Витяги зі стенограми засідання РНБО періоду захоплення Криму. Про військовий стан

Вторгнення Росії до Криму почалося наприкінці лютого - на початку березня 2014 р., коли до Криму було перекинуто війська без розпізнавальних знаків з Росії та кримських баз Чорноморського флоту РФ. Українська влада обрала шлях мирного врегулювання конфлікту. Проте це не допомогло зберегти Крим у складі України

Витяги зі стенограми засідання РНБО періоду захоплення Криму. Про військовий стан
Секретар РНБО Олександр Турчинов СНБО

112.ua

Редакційний блог

Вторгнення Росії до Криму почалося наприкінці лютого - на початку березня 2014 р., коли до Криму було перекинуто війська без розпізнавальних знаків з Росії та кримських баз Чорноморського флоту РФ. Українська влада обрала шлях мирного врегулювання конфлікту. Проте це не допомогло зберегти Крим у складі України

Нардеп Борислав Береза опублікував витяги зі стенограми засідання РНБО періоду захоплення Криму. На сторінках, представлених Березою, йдеться про можливості введення воєнного стану. Зокрема, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк заявляв про необхідність політичного рішення, оскільки в країні недостатньо ані грошей, ані боєздатності. Зокрема, йшлося про можливість надання АРК додаткової автономії. Юлія Тимошенко, яка брала участь у засіданні, виступила категорично проти активних дій. Тимошенко виступала за дипломатичне вирішення. Проти активних дій виступав і Валентин Наливайченко, який на той момент очолював СБУ.

112.ua розшифрував та адаптував текст стенограми засідання РНБО.

Яценюк А. П.

Шановні колеги, йдеться про оголошення війни Росії. Введення воєнного стану - оголошення війни Російській Федерації.

Справа в тому, що Віктор Янукович підписав угоду про перебування в Криму російського Чорноморського флоту. Нагадаю вам, як вчинили росіяни в Грузії: вони діяли, як фашисти!.. Буде заява Росії відразу після введення воєнного стану "О защите граждан России и русскоязычного населения, которое имеет этнические связи с Россией". Це сценарій, який написали росіяни. І ми ліземо в цей сценарій!

Новини за темою

Із залу.

Дозвольте?

Яценюк А. П.

Дозвольте, я завершу. Дякую!

Тому перше питання стосується реальної здатності.

Друге питання стосується фінансування цієї операції.

Третє питання - терміни.

У нас на казначейському рахунку взагалі відсутні гроші.

Тому моя пропозиція, шановний Олександре Валентиновичу, насамперед спробувати вирішити якомога швидше це через політичні консультації та через іноземних посередників.

Віри в це практично немає, але що вдасться – принаймні вдасться уникнути кровопролиття.

Якщо ми йдемо шляхом введення воєнного стану, побачите, що почнеться. Це частина їхнього плану. Туди, окрім військових, приїдуть чеченці, якщо вже не приїхали. Там буде етнічний конфлікт розпалений. І нас як центральну владу звинуватять у тому, що ми через "дьоргання узами", яких нема, спровокували конфлікт і кров у Криму. Росія відразу введе війська на материкову Україну. За інформацією міністра оборони, у нас немає сил захистити Київ.

Ми повинні тягнути до останнього, на крайніх позиціях підемо в політичних переговорах щодо надання додаткових прав автономії.

Треба виграти час, щоб реанімувати в країні силовий блок і відновити в Україні елементарну владу.

Кубів С. І.

Шановний Олександре Валентиновичу, шановний Арсенію Петровичу, шановний Андрію Володимировичу і всі присутні колеги! Ви знаєте, побачивши на очі з Андрієм Парубієм, що після чотирьох черг з автоматів, яких ми не передбачали, почало тікати з Банкової і Печерська все військо, внутрішнє і зовнішнє, разом з цим чорним "Беркутом". Так, ми не готові сьогодні до війни! Нема кому воювати!

Друге. Треба відроджувати армію. Замість дітей та заробітчан нам потрібні серйозні хлопці, що мають військовий досвід: афганці та інші. Їх слід залучати до Збройних сил, до МВС, до СБУ. Залучати патріотів, які пройшли Майдан.

Третє. Я пропоную звернутися і міністру оброни, і, відповідно, начальнику Служби безпеки України до кадровиків: повернути офіцерів… (Текст обривається)

(Пропущено дві сторінки)

Зайчук В. О.

Вибачте Олександре Валентиновичу. Голова Держдуми Росії Наришкін просить з вами термінову розмову телефоном.

Яценюк А. П.

Він очолює російський парламент та відповідає вам як голові Верховної Ради за статусом. Треба говорити.

Турчинов О. В.

Добре, поговоримо! Давайте зробимо паузу в нашій роботі на 5-10 хвилин!..

