за кордоном", – каже він.

"Зустрічі будуть неофіційні, можливо, й з нашим "першим" у тому числі. Останнім часом українська адміністрація більш схильна до співпраці з адміністрацією американською. Підготовка до повноцінного візиту цілком може обговорюватися", – наполягає експерт.

"Зустріч Зеленського та Трампа? Достовірно цього не знаю, але відкидати такої можливості не буду", – так відповідає на питання 112.ua Андрій Золотарьов. 

А Кирило Сазонов вважає, що "зустріч нагорі", якщо вона взагалі відбудеться, якраз і буде поставлена в залежність від результатів перемовин Джуліані у справі Байдена. "Підготовкою візиту Зеленського до США (якщо він відбудеться) займатимуться дипломати вже після того, як на високому рівні будуть узгоджені певні питання – і за умови, якщо після такого узгодження інтерес у Трампа до такої зустрічі не зникне", – говорить він.

Нагадаємо, що Володимир Зеленський та Дональд Трамп вже бачилися цього року на полях Генасамблеї ООН. Цього українському лідерові наразі вистачило, і до повторення такого досвіду він не тяжіє – цю несподівану думку висловлює в коментарях нашому виданню Богдан Петренко.

"Двостороння зустріч Зеленського і Трампа на сьогодні є малоймовірною. За даними джерел, у Зеленського такої зустрічі аж ніяк не прагнуть. Бо її майже напевно супроводжуватимуть інсинуації та перекручування фактів з боку опозиції. І навіть якби на ній і досягли якихось кроків, то негатив в її коментарях та оцінках переважав би. Можливо, в теорії її й обговорять, але це не те, що цікавить американську владу на сьогоднішній момент", – каже він.

Але чи цікавить "американську владу на сьогоднішній момент" бодай щось, окрім проблем із імпічментом Трампа? Наприклад, зустріч у "нормандському форматі" між лідерами України, Росії, Франції та Німеччини?

Кирило Сазонов відповідає на це питання ствердно. Приїзд Джуліані "цілком може бути пов’язаний із "нормандським форматом" і навіть значно ширше – відбудеться така собі велика тренерська нарада на тему "як жити далі?" – припускає він.

З такою точкою зору не погоджуються Петренко, Карасьов та Золотарьов. Двоє останніх нагадують, що в Києві вже зараз перебуває представник Держдепу США Філіп Рікер. Якщо хтось і візьме на себе функцію донести позицію США щодо "Нормандії" до Зеленського, то це буде саме він. 

"До "Нормандії" Джуліані не має жодного стосунку – з цього питання Рікер до Києва приїздив. Гадаю, що саме він нормандської зустрічі й торкався, бо Рікер – особа офіційна, а Джуліані – всього лише довірена", – нагадує Андрій Золотарьов.

Поза тим візит Руді Джуліані до Києва триває. Нещодавно британська The Guardian нагадала, що адвокат Трампа мав прямий вплив на американську політику щодо України. І, схоже, цей вплив триватиме як мінімум до кінця каденції Дональда Трампа. А у випадку його повторного переобрання пошириться – що цілком ймовірно – іще на найближчі чотири роки.

Наталія Лебідь

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>