Турчинов О. В. (після перерви)

Поговорили… Що сказати? Наришкін передав мені погрози від Путіна. Вони не виключають, як він сказав, прийняття жорстких рішень за переслідування росіян і російськомовних. Мабуть, натякають на прийняття рішення про введення військ не тільки до Криму. Передав слова Путіна, що якщо загине хоч один росіянин, то вони оголосять нас військовими злочинцями і будуть переслідувати в усьому світу. Я відповів, що, почавши агресію проти України, вони вже стали злочинцями і будуть відповідати перед міжнародним судом. Тобто десь так поговорили…

Новини за темою

Продовжуємо нашу роботу.

Давайте завершувати обговорення!

Шановні колеги, треба приймати рішення. Головне питання, яке я ставлю на голосування, – це введення воєнного стану.

Тимошенко Ю. В.

Олександре Валентиновичу, ви що, не бачите, що я руку тримаю?

Турчинов О. В.

Будь ласка, Юліє Володимирівно.

Тимошенко Ю. В.

Шановні друзі, я не хотіла виступати, але як лідер найбільшої партії коаліції не можу мовчати.

Ціна сьогоднішнього рішення неймовірно висока, і ми не маємо права на помилку. Я провела консультації з найдосвідченішими людьми і маю сказати, що Путін хоче реалізувати абхазький сценарій, і тільки треба, щоб ми дали йому привід. Ви пригадуєте, як тоді повівся на його провокацію Саакашвілі. І програв! Ми не маємо права повторювати його помилки. Тому закликаю всіх і кожного сім разів подумати перед тим, як зробити хоч один крок.

Що я хочу сказати. Якби в нас був хоча б один шанс зі ста виграти в війні, я була б першою, хто б підтримав активні дії. Але подивіться, в якому стані зараз наша армія. Подивіться, чи можемо ми протистояти їм у Криму, де на порядок більше російських солдатів, найсучасніша зброя та повноцінні військові бази?

Новини за темою

Я також розмовляла з нашими закордонними партнерами, і вони також підтверджують, що російські війська на кордонах, і просять не робити зайвих рухів. Ми маємо їх послухати, бо без них ми абсолютно безсилі.

Тому ми маємо сьогодні благати все міжнародне співтовариство стати на захист України. Це наша єдина надія. Жоден танк не повинен вийти з казарми, жоден солдат не повинен підняти зброю, бо це означатиме програш.

Ніякого воєнного стану й активізації наших військ!

Ми маємо стати найбільш мирною нацією, просто поводитися, як голуби миру…

Турчинов О. В.

Ви пропонуєте нічого не робити?

Тимошенко Ю. В.

Маємо придумати якісь нестандартні ходи. Наприклад, запросити послів європейських країн на якийсь мирний саміт до Києва чи до Криму. Провести конференцію з питань миру. Маємо всі разом писати звернення до Євросоюзу, до НАТО, США щодо миротворчих військ. Задіяти всі дипломатичні зв’язки.

І тому я дуже прошу вас не робити поспішних кроків. Я не можу голосувати, бо не є членом Ради нацбезпеки, але прошу почути мене, почути все і в жодному разі не запроваджувати воєнний стан та не потрапити до пастки Путіна.

Наливайченко В. О.

Інформація, яка надходить нашими каналами, повністю підтверджує готовність Росії до введення військ, що концентруються уздовж нашого кордону. І американці, і німці - всі в один голос просять нас не починати ніяких активних дій, тому що, за даними їхніх розвідок, Путін використає це для початку широкомасштабного сухопутного вторгнення.

Ми маємо почути західних партнерів, а їм потрібен час для узгодження рішень.

Новини за темою

Турчинов О. В.

Давайте завершувати обговорення!

Якщо зважити рівень готовності російських військ на наших східних кордонах, то ми маємо зробити все, аби бути спроможними захищатися. Росіяни будуть рахуватися лише з сильними.

Тимошенко Ю. В.

Але в тому й справа, що ми слабкі.

Турчинов О. В.

Нам потрібна повна мобілізація країни, необхідно негайно почати перекидати війська з центру та заходу на схід та південь. Це життєво необхідно!

Тимошенко Ю. В.

Ви уявляєте, що почнеться в країні, якщо танки та БТРи почнуть їздити вулицями міст? Це спровокує масову паніку. Люди почнуть масово тікати з країни. Проблема з продовольством, з паливом…

Турчинов О. В.

Я вас не перебивав, Юліє Володимирівно. Ще більша паніка буде, якщо на Хрещатику будуть російські танки. Ми мусимо зробити все для того, аби бути спроможними захищатися, в тому числі й самотужки, якщо не дочекаємося військової допомоги від Заходу. А для цього потрібно діяти. Тому я не можу не поставити на голосування РНБО рішення про запровадження в країні воєнного стану.

Новини за темою

Хто "За"? Ясно. "За" - один Турчинов. Це означає, що рішення не прийнято.

112.ua

відео по темі

Новини за темою

Новини за темою

Новини партнерів

Loading...

Віджет партнерів

d="M296.296,512H200.36V256h-64v-88.225l64-0.029l-0.104-51.976C200.256,43.794,219.773,0,304.556,0h70.588v88.242h-44.115 c-33.016,0-34.604,12.328-34.604,35.342l-0.131,44.162h79.346l-9.354,88.225L296.36,256L296.296,512z"/>